Jump to content

Razlika izmedju vere i praznoverja - dijalog sa ateistima

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 326
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Odlicna tema...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Атеистима је малтене исто ако је без "доказа". Верници доста јасније могу да схвате разлику између вере и сујеверја. Проблем је што је међу огромном већином верника раширено сујеверје. Поготово у Србији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Атеистима је малтене исто ако је без "доказа". Верници доста јасније могу да схвате разлику између вере и сујеверја. Проблем је што је међу огромном већином верника раширено сујеверје. Поготово у Србији.

 

 Pogledao si klip? :D :D



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Pogledao si klip? :D :D

 

Док сам писао слушао сам. Нема клипа на том влогу који нисам одгледао барем два пута. ;)

 

Знам шта може да каже и да не гледам. Одлично познајем дотичног антитеисту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема потребе да коментаришем ову изјаву, друго сам хтео. Ево одговора на постављено питање:

 

 

ibuta3UP1joAQr.JPG

 

 

Предавање свештеника Вукашина Милићевића главног и одговорног уредника Радија "Слово љубве" на тему "Вјера и сујевјерје" које је одржао у парохијском дому при храму Свете Петке у Сурчину. Држећи се исконског предања, отац Вукашин Милићевић са ПБФа, је успио да разграничи и укаже на опасности шта то обичном човјеку може да се учини да је вера, а уствари је ријеч о обичају, устаљености, сујеверју.

 

 

http://www.svetigora.com/audio/download/15091/30.06.2014.%20OGLEDALO_o.Vukasin%20Milicevic-Vjera%20i%20sujevjerje.mp3

 

Преузмите аудио датотеку


Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Док сам писао слушао сам. Нема клипа на том влогу који нисам одгледао барем два пута. ;)

 

Знам шта може да каже и да не гледам. Одлично познајем дотичног антитеисту.

 

Verovatno i procitao vecinu prepirke sa fanaticima i trolovima. :D

 

A sta misli moze li se objasniti razlika, ne nuzno njemu licno, nego onome ko postavi ovakav ili slican odgovor tome da je to sve isto?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sta misli moze li se objasniti razlika, ne nuzno njemu licno, nego onome ko postavi ovakav ili slican odgovor tome da je to sve isto?

Верујем да може, у зависности од тога колико је саговорник разуман...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sta misli moze li se objasniti razlika, ne nuzno njemu licno, nego onome ko postavi ovakav ili slican odgovor tome da je to sve isto?

 

Атеистима вера се може представити само као више убедљивија, са више (квази)агрумената и логичности од сујеверја. Свака верска пракса има иза себе одређена објашњења и корене. Има свој настанак, развој, низ објашњења. Упућен верник може да да добар број објашњења зашто у нешто верује, док сујеверан нема појма зашто практикује неке кратке сујеверне радње.

 

На пример вера у Васкрсење Исуса Христа се може објашњавати и аргументовати пуно више од сујеверја да након изговарања неке лепе жеље ваља куцнути у дрво и рећи "да не чује зло". 

 

Наравно да су и та сујеверја некада била део вере наших предака и да имају шире објашњење и корене. Али их данас нико од практиканата и верника у та сујеверја не познаје.

 

За нас вернике разлика између вере и сујеверја је јасна. Треба неко бити верник да би могао да схвати разлику. Као верник могу схватити разлику између вере и сујеверја код верника других религија. Код муслимана разчлику између вере у посланство Мухамеда од сујеверја у разна бајања одређених хоџа. Код хиндуса разлику између вере у реинкарнацију од сујеверја у корист од пијења мокраће краве као свете животиње...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одгледао сам клип са гнушањем . За њега је религија која је стара 2000 година тотална будалаштина ?!

Већина људи који верују у Бога су доживели нешто у животу за које је једино рационално објашњење да постоји виша сила . 

Сујеверије настаје из глупости . Најобичнија је глупост веровати да ако ти пређе црна мачка пут , десиће ти се нешто лоше . Ја сам имао црну мачку као љубимца и небројено пута ми прелазила пут па ми се није ништа лоше десило .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам имао црну мачку као љубимца и небројено пута ми прелазила пут па ми се није ништа лоше десило .

 

A šta da ti se " igrom slučaja" svaki put nešto desilo? :)  

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За сада није , а да се десило то никада не би приписао мачки.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobro znaci generalno mogli bi se za sada sloziti da se vera i praznoverje razlikuju u tome da je preaznoverje naprosto skup nepotvrodjenih informacija da vera ima neki sadrzaj koji je nezavistan od istinosti tih iskaza o svetu?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одгледао сам клип са гнушањем . За њега је религија која је стара 2000 година тотална будалаштина ?!

Већина људи који верују у Бога су доживели нешто у животу за које је једино рационално објашњење да постоји виша сила . 

Сујеверије настаје из глупости . Најобичнија је глупост веровати да ако ти пређе црна мачка пут , десиће ти се нешто лоше . Ја сам имао црну мачку као љубимца и небројено пута ми прелазила пут па ми се није ништа лоше десило .

 

 Dobro pusti sad njega. Nije bitan on nego ono sto je rekao. A to mogu da kazu razni drugi ljudi u razlicitim kontekstima. Da li si ti imao neki razgovor sa poznanicima prijateljima u kojem su ti rekli nesto tipa "ti veruje da vino postaje krv, toje isto besmisleno kao vera da raspored stvari u kuci donosi novac i dobru srecu.". Da li ste razgovarali na tu temu?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...