Jump to content

Питајте професора и свештеника др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

код Руса га нема
 

Немају то, али имају нешто слично, купају се у (углавном залеђеној) води за Богојављење. Додуше, нема медијски и такмичарски, већ, претпостављам, некакав лични/прочишћавајући карактер.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 702
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Немају то, али имају нешто слично, купају се у (углавном залеђеној) води за Богојављење. Додуше, нема медијски и такмичарски, већ, претпостављам, некакав лични/прочишћавајући карактер.

Пре пар година један Рус у неким вестима: "Ове године је само -10, па и деца могу да се купају. "

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da li imate neki tekst o smislu patnje?

Овде сам објавио само оно "Доћи ће смрт и имаће твоје очи". Нешто специфичније нисам. Иначе, ја не пишем о патњи, немам потребе, јер живим такав живот. А радујем се нон-стоп. Што би рекли: Благо ономе ко у младости полуди, цио живот ће му проћи у весељу! :D

На мом фб објавих: Јермин Пастир: 42. 1-4. Обуци се у ведрину која је мила Богу. Молитва са жалошћу не излази пред Бога.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молитва са жалошћу не излази пред Бога.   

 

ovo me podseti na:

 

 

И узевши Петра и оба сина Зеведејева, поче се жалостити и туговати.

Тада им рече Исус: Жалосна је душа моја до смрти; останите овдје и бдите са мном.

И отишавши мало, паде на лице своје молећи се и говорећи: Оче мој, ако је могуће, нека ме мимоиђе чаша ова; али опет не како ја хоћу, него како ти!

 

Матеј, 26, 37-39 https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=sinod&book=40&chap=26

 

Говорећи: Оче, кад би хтио да пронесеш ову чашу мимо мене! Али не моја воља, но твоја нека буде!

А јави му се анђео с неба кријепећи га.

И будући у самртној борби, мољаше се усрдније; а зној његов бијаше као капље крви које капљу на земљу.

 

Лука, 22, 42-44 https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=sinod&book=42&chap=22

 

Такође, Исус је болеснима говорио: ,,Верујеш ли?" Није говорио: јеси ли радостан, па да те исцелим, него верујеш ли?

 

 

Како сад то помирити?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тада им рече Исус: Жалосна је душа моја до смрти; останите овдје и бдите са мном.

И отишавши мало, паде на лице своје молећи се и говорећи: Оче мој, ако је могуће, нека ме мимоиђе чаша ова; али опет не како ја хоћу, него како ти!

Такође, Исус је болеснима говорио: ,,Верујеш ли?" Није говорио: јеси ли радостан, па да те исцелим, него верујеш ли?

Како сад то помирити?

Нема лаког одговора, како сам и рекао у оном тексту Доћи ће смрт... Сваки тај одговор и хармонизација зависи од нас. Наравно, нисмо исти, тако да неко има више склоности ка једном или другом.

Да ја нисам само славуј који певуши, види се и из мојих сликарских дела:

 

L5pedis.jpg

 

Tristis est anima mea usque ad mortem. Тужна је душа моја до смрти... Тако се зове ово дело. Ово не може да наслика неко коме душа није била тужна до смрти. 

Када се воли, онда се и пати. У томе се мире ове различите изреке из Писма. Не буди натмурен када постиш... Али је много пута речено радујте се! Јеванђеље, како и сам знаш, је Радосна вест. Не можеш да будеш натмурен. Али, у различитим ситуацијама треба да будеш тужан са тужнима итд. То су животне ситуације. Кад каже да Небо не прима молитву тужног, то се односи на очајника. Оног који нема ни трунку наде. Агресивног депресивца. Такви су нпр. ови залуђеници који ставе бомбе и баце се међу цивиле. Не могу да звекну Обаму или Путина, али могу ненаоружане цивиле.

Дакле, туга над собом и над љубљенима се прихвата, али мора да буде праћена поверењем у Бога. Са том вером ти он помаже. Само кроз смирење, када се неко не постави за судију уместо Бога, може да прихвати његов суд и да буде спашен. Нисмо ми судије. Очајник је онај који на себе узима улогу судије. А Бог, као Бог, уме да нас доведе да укачимо да смо на погрешном путу. Зато, једини лек је препуштање суда у његове руке. Тада нећемо имати смртоносну тугу. Имаћемо радости и страха Божијег, јер идемо у сусрет Оцу. Само је од ђавола који вели да нема наде да грех и наша ништавност могу да буду већи од Божије љубави. То, једноставно, није тачно.

Кад се читају оци који су имали опит своје ништавности. Није то била само говорна фигура. Бог им је давао да виде да су нула. И, како имамо код Силуана Атонског, он је пао, ђаволи играли око њега, и дође Христос и каже му: Само горди тако страдају! Упао је у очај из гордости. Желео да се он брине о ближњима да ли ће бити у Рају! То, каже му Исус, пријатељу, није твој посао.

Ми ове ствари треба да прихватимо као оно што нас надилази. Да се смиримо. Тако ћемо имати мира у души. То не значи да будемо индиферентни као будисти, него само да носимо веру, наду и љубав у срцу и да се надамо да ћемо и ми заједно са ближњима бити са Тројицом. Јер, Бог је Љубав, не хипи љубав, него Тројица који се воле и из љубави су створили овај свет. То нам Писмо вели, а не разум, јер кад видимо све несреће које се дешавају, пре ћемо веровати у супротно. Али, ако ставимо Писмо испред нас, тада ће мир да уђе са радошћу у наше срце.            

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Evo jedno pitanje za avu. Kakvo je tvoje misljenje o teoriji evolucije? Da li ona iskljucuje Boga posto se mutacije u genima dogadjaju slucajno? Bog u Svetom pismu kaze da je stvorio sve dobro. E sada mi vidimo mnoge nesavrsenosti u zivim sistemima. Na primer bubrezi koji nisu adaptirani navodno za zivot na kopnu. Da li su te nesavrsenosti nastale usled Adamovog pada, ili evolucijom? Ako je Bog izabrao da stvara kroz evoluciju onda ispada da je on direktan krivac.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo jedno pitanje za avu. Kakvo je tvoje misljenje o teoriji evolucije? Da li ona iskljucuje Boga posto se mutacije u genima dogadjaju slucajno? Bog u Svetom pismu kaze da je stvorio sve dobro. E sada mi vidimo mnoge nesavrsenosti u zivim sistemima. Na primer bubrezi koji nisu adaptirani navodno za zivot na kopnu. Da li su te nesavrsenosti nastale usled Adamovog pada, ili evolucijom? Ako je Bog izabrao da stvara kroz evoluciju onda ispada da je on direktan krivac.

I ne samo to.Onda je Bog ,,tvorac,, smrti,jer je stvoro smrtan svet sa smrtnim bićima.I u početku kada kaže dobro beše veoma ispada da on,ako uzmemo da je evolucija tačna, vidi smrtnost svojih stvorenja i to naziva nečim veoma dobrim.

 

Izvinjavam se Avi na upadu.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Само да поделим један текст Николе Ђоловића, ако га нисте већ прочитали, обрађује сличну проблематику као и ваш Доћи ће смрт и имаће твоје очи.

 

Од Промисла до допуштења Божијег

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Pitanjce, ne znam da li je bilo: kakav je Vaš stav, a kakav opšti u crkvi po pitanju prezervativa?

Не знам за став "цркве", али ја кажем да за планирање породице треба да се користе. Нисмо зечеви па да имамо 15-20 комада деце. Такође, да се користе обавезно у предбрачним односима. Не препоручујем друге методе. Такође је прихватљив и скраћени однос. Дакле, свршавање ван вагине. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako moze odgovor na ono moje pitanje sa druge teme, postavicu ga opet.

gledam zimus neki video gdje se neki bivol brani od lavova, jaci od njih, ali oni idu na taktiku umaranja kao vukovi, napadaju ga sa svih strana odjednom, prvo ga ranjavaju sa zadnje strane, sto mu rapidno povecava iscrpljenost, na kraju prilaze drugi bivoli da mu pomognu, ali sve je to privremeno, zavrsava se tako da on od umora padne na zemlju, ovi ga jedu zivog, on od bola pada u nesvjest pa se opet budi i rice od bola i sve to traje satima, sad se pitam koja je svrha ovakve tvorevine, ima li tu neceg za ljude bitnog, jel ova surovost ima svrhu neku, ja mislim da ima, ali nisam bas na cisto kakvu tacno ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...