Jump to content

Питајте професора и свештеника др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

Opet sa druge strane, samo sam u Tamnici cuo ovaj dijalog: parfraziram: I govorim jednom monahu o besu ljudskom u svetu ovome a on me pogleda i rece: Nisam znao da  bes jos postoji kod ljudi...

 

Sve u svemu slazem se da je to bio fenomen onog vremena i tadasnjeg puta i ako covek zaista zatreperi molitveno za sav ljudski rod, vise sam pristalica radosti vaskrsenja nego dozivotnog takvog kajanja za ljudski greh.

Волим Писмо  :D! Каже Мт, 3, 2: Μετανοεῖτε, императив презента. Покајте се. Не каже, кајте се стално, будите у покајању. Не, него, покајте се да бисте могли да изађете у сусрет Царству Божијем (ἤγγικεν γὰρ ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν). Претеча каже: Промените се да бисте могли да прихватите стварност која сада долази. Промените нус, ум, начин мишљења, приступ стварима... Нагласак је на отварању, а не на покушавању да се отвориш. Нема трајања у томе. Ствар је тренутачна. Отворио си се и примио ЦБ. То треба упоредити са онима који неће да се причесте јер су "недостојни", да не би пострадали. Али, црни кукавци, како не разумете да тиме остајете у смрти? Којом магијом можеш да се спасеш а не једеш Тело Хр које ти се даје? Сада си недостојан, а кад липшеш онда ћеш бити достојан? Ако кажеш да си духовно се сјединио са Хр, зашто онда нећеш и телесно? Не, ти си Хр рекао: Не.

Исто је и овде. Покајао си се, исповедио, греси ти опроштени. Не запевај више. Наравно да због тебе самог треба период да прође, али се тамничарење претвара у болест. Да је то прави пут, преписали би га и у другим хр књигама. Али тога нема. Управо зато што је слепа и пограшна улица. Ако канони забрањују свештеним лицима да тепају грешнике, зашто би било благословено да грешник сам себе тепа? Давид се обукао у врећу, посуо пепелом, постио одређен број дана не би ли дете преживело, када дете умре, он се уми, обуче и нареди да му се да да једе. Зачудише се "тамничке свести", али он каже: готово, сада више нема шта да се уради. Прича је свршена.

Због тога су ми блиски ставови Мирослава и Волим. Ови (тамничари) перверзно остају у мукама, почињу да се наслађују са патњом. Али та самоорганизација психе је перверзна. Мазохизам је у питању. Не знамо ни за кога из Тамнице да је ушао у календар. Дајте ми име! Због тога Васијан дебело греши кад брка ове са столпницима и будалама за Хр.     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 702
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Nisam čit'o.

Procita li?

 

Neka mi ava oprosti sto  nepozvan kao padobranac upadam za govornicu. Jednostavno, ne mozemo svi pod isti kalup i jednoobraznost. Za  pokajnicko, ali tvrdo srce koje je pocinilo zlocine, za pokajane razbojnike, razvratnike i slicne, melem i gorki lek (epitimija) za dusu su takvi podvizi, cak i oni spomenuti u Tamnici. No, za druge to nije, a za trece ipak nesto trece, no sve je to isti izraz pokajanja, i vere i iskustva te vere u Gospoda naseg Isusa Hrista. 

Imajmo u vidu i to da je u  V veku uveliko pocela prava epidemija asketizma u najekstremnijim oblicima do tada nepojmljivim, a sve pod uticajem manihejskih i sektaških spoljnih krugova, te ostavila snažan uticaj na vrednovanje života i pravila življenja unutar Crkve! Sv. Jeronim sa naročitim divljenjem :D kazuje kako je video jednog asketu koji nikada nije prao svoje rublje,

a šišao se samo na prvi dan Vaskrsa... Komfor se smatrao tamnicom po dusu. A cistoca tela se pocela smatrati prljanjem duse. Asketi najvece reputacije u vreme ekstremne asketske epidemije bili su oni koji su postajali najrigorozniji masom prljavstine. Sv. Atanasije sa entuziazmom veli da Sv. Antonije nikada, ni do svoje duboke starosti, nije bio okrivljen za prestup pranja nogu :) (,,Život Antonija"). Nama je to danas mozda besmisleno, nepotrebno, smesno, bolesno kako neko rece, ali zavisi da li je bas tako i iz ugla  tog konkretnog doba i vremena.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само би једно да додам, опростиће те ми што узурпирам тему.

 

Мислим да за нас данас то би и те како била гордост.

Лествичник је био подозрив, али је ипак рекао да су Васкрснули још ту. 

Ми и они се веома разликујемо.

 

Овим завршавам осврт, у добрим жељама свима  8086.gif  0505_music  :Hristos_vaskrse:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само бих још да се оградим, нећете ми замерити  :) .

 

Владика Атанасије често цитира, чини ми се преп. Антонија где он говори да све грехе требамо да проспемо пред Бога и преко њих да гледамо у Њега.  Ја такав начин живота заступам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Понтифекс емеритус је негде писао и питао око Јахве. Био је то дужи и занимљив осврт. Нисам имао времена да одговарам. Нисам ни сада при времену, али само кратко:

Јахве долази од хаја, постојати, постојећи. Јеврејски нема времена, тј. у другом су плану, а модалитет је битнији. Овде имамо онога који постоји, јесте, јестујући.

Код Грка је бог тхеос, а дз (као зевс) је вероватно из санскрита, где се изражава идеја кретања светла, светлење. Ту је фундаментална разлика између онога што јесте за Јевреје и Грке. Код Грка се види, код Јевреја чује. Код Грка слика, икона, код Јевреја реч, звук.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лествичник је био подозрив, али је ипак рекао да су Васкрснули још ту. 

 

Ako Lestvicnik misli, na to da su vaskrsnuli vec ovde na zemlji, ja to ne znam.

 

Ali znam sigurno da su vaskrsnuli sveti oci jos uvek tu sa nama i sve do sveopsteg vaskrsenja i konacnog suda, koji uvodi u eshatoloski dan. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране, поменуо сам вас на једној теми (порука #6), ако имате времена волео бих да и ви погледате. Можете одговорити и овде, а од мене хвала унапред.

 

Наравно, ако будете успели да издвојите мало времена. :)

 

https://www.pouke.org/forum/topic/41032-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B8-%D1%98%D0%B5-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D1%83/?p=1353215

("Који је савремени теолошки поглед на локацију 'Небеса'?")

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране, поменуо сам вас на једној теми (порука #6), ако имате времена волео бих да и ви погледате. Можете одговорити и овде, а од мене хвала унапред.

 

Наравно, ако будете успели да издвојите мало времена. :)

 

https://www.pouke.org/forum/topic/41032-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B8-%D1%98%D0%B5-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D1%83/?p=1353215

("Који је савремени теолошки поглед на локацију 'Небеса'?")

У најкраћем одвратих...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, kako da se veliki grešnik, koji se nikada nije ispovedio, na čijoj duši leže strašni gresi bogohuljenja, izbori sa strahom i stidom od prve ispovesti?

Поћи код доброг исповедника, не код било ког свештеника. Такав се наслушао свега, па нећеш онда бити супер-грешник. И од горег има горе. Дакле, пођеш и кренеш да причаш. Не размишљаш претходно. А онда буде касно, са исповести не можеш да побегнеш. Поздрав од грешника! :)  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Нисам сигуран да ли сте ви, али сам прилично убеђен да јесте, својевремено најавили текст везан за Књигу Постања (да ли је у почетку био један човек или много људи...), па ме занима да ли сте написали и ако може линк ка тексту.

Ако сам погрешио, занемарите питање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам сигуран да ли сте ви, али сам прилично убеђен да јесте, својевремено најавили текст везан за Књигу Постања (да ли је у почетку био један човек или много људи...), па ме занима да ли сте написали и ако може линк ка тексту.

Ако сам погрешио, занемарите питање.

Мислим да нисам. Мој докторат се бавио поприлично тим темама, али то питање конкретно није било. Истина је само да имам намере да напишем једну књигу о Пост 1-3, где би били оригинални текст, древни преводи, отачка тумачења... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, da li ste se ikad bavili dejstvom demona kanabisa ili  demona alkohola i ostalih koji deluju preko psihoaktivnih sredstava? I da li je uopste vase misljenje da postoje i pojedinacno deluju takvi zli dusi?

Мислим да нема фах демона. Али да демона има који нам желе зло, то је сигурно (на основу Писма и предања). Опет, опште је место да њима не треба све приписивати. Ми ипак имамо слободе, ко више, ко мање.

Прича се како је један игуман провирио кроз шпијунку у келију искушеника (оно мало прозорче што се споља отвара) и видео га како је ставио јаје на кашику и пекао га на свећи. Улети игуман, почне да се дере јер је био пост, а искушеник: Оче, игимане, нисам ја, ђаво ме наговорио! Излети ђаво из ормана и каже: Оче, игимане, ни ја нисам знао за ову ствар!    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једино што се кроз навику мења је наша природа. Долази до зависности. Зато избегавање или апстиненција. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, ovako glasi jedna tema na forumu:

Postovani,
Kao pravoslavni lekar, duznost mi je da vam kazem, da je vantelesna oplodnja jednaka multiplom abortusu, tj. Nije Bogom blagoslovena. Izvolite proverite i obavestite se o svemu pre nego sto se odlucite za taj potez. 

Šta vi mislite o tome?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...