Jump to content

Питајте професора и свештеника др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

Padre, Kako beše - ULAZAK HRISTA U JERUSALIM NA MAGARCU je ikona braka ili ikona zeta i tašte???

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 702
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Padre, Kako beše - ULAZAK HRISTA U JERUSALIM NA MAGARCU je ikona braka ili ikona zeta i tašte???

 

Пријатељу, ниси чуо да ми попови и језике режемо? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dozvolite da citiram Gigu Moravca iz Boljeg života - čuo nisam ali bih baš voleo da vidim :)))

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране,

занима ме у вези освештавања икона. Да ли се оне морају освештавати неким молитвеним чином у цркви од стране свештеника да би биле "валидне", или су оне свете саме по себи већ тиме што представљају слику оригинала - архетипа? Да ли сте негде срели у списима отаца иконофила да се помиње освештавање икона, и када је то ушло у црквену праксу, зна ли се?

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране,

занима ме у вези освештавања икона. Да ли се оне морају освештавати неким молитвеним чином у цркви од стране свештеника да би биле "валидне", или су оне свете саме по себи већ тиме што представљају слику оригинала - архетипа? Да ли сте негде срели у списима отаца иконофила да се помиње освештавање икона, и када је то ушло у црквену праксу, зна ли се?

Поштовани, иако смо ми измислили данас освећења за све и свашта, мислим да није нужно и свештање икона. Може, немам ништа против, али и не мора, јер њено освећење бива кроз молитву онога ко јој се обраћа. За доброг молитвеника и каширана икона може бити чудотворна. Наравно, добар молитвеник ће се борити против кашираних икона. Мислим да каширане не би требало освештавати. 

Икона није амулет или некакав св. објект, предмет, утвара. Већина православног живља ју је као такву доживљавало и доживљава. У тој свести има и магијску моћ. Мени се пак чини да икона није ни пре ни после "чина" свештања света, него да је света само у овом молитвеном процесу, сусрету између човека који се моли светоме представљеном на икони. Слично ономе из Писма: Где су двоје или троје скупљени...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта мислиш о Влади Димитријевићу као писцу, као православцу и као човеку ?

 

Објавио сам један текст који се бави Димитријевићевим писањем. Можда не би било лоше да то поставиш на форуму као посебну тему?

http://stanjestvari.com/2014/06/25/%D0%B7%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D1%92%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B-%D1%85%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B3/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прочитао сам то око поднева али то није одговор.

 

Жеки, то борбаши и артемити говоре о особама. Ја се јавно нећу изражавати на рачун ВД, али ћу јасно говорити о његовим ставовима. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ваља текст, ваља пара. Ако није фрка и ако будете имали времена, не би било лоше мало више историје, значи свима (који имају живаца да читају).

 

Хвала за труд.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ваља текст, ваља пара. Ако није фрка и ако будете имали времена, не би било лоше мало више историје, значи свима (који имају живаца да читају).

 

Хвала за труд.

 

Помолите се само да имам и пара, а онда ћу имати и времена :))))

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Жеки, то борбаши и артемити говоре о особама. Ја се јавно нећу изражавати на рачун ВД, али ћу јасно говорити о његовим ставовима. 

 

Па добро нисам тражио да га пљујеш, већ да кажеш коју о Влади који је присутан кад нас у нет медијима, текстовима, црквеним часописима, итд.

 

Онда да преформулишем питања:

 

Шта мислиш о Владином писању на сајту "Борба за веру"?

Како ти се чини његов досадашњи стил писања?

Колико мислиш да су његови текстови утицајни на консервативне верске кругове у нас?

Ако јесу, чиме мислиш да значајно постиже тај утицај?

И како ти се чини Владин разлаз са Артемијевцима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта мислиш о Владином писању на сајту "Борба за веру" ?

Како ти се чини његов досадашњи стил писања?

Колико мислиш да су његови текстови утицајни на консервативне верске кругове у нас ?

Ако јесу, чиме мислиш да значајно постиже тај утицај?

И како ти се чини Владин разлаз са Артемијевцима?

 

Ух, наравно да ни ја нисам мислио да тражиш од мене да пљуцнем на ВД.

- Борбаши су сајт који држе Милошевићеви дебејаши. Жао ми је што тамо пише. Многи веле да је он лично иза тога, ја не верујем

- Стил му је као такав добар. Проблем је садржај.

- Веома утицајни.

- Живимо у апокалиптичном времену. Многе ствари су огољене. Зато овај стил одговара.

- Не знам ништа о томе. Необавештен. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштовани, иако смо ми измислили данас освећења за све и свашта, мислим да није нужно и свештање икона. Може, немам ништа против, али и не мора, јер њено освећење бива кроз молитву онога ко јој се обраћа. За доброг молитвеника и каширана икона може бити чудотворна. Наравно, добар молитвеник ће се борити против кашираних икона. Мислим да каширане не би требало освештавати. 

Икона није амулет или некакав св. објект, предмет, утвара. Већина православног живља ју је као такву доживљавало и доживљава. У тој свести има и магијску моћ. Мени се пак чини да икона није ни пре ни после "чина" свештања света, него да је света само у овом молитвеном процесу, сусрету између човека који се моли светоме представљеном на икони. Слично ономе из Писма: Где су двоје или троје скупљени...

 

Хвала на одговору. Тако некако сам и ја поимао то питање.

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...