Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Новитети у нашем здравству

Жене без партнера могу на вантелесну оплодњу

Аутор: Иван Мишковић | Фото:Г.Срданов | 23.09.2009. - 08:10

И жене које живе без брачног партнера у Србији моћи ће да се лече од неплодности подвргавањем вештачкој оплодњи. То је главна новина коју доноси Закон о лечењу неплодности поступцима биомедицински потпомогнутог оплођења, који је ступио на снагу почетком месеца.

Наше грађанке које не могу да затрудне природним путем и не живе у заједници, али жарко желе да добију дете мораће да сачекају да се формира управа за биомедицину и оснују банке полних ћелија, што се не очекује пре пролећа 2010. године. Оне ће морати да добију и специјалну дозволу Министарства здравља и министарства надлежног за породицу, уз обавезни предуслов пунолетства и пословне способности.

Према новом закону, право на вештачку оплодњу и даље првенствено имају супружници и ванбрачни партнери, под условом да брачна, односно ванбрачна заједница постоји у моменту уношења полне ћелије, односно ембриона у тело жене. Међутим, захваљујући амандману који су поднеле народне посланице Снежана Стојановић-Плавшић, Александра Јерков и Гордана Чомић, ту могућност су добиле и жене које су саме.

Жене које могу да остану трудне на природан начин неће имати право на вештачко оплођење, објашњава Зорица Павловић, помоћница министра здравља за „Блиц“.

- Жена која жели вештачку оплодњу подноси захтев некој од надлежних здравствених установа, које тек треба да одредимо. Давалац полних ћелија је анониман, а жена једино може да зна да ли је реч о белцу. Један донор може да остави полну ћелију само у једној банци. Да би се спречило дуплирање донора, прецизне податке о свима њима водиће Управа за биомедицину - објашњава Зорица Павловић.

Дете које је на овај начин зачето, додаје она, неће имати никакве податке о оцу. У тренутку када репродуктивно сазри, моћи ће да добије информацију о донору само у смислу отклањања могућности да момак, односно девојка с којом је у вези има истог оца, што ће моћи да провери у Управи за биомедицину.

Име свог биолошког оца та деца пак никад неће сазнати, јер ће подаци о донору бити службена тајна. У Управи за биомедицину ће постојати само шифрирани подаци о донорима, а њихово одавање третираће се као кривично дело.

Највећи број поступака вантелесне оплодње сада се уради у три државне и шест приватних болница са којима Републички завод за здравствено осигурање има уговор. Од државних болница, то су Институт за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије, Гинеколошко-акушерска клиника „Народни фронт“ и Гинеколошко-акушерска клиника Клиничког центра Нови Сад. Цена једног третмана је од 270.000 до 290.000 динара, а Републички завод за здравствено осигурање покрива све трошкове - процедуру, лекове, анестетике, хормоне, све анализе, санитетски и други потрошни материјал. Због малог капацитета болница у којима се овај процес обавља држава је одлучила да у програм бесплатне вештачке оплодње укључи и шест приватних клиника.

У Србији засад не постоји национална статистика о вантелесној оплодњи, па самим тим ни прецизни подаци о броју успешних и неуспешних поступака, каже за „Блиц“ доц. др Елиана Гаралеић, начелница Одељења за вантелесну оплодњу у ГАК „Народни фронт“. Процењује се да сваки пети пар у Србији има проблем са природним зачећем детета. Наша саговорница додаје да нема ни стриктних правила код кога ће вантелесна оплодња успети.

Нови закон о вештачкој оплодњи и могућност за саме жене у Србији поздравља и Вера Тотић, председница Удружења самохраних мајки које окупља самохране родитеље са ванбрачном, признатом или непризнатом децом.

- У Удружењу самохраних мајки има деце која не знају оца, али много лепше живе од неких која га знају - каже она.

Тотићева верује да је добро и што тако зачето дете све до зрелог доба неће моћи да сазна ко му је отац, као и то што донор полне ћелије неће никад сазнати ко је његов потомак.

________________

Нада за многе жене

- Била сам у браку седам година. Бивши супруг и ја покушавали смо да добијемо дете. После многобројних и мучних анализа и хормонских терапија, нисмо успели. Наш брак се завршио разводом у периоду кад смо покушавали да уштедимо паре за вештачку оплодњу. Нови Закон о вештачкој оплодњи изнова ми нуди шансу да се остварим као мајка јер тренутно немам партнера с којим бих пожелела да оснујем породицу - каже Маријана К. (37) из Београда.

Законом забрањено

- није дозвољена вештачка оплодња искључиво ради научних истраживања

- забрањене су сурогат мајке

- није дозвољена употреба мешовитих полних ћелија од два или више донора

- забрањена је употреба репродуктивних ћелија донора који није жив у моменту оплодње, осим ако је он за живота дао такву сагласност

- нема могућности за избор наследних особина као што су боја очију, степен интелигенције...

www.blic.rs/drustvo.php?id=112004

ИСПОВЕДАЈТЕ и славите Господа, јер је добар, јер је до века милост Његова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bez obzira na to sto se otvara mogucnost da zena koja je sama moze da postane majka, ipak me podilazi jeza od toga da ona ima pravo samo da zna da li je u pitanju belac. I nista vise. Nikada.  

Mnogo mi je sve ovo nesto hladno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Polemike se o tome vode već dugo, teška ej to moralna dilema, nemojte mepogrešno razumeti, ali ima li neko prava da odgaja dete kome se ne zna ko je otac'

Koliko je to sebično.

Ne bih se nikada usudila na takvo nešto, i usvojenoj deci je teško da odrastaju a da ne zanju ko su im genetski rodditelji a kamoli deci 2iz epruvete"

ne znam,  zaista  ne znam

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nema oca, nema baka i deka, tetaka, stina, stričeva, braće i sestara  sve ono što jedno detinjstvo čini toplijim i srećnijim

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, da jeste tesko razluciti da li je sve to dobro , tesko je.

Ne znam da li bih ja tako nesto uradila, jer se jos uvek nisam predala i izgubila nadu da cu naci onoga za ceo zivot sa kojim cu i zeleti da imam decu. Mada ako bi mi se to desilo, verujem da bih razmotrila ovu soluciju jer volela bih da imam dete,ili decu.

Bez obzira na zelju za deteom koja kod zene postoji, ono sto meni do kraja nije jasno i sto me buni je to da li je to dete na neki nacin okrnjeno,da se tako izrazim, obzirom da nije nastalo kao plod ljubavi muskarca i zene, vec samo kao rezultat potrebe zene za detetom?

Sad za ovo da nema baka , deka i ostalih se i ne slazem,jer ta buduca majka ima roditelje, bracu , sestre, sestrice i sestricine..tako da tu dete nesto ne bi bilo uskraceno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nema oca, nema baka i deka, tetaka, stina, stri?eva, bra?e i sestara  sve ono što jedno detinjstvo ?ini toplijim i sre?nijim

ovo se odnosilo na o?ev rodoslov

tema jeste teška, mišljenja su opore?na, ali ovo me podse?a na jednu istinitu pri?u

sestra naše koleginice je imala sarkom, iznad svega je želela dete

rodila je dete i umrla kada je dete imalo 10 meseci, ni prvi ro?endan nije do?ekala

dete danas ima 18godina i sam sebe zove "ni?iji", toliko tuge, besa i gor?ine u jednom tako mladom bi?u, za oca nema šanse da sazna ništa jer je davaoc sperme nepoznat

ljubav ili sebi?nost ( pokoj joj duši)

to je druga strana pri?e

mislite i o tome

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mogu samo da naslutim kako je tom detetu  0409_feel

Ali razloga za jed, bes i gorcinu moze da nadje svako od nas.

Sebicni su mi oni koji dete posalju u dom, znaci odreknu ga se, a nastave da zive tu negde "u komsiluku."

Ja sam za to da se da sansa zivotu.  Koja je poenta mog bitisanja na zemlji ako ne ostavim traga svog postojanja na njoj?

Obzirom da nisam naucnik koji ce recimo pronaci lek koji ce izleciti ljude, niti na bilo koji drugi nacin doprinosim nekom opstem dobru i boljitku, najmanje sto mogu da uradim je da dam sansu nekome da zivi, makar mene posle i ne bilo.

Naravno ovo je razmisljanje na brzinu i tipa sta bi bilo kad bi bilo.  0104_cheesy

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Posto sam cula u poslednje vrijeme veoma razlicita misljenja u vezi ove teme zanima me vase misljenje dragi forumasi.

Posebno me zanima stav Crkve i svestenih lica po pitanju ovoga.

Vijestacka oplodnja i hormonalne terapije u slucaju steriliteta,da li je to blagosloveno ili ne? Ili se treba odreci svega i  predati se postu,molitvama,samo Bozijoj volji.

Mislim da bi bilo lijepo da i o ovom malo popricamo,bar da se ispravno informisemo.

Hvala.Slava Bogu za sve !

:bla:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da je blagosloveno; i sta to znaci predati se Bozijoj volji? Bog ocekuje sem molitve i nasu saradnju; jer ako nije tako kada nam se dete razboli trebalo bi samo postiti i moliti se a ne ici doktoru je li?

Наравно да ништа није ТАКО ЛИНЕАРНО (''у начелу благословено'')и као што стоји...у цитираној поруци :bla:

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да није да је - наравно благословено -. А шта ћемо са оплођеним јајним ћелијама које су ''вишак'' и које се ''редукују'' у даљем делу процеса?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да није да је - наравно благословено -. А шта ћемо са оплођеним јајним ћелијама које су ''вишак'' и које се ''редукују'' у даљем делу процеса?

То ти причам....

Није чак ни ампутирање болесног дела тела понекад довољно етично, а чак ни Богоугодно...али најбоље би било да ТРИ ПУТ МЕРИМО а ЈЕДАНПУТ СЕЧЕМО...што у АПРИОРИ и У НАЧЕЛУ линеарним тумачењима, загарантовано ИЗОСТАЈЕ... А то није ништа друго до ИДЕОЛОГИЈА...

Мислите о томе... joooj

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... оплођене јајне ћелије које су ''вишак'' и које се ''редукују'' у даљем делу процеса?...

Шта ли то значи..?...  4chsmu1  Ево ''превода''...УБИЈАЈУ СЕ, или ЗАМРЗАВАЈУ, чекајући ЕКСПЕРИМЕНТЕ, или у КОЗМЕТИЧКЕ ПРЕПАРАТЕ (НАЈЧЕШЋЕ), или просто иду у канализацију... Не чини ли вам се да ништа од поменутог НИЈЕ БЛАГОСЛОВЕНО? joooj или...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...