Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Kao pravoslavni lekar,

Шта значи ово "православни лекар"? :)

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта значи ово "православни лекар"? :)

To je lekar koji leci samo pravoslavce ... :-)

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok, Сања, то је вјерујем већини познато, а ако и није, није баш нека тајна, један клик на гугл и ето га. 

Некако ми је, искрен да будем, необична форма твог уводног поста: "Поштовани, "само да вас обавестим", "изволите"...

Дуго си на формуму, овакво обраћање ми баш и не приличи као обраћање људима са којима свакодневно комуницираш (да не кажем браћи и сестрама). Дјелује ми као да си нечим изнервирана, да ли неуспјешним убјеђивањем са неким, па сада то износиш (бацаш у лице )нама овдје.

 

Овдје бисмо требали пазити да избјегнемо замку осуђивања. Најлакше је мени који сам благословен са двојицом малишана, рећи паровима који не могу имати дјецу: "ко вас шљиви, носите свој крст!".А гледам их како се муче и колико то желе, на крају и колико их времена, живаца и новаца кошта  све што покушавају, па им је вантјелесна оплодња посљедња шанса.Чини да не можемо баш тако.

 

Тема је исувише осјетљива и озбиљна и свакако јој треба тако и приступити. Тим прије што сигурно и овдје има чланова који су се одлучили, или се ломе да ли да се одлуче на то. Ево, нпр, твој уводни пост би требало да садржи више информација, за оне који не знају, а не тако поштовани, изволите, пљус.

Поготово би било значајно и мишљење теолога, или да се рецимо оцу Сави постави ово питање на његовој теми, сигуран сам да би дао опсежан одговор, размотрен са свих аспеката. 

Кажем опет, тешка тема, захтјева много размишљања, али без осуђивања. На крају, и дијете које је дошло на свијет вантјелесном оплодњом бива крштено и уведено у Цркву. Сад, да ли је прихватљива цијена за један живот, неколико уништених у самом зачећу, велико је морално питање, али питање на које рецимо Гоку са двоје дјеце не би смио ни покушати да одговори. Неки парови су спремни на то, неки нису. Свака одлука доноси посљедице са којима треба живјети (или не живјети) како овдје тако и у вјечности.

Али не смијемо ми бити судије.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svaki sedmi par u Srbiji ima problema sa sterilitetom. Znači mi koji se borimo, smo grešnici? Po meni je to kao da lečiš bilo koju drugu bolest.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako nekog zanima ja prva ne mogu da imam dece. Obratila sam se onima koji ne znaju za to, jer mnogi ne znaju i svima koji ce doci i pogledati ovuu temu, zato sam bila zvanicna. Nisam ljuta ninakoga, i sama imam taj problem, nikog ne osudjujem, smatram da je ceo proces previse bolan i ponizavajuc . I volela bih da o tome pricaju duhovnici, i ovim sam i htela da pokrenem taj razgovor zato sto bas puno nas ne moze da ima decu. Pravoslavni lekar je onaj koji nije ateista.koji je pravoslavne vere

  • Волим 1

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako nekog zanima ja prva ne mogu da imam dece.

 

Посумњао сам да се ради о овоме, и страшно ми је жао, више бих волио да си била љута на некога.

Твој став има смисла, итекако. Опет, са неке људске стране, је не бих осуђивао ни људе који покушавају.

 

Крст је и једно и друго,то је сигурно. И једно и друго носи посљедице.
Све је индивидуално.

  • Волим 1

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сања, мислим да је Макрина, (ако се не варам) на првој теми коју је Неутешна поставила, говорила нешто о (да се тако изразим) чудесним зачећима, помоћу (извињавам се ако сам нешто побркао, сад се слабо и сјећам) неког појаса, иконе, молитве.. Можда да покушаш то наћи, или да Неутешна нађе па постави ту поруку овдје.
 

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala ljudi... mada nesto razmisljam o tom planiranju porodice, kao eto mi sad nesto zelimo, pa nema, ali ja hocu, pa nema, ..ali ja hocu...pa ko dete u plac. Imamo li pravo. Jedan isti sprat bolnice vrata levo necu dete, vrata desno hocu dete. Koliko ustvari mi treba da se bunimo sto nemamo dece, i dokle ta zelja treba da ide. Po cenu cega.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово није први пут да причамо о томе.

Ја Сањин наступ доживљавам као позив некога ко о томе промишља озбиљно и обраћа се нама јер верује да ћемо са посебном пажњом и крајње одговорно и са добрим намерама изнети овде своје ставове.

Брак је света тајна, а деца долазе по милости Божјој.

 

Вантелесна оплодња није Богом благословена.

 

Ја то прихватам.

А крштење деце која су на свет дошла вантелесном оплодњом сматрам снисхођењем Цркве и радујем се томе.

 

Сања је лекар и православка и зна о томе више од мене.

Ово су моји ставови, а њој желим да отклони сваку сумњу, уколико постоји у њеном односу према томе, да живи у смирењу и нада се милости Божјој.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala ljudi... mada nesto razmisljam o tom planiranju porodice, kao eto mi sad nesto zelimo, pa nema, ali ja hocu, pa nema, ..ali ja hocu...pa ko dete u plac. Imamo li pravo. Jedan isti sprat bolnice vrata levo necu dete, vrata desno hocu dete. Koliko ustvari mi treba da se bunimo sto nemamo dece, i dokle ta zelja treba da ide. Po cenu cega.

Свако мора да носи свој крст угледајући се на Господа и велика ће плата бити његова на небесима.Тако некако пише, а ја заиста и мислим тако.

Данас су људи размажени преко сваке мере, живећи у култури потпуног хедонизма, извештачености и отуђености и од Бога и од своје праве природе и мисле да то што су они у стању да смисле или схвате - то је све.

Није.Само Бог зна све.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najveci problem je taj sto nisu svi vernici . Ljudi zele dete , veruju u nekog svog Boga ili ne veruju , imaju pravo i ne zele da im bilo ko na bilo koji nacin namece svoje stavove . Ja to postujem . Sto bi se reklo-ne nosi svoj tipik u tudji manastir. Zao mi je samo sto niko ne usvaja decu .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postovani,

Kao pravoslavni lekar, duznost mi je da vam kazem, da je vantelesna oplodnja jednaka multiplom abortusu, tj. Nije Bogom blagoslovena. Izvolite proverite i obavestite se o svemu pre nego sto se odlucite za taj potez.

Izvini Sanja molim te, nekako si bila isuviše zvanična, razumem te u potpunosti imam isti problem 11 godina. Goku je u pravu da je Makarina ostavila poruku al ne mogu nigde da je nađem.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...