Jump to content

Православна порука, мисао дана....


Препоручена порука

On 30.7.2022. at 11:26, JESSY рече

1. Како бити љубазнији ? - Подели своју муку са са ближњим.

2. Како постати понизнији ? - Подели своју славу са ближњим својим.

3. Како постати скромнији? - Подели своју слабост са ближњим.

4. Како бити искренији ? - Не заборави на своје дугове.

5. Која је вештина најређа? – Способност давања

6. Која вештина је најбоља? - Способност да се опрости.

7. Која вештина је најтежа? - Способност да се ћути.

8. Који човек брже долази Богу? - Милосрђем

9. Ко је најбогатија особа? – Онај ко највише воли Бога.

10. Која особа је најсиромашнија? – Онај ко највише воли новац.

11. Чега се најтеже одрећи? – Привржености.

12. Чега се најтеже одбити? – Задовољства.

13. Која вештина је најважнија? – Способност питања.

14. Која вештина је најпотребнија? – Способност слушања

15. Која је најнеугоднија навика? - Спорост

16. Која је најштетнија навика? - Брбљивост

17. Која особа је најјача? - Ко је у стању да схвати Истину.

18. Ко је најслабија особа? - Ко се нада у своју снагу.

19. Која особа је најинтелигентнија? - Онај који следи своје срце.

20. Који приврженост је најопаснија? – Приврженост своме телу.

21. Која је нада најбоља ? – ХРИСТОС.

Преподобни Силуан Атонски

Мислим да ово нису речи Светог Силуана. Не сећам се да сам ово видео у његовим поукама. Било би добро проверити извор.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

Мислим да ово нису речи Светог Силуана. Не сећам се да сам ово видео у његовим поукама. Било би добро проверити извор.

Тешко да је Свети Силуан.

Нити сам негде ово прочитао, нити стили личи на Силуана. Није писао поуке тог типа.

Цитат

19. Која особа је најинтелигентнија? - Онај који следи своје срце.

И ово ми је дискутабилно, ако се схвати без расуђивања. Што каже Лазар Абашидзе - срце је мислило да воли, али је само болесно. Дуг је пут до очишћења срца. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

Мислим да ово нису речи Светог Силуана.

да, могуће...не би било први пут да се греши у цитирању...свакако да је безвезе...

са странице манастира Јовања...https://www.facebook.com/jovanjamanastir/photos/a.1421919821170120/5933885059973551/?type=3&eid=ARBNKAhNXon-DsrvCNnpuyo2kLQAypm5AADY-w4ePPZvlcfCKxTWonD1qBAiRoRnaU6HNzqYKuQ7Qi9x

па онда проширено и по другим страницама....

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ова стаза је тешка, али Плодоносна 

 

Да ли разумеш да нам је Бог подарио силу која себе превазилази; утеху која се рађа из патњи; созерцање које произилази из страдања; радост која долази кроз Крст; Крст који сатире смрт („Крстом Твојим смрт је побеђена“); Да ли разумеш шта значи „они који чекају Господа поново ће задобити њихову крепост. Подићи ће се на крилима као орлови (Ис. 40,31); и да ће другачија снага процветати из њих?У њима ће искушења бити преображена у благослове. И физичке болести и тешкоће постаће њихова прилика да досегну снажније духовно устројство. 

А обожење, према светом Максиму Исповеднику нема почетак, већ је „непојамна пројава . Ово су незамисливе и недосежне стварности које се не подучавају, већ силазе на човека, изненада, неочекивано. И оне се дају човеку који пребива у трпљењу, усуђујем се да кажем, ономе који друге не повређује. 

Ово је главна врлина и једна од највећих: не повредити друтога. Уместо да кажемо „Мислим, дакле постојим , верујем да можемо рећи „Праштам, дакле постојим! 

Ако, онда, неко трпељиво подноси тешкоће које је Бог дозволио да га се дотакну – а тешкоће су благослов – ако свима опрости и нема ништа ни против кога, у једном трену, неочекивано, и без спољашњег узрока, како каже ава Исаак, „благослов Божији ће стићи. Тада се човек просветљује, и постаје светлост по благодати“.

отац Василије Гондикакис

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Преподобни Амвросије Оптински:

«Пред судом Божијим немају значаја карактери, већ усмереност воље. Знајте да карактери имају значаја само на људском суду и зато или бивају хваљени или се куде; али на суду Божијем карактери као природна својства не добијају ни одобравање, ни покуду. Господ гледа на добру намеру и приморавање на добро и цени противљење страстима, чак и ако оне понекад побеђују човека због његове немоћи. И опет Сам суди због лењости знајући тајне одаје срца и човекову савест и његову природну снагу за добро, и околности којима је окружен.»

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма колико се паметњаковићима чини апсурдном мисао о митарствима, ипак они неће моћи да их избегну.

Свети Теофан Затворник

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Милошшш рече

Ма колико се паметњаковићима чини апсурдном мисао о митарствима, ипак они неће моћи да их избегну.

Свети Теофан Затворник

Sad si nadrljao. :)

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1996965000_Snimakekrana2022-09-01120921.png.d1a5e5be11a44636385c92c2db63cdf1.png

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...