Jump to content

Захвалност Богу


Препоручена порука

                          1395889_655182654513448_1744249544_n.jpg

 

”Радујте се свагда. Молите се без престанка. На свему захваљујте, јер је ово Божија воља за вас у Христу Исусу.” (1. посланица Солуњанима 5, 16 – 18)

Захваљуј редовно Господу током дана. Захвалност чупа жалац недаћа из твог срца.

Из тог разлога је Господ и заповедио да Му се захваљујеш на свему. Постоји елемент мистериозности у том чину – ти се захваљујеш Богу (без обзира на твоја осећања), а Бог ти заузврат даје Радост (без обзира на твоје околности).

Захваљивање Богу је духовни чин послушности Њему. За људе који не знају за Бога и постојање контакта са Њим, ирационално је и чак немогуће захваљивати се Богу у сред страшних искушења. Но, ипак, они који остану духовно послушни овој заповести постају непроменљиво благословени, чак и ако проблеми и недаће не јењавају.

Захвалност отвара твоје срце за Божије Присуство и твој ум за Божије Мисли. Ти и даље можеш бити на итом месту и истим околностима, али ће све изгледати као да си укључио светло, које ти омогућава да свет видиш из другачије перспективе. Светлост Божијег Присуства, отклања жаоке животних недаћа.

Када је твој ум заузет захваљивањем Богу на свему што ти се дешава, онда немаш времена за бригу или жаљење. Ако непрекидно практикујеш захвалност, негативне мисли се постајати све слабије и слабије.

 

ЗНАЧАЈ ЗАХВАЛНОСТИ

Да би заштитио осећај захвалности Богу, мораш се подсећати да обитаваш у палом свету где су испреплетани благослови и туге. Константан фокус на недаће, поразио је многе хришћане.

Крећући се кроз дан испуњен светлошћу и лепотом, они примећују само сивило сопствених мисли. Омаловажавање праксе захваљивања Богу, помрачило је њихове умове.

Како су само драгоцена она Божија деца, која Му захваљују у свако време, као што нам је и заповеђено! Такви могу ићи кроз најмрачније дане са Радошћу у срцима, јер осећају и знају да је Светлост Божијег Присуства у њима.

Нека захвалност влада у твом срцу! Захвалност Богу отвара твоје очи да видиш многа Божија величанствена богатства. Са тако отвореним видом, ти можеш употребити много више тога  што ти је на располагању од Бога, а што са помраченим видом ниси ни распознавао.

Живот испуњен захвалношћу Богу и величањем Бога, постаје живот испуњен малим и великим чудима. 

Зато уживај у животу пуном обиља, непрекидно исказујући захвалност Богу!

Ево дан који створи Господ! Радујмо се и веселимо се у њему! (Псалам 118, 24)

 

http://svetatrojica.wordpress.com/?app-download=nokia

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bas tako.Ovo je je  najlaksi,najljepsi ali ujedno i najbrzi nacin da se "konektujemo" sa bozanskom silom i utemeljimo se u vjeri. :aplauz:

Ne postoji nista tako djelotvorno za molitvu kao osjecaj zahvalnosti.Kad se molimo i u isto vrijeme osjecamo zahvalnost nasa molitva biva(imamo takav osjecaj i nadu) velikim dijelom uslisena.Zahvalnost se uci od djece,od neukih,starih,siromasnih,ruznih ili manje lijepih,od ljudi koji imaju neki fizicki ili mentalni hendikep,od ljudi koji su precijenili svoje prirodne predispozicije i bili zahvalni za ono malo sto imaju.Uci se od ljudi koji su u moru negativnog vidjeli jednu svijetlu tacku i zahvalili Bogu sto im je dao slamku spasa za koju ce se drzati.Nema nista ljepse od osjecaja da je On uvijek tu i da nista na ovom svijetu ne bi bilo da ne postoji taj osjecaj.

Hvala dragom Bogu za sve. :0442_feel:

I lupi mi šamar onaj najjači, kad počnem da kukam nad životom i kad počnem da žalim sebe. Pokaži mi ono što imam,pokaži mi one koji to nemaju.Ne tražim ništa ,samo me podsjeti da dišem, i podsjeti me da ima i onih, ,koji ne dišu više..




 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То се учи од људи који су имали неки проблем , а нису клонули духом . :slavaaa: и хвала за све .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Господе, захваљујем Ти што ме волиш и што ми опрашташ грехове моје,

Ти ми помажеш да постанем добра, дај ми да кроз Твоју љубав будем и боља,

помози ми да будем добра и боља према ближњима,

дај ми снаге да у заједници сТобом живим, да другима помажем

и ближњима радост причињавам на славу Твоју. Амин.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko smo "preplavljeni" sopstvenim nedaćama, da smo zaboravili šta nam se sve lepo dešava i za šta treba da budemo zahvalni Bogu.

Hej, dišemo, živimo, a ovaj svet je, pored ružnih stvari, prepun i savršene lepote :bighug:

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Волим 2

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

molimoli

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zahvaljujem Ti za neizbrojna dobročinstva Tvoja, koja si izlio i neprestano izlivaš na mene mnogogrešnog. Zahvaljujem Ti na dugotrpljenju Tvome prema meni, koji sam Te mnogi  gresima razgnevio, i na milosrđu Tvome nepobedivom i koje sve pobeđuje. Zahvaljujem Ti na darovanom mi zdravlju duševnom i telesnom, jer iako sam starac po godinama, mlad sam duhom i telom. Zahvaljujem Ti na svakodnevnom opravdanju Tvome časnom Krvljuu Tvojom. Zahvaljujem Ti na suznom umiljenju pri vršenju Liturgije i na svagdašnjim utehama Duha Tvoga Svetoga, na svetinji Njegovoj, koja se izliva iz najsvetijeg i neiscrpnog bića Njegovog, koje je jedno s Tobom. Zahvaljujem Ti na nezadrživom privlačenju k meni ljudi Tvojih – dece, omladine, odraslih i starih, koji sa svih strana trče k meni, gde god se pojavim u gradovima i selima. Zahvaljujem Ti što svuda moćno i snažno zasađuješ veru pravoslavnu i pobožnost, osobito u ženskim manastirima. Zahvaljujem Ti što mi daješ slobodu da se molim za sav svet i sve ljude i za izvođenje njihovo iz zabluda i privođenje u jedinstvo vere i pobožnosti. Zahvaljujem Ti što nepravednu jarost nepravoslavnih naroda nepriajteljski raspoloženih prema nama, pravoslavnima, ukroćuješ i razumevanju istine privodiš. Zahvaljujem Ti što sve privlačiš jedinstvu – da svi budu jedno, kao što si Ti jedan i Trojici slavljeni Bože. Zahvaljujem Ti što moćnoga u snazi đavola svakog dana pobeđuješ i psoramljuješ u njegovim lukavim i nasilnim spletkama. Zahvaljujem Ti što si mi podario da stojim u istini i pravdi Tvojoj. Zahvaljujem Ti što si mi podario reč mudrosti i sile, da objavljujem ljudima ime Tvoje rečju Jevanđelja Tvoga. Zahvaljujem Ti što me svuda proslavljaš, iako sam ja mnogogrešan i nedostojan. Zahvaljujem Ti i za neporočni život moj, iako me svakog dana greh privlači k sebi i muči me – i ako me Ti ne bi čuvao, kao zenicu oka – učinio bih svaki greh. Nema broja Tvojim milostima prema meni, Gospode, i za sve Ti zahvaljujem, i nemam reči da Ti dostojno zahvalim, Gospode! Amin.“

 

Sveti Jovan Kronštatski
Gospode Ime Ti je Ljubav

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Заблагодаримо Господу

Литургија као дело Народа Божјег је уједно и Евхаристија, Благодарење и благодарност Богу Оцу, кроз Сина, а у Духу Светом. То је много више и дубље од искрене захвалности милости Божијој, јер има смисао потпуног предавања и пуног учествовања кроз дар благодати Цркве и сваког њеног члана као Тела и удова Христовог, у божанском начину постојања. Тако, благодарење Богу постаје начин живота који прожима целокупно човеково биће и устројава у њему потпуно нови однос и односе према другом човеку и свету. Евхаристија је чиста и непатворена Љубав, дивна, неизрецива и величанствена, кроз коју дејствује пуна човекова слобода и воља да се преда Господу. Њом човек закорачује и нови свет и живот, диже се у небеске висине, спуштајући себе кроз покајање и жртву, ничице падајући пред божанским Лицем и лицем свог ближњег.

Евхаристија је Тајна над Тајнама Цркве, Благодарење у пуноћи јер је то Тајна Христова, предана по дару и милости, љубави и старању, које примамо у себе кроз Свето Причешће, кроз Тело и Крв Христову. То је недокучива воља Оца, који у Духу Светом све и сва, историју човека и света чини непрекинутим и вечним благодарењем. Живот је Евхаристија и треба то да буде, јер нам је праотац Адам показао грехом својим да све ван тога је тама, бесмисао, плач и туга за изгубљеним Рајем, за Богом. Земаљски живот Новог Адама – Христа, који нам сведочи јеванђелска реч, био је непрестано Благодарење Оцу, и у страдању, болу, Крсној жртви и смрти за живот света.

Заблагодаримо Господу, у Литургији и Цркви, сваком трену свога живота, за сву милост и љубав Божију, за сваки нови дан и сунчев зрак, за сваки удах, откуцај срца, кап воде и комадић хлеба. Заблагодаримо Господу и када смо болесни, невољни и потребити, кад страдамо и патимо, док верујемо и док се надамо, док волимо и праштамо, док се кајемо и молимо. Све да нам буде Евхаристија, живот благодарења, вере, наде и љубави у коме чекамо Други Христов долазак, васкрсење мртвих и живот вечни.

 

http://crkvauobrenovcu.rs/Misija/zablagodarimo-gospodu

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала ти Господе што си ми поклонио највећи дар , а то је живот . :slavaaa:

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala ti Gospode, jer si sa mnom hodio i kad te nisam bio svestan, i što nas čuvaš.

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

УЗ ЧАСНИ ПОСТ: ЗАХВАЉУЈМО БОГУ НА СВЕМУ

emil.jpg
 
Старац Емилијан Симоноптеритски

Пре свега молите се без престанка и благодарите Богу за све што вам се догађа (Правило Антонија Великог)

Антоније Велики је реалан. Његова правила, односно канони нису пуке формуле које је он спознао, и онда нам их ноншалантно саопштио. Свако од ових правила има нешто јединствено што се тиче живота монаха и, ако се оно прекрши, цела структура се руши. Он нам каже да смо дужни да се молимо без престанка, али у исто време да захваљујемо Богу на свему што нам се догађа. Он користи везник координације зато што су ове две ствари нераздељиве, оне иду руку под руку. Богу се захваљујемо када нам се догоди нешто лепо, али би тим пре требало да захваљујемо и за нешто друго: у животу се ствари не одвијају онако како бисмо ми желели. На пример, молимо се Богу, и чини нам се да Он не чује. Тражимо здравље, а наша болест се погоршава. Молимо Бога да нам да одређену ствар, а Он нам не да ништа. Све супротно.

Људи који не науче да захваљују Богу за све, а поготову за патњу, никада неће напредовати ни за милиметар даље од места на коме су били када су их мајке донеле на свет. Никада неће кренути напред. И, наравно, када су их мајке донеле на свет, ти исти људи су били невине бебице, имали су природну светост, док ми имамо окрутност и знање које нас окривљују. Зато морамо да научимо да се Богу захваљујемо. Када имамо лоше мисли, када нам брат каже нешто и у себи осетимо мржњу, баш у том тренутку морамо захвалити Богу, а брату упутити осмех.  Ако не учинимо овако, немогуће је остварити напредак ни за један корак, зато што ће нам све изгледати изопачено. И тада ћемо због свега што нам се догађа, а посебно због људи имати лоше мисли, искушења, страсти и опирање.

Непрестана молитва и захвалност Богу за све што нам се дешава јесу неопходни услови за природан живот. Ако се људи не захваљују Богу на свему, они не могу чак ни да се моле, нити да живе у овој монашкој држави. Људи морају бити захвални за све што им се догађа у манастиру, било да то долази из њиховог унутрашњег света, било од братства, било од непријатеља или од демона. На пример, неки монах има лоше помисли које га прогањају. Не би требало да брине, већ да се радује и захваљује Богу. Требало би да демону каже: „Иди од мене сотоно, и да га пошаље бестрага, или ако демон неће да оде, монах би му требало рећи: „Овај кревет није довољно велики за обојицу. Спавај са мном. Само се окрени на другу страну да не бих морао да трпим твој ужасни смрад”. Демон ће тада морати да оде у виду муње.

Непрестана молитва и захваљивање за све директно су повезани са нашим личним молитвеним правилом. Другим речима, свако може да испуни своје правило, када научи да се моли непрестано. А свако ко испуњава своје правило може задобити непрестану молитву. Уколико пожели да своје правило одвоји од непрестане молитве, и правило и молитва ће се распасти. Ово је основа, и то не смемо заборавити. Пропустите молитвено правило два дана и видећете да се нећете сетити да кажете „Слава Теби Боже нашмакар једном дневно. То је закон.

 
Архимандрит Емилијан Симонопетритски, Νηπτική ζωή και Ασκητικοί κανόνες (Духовни живот и подвижничка правила), Индиктос, Атина 2011, стр. 5-6.
 

 Храм Светог Јована Крститеља

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала ти Господе што ме по своме Премудром Промислу водиш . Хвала ти што и у тешким тренуцима ми дајеш снагу да не клонем духом и да будем исти у весељу и у злу.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...