Jump to content

Како сведочити веру: Одговорност свештенства-едукација, лаика-одмерена реч, став без присиле, свих-добар пример, ...још нешто?


Guest Alefshin

  

12 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли знате довољно о Православљу?

    • да
      6
    • не
      6
  2. 2. Да ли СПЦ довољно ради на едукацији народа?

    • да
      3
    • не
      9
  3. 3. Да ли сте на Поуке дошли да би и научили нешто о својој вери?

    • да
      9
    • не
      3


Препоручена порука

Изађеш из цркве са Службе празнији него што си ушао. А онда видиш како се владика тали са локалном влашћу у разним пословима, па само ако си тврђи у вери, можеш да опстанеш, али не непољуљан!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Народ који је препун веровања,али је празан вером".(Џубран)Чини ми са да је то генерално наш проблем.Из цркве излазимо празни,јер смо на служби само посматрачи,ретко се сједињујемо са Господом,отуђени смо,тужни,забринути,изгледамо као да сумњамо...Као да очекујемо да благодат задобијемо без труда.И наравно када такви изађемо на улицу,никога нећемо заинтригирати да дође у цркву.У доба када су у цркви биле само две бабе,једна је говорила"сви ће у пакао,нико у цркву не долази",а друга,"ћути мила,можда они виде какве смо нас две па зато не долазе" :) .Много можемо урадити својим примером.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прпблем је у свеукупном паду моралних вредности. Стварност тера људе да само мисле како ће и где ће да зараде новац а при томе се веома често губе све моралне вредности и осећања.У том контексту може да се посматра и опадање побпжности јер човеку коме је једини циљ да што више заради њему то није ни на крај памети и не зна шта та реч значи јер је он као хипнотисан у тежњи за што већом зарадом.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По повратку у родни град, у једном тренутку сам бил у великом искушењу да од свега дигнем руке, али сам у једном тренутку рекла себи-Ако су попови лопови, Бог није џелат, и поново сам кренула да се будим и уздижем, с Божјом помоћу, колико је то у мојој моћи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam postao ateista kada sam sazreo dovoljno da odbacim dečiju veru. Neko vreme sam nailazio na raznu duhovnu literaturu, i kada sam shvatio da se autori tih tekstova ponašaju kao najpokorniji robovi, shvatio sam da od slobode koju Pravoslavlje propoveda nema ništa.

Ta vaša sloboda me podseti na reči jednog vehabije: "Dođu Amerikanci i oslobode te od nafte", a i ne moram da odem daleko do onog podsetnika za ispovedanje sa 1023 tačke. Prepoznajem stanje duha koje stoji iza tog podsetnika i u mnogim drugim, malo manje ekstremnim pravoslavnim tekstovima. Naravno, čitao sam i dosta o pravoslavnoj demonologiji.

Jedina protivteža takvom pisaniju na koju sam naišao (mnogo kasnije) su blogovi "Katodna cev sve trpi" od Nishizave i "Živim za Eshaton" od oca Ljubiše, pa i među tekstovima Aleksandra Milojkova.

 

U međuvremenu sam naišao na neke vrlo pametno napisane tekstove: "Da li postoje stvari koje ne postoje" od Voje Antonića, "Umovanje zdravog razuma" od Vase Pelagića, Dokinsa i naišao sam na Peđu i ekipu iz AS i tu sam ostao. Preko njih sam otkrio Miroljuba Petrovića, Tatjanu Đorđević, Vladu Dimitrijevića..., ali i ŽRU, pa sam svratio ovde i povremeno bacim pogled.

 

Još uvek se ljuljam između kontradiktornih poimanja Boga. Kada čitam tekstove Rafaila Karelina i Nikolaja Velimirovića, Boga vidim kao nekog diktatora, i da verujem da postoji, žestoku bih mu kontru terao, ako treba i do samouništenja, ali se ne bih pokorio.

Ništa bolje poimanje Boga ne dobijam ni kada čitam pravoslavne tekstove o bolesti. Tu Bog iz čiste ljubavi odalami čoveka sa leđa, počasti ga nekom boleštinom koju ne bih poželeo ni najboljem neprijatelju, samo da bi ga priveo sebi. I takvom Bogu bih terao kontru.

Za sada, jedinog normalnog Boga nalazim kod Nishizave i još na nekim retkim mestima, a na svim drugim vidim severnojkorejskog lidera i Staljina.

Већина људи прво тражи нешто , тражи да му живот буде бајка , без искушења , без болести , да би веровао у Бога . Прво упућује захтев Богу па онда да тај човек поверује у њега и на такав начин , ставља себе изнад Бога и да је бог прво дужан да њему угоди па он да поверује у њега.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poboznost i intenzitet vjere opadaju sistematski.Ja ovu epohu licno dozivljavam kao degradirajucu za covjecanstvo,u duhovnom,moralnom,pa i materijalnom smislu,jer nema ni materije ako izgubimo energiju u duhovnom i moralnom smislu.Popovi su samo jedan od niz cinilaca koji uticu na neciju poboznost.Medjutim,kada bih opravdanje za to pronalazila u postupcima drugih ljudi,makar ta osoba bila vladika,monah,pop itd. ja bih se prvo zabrinula za sebe.Nema to veze sa poboznoscu vec sa nasim karakterom.Da li i ovdje kao u drugim sferama stvarnosti idemo linijom manjeg otpora,da li od drveta ne vidimo sumu i da li zato sto smo noseni masom zaobilazimo sustinu.Ja ne zelim da rizikujem da sebe dovodim u takvo stanje.Jer popovi,vladike,ova i ona vlast su prolazile i dolazile ali je Crkva kao nase utociste i nas duhovni dom uvijek bila tu,a s nama i u njoj Gospod.

Poboznost se gradi,cuva,njeguje,zalijeva,djubri i kako god hocete u svom srcu.Prevashodno tu, pred nasim prvobitnim oltarom.Ono sto nosimo i dozivljavamo tu projektuje se spolja,u zajednici,uCrkvi,na poslu,u domu itd.Oci vide ono cega je dusa puna.

Kriticki razmisljati ne znaci samo vidjeti negativno i pronalaziti opravdanje u tome,vec i konstatovati i zahvaliti se za ono sto imamo i sto smo danas,koliko god to malo bilo.

I lupi mi šamar onaj najjači, kad počnem da kukam nad životom i kad počnem da žalim sebe. Pokaži mi ono što imam,pokaži mi one koji to nemaju.Ne tražim ništa ,samo me podsjeti da dišem, i podsjeti me da ima i onih, ,koji ne dišu više..




 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...
Već sam imao prilike da upoznam osobe koje pokušavaju da svedoče veru. Ima jedna živa svetiteljka koju gledam da izbegnem u širokom krugu. :)))

 

Ako si procitao prethodne postove iz ove teme, onda bi trebalo da ti bude jasno da osoba o kojoj govoris ne svedoci zaista svoju veru, nego je u prelesti. To nije retkost i mnogi od nas, verujucih, smo prosli kroz tu fazu. I sama  sam prosla kroz to :stadaradim:

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svi smo prošli kroz to i kao što kažeš to je simptom prelesti, a zavisno od strukture ličnosti svašta tu može da se nakalemi. Muramasa namjerno izvrće smisao onog o čemu mi govorimo, jer to je kako svjedočiti vjeru preobražajem iznutra izbjegavajući sve negativnosti koje mogu da se jave, što je moguće dok smo svjesni tih mogućnosti; a da svoje credo ne namećemo kao opšti zakon, kako da ne budemo negacija onog što se uči kao dobro a kamoli još u kombinaciji sa pritiskom i osuđivanjem spram drugih. 

Muramaso ovo je podsjetnik za vjerujuće i to utvrđene. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Отац О. Суботић: Мисионарење и освајање унутрашњих простора   52dbf3acf44eb261a3065faa55c37064.jpg

 

Колико је важно мисионарење, на које начине се оно врши, шта подразумева, које теме интересују верни народ, само су неке од тема на које је данас беседио презвитер др Оливер Суботић, парох храма Вазнесења Господњег у Жаркову. Отац Оливер је главни и одговорни уредник листа "Православни мисионар", члан Мисионарског одељења и управник Центра за проучавање и употребу савремених технологија СПЦ, па су слушаоци имали прилику да се детаљније упознају са радом ових институција. "Црква је увек била и биће савремена, али не и модерна" истикао је отац Оливер.

 

http://www.slovoljubve.com/sites/default/files/96/15/07/15.07.15_rec_pastira_o_oliver_subotic_64kbps_.mp3

Преузми аудио

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...