Jump to content

Грађански рат у Украјини


Препоручена порука

пре 35 минута, Inženjer Djatlov рече

@Bilbija Narod dometima svoje kulture polaže pravo na neki prostor. Kosovo nije albansko jer oni u sferi Duha ništa nisu stvorili na tom prostoru. Čak i da Srba nestane, ono pred Bogom ne bi bilo njihovo sve dok ne naprave svoju Gračanicu. 

Teška je zabluda to ,,izlaženje iz sebe", u koju sam i ja nekad verovao. Od čega i ka čemu da se izađe, ka nekakvoj ,,neutralnosti"? Život nije neutralna pojava, niti može neutralno da se živi i umre. Jedini mogući ,,izlazak" je izlazak iz greha, svi drugi izlasci su gubitak sopstvenog identiteta. 

 

Nemoj biti u zabludi da ja razmisljam kao neko ko je "izasao iz sebe", ja naravno navijam za Srbe, ja navijam za Ruse, sto se mene tice graanice Srbije su kod Cetine, Karlobaga i tako dalje, A rusi bi trebali da je srece da izadju na Atlanski okean. Ali ovakav moj stav ja ne pokusavam da predstavim kao hriscanstvo ili kao dobro u borbi protiv zla jer je to apsolutna neistina. Nisu albanci nista vece zlo od nas i obrnuto, niti su ukrajinci vece zlo od rusa, svi smo mi jednaki u vrsenju i zla i dobra. Rat u Ukrajini nije rat dobra i zla kako ga predtavljaju neki ovde, ili kako ga predstavljaju na zapadu samo su uloge obrnute i rusi su zli a ukrajinci dobri. I ni ovaj rat kao ni bilo koji drugi nije "hriscanski" niti m oze biti takav, tako ga mogu predstavljati koliko hoce i jednaa i druga strana ali nema nikakve veze sa hriscanstvom. Jer da ima valjda bi monasi bili u prvim borbenim redovima naoruzani do zuba.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bilbija ,,Početkom 14. veka, velika opasnost za sve manastire na Svetoj gori su bili Almogaveri (Katalonski najamnici), koje je vizantijski car Andronik II uzeo u službu protiv maloazijskih Turaka. Kada su ostali bez plate, najamnici su caru objavili rat. Učvrstili su se u blizini Soluna i napadali Svetu goru. Zahvaljujući jakim utvrđenjima i požrtvovanošću tadašnjeg zamenika igumana Danila, Hilandar je bio sačuvan od propasti." 

,,Свети краљ Милутин. Син Уроша I и краљице Јелене, и брат Драгутинов. Много ратовао бранећи веру своју и народ свој. Ратовао је против Михаила Палеолога зато што је овај био примио унију и присиљавао све народе Балканске и монахе Атонске да и они признаду папу. Ратовао против Шишмана цара Бугарског и Ногаја цара Татарског, да би земље своје одбранио. Сви ратови његови били су успешни, јер се непрестано Богу молио и у Бога уздао." - Ohridski prolog

,,1796. су извојеване две велике победе: Битка код Мартинића (1796) и Битка на Крусима. У овој другој бици 3. октобра 1796. године 30.000 османских војника под вођством Махмуд-паше Бушатлије и седам француских официра је побеђено од стране 6.000 војника. Сам Махмуд-паша Бушатлија је погинуо у боју, а глава му је, као симбол побeде, за освету одсечена и донесена у Цетињски манастир који је био спалио деценију раније." - Sveti Petar Cetinjski.

Ne mislim da je rat dobra i zla u nekom vulgarnom smislu, gde su svi sa jedne strane demoni, a sa druge svetitelji, ali mislim da postoje prave strane. Ko nije častan, džabe mu je bilo koja strana, ali od onih koji jesu, oni sa prave strane zapravo spašavaju buduća pokolenja ovih sa pogrešne strane, jer su njihovi roditelji zavedeni. Za Nemce je bilo lekovito to što su pobeđeni, da nisu bili, ne bi bili loši samo za druge, nego isto toliko i za sebe.

Ne treba mi da navijamo za svoje po svaku cenu, kad smo kolektivno posrnuli i potpali pod komunizam, nije trebalo navijati za ,,svoje", jer ti ,,naši" nisu bili ničiji, pošto su otpali od svoje suštine, ili su barem bili na putu da otpadnu. Treba propovedati ono najbolje i najzdravije od sebe i svojih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Срндаћ рече

Вала, како рат до сада тече тешко да ће то бити мир склопљен по руском диктату. Биће неки компромис, примирје или ништа од тога - него рат до краја. А ја мислим да ће ово бити рат до краја јер Украјинци не одустају и не желе да дају било шта, а Русија не може да заврши рат а да нешто не добије. Пат позиција.

Русија се сада пребацила на стратегију вршења притиска на цивиле да затраже мир због уништене енергетске инфраструктуре, али нешто сумњам да ће то упалити. Судећи по нашем понашању и дан данас након бомбардовања 1999. године народ ће се још више заинатити. А зима никако да дође, ево половина новембра је чак.

Ово је све једна голема људска, словенска и европска трагедија и идиотизам. А Амери и Кинези покупише кајмак.

Нико жив не зна шта је руска стратегија. То између осталог и треба да је тако јер воде рат за опстанак. Не знам зашто се људи нешто чуде као да је то нешо подразумјевано да руси своје планове дају на готовс јавности. Руси су прокламовали циљеве СВО, а то су денацификација, и демилитаризација Украјине и заштита проруског становништва у Донбасу. Ако су то јавно рекли, то не значи да су дужни да је изврше ни за 3 дана, ни за 6 мјесеци ни 60г. Они знају када ће бити крај, а такођер не морају да ратују по неким шемама које се стално провлаче како по антируским МСМ тако и проруским. 

  • Свиђа ми се 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, haveaniceday рече

Nego pade ovaj Kherson, ja sam jos od starta pretpsotavljao ce rusi da ga predaju, mislim racionalno je, ne treba im.

:0222_shocked::unbelieveble:

Rusi već šest meseci napadaju Bakmut i još uvek ga nisu osvojili.

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Justin Waters рече

Нико жив не зна шта је руска стратегија. То између осталог и треба да је тако јер воде рат за опстанак. Не знам зашто се људи нешто чуде као да је то нешо подразумјевано да руси своје планове дају на готовс јавности. Руси су прокламовали циљеве СВО, а то су денацификација, и демилитаризација Украјине и заштита проруског становништва у Донбасу. Ако су то јавно рекли, то не значи да су дужни да је изврше ни за 3 дана, ни за 6 мјесеци ни 60г. Они знају када ће бити крај, а такођер не морају да ратују по неким шемама које се стално провлаче како по антируским МСМ тако и проруским. 

Фасцинантно је дизање руске стратегије у небеса, јер се итекако може закључити шта је руска стратегија била на почетку рата и како се мијењала - преко њихових војних дјеловања. То да руска војска игра неки шестодиемнзионални шах којег нико не може докучити је самозаваравање. И они су људи и њихова војска је само војска са нормалним циљевима и нормалним размишљањем. 

Прво су хтјели да обезглаве Украјину и поставе своју власт у Кијеву. Када нису успјели и када су видјели да не могу постићи то што су првобитно планирали кренули су у анексирање територија које су заузели и освајање што више земље како би се Украјина приморала на мир. И то им је сада и стратегија, приморавање Украјине на мир.

Или заиста вјерујеш да је пораз код Харкова и повлачење из Херсона све био дио плана?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Вилер Текс рече

@Bernard

Брате, ово је оно што је клица овог рата. И РКЦ је одговорна за ту клицу, свидело се теби или не. 

И онда западњаци причају како су Руси нешто окупирали. Иста мантра је изговарана за Србе Крајишнике деведесетих. И иста клица је посејана од стране Рима по Далмацији, Лици, Банији, Славонији...

Na nekoj drugoj temi možemo i o uniji mirno staloženo i kulturno da porazgovaramo, do tada pogledaj moju zadnju objavu na temi Vesti iz Slovenije.

Mislm da si mi jednom predložio da čitam Iskru. Nećeš verovati nekoliko dana sam čitao i Iskru , pa Geopolitiku, skoro sve se vrtelo oko rata u Ukrajni i Dugina. Pročitaj šta pie on, ja ne mogu da verujem svojim očima...... 

 

dugin0234789.jpg

 

Херсон сдан. Сдан русский город, столица одной из областей России — такая же как Белгород, Курск, Донецк или Симферополь. Если вам все равно, то вы не русский. Русские сейчас сжимают зубы от боли, рыдают и страдают так, как если бы у них вырвали сердце, убили бы их детей, братьев, матерей и жен у них на глазах. Если вам не больно сейчас, вы ничтожество.
Власть. Она за это несет ответственность. В чем смысл самодержавия, а у нас именно оно? Мы даем Правителю абсолютную полноту власти, а он нас всех, народ, государство, людей, граждан, в критический момент спасает. Если для этого он окружает себя дерьмом или плюет на социальную справедливость, это неприятно, но лишь бы спас. А если не спасает? Тогда - судьба “царя дождей” (смотри Фрэзера). У самодержавия есть и обратная сторона. Полнота власти при успехе, но и полнота ответственности за провал. А как вы хотели?

 

T.ME

Херсон сдан. Сдан русский город, столица одной из областей России — такая же как Белгород, Курск, Донецк или Симферополь. Если вам все равно, то вы не русский...

 

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, haveaniceday рече

pa kao sto sam rekao cilj je kontrola nad crnim i azovskim morem.. jer...ko drzi te obale drzi i ovo :

image.thumb.png.27dd539b1b51748242231d00f86d6d3e.png

ako nek ovde ne zna eng crvene tacke su prirodni gas, zelene nafta image.thumb.png.5a420ae3592c9f8e3ab08b109227290d.png

 

evo ovde kod odese... 


Ko ne kapira da je ovaj rat izmedju Ruskih naftnih oligarha i americkih ratnih oligarha u srzi i sustini, sta god siroti narod koji gine verovao...stvarno treba da se zapita zasto bi Putin uopste razmisljao o Khersonu i odesi....jer koju god teritoriju da okupiras ceka te stanovnistvno koje te ili oceili nece a kada te nece nema te sile koja ce da ih natera da prihvate novu vlast... o nekim etnickim ciscenjima danas nema ni govora... 

Ово су врло мале количине гаса а поготово нафте у односу на оно шта Русија посједује. Још увијек неутврђено, али процјењује се да обале Украјине прије 2014 садрже око 2 билиона кубних метара гаса, што би било довољно да ЕУ потрошњу прије короне снабдјева 3г непрестано. Нормално кад би се ту укључиле и домаће потребе, па онда балканске земље, па Турска, па извоз тог гасе другдје негдје то ни приближно није нешто што би Украјини донио некакав експресан просперитет јер тај гас би се продавао у мањој количини на дуже вријеме.

Ако се то мало гаса сагледа заједно са чињеницом да је Украјина једна од држава са највећим обрадивим површинама, са највећим подземним складиштима гаса у Европи изграђеним још у вријеме СССР-а, са појединим дијеловима индустрије које су нестале на западу они се чине врло перспективна земља за америчке интересе. Зато су вољни улагати у њу онолико колико је њима потребно да их остваре, наравно не и да обезбједе просперитет Украјини. Америчко присуство значи и нагомилавање оружија уз руске границе, и онда на крају дођемо да тога да Руси овај рат воде због сигурносног аспекта, а не економског. Посебно је потребно одбацити ту бесмислену идеју да се олигарси нешо питају у Русији. 

Русија је тренутно у ситуацији у којој била након покренуте операције Барбароса и они ће се свакако бранити док или не потисну или не униште колективни запад или ослабе до те мјере да им више нису пријетња. У том свјетлу треба схватити овај рат гдје је Украјина колатерлана штета политике колективног запада. Уништити га могу тешко, али ослабити могу свакако са рађањем мултиполарног свијета који би одбацио америчку хегемонију и поставио нове конвенције глобалног поретка. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Срндаћ рече

 

Прво су хтјели да обезглаве Украјину и поставе своју власт у Кијеву. Када нису успјели и када су видјели да не могу постићи то што су првобитно планирали кренули су у анексирање територија које су заузели и освајање што више земље како би се Украјина приморала на мир. И то им је сада и стратегија, приморавање Украјине на мир.

 

A kada su rusi to hteli? Ni u jednom trenutku. To sto pises su izmisljotine zapadnih medija. Od pocetka rata cilj je denacifikacija i demilkitarizacija ukrajine, priznavanje Krima i prisajedinjenje Donbasa. Sve van toga je zapadna propaganda koja izmislja ruske ciljeve i poslke te izmisljene ciljeve predstavlja kao ruski poraz. Harkov nije u Donbasu i ruseima nije potreban uopste. Herson i Zaporozje im nisu bilu u planu a zauzeli su i to. Rusi su premasili 50% zadate ciljeve, unistili su vonu industriju i opremu Ukarjine tako da sada zavise iskljucivo od zapadne milosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Bilbija рече

 unistili su vonu industriju i opremu Ukarjine tako da sada zavise iskljucivo od zapadne milosti.

Rusija takodje. Tenkovi, rakete, avioni zavise isključivo od elektronike sa zapada, slavinu su zavrnuli, tako da.....Od Kineza neće dobiti ništa. Za rusku aviaciju u ovom ratu postoji samo jedna reč - katastrofa.

WWW.POLITIKA.RS

Rusko povlačenje iz Hersona ne samo da je iznenadilo svetsku javnost već je i produbilo sumnje da je sve to režirano na relaciji Moskva-Vašington

 

WWW.POLITIKA.RS

Мислио сам да ће Руси пружити жешћи одговор око Херсона.

 

В России рухнул четвертый истребитель «Сухого» за две недели

 

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Bernard рече

Rusija takodje. Tenkovi, rakete, avioni zavise isključivo od elektronike sa zapada, slavinu su zavrnuli, tako da.....Od Kineza neće dobiti ništa. Za rusku aviaciju u ovom ratu postoji samo jedna reč - katastrofa.

:)) Citas one budalastine tipa skidaju integralna kola sa ves masina pa konstruisu rakete? 

To su ti zapadni vlazni snovi, ne mogi da se pomire sa propalim investicijama u Ukrajini, gubitku sa jedne strane trzista od 40 miliona stanovnika a sa druge strane gube ozbiljnu vojnu pretnju na granici Rusije. Razvali li su im Rusi planetarnu strategiju u Siriji, na Bliskom Istoku a sada i u Ukrajini, A sa druge strane ih ekonomski gaze Kinezi. A vama ostaju samo vlazni snovi i sto bi rekli nasi, sto je babi milo to joj se i snilo...

:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bilbija рече

A kada su rusi to hteli? Ni u jednom trenutku. To sto pises su izmisljotine zapadnih medija. Od pocetka rata cilj je denacifikacija i demilkitarizacija ukrajine, priznavanje Krima i prisajedinjenje Donbasa. Sve van toga je zapadna propaganda koja izmislja ruske ciljeve i poslke te izmisljene ciljeve predstavlja kao ruski poraz. Harkov nije u Donbasu i ruseima nije potreban uopste. Herson i Zaporozje im nisu bilu u planu a zauzeli su i to. Rusi su premasili 50% zadate ciljeve, unistili su vonu industriju i opremu Ukarjine tako da sada zavise iskljucivo od zapadne milosti.

Наравно да су то хтјели јер би заробљавање Зеленског оборило власт у Украјини са најмање проливене крви. То је једини разлог због којег би циљано напали искључиво Кијев тако да њихове војске уопште ни не опсједају Суми, град на тромеђи Русије, Украјине и Бјелорусије, него одмах лете ка Кијеву (да би их ту Украјинци одбили у предграђима Броварија).

Ако то нису хтјели - зашто су онда нападали искључиво Кијев?

Ако заробљавање Зеленског, који је примио и подржавао Азовце, не представља денацификацију - шта онда представља?

Али небитно све то. Битно је да самом себи противрјечиш јер на једном мјесту кажеш да је циљ био денацификације Украјине (што се не може постићи без заузимања Кијева, у најмању руку), а на другом мјесту кажеш да је циљ заправо одувијек био само заузимање Донбаса и земаља до Крима. Ако су хтјели да заузму само дио Украјине онда нису ни планирали да денацификују читаву земљу и то значи да си само прогутао једну пропагандну шарену лажу. А ако су хтјели да денацификују Украјину, то онда значи да им рат не иде по плану и да су морали да се опредијеле за скромније циљеве, за заузимање Донбаса.

пре 1 сат, Bilbija рече

Rusi su premasili 50% zadate ciljeve, unistili su vonu industriju i opremu Ukarjine tako da sada zavise iskljucivo od zapadne milosti.

А то помаже Русији како?

Украјина баш зато што више зависи од Западне војне технике је пораз за Русију, јер се Украјина тиме брже веже за Западне безбједоносне структуре. Од Запада ће морати куповати резервне дијелове, од Запада ће добијати нову технику, од Запада ће добијати војно образовање (које се на терену већ показало супериорнијим од руског). И теби је то руска побједа.

Америка одобрава већ трећи или четврти пакет помоћи Украјини која ће за пар мјесеци имати још дупло више ХИМАРС-а него сада, производња џавелина и Н-ЛАВ противтенковских ракета је на историјском максимуму у САД јер већину шаљу Украјини. Пољска и Чешка активно помажу, шаљу шта могу, поправљају Украјинцима тенкове и возила. Украјина се везује не само за САД него и за остатак источне Европе, што даље од Русије.

А оно што је уништено да се поново и изградити, поготово ако је то у интересу Запада, као што и јесте. Од почетка рата трају разговори о новом "Маршаловом плану" за Украјину након рата.

Да, тако изгледа руска побједа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bernard рече

Rusija takodje. Tenkovi, rakete, avioni zavise isključivo od elektronike sa zapada, slavinu su zavrnuli, tako da.....

Кинези развијају своју домаћу производњу микрочипова. За деценију-двије неће бити зиме за Евроазију по том питању, а Тајван ће изгубити свој значај због тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Срндаћ рече

Фасцинантно је дизање руске стратегије у небеса, јер се итекако може закључити шта је руска стратегија била на почетку рата и како се мијењала - преко њихових војних дјеловања. То да руска војска игра неки шестодиемнзионални шах којег нико не може докучити је самозаваравање. И они су људи и њихова војска је само војска са нормалним циљевима и нормалним размишљањем. 

Прво су хтјели да обезглаве Украјину и поставе своју власт у Кијеву. Када нису успјели и када су видјели да не могу постићи то што су првобитно планирали кренули су у анексирање територија које су заузели и освајање што више земље како би се Украјина приморала на мир. И то им је сада и стратегија, приморавање Украјине на мир.

Или заиста вјерујеш да је пораз код Харкова и повлачење из Херсона све био дио плана?

Нисам је ни најмање уздизао осим што сам нагласио да је она непозната. Не играју шестодимензионални шах, али не играју ни човјече не љути се. Можда просто играју шах, у коме некад вучеш напријед, некад се повлачиш, некад си принуђен неки потез због противника да одиграш, некад идеш прорачунато с неким потезом. 

Стварно не знам шта су ти нормални циљеви? И откуд ти идеја да је приморавање Украјине на мир? А прије тога да ударима на инфраструктуру покушавају окренути становништво против власти? 

  • Свиђа ми се 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...