Jump to content

Грађански рат у Украјини


Препоручена порука

пре 18 минута, Срндаћ рече

Првобитни покушај заузимања Кијева

Uopste nisi u toku.

Nije bilo nikakvog pokusaja zauzimanja Kijeva. I to, i prvobitna blokada Harkova, i pomorski desant na Odesu su bili takticke varke, tj. imali su za cilj da za sebe vezu veliki deo efektiva protivnika i drze ih tu, dok za to namenjen deo snaga sprovede prvu fazu operacije na jugu.

Osim u ruskim i njima naklonjenim medijima, o ovome imas i solidnu kolicinu britanskih i americkih objasnjenja, koja potpuno potvrdjuju ovu takticku varku. I same vlasti u Kijevu su ovo u vise navrata potvrdile.

Juce je zvanicno pocela druga faza operacije. Za samo dan i nesto citave brigade ukro vojske su prakticno potpuno demontirane i stavljene van upotrebe - ili potpunim unistenjem, ili onesposobljavanjem tehnike i predajama mnostva ljudi. Eto malo o uspesima i neuspesima.

...

Dakle, jos jednom: mahnite se ljudi televizije i novina. Tu nema nikakvih vesti niti cinjenica, samo medijski mulj.

Ova operacija je pripremana unazad najmanje 8 godina, a verovatno i duze. Nijedan plan nije savrsen, to se razume, ali da ovaj jos kako briljantno radi svedoce 1) ogromni gubici i terenski debakl ukro i placenicke vojske, i jos i vise 2) ekstremno brza amortizacija pokusaja ekonomskog udara na Rusiju.

Ako te zanima da vise saznas bas sa terena, ja sam negde nazad na temi predlozio telegram kanal IntelSlava - tu i na slicnim mestima imas masu slika, snimaka i zivih svedocanstava sa terena o stvarnoj situaciji i postignucima svih strana.

...

Edit:
Posto tad nisi bio tu - bilo je trenutne guzve na forumu oko ove teme na pocetku ruske operacije, tema je sklonjena a forum prakticno zakljucan za clanove narednih par sedmica. Obrazlozenje je bilo da se na ovu temu prenosi previse spoljnih izvora. Iz tog razloga ja, sto se mene tice, ne postavljam ni 1% onoga sto moze da se stavi. Uzmi prati gore predlozeni kanal i videces i sam.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ovo da dodam: ranije sam se, za moju licnu informisanost u pogledu tih nekih geopolitickih pitanja, uglavnom oslanjao na vojni forum.
Do pocetka ove operacije, tj. do isteka negde mozda prve sedmice od pocetka.

Taj forum je sad totalna katastrofa. Kolicina evroslinavaca, sto bi kazao Tasa, tj. onih koje je naglo i mnogo uznemirio ovaj potez Rusa, toliko je velika, da nepristrasni i uravnotezeni clanovi vise ne zauzimaju ni 10% diskusija.

Iz tog razloga, dok je ovaj nas forum mirovao te neke 2-3 sedmice, potrazio sam i nasao te nove i uglavnom vrlo jasne izvore o stanju na terenu. Nasao sam ih upravo preko te manjine razboritih ljudi sa vojnog foruma, koji su vec tad i sami pratili ove telegram kanale i postavljali ih tamo.

I evo, prakticno vec citav mesec pratim iste izvore, i do sad nisam naisao ni na jednu izmisljotinu ili filovanu vest za bilo ciji racun.

Takodje, osim tih par kanala na Telegramu, propratim kad nadjem na YT americkog pukovnika Daglasa Mekgregora, zatim, obavezno naseg prof. Milosa Kovica i njemu slicne pismene i rodoljubive ljude, Kusturicin portal "Iskra", nezavisne zapadne novinare kao sto su britanac Graham Phillips i amer Patrick Lancaster, i tome slicno. 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Nije bilo nikakvog pokusaja zauzimanja Kijeva.

Ма не, него су одлучили само да се паркирају испред Кијева тек тако, не ураде ништа и повуку се након мјесец и нешта дана. Нису притом одвукли ни значајан дио украјинске војске са истока, нити су спријечили значајан дио украјинске војске из Кијева да оде на исток - јер су добрим дијелом Кијев браниле локалне јединице, везане за Кијев.

Пре сат времена, obi-wan рече

I to, i prvobitna blokada Harkova, i pomorski desant na Odesu su bili takticke varke,

Тактичка варка је када покушаш да се пробијеш од Херсона ка Миколајиву и онда те одбију, крену у контранапад и сузбију те натраг до Херсона... И онда ти након мјесец дана потопе командни брод у Црном мору.

Јасно.

Пре сат времена, obi-wan рече

imali su za cilj da za sebe vezu veliki deo efektiva protivnika i drze ih tu, dok za to namenjen deo snaga sprovede prvu fazu operacije na jugu.

Проблем је што нису ни то успјели, као што већ рекох. Прогутао си руску пропаганду просто и то драге воље.

Направиш диверзију у којој бациш своју војску таквом силином каквом се војска баца само када желиш да заузмеш територију (шаљеш елитни ВДВ, шаљеш најсавременије тенкове и оклопњаке, шаљеш читаву армију, покушаш да опколиш Кијев са истока, да се спојиш са војском која је дошла из правца Сумија, али те Украјинци одбију у окружним селима, спријече спајање војски, одбију те више пута из источног предграђа Броварија приде...). 

То није диверзија - то је пропали напад.

Али, узмимо чак и да јесте била диверзија, што кажу Амери, фор д сејк оф ди аргјумент. Чак и да јесте била диверзија - није успјела, јер за сво вријеме трајања "диверзије" на истоку није учињен било какав помак.

Помак се види, односно тек ће се видјети на истоку са овом другом офанзивом и то неким чудом тек када је војска која је нападала Кијев премјештена на исток. Мада ме занима колики ће бити, потпун или дјелимичан, јер до сада су се највјероватније сви параметри и за руску и за украјинску војску промијенили. Не сумњам да се руска војска много боље спремила јер је сада и искусила са чим Уркајинци располажу.

Пре сат времена, obi-wan рече

Osim u ruskim i njima naklonjenim medijima, o ovome imas i solidnu kolicinu britanskih i americkih objasnjenja, koja potpuno potvrdjuju ovu takticku varku. I same vlasti u Kijevu su ovo u vise navrata potvrdile.

Линкови?

Пре сат времена, obi-wan рече

akle, jos jednom: mahnite se ljudi televizije i novina. Tu nema nikakvih vesti niti cinjenica, samo medijski mulj.

Што је најјаче, податке не добијам од медија већ од трећих извора. Тако да мани се стереотипа.

Пре сат времена, obi-wan рече

Ova operacija je pripremana unazad najmanje 8 godina, a verovatno i duze. Nijedan plan nije savrsen, to se razume, ali da ovaj jos kako briljantno radi svedoce 1) ogromni gubici i terenski debakl ukro i placenicke vojske, i jos i vise 2) ekstremno brza amortizacija pokusaja ekonomskog udara na Rusiju.

Најмање 4 висока официра руске војске су погинула, један од њих и ВДВ, потопљен руски командни брод за Црно море, пропао напад на Кијев... Није баш брилијантно.

Пре сат времена, obi-wan рече

Ako te zanima da vise saznas bas sa terena, ja sam negde nazad na temi predlozio telegram kanal IntelSlava - tu i na slicnim mestima imas masu slika, snimaka i zivih svedocanstava sa terena o stvarnoj situaciji i postignucima svih strana.

"Маса слика и снимака и жива свједочанства" нису баш неки доказ за ширу слику. Штавише, не вјерујем уопште својим очима :smeh1: Све се данас тако лако може ставити на нет и свакако представити. Више се ослањам на скупљене и верификоване податке и анализе на основу њих. Мада, таквих је јако мало, па се општа слика мора стварати са доста резерве.

Оно што се заиста може закључити из верификованих података о руским губицима тенкова и оклопних возила јесте да је Русија водила прави напад са савременим оружјем и елитним јединицама и да нису очекивали овако тврд украјински отпор, па су претрпјели губитке веће од планираних.

Такође, "пропаст руске војске" као и "дебакл украјинске војске" су пропаганда и једне и друге стране. Само ако се погледају линије фронта од почетка рата па до данас лако се може видјети да Русија нема снаге да лако заузме Украјину, али и да Украјинци имају само довољно снаге да се боре дефанзивно и да бране и враћају стратешке тачке ту и тамо (или да одбију руски напад ако им се баш посрећи као са нападом ка Миколајиву). Покушали су да окруже Кијев - одбијени су по источним селима и предграђима након више покушаја. Покушали су окружити Харков и исто су одбијени у околним мјестима. И онда су престали да покушавају и чекали су ово регруписање.

И гле чуда, сада када су Руси довукли остатак војске на исток и покренули нову офанзиву, линије фронта се већ мијењају. То значи да су Руси добили појачања, а Украјинци нису. А то даље значи да никакву украјинску војску, која би могла појачати одбрану истока, нису били везали "варком" ка Кијеву, већ да су се борили углавном са локалном територијалном одбраном и локално везаним јединицама.

У сваком случају, занимљив извор података, иако про-украјински, може се користити за конзервативне процјене: 

WWW.ORYXSPIOENKOP.COM

By Stijn Mitzer in collaboration with Joost Oliemans Kemal , Dan and Jakub Janovsky     A detailed list of destroyed and captured vehicl...

Документовани су визуелно потврђени руски губици (с тим да ако је уништено возило произведено прије 1991. године стављена је совјетска застава - што може значити да су та возила евентуално и украјинска). Ако жеиш да видиш слику, кликнеш на редни број возила. Да се примјетити нпр. да су уништавани модернизовани Т-72 (највећи број уништених отпада на њих), али и модерни Т-80 и Т-90 тенкови.  

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Срндаћ

Brat, kazao sam sta sam imao. Sta ces ti da vidis u tome potpuno me ne zanima. Ocigledno je da i tebe solidno svrbi bas to sto su Rusi uzeli da razmontiraju natu u svom dvoristu, ali ni to me ne zanima.

Ako sam ista naucio na forumu do sad to je da ni sekunde ne ulazim u bilo kakvu raspravu sa nekim ko zanemari ociglednosti i izvore na koje sam ukazao. Ono sto sam napisao - ako to nije jasno, da ponovim - nije moje glediste, nego zbir onoga sto sam iz svih ovih izvora video do sad.

I ovo malo sto postavim ovde uglavnom uopste nisu moji licni komentari, nego clanci i poruke sa pomenutih izvora.

Sve ostalo slobodno produzi sam.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Taj forum je sad totalna katastrofa. Kolicina evroslinavaca, sto bi kazao Tasa, tj. onih koje je naglo i mnogo uznemirio ovaj potez Rusa, toliko je velika, da nepristrasni i uravnotezeni clanovi vise ne zauzimaju ni 10% diskusija.

Одакле та промјена? Чудно ми за такав форум, ал' озбиљно :scratch_head:

Пре сат времена, obi-wan рече

za moju licnu informisanost u pogledu tih nekih geopolitickih pitanja,

Уколико бараташ енглеским довољно добро, онда ти морам препоручити да слушаш предавања професора Џорџа Миршајмера. Ја сам се изненадио да постоји западњачки професор који тако јасно и реалистично сагледава геополитику. Кунем ти се, као да је дошао међу Србе, покупио причу, одсјекао русофилију и повријеђеност због бомбардовања и кренуо да прича.

Он је још прије пар година говорио да је за Украјину крив Запад, да Украјина треба да буде војно неутрална и да се око тога треба причати и договорити са Русијом иначе ће доћи до рата.

Наравно - у мањини је. Слушао сам неке људе које ја лично цијеним као иззетно интелигентне како одбацују Миршајмера из потпуно сулудих разлога. Аргументација њихове критике се завршава на "Украјина је суверена земља и има право да бира хоће ли у НАТО или не. Ту нема Русија ништа да се пита. НАТО је одбрамбени савез". 

Џабе, Западњаци су то. Несвјесни да су накљукани пропагандном исто као и ми остали...

Енивеј, ево ти видео за Миршајмера па баци слуш ако имаш кад:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Срндаћ рече

Одакле та промјена? Чудно ми за такав форум, ал' озбиљно

Nemam pojma. Ali ni to me ne zanima. Niko nije nezamenljiv u tom informativnom pogledu, daleko od toga.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

@Срндаћ

Brat, kazao sam sta sam imao. Sta ces ti da vidis u tome potpuno me ne zanima. Ocigledno je da i tebe solidno svrbi bas to sto su Rusi uzeli da razmontiraju natu u svom dvoristu, ali ni to me ne zanima.

Ako sam ista naucio na forumu do sad to je da ni sekunde ne ulazim u bilo kakvu raspravu sa nekim ko zanemari ociglednosti i izvore na koje sam ukazao. Ono sto sam napisao - ako to nije jasno, da ponovim - nije moje glediste, nego zbir onoga sto sam iz svih ovih izvora video do sad.

I ovo malo sto postavim ovde uglavnom uopste nisu moji licni komentari nego clanci i poruke sa pomenutih izvora.

Sve ostalo slobodno produzi sam.

Не бре, него знам какав си. Годинама те знам на форуму. Ти и када ти се сервирају или логични аргументи или извори (конкретни, а не овако уопштено набројани, и то доста њих и спорних са објективног становишта) за тему у којој си емотивно инвестиран - не видиш. Него крећеш у причу "ма ти си овакав-онакав". Као сад са тим да мене очигледно нешто као сврби овдје. Иди бре... стандардни Оби...

Не сврби мене ништа око руског напада.

Заправо лажем, сврби ме што су Руси ушли у рат к'о грлом у јагоде па су се обрукали. Читавог живота сам фенбој руске војске и сада гледах мјесец дана како стоје и не мичу фронт јер су се прерачунали. Али опет кажем - сада су се ваљда реорганизовали. Нису ни они тупаџије, знају да поправе када погријеше. Неће им бити први ни посљедњи пут.

Али смета ми та пристрасност, намјерна и вољна слијепост код очију без обзира на страну. Бураз, ти бираш да вјерујеш да је ово све брилијантна операција, гуташ пропаганду Русије за то - што се да видјети са становиштем да је напад на Кијев "само диверзија". 

Мислим, мора да сам мазохиста када читам са једне стране "уууу Русија је пропалааа губи рат" и са друге стране "ма Путин игра вишедимензионални шах све је ово предвиђено и у детаљ испланирано"...

Али ајд, да се сложимо да се не слажемо и да мислимо један за другог да је слијеп. Да не оптерећујемо тему. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Срндаћ рече

Не бре, него знам какав си.

Super. Kad me znas, lakse ces da me zaobidjes i produzis "nepristrasnim" putem.

A ja pratim ovo sa jasnim gledistem: u toku je, kako prof. Kovic rece, istorijski rat ljudi i neljudi. Na strani sam ljudi, to je jasno. U ovakvim prilikama ne postoji neutralnost i nepristrasnost, kao sto nikad i ne moze da postoji kad su u pitanju nacisti i njima slicni.

To, medjutim, ne zamracuje nimalo moju teznju da sagledam ono sto je stvarno na terenu.

Dakle - rusi, posle kraja prve faze, obelodane kakav je bio njen plan; ameri isto to potvrde; kijevska nazovivlast isto potvrdi.
A ti velis - "naseo si na rusku propagandu".

Sve sto mogu da ti kazem je - produzi dalje, ne bi da smetam takvoj dalekovidosti.

A inace, ovo je totalni hit:  

пре 34 минута, Срндаћ рече

Што је најјаче, податке не добијам од медија већ од трећих извора.

Znaci, neimenovani treci izvor tipa "s Makronom na kahvi" je istinit, a sve drugo nije...

U zdravlje bio i srecan put.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan e ne mogu da skinem aplikaciju telegram... Izbacuje me iz google playa. :)

To je nešto rusko, verovatno...? 

 

A sto se tiče Ukrajinskog otpora, i oni su Rusi.. Nije ni čudo da se bore ko lavovi. Potcenjeni su u svakom slučaju. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali ovo nismo videli, kao ni one neonaciste u ukrajinskoj vojsci ;)

WWW.FACEBOOK.COM

Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.

 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Срндаћ рече

па су се обрукали

А прославили би се да су, као супериорни Американци у Ираку, Сирији, Хирошими итд у великом стилу млатили по цивилном становништву да не остане камен на камену?  

Руси очигледно штеде народ који украјинске усташе користе као живи штит. Да поступају као Американци, вероватно би причао како су сурови и истребљују народ. "Објективнима и непристраснима" се не може угодити.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, sanja84 рече

@obi-wan e ne mogu da skinem aplikaciju telegram... Izbacuje me iz google playa. :)

To je nešto rusko, verovatno...? 

 

A sto se tiče Ukrajinskog otpora, i oni su Rusi.. Nije ni čudo da se bore ko lavovi. Potcenjeni su u svakom slučaju. 

Боре се али их Руси штеде, због цивила. Друго, боре се са више снага него што их Руси имају у овом рату.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

 

🇷🇺🇺🇦 Popasnaya is slowly but surely coming under the control of the LPR

Ukrainian soldiers have started surrendering en masse.

 

Цитат

The town of Popasna in the west of the LNR is a brick in the AFU defence, which, if knocked out, threatens to collapse the entire AFU defence in Donbas. The air force, rocket launchers, artillery, MLRS, tanks and very motivated infantry from the DNR People's Militia are working in Pohaznaya very seriously. There is also the Wagner assault force. The town is situated on a hill overlooking the roads leading into Lysychansk. Taking it will be vital to close the urban area of Lysychansk, the city, which is, without exaggeration, a fortress built over 8 years.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

T.ME

🇷🇺☦️ Joint prayer before the battle and communion of the Holy Mysteries of Christ by the soldiers of the Torun regiment.

Ово је фотка од пре пар дана. Не знам да ли је неко већ поставио?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...