Jump to content

Да ли дјеца бивају кажњена због гријеха својих родитеља?


Препоручена порука

  • Одговори 228
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

„Син наслеђује дугове свога оца и мора их платити. Ако их он не плати, платиће их његов син или унук или пра унук. Тек дуг се мора платити зајмодавцу. Такво је правило свуда по свету у погледу друштвености. Син наслеђује болест свога оца. Ако се не излечи од те болести, онда ће болест прећи на његовог сина, или унука или праунука, до четвртог колена.

Ако ли пак син исплати све дугове свога оца, онда ће његови потомци бити срећни. И ако син излечи на себи болест свога оца онда ће потомци његови бити здрави.“ Кроз тамнички прозор

 

 

„Породица је срећна где се родитељи не греше о закон Божји и где деца поштују родитеље своје. У том случају благослов је Божји на породици, и купа расте и напредује. Ако ли се родитељи огреше о закон Божји, и не покају се пре смрти, Бог походи гријехе отаца на синовима и на унуцима до трећег и четвртог колена (II Мојс. 34, 7). Због греха цара Саула погибоше му синови: Јонатан и Исвостеј, а унук му Мефивостеј, рођен хром у обе ноге, примаше храну са туђе трпезе (II Сам. 9). Цар Соломон згреши Богу и зло постиже сина његовог Ровоама, и би као проклетство на унуцима и праунуцима његовим. Но упоредо с тим дејствовао је и благослов Божји због Давида, оца Соломонова, те се династија продужаваше до краја.“ Номологија

 

Св. Николај Велимировић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„Син наслеђује дугове свога оца и мора их платити. Ако их он не плати, платиће их његов син или унук или пра унук. Тек дуг се мора платити зајмодавцу. Такво је правило свуда по свету у погледу друштвености. Син наслеђује болест свога оца. Ако се не излечи од те болести, онда ће болест прећи на његовог сина, или унука или праунука, до четвртог колена.

Ако ли пак син исплати све дугове свога оца, онда ће његови потомци бити срећни. И ако син излечи на себи болест свога оца онда ће потомци његови бити здрави.“ Кроз тамнички прозор

 

 

„Породица је срећна где се родитељи не греше о закон Божји и где деца поштују родитеље своје. У том случају благослов је Божји на породици, и купа расте и напредује. Ако ли се родитељи огреше о закон Божји, и не покају се пре смрти, Бог походи гријехе отаца на синовима и на унуцима до трећег и четвртог колена (II Мојс. 34, 7). Због греха цара Саула погибоше му синови: Јонатан и Исвостеј, а унук му Мефивостеј, рођен хром у обе ноге, примаше храну са туђе трпезе (II Сам. 9). Цар Соломон згреши Богу и зло постиже сина његовог Ровоама, и би као проклетство на унуцима и праунуцима његовим. Но упоредо с тим дејствовао је и благослов Божји због Давида, оца Соломонова, те се династија продужаваше до краја.“ Номологија

 

Св. Николај Велимировић

Хвала пуно! Свако добро од Господа. amin-nas

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каже се "родитељи једу кисело грожђе, а деци трну зуби", пословица стара колико и грех, вероватно... 

Грехе родитеља, мислим на неокајане, испаштају деца, јер причешћивати се, а не веровати да Христос узима наше грехе на себе онда је и причешће апсурдно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На примеру Адама и Еве видимо да се наслеђује.

Имамо када и неко наследи болести својих родитеља.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Често се у народу каже да немој да то урадиш јер ће и твоји унуци да испаштају због тога.Ја верујем у то јер знам доста примера да ако родитељи дебело згреше и њихова деца испаштају .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Замислите количину тих греха својих предака на својим плећима.

 

Чему онда крштење, ако деца наслеђују грехе својих предака?

 

 

Одређено је да се након што је крштење обављено три пута пева 32. псалам, који указује на унапред донету одлуку Божију о остављењу грехова: "Благо ономе, коме је опроштена кривица..." За то време свештеник облачи онога ко је изашао из крстионице у одећу правде, беле боје. Ово означава да се крштени обукао у Христа (Гал. 3, 27), или у новога човека, сазданога по Богу у праведности (Еф. 4, 24), да је постао чист од сваког греха. При томе се на крштенога полаже крст, ради сталног подсећања на заповест Христову: Ако ко хоће за Мном ићи, нека се одрекне себе, и узме крст свој и за мном иде (Мт. 16, 24).

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Bogosluzbeni/Liturgika/Liturgika_51.htm

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moje misljenje je da ispastaju grehe svojih roditelja.

Ne samo zbog genetiike, to je jos i najmanji problem.

Ne samo zbog epigenetike to je vec drugi problem, ali je vec ozbiljniji.

Vec zbog psiholoskih stavova koje pojedinac ima.

Uzmite primer grehova, gordost kao najveci....Sasvim sigurno ce ga deca dobiti na poklon, a i ispastati grehe zbog njega...

Nekad pomislim da su gresi rangirani bas po uticaju na potomstvo...a tako bi i trebalo...

 

Strahove roditelja, opet ispastaju deca...

Ambicije, zlovolje, netrpeljivosti, sta god naveli, sve se kroz reakciju prenosi na decu...

Uzmite nesto sto nije greh, zvanicno...

Npr neka postoji blagi rivalitet medju polovima kod roditelja, kod dece ce to biti vec potpuno naglaseno i oblikovace ih jako puno...

Ona narodna izreka, deca razvedenih roditelja prave i sama razvedene brakove nije bas bez veze.Hteo sam par puta da proverim psiholoske stavove bas onih pojedinaca iz razvedenih brakova koji tvrde da imaju super odnose i da imaju bipolarno oblikovanje i vaspitanje.

I ispalo je da to sto vole oba roditelja uopste nema veze sa unipolarnoscu u kakvoj su oblikovani (sto je ranije razvod bio , to je vise unipolarno, jednopolno razmisljanje).

 

Potreban je izuzetan napor i sukob i pobeda deteta da poneki antagonizam u sebi ,zadobijen od roditelja, prevazidje...

U toku zivota ce prevazici jos neki, ali deset, dvadeset, nikad.....

 

A ako i kad bude dokazana epigenetika, tek onda ce nastati rusvaj kod nize populacije (nize u smislu introspekcije,svesti i samokontrole).

 

Ako pazljivo pogledate ovo nije demagogija, tj ne izmisljam razloge da bih opravdao svoj stav, vec bih jos i voleo da se vise pridrzavam samozastite radi svoje buduce dece...tj da mi stavovi u praksi budu jos tvrdji zbog ovakvih razmisljanja...

 

Ljudi su navikli da zakljucke donose postavljanjem situacije apsurda ili ekstrema, a razumno rezonovanje im nije ubedljivo...

Moze se i tako pokazivati ova tema, ali ce sasvim sigurno otici u demagogiju jer o ekstremima najvise pricaju oni koji imaju najmanje bliskih iskustvava tom ekstremu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Замислите количину тих греха својих предака на својим плећима.

 

Чему онда крштење, ако деца наслеђују грехе својих предака?

 

 

Одређено је да се након што је крштење обављено три пута пева 32. псалам, који указује на унапред донету одлуку Божију о остављењу грехова: "Благо ономе, коме је опроштена кривица..." За то време свештеник облачи онога ко је изашао из крстионице у одећу правде, беле боје. Ово означава да се крштени обукао у Христа (Гал. 3, 27), или у новога човека, сазданога по Богу у праведности (Еф. 4, 24), да је постао чист од сваког греха. При томе се на крштенога полаже крст, ради сталног подсећања на заповест Христову: Ако ко хоће за Мном ићи, нека се одрекне себе, и узме крст свој и за мном иде (Мт. 16, 24).

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Bogosluzbeni/Liturgika/Liturgika_51.htm

 

Па питање је да ли се наслеђује (није прецизирано пре или после крштења), што и из твог одговора видимо да се наслеђује Јер док се неко не крсти да ли он има грехе које наслеђује?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Glupost, ovo mu dodje kao indijska kastinska karma iz koje nikad ne mozes da se izvuces,

 

svako je gospodar svojih greha takodje i vrlina.

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мора се научити да се раздвоји шта је грех а шта стечено понашање. Ми, од родитеља учимо о свему, попримамо њихову гестикулацију, реченице, погледе на свет... Због тога нам је, касније у животу, тешко да се променимо, гледамо нашим очима а не родитељским.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па питање је да ли се наслеђује (није прецизирано пре или после крштења), што и из твог одговора видимо да се наслеђује Јер док се неко не крсти да ли он има грехе које наслеђује?

 

Мене је ово питање мучило и питах свештеника који ми је овако рекао: опраштају се сви греси чак и прародитељски.

Како бих ја могла бити одговорна за грехе родитеља које не знам? Чему онда крштење, чему пост, чему покајање, чему сав труд...?

 

Ал немојте слушати форумске приче, мене четворооке :) Питајте ваше свештенике, духовнике.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ovo je hula na evharistiju.

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uloga krstenja....svetovna i religiozna (ne volim da govorim duhovna, jer duhovnost rezervisem za nesto drugo)...

 

Svetovna uloga je u stvaranju atmosfere i kontinuiteta, zatim u oznacavanju pripadanja, a za sujeverne i u stvaranju osecaja sigurnosti i vodjenja.

Na kraju, moze biti i samo simbol pridrzavanja vere, i to je ipak nesto...cim znaci roditeljima , znacice i deci koja se krste..

 

Religiozna uloga je u andjelima, a neko upuceniji bi mogao i da prosiri ovo.Andjeli (2 min) su shaptaci bozijih misli, ili tacnije primisli kod te osobe...

Ako neko misli da to nije korisno detetu, nek porazmisli koliko puta mu neka opreznost nije pala na pamet, a moze da dovede do povrede ili fatalnog ishoda...Razlika izmedju straha i primisli opreza je velika, dete nije stegnuto i u strahu , vec je slobodno a opet u trenutku kad treba se javi paznja i ta paznja sacuva dete i od opasnosti (bez da je to bio sablon, tj da je ranije bila takva situacija predocena detetu ili se desila detetu, vec mudrost u novoj opasnosti)...

 

Sto se tice atmosfere, podrske, zatim i ostalih psiho i socioloskih usmerenja i odnosa , dete ih upija i samim tim vrednuje na drugaciji nacin...

Ako je dete inteligentno , izbor je najbolje sto mu mozete uciniti, da ima iz cega da bira i zakljucuje uz jasno objasnjavanje prednosti, i naglasenije primere mana....Zasto naglasenije primere mana?Pa zato sto dete nece misliti o tome svaki dan, a ako je naglaseno setice se onda kad treba da se seti, kad nesto vodi i navodi na te situacije i odnose koji jesu mana, a dete ih zapamti naglaseno...

 

Dobro roditeljsvo nije 1-1 roditeljstvo , vec to moze i treba uciniti i zajednica....Komsije, bake, deke, ujaci, komsinice bake....Socijalizacija deteta sa nedecom je bitna za razvitak coveka u detetu, bez tvrde linije i pravila i forme...Kazu los uticaj na dete....Ma koliko losih osobina imali stariji , ako ih ima vise, dete ce ispeglati ono sto vidi i najvaznije ce biti ono sto je zajednicko podsvesno opredeljenje svih...

Znaci ako vecina podsvesno jesu cinici, cinik ce biti i dete, jer smatra cinizam kao opstedrustveno vredno....

Ali ako su dobronamerni bar u nekom delu , dete ce to pohvatati i izgraditi, a zapamtice ono sto je naglasena opasnost...usput i cusnuto ali ce zapamtiti...

 

Nebitno da li ce sutra na vreme videti to , pa spreciti stetu ili kad se dogodi imati deja vu utisak...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене је ово питање мучило и питах свештеника који ми је овако рекао: опраштају се сви греси чак и прародитељски.

Како бих ја могла бити одговорна за грехе родитеља које не знам? Чему онда крштење, чему пост, чему покајање, чему сав труд...?

 

Ал немојте слушати форумске приче, мене четворооке :) Питајте ваше свештенике, духовнике.

 

Слажем се ја са тобом да се крштењем отклањају прародитељски греси. Него је питање уопштено, а онда су и некрштени у томе. А шта је онда са њима? Као што сам поменуо Адама и Еву. Значи до Христа су се наслеђивали грехови. Што опет значи да је Бог ипак допустио да наслеђујемо грехе предака. Ипак је било тога. Али Бог је дао, али је Бог и укинуо (Васкрсењем и крштењем).

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...