Jump to content

Депресија се лечи редовним литургијама

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ne znam šta da vam kažem sestre...

Ono što sam ja želeo reći jeste sledeće:

Nisam hteo da kažem da post i molitva nemaju svoju važnost

Nisam takođe hteo da kažem da je smisao u životu svakog čoveka nebitna stvar.

 

Ono što sam želeo reći je da ne trebate da se osećate loše, jer to što vam se dešava verovatno nije zbog toga što ne postite dovoljno ili što  se ne molite dovoljno, ili što trenutno ne vidite jasan smisao mnogih stvari, ili cilj kojem treba težiti. Glupo da je da vam iko zbog toga nabija osećaj krivice. To je jednako kao kad su u evropi u srednjem veku govorili da epidemija kuge nastupa zbog naših greha, a ono jedini krivac je bila bakterija...

 

Ova tema je pogrešno naslovljena, reč depresija treba zameti sa rečju uninije (ili bedak), ovako se samo stvara zabuna.

Oni ovde ne žele da govore o kliničkoj depresije, nego o onom bedaku koji ponekad zahvati svakog čoveka, a posebno verujuće ljude koji svoj identitet grade na ponavljanju simboličkih obreda čije je značenje iracionalno i mistično. Jednostavno ponekad zaborave šta je to čemu teže (a to je i normalno jer to ne vide) i onda im je potreban jedan dodatni podstrek ili nagovor...

 

Držite se lekova, i nikako ne prebacujte sebi jer uzrok svakako nije duhovne prirode već neka trivijalnost koja se tiče greške u hemijskim procesima. Idite u Crkvu i molite se jer to nije radi borbe protiv depresije već je samo po sebi smisao.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vera u Boga pomaže depresivnim?

| DAILY MAIL

 

Vera u Boga pomaže onima koji pate od depresije, pokazala je nova studija.

 
 
248721143517993a666fcf099745073_orig.jpg
 
ephnastie / sxc.hu
 

 

Vera u “višu silu” poboljšavala je ishode lečenja osoba sa psihijatrijskim bolestima, ukazuje istraživanje sprovedeno u Meklin bolnici u Belmontu (Masačusets). 

Istraživači su pratili 159 pacijenata tokom jedne godine kako bi ispitali vezu između njihove religioznosti, očekivanja koje imaju od lečenja i stvarnog ishoda tretmana. 

Istraživači su otkrili da pacijenti sa “malo” i “nimalo” vere u Boga imaju dva puta veće šanse da ne odreaguju na lečenje, u odnosu na one koji imaju više vere. 

Studija objavljena u Žurnalu afektivnih poremećaja pokazala je da je vera uticala, ne samo na unutrašnje zadovoljstvo, nego i smanjenje depresivnosti i želje za samopovređivanjem, objasnio je Dejvid Rosmarin psihijatar Meklin bolnice. 

Ranije studije su takođe pokazale pozitivnu moć molitve. 

Istraživanje Opšte bolnice u San Francisku pokazalo je da se pacijenti koji se mole brže oporavljaju i izlaze iz bolnice.

 

http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2013&mm=04&nav_id=708600

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре би се могло рећи да примена вере у Бога помаже против депресије. Поготову молитва.

 

Ranije studije su takođe pokazale pozitivnu moć molitve.
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Руски научници доказали: Молитва има чудесну моћ излечења

prayer.gif

По дефиницији, молитва је облик обраћања Богу, уз успостављање односа са Богом или каквим божанством, односно богињи, богу или боговима. Православци и католици се обично моле и свецима, Марији и анђелима чуварима.

Недавно су руски научници са Ст Петерсбургог универзитета материјално доказали да су чудесна излечења повезана с духовношћу истинита те су открили многе телесне и душевне промене које човек може да доживи у тренутку молитве или верског обреда. Научници су доказали да верник удубљен у молитву потпуно искључује мождану кору, а то означава потпуну сигурност и одсуство стреса.

Молитва лек против негативног размишљања

Професор Слезин успео је измерити моћ молитве те је установио да монах који моли потпуно искључује мождану кору што је забележено још једино код деце до три месеца која су сигурна у близини своје мајке. Како људи расту, осећај сигурности се све више смањује, а повећава се мождана активност. Активност се смањује једино током дубоког сна и молитве, а то добро утиче на људе.

‘Молитва је снажан лек те не само да регулише све процесе у људском организму, него и обнавља уништену структуру свести’, тврди Валери Слезин, директор Лабораторије за неуропсихофизиологију на Институту за истраживање и развој психонеурологије у Ст Петерсбургу.

Већина болести узрокована је тако негативним ситуацијама и умно потенцираним проблемима који се током молитве повлаче или чак потпуно нестају. Научници су доказали да се након мисе и других верских обреда нормализује крвни притисак и друге вредности измерене у крви. Наводно је доказано и да звук звона убија вирусе, а света вода мења своја својства излечења зависно о степену веровања верника што је заправо само додатак на теорију о ‘памћењу воде’.

http://srbin.info/2013/02/ruski-naucnici-dokazali-molitva-ima-cudesnu-moc-izlecenja/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Ископирано са In Via

 

 

Разговор са психијатром и психологом Димитријем Авдејевим

hugues-de-wurstemberger.jpg?w=289&h=294- По чему је савремена депресија специфична? Са каквим проблемима вам се људи најчешће обраћају?

- Природа неуротичних поремежаја се за последњих 10-15 година битно изменила, постала је компликованија, хаотичнија. Стално расте неразумевање између најближих људи. Људи као да су се „отргли са ланца“: журе да живе, плаше се да ће остати усамљени и журе да сами „одраде“ и „среде“ своју судбину.

Зато су ране полне везе постале норма, број абортуса се повећава, а невенчани бракови већ одавно више никог не чуде. Све ове појаве су повезане са специфичностима савремене депресије. Корен је у томе што наведени модели понашања нису својствени људској природи. Често нам их намеће друштво у којем живимо. Човекова природа се противи овом наметнутом моделу. Само што сами људи то не схватају. Конфликт се претвара у неурозу која изазива депресију.

Најчешће на консултацију код мене долазе жене. Долазе у сузама: свуда унаоколо су издаја, преваре, клевета, лаж. Жалбе су типичне: „Муж је хладан и равнодушан, деца су одрасла, усамљена сам“. За жене су као и у сва времена актуелни проблеми усамљености, недостатка љубави, пажње и бриге. Таква је женска природа. Узгред да кажем, крајње ретко долазе жене са депресијом због тога што не напредују у каријери и то је природно.

Статистика тврди да се жене разбољевају два пута чешће него мушкарци. Зашто? Можда мушкарци имају посебан имунитет на депресију? Не, објашњење је крајње једноставно – они се много ређе од жена обраћају за лекарску помоћ дајући предност томе да симптоме депресије гуше алкохолом, да узимају медицинске препарате, да „уроне“ у посао.

По правилу, више су подвргнуте депресији жене од 35-45 година. Обично у то време наступа криза средњих година. Прво полувреме живота је већ одиграно, деца су поодрасла, појављује се криза у брачним односима. Спољашњи изглед више није као у двадесетогодишње девојке. Можда се догађа и да здравље почне да попушта, накупља се замор, умор.

Жена осмишљава вредности у животу, осврнула се и схватила је – иза леђа је већ велики део живота. Шта даље? Да износи још неколико хаљина и неколико пари ципела? Да направи нову фризуру? Да оде у иностранство на одмор? Да, није ни то лоше. Али све то је већ било. Нешто недостаје. Шта? Често од жена које долазе да их примим чујем да су изнутра празне и да немају снаге да живе.

Знате душевно стање савременог човека се може упоредити са крчагом разбијеним у парампарчад. Људи иду с гомилом крхотина у себи и рањавају и себе и околину. Делимично се пораст броја психичких болести може објаснити тиме што се људи налазе у „сталној трци“, организам не издржава преоптерећење, лавине информација, стресова.

Међутим, с моје тачке гледишта пораст броја психичких обољења се пре свега може објаснити тиме што су многи људи изгубили истински смисао живота. Духовни.

 - Али, сваки човек има свој смисао живота. Како схватити да ли је он истински или није?

- Невоља баш и јесте у томе што сваки човек самостално прави своју лествицу вредности. И не гради је на чврстом духовном темељу, већ на сопственим представама о животу.

Она која „прати моду“ плаче због тога што нема нову фирмирану хаљину и што су изашле из моде ципеле, што је „тај и тај“ почео да се удвара „тој и тој“, а „она“ је лепша и паметнија од ње. Момак тугује због скромног џепарца који хоће да потроши на задовољство. Жена плаче због увреде што је муж вара, а муж са своје стране због тога што трпи неуспех у каријери. Лекар, инжењер, адвокат – сви су незадовољни што мало зарађују. Сви плачу и тугују- запазите, то чине чак и ако живе у раскоши и богатству.

Још једном ћу речи да главни узрок неурозе нису стресови или непријатности, већ човекова личност. И то личност која се налази у унутрашњем нескладу. У сваког човека је од рођења уткана духовна основа. Добро би било да се она развија и умножава. Али човек живи у таквој средини где га са свих страна зову: Узми све што ти живот пружа!

Дакле, ако ниси откинуо од живота „слатко парче“ – онда је то све ужасно, то је све лоше и твој живот је неуспешан. Људи се пецају на овај мамац. Зато света философија хедонизма „једи, пиј, забављај се“ и исисава задовољство из таквог живота.

Пре или касније човек постаје свестан лажности овог пута. Наметнут и лажан систем вредности руши се као кула од карата. Човек трпи потпуни крах. И неизбежно поставља себи питање – зашто, у име чега вреди живети? Ако нема одговора, човек онда запада у тугу, жалост, депресију.

- Зар сви доживљавају ова осећања разочараности? Данас се аткивно пропагира лик егоистичне каријеристкиње која гази људе, труди се да успе по сваку цену, баш је брига за све. Зар и она пада у депресију?

- Богатство, успех и каријера не спасавају од депресије и неуроза. Један мудар човек је рекао: „Не желим вам ни богатство, ни славу, ни успех, чак ни здравље, већ само душевни мир. То је главно. Ако будете имали мир – бићете срећни.“

Повишен ниво човекових жеља које се нису оствариле увек оставља у души осећање незадовољства, туге, горчине, озлојеђености. А туга долази кад нека страст није нашла задовољење. На пример, човек није добио онај износ новца који је желео. И почела је да ради неуроза, јер она настаје при судару жељеног и стварног.

Ако се у темељ свега стави луксуз – џип, скупа бунда од нерца, брилијантска огрлица, и нешто с овог списка не купи, развиће се јака неуроза и депресија. Човек се лишава унутрашњег мира који се држао на ова „три стуба“.

А ако се приоритети поставе другачије: на првом месту – духовне вредности, па тек онда – каријера, успех, скупе ствари, тада материјални неуспеси неће поколебати човеков унутрашњи духовни ослонац. Схватите да видљива материјална блага нису главна ствар у животу. Ове ствари просто „украшавају“ наш живот. Једна позната певачица у интервјуу на питање: „Да ли се радујете скупој хаљини?“, одговорила: „Наравно да се радујем, отприлике десет минута“. Авај, то је реална цена најскупље ствари.

Осим тога, ако се жена остварила професионално, достигавши вртоглави успех, то уопште не значи да у њеној души влада мир. Остварила је оно о чему је сањала. Њен пут није био лак: да би се газило преко других људи треба добро обрадити своју свест да је не узнемирава због „ситница“. По правилу, егоистичне каријеристкиње о којима говорите су дубоко несрећне особе. Њихова околина види само спољашњи сјај, а у њиховој души је иста она гомила крхотина.

Осим тога, жене које су свој живот посветиле каријери или уопште немају породицу или је она на ивици распада: муж је почео да гледа са стране, деца су постала необуздана. И ове чињенице изазивају неурозу. Узгред да кажем, успешне и богате жене издају и превару најближег човека доживљавају апсолутно исто као све жене.

- Да ли депресија има духовни корен?

- У принципу, разликујемо неколико врста депресије. Притом статистика тврди да је отприлике сваки пети неуротичан случај повезан с тиме што је човек изгубио смисао или нема смисао живота, или је повезан са конфликтима вредности.

У ствари, скоро свака неуроза има духовни корен.

Лекар треба да одреди шта у човековим патњама има непосредно духовни узрок, што значи да подлеже духовном лечењу, а шта је у његовим осећањима изазвано поремећајима делатности функција мозга, а понекад и целог организма.

Ако су откривени и једни и други разлози, човеку су истовремено потребне и духовне и психијатријске методе лечења. У таквим случајевима духовно оздрављење може да доведе до психијатријског и физичког оздрављења.

- Како ви лечите депресију?

- Психолози, као што је познато, увек споре о томе која метода је боља. Једни кажу – нема ничег бољег од психоанализе, други не признају ништа осим гешталт-терапије. У процентуалном односу ефикасност ових метода је отприлике иста. Ето, такве су чињенице. Све зависи од конкретног лекара.

Ми пре свега тражимо духовне изворе, духовни узрок депресије. Покушавамо да разјаснимо зашто је код човека неправилно формирана лествица животних вредности. Приступ је потпуно индивидуалан. На пример, један пацијент који пати од хроничног облика неурозе је признао: „Разједа ме завист. Чим видим да комшија или познаник има нешто боље, не могу да се смирим, као да горим изнутра.“ Како да му за такву болест препишем по једну таблету три пута дневно?

Или, рецимо, увредио вас је пријатељ. И наизглед, праведно се љутите на њега. По вашем мишљењу, пријатељ је поступио прљаво, гнусно и заслужује само осуду. Али посматрајте самог себе у тренутку док овако размишљате. И шта видите? Лице је напето, срце „искаче“ из груди, главу као да притиска челични обруч. На први поглед – чудна ствар. Крив је неко други, а ви се осећате непријатно. Ни овде неће помоћи лечење медикаментима.

Пракса показује да олакшање код пацијената наступа тек онда кад почиње да се говори о души, о покајању. Уз пристанак пацијената и по његовој жељи покушавамо да оценимо симптоме болести са духовних позиција. Услед тога се код човека мења поглед на свет. Он учи да правилно прима ударце судбине, да правилно реагује на њих. Велик је и тежак посао осмислити свој духовни свет, вредности, погледе.

Ако се ради о тешком облику болести, кад може да помогне само лечење које лекар препише (узимање јаких препарата, па чак можда и хоспитализација) тада овакве пацијенте упућујем у диспанзере.

Преузето из књиге Лечење душе у Православној цркви, Београад 2010.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

o.Tadej.jpg

 

Људи који пате од депресије нису болесни већ им је одузета сва енергија.

То се лечи редовним недељним литургијама, као и обавезним постом и молитвом и исповешћу и круном свега то је - причест.

Лекови за смирење само стварају зависност и ништа не помажу, помаже друштво истомишљеника и побожност.

Али без свете литургије као основе за све нема ништа, човек је празан и нема краја проблему, а лекови погоршавају будуће стање а привремено помажу.


Старац Тадеј

 

 

 

 

Манастир Глоговац

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne slažem se.

Depresija može biti izazvana mnogim faktorima. Manjak energije izazvan hroničnim umorom je samo jedan od uzroka.

Takođe, AD pomažu, itekako. Monogo je opasnije pustiti depresiju da se razvija, jer se nelečenjem produbljuje.

Vernicima liturgija sigurno pomaže u većem ili manjem procentu, ali da je jedini lek, zaista se ne slažem.

O tome već imasmo neke primere čak i ovde, svedočenja forumaša koji su redovni na liturgijama, a opet depresivni i traže pomoć.

 

Lekovi ne rešavaju probleme, ali pomažu da se osoba sabere, da se smiri i prikupi preko potrebnu snagu i pribranost da racionalno sagleda svoj problem i krene u njegovo rešavanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vernicima liturgija sigurno pomaže u većem ili manjem procentu, ali da je jedini lek, zaista se ne slažem.

 

Ја се сламежем а сада ћу ти рећи и зашто. Литургија је веровала или не форма когнитивно-бехерворалне терапије.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvar je u glavi (pritom kada pominjem glavu , prvenstveno mislim na psihu , a kod same depresije psiha i jeste napadnuta) ! Ako pojedinac ne vjeruje da će liturgija "izvući" iz problema , ona to onda sigurno i neće učiniti , kao niti bilo šta drugo u šta se ne vjeruje . Mislim da je najbitnije da se "srede" stvari u glavi , pod jedan . Starac Tadej je upravu iz razloga što liturgija kao liturgija smiruje , umiruje dušu , a to bi mogao biti prvi stadijum u izlječenju (ako je ono moguće) !

"Ох, та ја сам Човек! Човек!" 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvar je u glavi (pritom kada pominjem glavu , prvenstveno mislim na psihu , a kod same depresije psiha i jeste napadnuta) ! Ako pojedinac ne vjeruje da će liturgija "izvući" iz problema , ona to onda sigurno i neće učiniti , kao niti bilo šta drugo u šta se ne vjeruje . Mislim da je najbitnije da se "srede" stvari u glavi , pod jedan . Starac Tadej je upravu iz razloga što liturgija kao liturgija smiruje , umiruje dušu , a to bi mogao biti prvi stadijum u izlječenju (ako je ono moguće) !

 

Naravno da je bitno da osoba veruje da će joj to nešto pomoći, placebo efekat je jak. 

Ali, kad spominjemo depresiju, da spomenemo da je ona često izazvana i hemijskim disbalansom u organizmu. Nijedna misao ni snaga volje ne mogu da izleče od takve depresije, već samo uspostavljanje hemijske ravnoteže, a to mogu jedino AD.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...