Jump to content

Zašto ste baš vi pravoslavci u pravu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

nisam siguran šta želiš da pokažeš navedenim primerom...

 

Pa da je metodološki pogrešno negdje tvrditi da se raspravlja o objektivnoj stvarnosti, a drugdje proizvoljno tvrditi da se radi o nečemu što postoji samo u nečijoj glavi.

 

... budući da se od onoga o čemu smo pričali drastično razlikuje po tome što je u vezi sa Bogom rasprava o tome da li postoji ili ne (dok o Dostojevskom ne raspravljamo o tome, on je postojao bez obzira da li je bio veliki romanopisac).

 

Možemo mi i o Dostojevskome raspravljati postoji li. Na primjer, o Homeru se dugo i ozbiljno raspravljalo postoji li.

 

nečija egzistencija u realnom svetu ne zavisi od naših mišljenja

 

Naravno. U tome je stvar: svaka rasprava bi trebala biti o nečemu izvan naše glave, ne jedino o našim mišljenjima. 

 

Moguće je da Bog postoji...

 

Filozofi će Ti reći puno više: nije moguće da Bog NE postoji.

 

.. ali u to svakako nećeš ubediti nekog tako što ćeš kao polaznu tačku u raspravi podrazumevati da postoji...

 

Naravno, ali to nitko niti ne pokušava.

 

... i zatim primenjivati cirkularnu logiku...

 

Da, polaziti od postavke koju tek treba dokazati je pogreška u dokazu, zapravo, to nije nikakav dokaz. Ali nijedan ozbiljan filozof nije tako postupao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da je metodološki pogrešno negdje tvrditi da se raspravlja o objektivnoj stvarnosti, a drugdje proizvoljno tvrditi da se radi o nečemu što postoji samo u nečijoj glavi.

 

Možemo mi i o Dostojevskome raspravljati postoji li. Na primjer, o Homeru se dugo i ozbiljno raspravljalo postoji li.

 

Naravno... a siguran sam da razumeš i zašto bi u raspravi o tome da li je Homer postojao, bila potpuno besmislena sledeća izjava:

 

KRIV je ovakav način postavljanja pitanja o HOMERU (kako bezvjerci obično čine):

"Zašto ste VI (ili ONI) u pravu (čak uvijek u pravu)?"

Jedino je HOMER uvijek u pravu.

 

(link radi podsećanja)

 

 

Filozofi će Ti reći puno više: nije moguće da Bog NE postoji.

 

 

To će reći pojedini filozofi... ...koji nisu u pravu. ;)

 

 

 

Naravno, ali to nitko niti ne pokušava.

 

Da, polaziti od postavke koju tek treba dokazati je pogreška u dokazu, zapravo, to nije nikakav dokaz. Ali nijedan ozbiljan filozof nije tako postupao.

 

 

 

Ti si upravo to učinio u poruci na koju sam reagovao... tako što si u raspravi o tome da li su pravoslavci/hrišćani u pravu u pogledu svojih ideja o Bogu, tvrdio da je to pitanje pogrešno jer je Bog uvek u pravu... zapravo Bog je uvek u pravu ako su hrišćani u pravu o postojanju i svojstvima Boga.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Avocado, on 18 Sept 2013 - 01:29, каже: Moguće je da Bog postoji...   Filozofi će Ti reći puno više: nije moguće da Bog NE postoji.  

A zasto nije moguce? 

 

p.s Nisi upravu ima veliki broj filozofa koji nisu bili religiozni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde cini mi se niko nema nista protiv Boga samo ga neki jos nisu videli na jutjubetu.

 

Sto je poprilicno posteno djavo je sa druge strane znao da Bog postoji i namerno se odmetnuo od njega. *ovde ne vidim taj slucaj tako da mozemo caskati koliko god hocemo*

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno... a siguran sam da razumeš i zašto bi u raspravi o tome da li je Homer postojao, bila potpuno besmislena sledeća izjava:   KRIV je ovakav način postavljanja pitanja o HOMERU (kako bezvjerci obično čine): "Zašto ste VI (ili ONI) u pravu (čak uvijek u pravu)?" Jedino je HOMER uvijek u pravu.

 

Početno pitanje nije bilo: "Postoji li Bog?", nego: "Zašto ste baš vi pravoslavci u pravu?"

 

Nota bene: ja nisam pravoslavac.

 

Ali želio sam ukazati da je ovdje pitanje i Bogu, ne o ljudskim mišljenjima.

Dakle, pitanje je: postoji li Bog, je li se Bog objavio, je li se objavio u Isusu Kristu, je li Isus Krist Bog, je li Isus osnovao Crkvu, vodi li Bog tu Crkvu, je li ta Crkva koju je On osnovao Pravoslavna Crkva?

 

Ako imaš dobar razlog da na sva navedena pitanja odgovoriš sa "Da.", onda iz toga logički slijedi cijeli niz odgovora za koje ne treba drugo obrazloženje (iako postoje i brojna druga obrazloženja) i koje svaki pojedini pravoslavni vjernik ne mora znato objasniti i dokazati.

 

Dakle, sasvim je drugačija priča ako se radi o vlastitim osobnim mišljenjima, onda bi trebalo znati objasniti zašto se tako misli, a sasvim je druga priča ako se ta mišljenja temelje na Objavi Božjoj. Tada se postavlja sasvim drugo pitanje: o vjerodostojnosti Objave. A to pitanje ateistički sugovornik ne može riješiti tako da jednostavno kaže: "Bog ne postoji, pa ne postoji ni Objava Božja, sve što ti misliš su samo tvoje vlastite blesave ideje..."

 

Jesmo li ovdje nešto pojasnili?

 

A da se vratimo Homeru: Ilijada i Odiseja postoje, pa pitanje zapravo nije "Postoji li Homer?", nego su pitanja: "Je li se autor Ilijade i Odiseje zvao Homer ili se zvao drugačije? Je li sve napisao jedan autor ili ima više atura koji su napisali svaki po jedan dio?"

 

To će reći pojedini filozofi...

 

NE! Iznenadit ćeš se: SVI su filozofi (koji su se bavili ovim pitanjem!) držali da Bog postoji. Razlikovali su se u odgovoru na pitanje kakav je Bog.

 

Ateisti i agnostici su ova pitanja izbjegavali. To je njihovo rješenje...

 

Ti si upravo to učinio u poruci na koju sam reagovao... tako što si u raspravi o tome da li su pravoslavci/hrišćani u pravu u pogledu svojih ideja o Bogu, tvrdio da je to pitanje pogrešno jer je Bog uvek u pravu... zapravo Bog je uvek u pravu ako su hrišćani u pravu o postojanju i svojstvima Boga.
 

 

Opet NE. Dijelom sam to gore objasnio. Da bi bilo jasnije da između objave Božje i ljudskih mišljenja nema jednakosti može se vidjeti iz toga što svi hrišćani prihvaćaju ISTOG Isusa Krista i NJEGOVU objavu, a opet se razlikuju(razlikujemo) u mnogim mišljenjima.

 

Može li bolje objašnjenje ovako: ja se ponašam po savjetima liječnika specijaliste urologa. Znači li to da se ja ponašam ispravnije od kolege pacijenta koji čini drugačije zato što mislim da bolje poznajem urologiju od njega? Ne, meni je dovoljno znati da je taj koji mi je savjetovao takvo ponašanje kompetentan, pouzdan liječnik, stručnjak.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A zasto nije moguce? 

 

p.s Nisi upravu ima veliki broj filozofa koji nisu bili religiozni.

 

Znati da Bog postoji i "biti religiozan" nije baš ista stvar.

 

Ali eto, koji su to veliki filozofi koji su držali da Bog ne postoji i to argumentirali (za filozofa koa filozofa je bitan i ovaj drugi dio)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

NE! Iznenadit ćeš se: SVI su filozofi (koji su se bavili ovim pitanjem!) držali da Bog postoji.
Nije baš tako....
Znati da Bog postoji i "biti religiozan" nije baš ista stvar.

Pa nije trenutno ima religioznih i nereligioznih, ali ne postoji jedan čovek na ovoj planeti koji zna da bog postoji.

 Ali eto, koji su to veliki filozofi koji su držali da Bog ne postoji i to argumentirali (za filozofa koa filozofa je bitan i ovaj drugi dio)?

Niče ;)

I svi Sofisti stare grčke, na čelu sa Protagorom

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije baš tako....

 

Pa nije trenutno ima religioznih i nereligioznih, ali ne postoji jedan čovek na ovoj planeti koji zna da bog postoji.

 

Niče ;)

I svi Sofisti stare grčke, na čelu sa Protagorom

 

Koliko ja znam Nice je tvrdio da je Bog umro.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da....

I onda meni neko kaže: "Bibliju ne treba bukvalno tumačiti", i onda se dogodi ovo....

Ne razumem? Garantujem ti da ce nice odgovarati za svaku izrecenu rec jer mu je kontekst zivota potpuno skrenuo. i desi mi se ovo... :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko ja znam Nice je tvrdio da je Bog umro.
Da....

 

А то значи да је постојао (био жив) :)  

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...