Jump to content

Моја вера

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 41
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

.... За мене - од када сам схватио шта прича у ствари каже и шта значи, више уопште не размишљам "да ли постоји ...".

Да ли ти хоћеш да кажеш да те је легенда о Исусу толико инспирисала да ти  а)  фундаментално много значи    б) није битно да ли је легенда базирана на истини    ц)  нису битни остали детаљи Библије ни пост-библијска црквена правила   ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А Хришћанство каже да је

 

zvh6.gif = Христос

 

Оно открива ко је та савршена личност о којој говориш. И све би било поприлично једноставно када би ти до те савршене личности могао да дођеш неким својим сопственим методом, да тако кажем, неким својим сопственим начином живота, где би једино ограничење било да не смеш да повредиш другу личност која је позвана да достигне исти тај лимес и једини захтев да мораш свакога да волиш или бар да се трудиш. 

 

Хм. Бог је Адаму и Еви рекао да не једу са дрвета познања. То је нека врста правила. Адам га није послушао и урадио је како је хтео неким својим методом, што је за последицу имало грех и смрт. Бог је човеку оставио слободу, али слобода подразумева и одговорност. Нема поштовања друге личности без правила и закона. Јер зашто би неко поштовао другу личност и зашто би то било једино ограничење ако  већ сва друга правила рушимо све хитајући ка "слободи"? 

 

 

 

 Али ако хоћеш да будеш православан, онда мораш да верујеш да се до савршене личности долази само кроз Цркву и да живиш онако како ти Црква каже. Ћао, слободо, ћао креативности...

 

А зашто је то "ћао слободо, ћао креативности"? То је исто као кад би рекли да у атеизму нема слободе јер се не може бити атеиста а веровати у Бога.

 

Са друге стране,  код многих  руских религиозних философа који су били православци (Булгаков, Берђајев, Соловојојв...) су постојала бројна неправославна  учења, али ипак нису искључени из цркве, напротив њихова мишљења се у црквеним круговима итекако уважавају.  Није то баш тако, "нема слободе, нема креативности". Има, за оне који хоће да буду слободни и креативни.

 

Људи (познатији као јеретици) су истеревани из цркве и анатемисани због једне реченице. Ма шта људи, читави народи (зову их још и монофизитима). И о чему онда ми причамо? Опет, лепо је све то твоје, али реалност је много другачија. Зато и разумем донекле да ти неки на овом форуму говоре да ниси православан. Они знају да је православље нешто друго од тога што ти проповедаш, нешто далеко мање ружичасто (како они воле да кажу).  :)

 

Анатемишу се неправославна учења, а не народи и људи. Можда није најадекватније поређење   али као што не можеш бити либерал, а да се при том да се залажеш за диктатуру пролетеријата или тоталну државу, тако не можеш бити ни православан ако не верујеш у Свету Тројицу. Нема ту никаквог ограничавања слободе. 

 

На страну наша неслагања око социјалне државе :stadaradim: , али зар управо Звонко није пример да се може бити православан, слободан и креативан? Зар то што је православац и либерал (дакле присталица једне секуларне идеологије) није ствар креативности и слободе? Он због тога неће бити изопштен из Цркве као јеретик. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли ти хоћеш да кажеш да те је легенда о Исусу толико инспирисала да ти  а)  фундаментално много значи    б) није битно да ли је легенда базирана на истини    ц)  нису битни остали детаљи Библије ни пост-библијска црквена правила   ?

 

Овако, на основу те неке филозофије, преиспитивања себе и света око себе, долазимо до неких закључака од којих сам неке изнео на почетку. Да је живот највреднија појава Универзума, а посебно човек као разумно биће итд. Нисам поменуо другу страну медаље - највећи проблем у Универзуму, пролазност и смрт као супротност животу и разуму. И онда је следеће логично питање - шта би био "излаз" из те ситуације, решење тог највећег проблема? И када прочиташ Јеванђеље видиш да  - то је то. Живот тог Назарећанина је савршен одговор на све ово претходно. Тако се не измишља...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уморан сам мало, нисам баш задовољан овим претходним, ал` ваљда је колико-толико смислено... :)

 

либерал (дакле присталица једне секуларне идеологије)

 

У смислу као што су математика и физика "секуларне".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

У смислу као што су математика и физика "секуларне".

Ма није то битно уопште. Поента је да се може бити и слободан и креативан и православан јер није црква некакав затвор или касарна.

Ево нпр. зар је група Партибрејкерс мање креативна и лишена слободног стваралаштва од када су чланови групе постали православни верници или читава плејада наших младих глумаца који одлазе у цркву?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па може, али не наилази баш на добродошлицу ако ћемо поштено... Мада ја то разумем као људску слабост, а не карактеристику Цркве per se.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па може, али не наилази баш на добродошлицу ако ћемо поштено... Мада ја то разумем као људску слабост, а не карактеристику Цркве per se.

Све зависи. Нпр. пуно се писало и говорило о немогућности споја хришћанства и рокенрола, али ипак имамо "Песме изнад истока и запада" као доказ да такве добродошлице има. А и самим тим што постоје различита мишљења о неком проблему, говори да слободе има.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...
  • 1 month later...

Доста сам размишљала и сконтах да немам појма. :) Једноставно, или осетиш да је то - то или не...

Моја вера је млака и никаква, али верујем да је то оно право. Пар пута у животу сам се одрекла себе (на неколико минута, никакав спец. подвиг :D ) и било ми је лепо. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам само једна овца, која не може да преживи без свог Чобана.

Ја верујем у Бога и сматрам да је Он једна сила која влада над нама, друге не признајем. 

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

24 minutes ago, Џуманџи рече

Пар пута у животу сам се одрекла себе (на неколико минута, никакав спец. подвиг :D ) и било ми је лепо. :)

Ја сам поносан на тебе. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...