Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Сајт држи наш пријатељ и један од наших присних сарадника.

Морао сам да питам свог свештеника за овај сајт (www.crkvenikalendar.com) и препоруке начина поста које су на њему. Ево шта ми је рекао (тј. написао у мејлу - надам се да се неће наљутити због овога):

Ја сам видео сајт који помињеш и нисам могао да одгонетнем ко стоји иза њега.

Не могу да разумем зашто се не потпише неко ко у име Цркве објављује. Сајт је углавном добар и користан. Једино што не бих преузео са њега је упутство какав је пост кога дана, на пример, ставили су да је на Сретење Господње требало постити на води. То је незамисливо било којега дана, осим Велике Суботе, у који се служи Василијева или Златоустова Литургија.

Дакле, упутство о правилима поста није баш поуздано на овом сајту. Барем тако каже мој свештеник, а ја њему верујем :)

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se pridržavam posta kakav je ustrojen po kalendaru koji se nalazi na..

 

 

CRKVENI KALENDAR

 

Moguće da nekad varam, ali mislim da ne...

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se pridržavam posta kakav je ustrojen po kalendaru koji se nalazi na..

 

 

CRKVENI KALENDAR

 

Moguće da nekad varam, ali mislim da ne...

 

Не пише пиво тамо, има ли какво правило за то?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

владика Атанасије Јефтић од Васкрса до Вазнесења не пости пошто је све време Христос био ту, можда је истина, а можда и није ( мислећи на владику и мрс ), али има логике у томе.

 

Проблем код нас је то што Атанасије напише било шта, сви слепо га следују ко да је папа. Зар није Христос увек са нама? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar nije pametnije da se ima pravoslavni podsetnik pri ruci, vrlo je koristan ako hocete bas po kanonima?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем код нас је то што Атанасије напише било шта, сви слепо га следују ко да је папа. Зар није Христос увек са нама? 

 

Нисам рекао да је он написао, него да сам чуо, а и није циљ те реченице владика Атанасије. Физички као што је био тада, не.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tzv. Isusov post (ništa ne jesti i ne piti (ni vodu), i to: ni danju, ni noću), drži se samo u toku Velikog posta tj. Vaskršnjeg posta,

i to samo prva tri dana prve sedmice (trimirje) i na Veliki petak. Hristos je postio tako 40 dana u znak žalosti i žrtve (u smislu - pokore)

za grehe roda ljudskog. Postiti tako 40 dana, nakon Hristovog vaskrsenja, nije ni moguće, a ni dozvoljeno, jer je Hristos potom ustanovio Svetu Liturgiju!

Čak i neki izuzetni primeri medju prepodobnim starcima i ženama koji su postili tako i duže od tri dana,

nisu prelazili u takvom postu šesti dan, jer su nedeljom primali Sveto Pričešće, a oni koji su ostajali na svom mestu,

dobijali su Sveto Pričešće ili kako se još kaže - Nebesku Hranu, i to ili iz ruke andjela ili djakona koji je dolazio takvim otšelnicima i Pričešćivao ih.

 

Преподобни Герасим Јордански је постио 40 дана,није ништа јео.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Сајт је углавном добар и користан. Једино што не бих преузео са њега је упутство какав је пост кога дана, на пример, ставили су да је на Сретење Господње требало постити на води. То је незамисливо

било којега дана, осим Велике Суботе, у који се служи Василијева или Златоустова Литургија.


Дакле, упутство о правилима поста није баш поуздано на овом сајту. Барем тако каже мој свештеник, а ја њему верујем :)

 

____________________________________________________________________________________

Zato sam  i postavio ono pravilo u vezi  Božićnog posta (ako već tražite striktna pravila),

sa blagoslovom je, studiozno sastavljen na osnovu bogoslužbenih knjiga, iskustva Crkve i sveštenika

(riba, ulje i vino):

http://www.hramvaskrsenjapg.org/Picture/Kalendar/02_png.gif

:D

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ставили су да је на Сретење Господње требало постити на води.

 

 

Čekaj, kako? Pogledao sam sada i taj sajt, pa  ne piše da je Sretenje na vodi:

http://www.crkvenikalendar.com/index.php

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Преподобни Герасим Јордански је постио 40 дана,није ништа јео.

 

 

 

Evo Žitija (17. mart, na moj rodjendan :) ), vidi kako je ovaj sveti Kopt (Misirac) uredio da su morali svi nakon pet dana dolaziti i učestovati u liturgijskom slavlju, a i on sam.

Iako je živeo najstrožije od svih, pogledaj da li baš "није ништа јео" u vreme Četrdesetnice,

"Уз часни пост није јео ништа осим што се причешћивао":

http://www.crkvenikalendar.com/datum-2012-3-17

 

Gospod Isus  nije jeo bukvalno ništa u svom postu od 40 dana,

 

BbWNv.jpg

 

a to danas više nije moguće zbog liturgijskog slavlja koje je ustanovio.

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем код нас је то што Атанасије напише било шта, сви слепо га следују ко да је папа. Зар није Христос увек са нама? 

 

Човјече да ли си ти нормалан шта то пишеш,читате ли ви администратори ово,па зар ти који си се тек родио да пишеш такво нешто,срам да те буде,боље ти је покриј се својим глупостима и док нешто не научиш ћути и учи,човјече,еј моји Срби понеки...буди Бог с нама!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човјече да ли си ти нормалан шта то пишеш,читате ли ви администратори ово,па зар ти који си се тек родио да пишеш такво нешто,срам да те буде,боље ти је покриј се својим глупостима и док нешто не научиш ћути и учи,човјече,еј моји Срби понеки...буди Бог с нама!

 

Šta je s tobom, mladiću?

Da nisi cugnuo pa te poneo žar?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верујем да друговима атеистима са форума, никад није било досадније на ЖРУ, него сада, када је половина порука везана за пост.

То је чак бесмисленије за њих него дискусија о Богу.

 

Од риже и сојиних комадића, преко духовних тема са преподобног Светосавља, до Литургијског сабрања и причешћивања.

 

Тако би некако изгледало путовање незрелог интернет ревнитеља са ЖРУ у време поста.

 

Ништа јеретички текстови (осим Исакових), ништа слике лепих тета (осим Монике), ништа лоше помисли (осим на попа који те саблажњава својим џипом)...

 

Не знам колико је битно да се подвизавамо тиховањем, умилењем у мислима, покоравањем...

Више се ложим на рад, ред и дисциплину, и пуно смеха, како у посту, тако и ван поста. Оно спуштање главе и "сестро-брате" фазони су ми увек код младих људи деловали као лажа. Још кад видим младић да негује неку поповску браду, а девојка носи неку про-православну гардерообу и причају између себе ко да су у манастиру а не у кафићу...

 

Исак је исти, и у посту и ван поста, сем што у посту једе здраву клопу и смеје се мало више, да га не би други видели како пости. :)

 

Овом поруком желим да дам подршку свима који су "гуштери" у посту. Значи испоштујте. Ништа оно сув хлеб, црни лук и компот од шљива, него брате хоботнице, лешници, индијски ораси, лигњице, пужеви, пистаћи, Анкл Бен пиринач и тај рад.

 

Што да се замајавате и размишљате како једете нешто што иначе не би, него лепо брате купите укусну здраву храну, која је посна.

 

Мало нека молитвица да се провуче у току дана. Мало смиривање кад вас неко љути и то је. Супер је.

Прочитате узгред рецимо мало старца Тадеја, па се наложите и опростите свима и још сте у фазону да волите цео свет.

Дођете на ЖРУ форум, и онда кад видите постове ликова који вам баш и нису готивни, ви осетите толику количину љубави и разумевања ка истима, да вам крену и сузе.

 

Кад дође до тога да вам се осмех не скида са лица, а у срцу стално куца Исусова молитва, тада нормално дође крај посту, опет се посвађамо са кумом, дивљамо по текмама, ждеремо прасиће и гледамо порниће. Па до следећег поста.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам рекао да је он написао, него да сам чуо, а и није циљ те реченице владика Атанасије. Физички као што је био тада, не.

 

Човјече,Владику Атанасија када поменеш прво устани,...еј мој хришћанине,јади те не знали,а онда пиши своје глупости,ти си негдје чуо,еј јадниче,а да ли си чуо његове свјетске академске радове,дјела призната,највећи теолог свијета,јашта,да нећеш ти можда да сједиш са Зизјуласом,Гондикакисом,Јанарасом,итд.и да радиш на теолошким питањима,еј буди Бог с нама,поједини народе како имате и храбрости да лупате,ајд што не знате,а како вам и ови теолози и администратори то дозволе.

У шта се претвара овај сајт,куд иде?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...