Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ја не постим на води animal-smiley-075

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

iz rečnika pravoslavnog slenga

Post na vodi...(u nekim krajevima poznat kao -na vodu- )... krajnje zbunjujuć termin za početnike u postu koji podrazumeva režim posta . Jedino što tu razumeju je da ima neke veze sa vodom. Tako su izvesni mladići u prvoj nedelji vaskršnjeg posta jeli viršle koje su kuvane u vodi, al dente... U drugoj nedelji su se -otvorili- i požalili prijatelju da bi želeli da malo predju na ulje jer ih stomak boli od količine viršlica koju su pojeli...

primer

-Dokle više ovaj post na vodi... ubi me stomak od ovog suvog mesa

- Ćuti i trpi... post je odricanje od slobodne volje i ugadjanja stomaku...

- U pravu si,hvala na podsećanju... burp

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako je meni jedna drugarica rekla da ljudi koji poste na vodi piju samo vodu, tj. ne jedu ništa. Po toj bi logici oni koji poste na ulju trebali konzumirati samo ulje 0110_hahaha

Ali bez sale, jednom mom prijatelju, svesteniku, dosla zena, bleda ko krpa, 2. dan od pocetka posta, i kaze "oce, molim vas, jel mogu bar hleb da uzmem, ne mogu vise da pijem samo vodu!..."

:blink:

...

A pop, siroma, samo sto se nije slogirao kad je cuo, odma` joj postavili sto da se najede ko covek, pa joj posle objasnio sta je to post na vodi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О Боже! joooj

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali bez sale, jednom mom prijatelju, svesteniku, dosla zena, bleda ko krpa, 2. dan od pocetka posta, i kaze "oce, molim vas, jel mogu bar hleb da uzmem, ne mogu vise da pijem samo vodu!..."

:blink:

...

A pop, siroma, samo sto se nije slogirao kad je cuo, odma` joj postavili sto da se najede ko covek, pa joj posle objasnio sta je to post na vodi.

Ово је пост на води:

Fat%20Man%20Eating%20In%20Boat%5B5%5D.jpg?imgmax=800

Link to comment
Подели на овим сајтовима

gde je ta palacinkarnica na Zvezdari sa posnim palacinkama? A sta god od povrca da se skuva na vodi, i doda vegeta je ok, prija, moze gusce, redje, moze od tecnosti da se izdvoji ta kao corba, a povrce da se ispasira pa kao varivo, ili koga mrzi ili nema vremena, prosto jede ovako. za grickanje kikiriki, suvo voce i sl, jabuke, pomorandze, banane, sokovi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ је "Мирођија" писала, али обзиром да је написано још доста коментара, да подсетим.

Врло је битно да сви, а не само ви, који се, Богу хвала одлучисте да постите, обавезно савет потражите од свог свештеника, како да постите. Дивна је и Богугодна одлука свих који своју љубав проказују и постом, па баш зато пост не треба да нити уплаши човека да ли ће издржати, нити Не Дај Боже, да га чак од Богослужења одведе.

Да не бих замарао писањем о посту којих заиста има пуно на нашем форуму, а и уопште, хтео бих само да подсетим да је време поста пре свега време оснажене или да тако кажем појачане молитве. Тешко је тако нечем самог себе натерати, па је моја најтоплија препорука резултирана сопственим искуством, да вољу за појачаном молитвом реализујемо што чешћим присуством свим Богослужењима. Током, најдивнијег и најлепшег по мени, Великог поста, јутарње и вечерње службе су неописиве, а Литургије пређеосвећених дарова, дословце померају човека из садашњости. Божјом вољом, у мојој парохијској цркви, Лазарици на Звездари у Београду, ниједно Богослужење се не "прескаче", тако да могу да присуствујем кад год сам у могућности. Моја одлука је да једино боравак на послу, или не Дај Боже некакав проблем може бити разлог да не присуствујем. Од осталог слободног времена, а заиста га сви можемо наћи, волим да искористим један део да по који пут наново прочитам, о чему се ради током тих Богослужења на којим присуствујем, што сам најједноставније написано пронашао у књизи "Велики пост", о. Александра Шмемана, коју такође свима топло препоручујем, и онима који нису, као и онима који су је као и ја неколико пута већ прочитали.Тако заиста нисмо гледаоци позоришне представе, већ потпуно учествујемо у Богослужењу. За појашњења, опет лако разумљивим речима, шта се догађа током Свете Литургије, препоручујем књигу "Евхаристија" такође о.Александра Шмемана. Онима који нису никад читали ове две књиге, много тога ће постати јасније, а онима који јесу сигурно ће пријати, да "обнове градиво".

Осим што се свакодневно осећа победа смирења над свим животним трзавицама, "раст" сједињења са Христом Спаситељем, однос са свештенством постаје заиста братски те самим тим не постоји ниједно питање о ком се из неког разлога не може разговарати, па самим тим ни питања "мере" поста.

Још једном свима који са овим Великим постом велику и значајну одлуку за себе донеше, да почну да посте, као и осталој браћи и сестрама у Христу, желим свако добро од Господа !

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Увек се сетим неке рекламе за посни мајонез која вели И кад постиш да се гостиш!

Дакле, само радити супротно...

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Maro,super je jelo... daj dalje

Кад будем имала мало више времена убацићу још неколико рецепта.

хороший аппетит calabrc

Пире од мешаног поврћа brokoli

200гр кромпира, 200гр шаргарепе,200гр плавог патлиџана, 200 гр целера, 4 паприке бабуре, 2 већа парадајза, 2 кашике сушеног зачина,со.

Налити водом да поврће огрезне (кромпир, шаргарепа,плави патлиџан и целер),додати паприку,парадајз и сушени зачин. Посолити по укусу и кувати. Кувано поврће испасирати.

Гулаш од свежих печурки brokoli

½ кг свежих печурки, ½ кг кромпира, 3 главице црног лука, 1 шаргарепа, ½ кг сецканог парадајза, ½ кг сецкане паприке, 1 љута папричица, 1 веза першуна, со, бибер, сушени зачин.

Печурке, кромпир, црни лук и шаргарепу ситно исецкати, прелити водом,па додати парадајз и паприке и кувати на тихој ватри око 20 минута. Додати сушени зачин, бибер,љуту папричицу,сецкани першун и посолити по укусу.

Паприкаш од свежих печурки brokoli

½ кг свежих печурки, ½ кг кромпира, 3 главице црног лука, 1 шаргарепа,2 кашике гриза, 1 љута паприка,1 веза першуна, со, бибер, сушени зачин.

Печурке, кромпир, црни лук и шаргарепу ситно исецкати, прелити водом и кувати на тихој ватри око 20 минута. Додати сушени зачин, бибер,љуту папричицу,сецкани першун и посолити по укусу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako je meni jedna drugarica rekla da ljudi koji poste na vodi piju samo vodu, tj. ne jedu ništa. Po toj bi logici oni koji poste na ulju trebali konzumirati samo ulje 0110_hahaha

По мојој другарици јаја и млеко су посни,а како је до овога дошла није ми ни данас јасно. :-

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...