Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

Oglo, da li sam ja govorio samo o mili? Ne. Govorim generalno o ljudima koji insistiraju za svaku pojedinu životnu sitnicu na kanonima i njihovoj "nepromenjivosti" (o "blagodatno-podvižničkom iskustvu Crkve" tek da ne govorim - baš bih voleo da mi neko od njih objasni šta mu to tačno dođe...). O ljudima koji negiraju slobodu u svakom smislu. Da li moram iznova i iznova da podsećam da su upravo oni koji su se slepo držali Zakona razapeli Hrista?

@Zoske:

Brate, dovoljno me dobro poznaješ da ZNAŠ da kažem da nisam u pravu - kad nisam u pravu.

A valjda me dovoljno dobro znaš i da znaš zašto stavim smajli kad se obraćam nekome ko mi je drag.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Da ne govorim o tome što s jedne strane imaš žene koje sebe određuju kao merilo i sole pamet svima ostalima, ne dajući drugome mogućnost slobodnog izbora, a na drugoj strani imaš - em obrazovanog teologa, em čoveka koji kaže niko njima ne brani da poste, ali samo ukoliko to ne ugrožava samu trudnoću.

Nije li jasno koja strana je u tom sukobu tvrdoglavija?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoske:

Brate, dovoljno me dobro poznaješ da ZNAŠ da kažem da nisam u pravu - kad nisam u pravu.

A valjda me dovoljno dobro znaš i da znaš zašto stavim smajli kad se obraćam nekome ko mi je drag.

Ок брале,видиш како знаш да будеш добар,само кад хоћеш... bighugbighug

Пази,мене је само погодило то,што сте заиста ове сестре направили будалама што посте,да је ова сеја Буба,буквално почела да  вам се извињава,што је постила...

Иначе да подсетим,ова тема је кренула са паролом,"наравно да је забрањено да труднице посте",после се укључила Мила,и све вас изула из ципела... sHa_sarcasticlol

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мила је својим инсистирањем на већ поменутим фразама изула само себе.

А није нико написао да је ЗАБРАЊЕНО, него да су разрешене по аутоматизму.

И понављам, "моја" страна уопште није правила никог будалом јер пости, већ зато што инсистирају на томе да морају сви да посте као они/оне.

Не терај ме да помињем поново оне од ономад и слепо држање Закона...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoske:

Brate, dovoljno me dobro poznaješ da ZNAŠ da kažem da nisam u pravu - kad nisam u pravu.

A valjda me dovoljno dobro znaš i da znaš zašto stavim smajli kad se obraćam nekome ko mi je drag.

Ок брале,видиш како знаш да будеш добар,само кад хоћеш... bighugbighug

Пази,мене је само погодило то,што сте заиста ове сестре направили будалама што посте,да је ова сеја Буба,буквално почела да  вам се извињава,што је постила...

Иначе да подсетим,ова тема је кренула са паролом,"наравно да је забрањено да труднице посте",после се укључила Мила,и све вас изула из ципела... sHa_sarcasticlol

Зосима прочитај тему од почетка. Нико није рекао забрањено, већ разрешено по аутоматизму........ Разлика је велика. А ове побожне мироносице које су побожније и од епископа, а веће знање и од теолога имају, а преузносе се до те мере да своју благочестивост стављају да је пар екселенс пример осталима, мислим да то није баш ни исправно........ Нико овде никог није изуо из ципела.....

И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знања, и ако имам сву веру да и горе премештам, а љубави немам, ништа сам. IКор.13,2

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И понављам, "моја" страна уопште није правила никог будалом јер пости, већ зато што инсистирају на томе да морају сви да посте као они/оне.

Ајде, молим те, цитирај која је од њих инсистирала на томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Миљан

Мила није изула себе него сте се ти и Ниши изули из балетанки.

Она није била у расправи тврдоглава него доследна и  достојанствено упорна, а ти и Ниши сте истрошили батерије ауторитативно доказујући жени која је родила двоје деце, постећи пост који је прописан од Цркве која нам је заједничка, да је пост штетан у трудноћи из чега произилази да је право чудо како су њена деца здрава и права.

Којешта.

А она је само тражила од Нишија да покаже где стоји да су труднице разрешене од поста по аутоматизму.

И...она, значи, не може да буде мерило, али зато ви можете... 0110_hahaha

Она нигде није инсистирала да све друге морају да посте као она...

Зосу и Оглу  0203_cool

А, ти Саво, брате, не разумем о чему причаш...Па, што написа ово, човече : ове побожне мироносице које су побожније од епископа...Па, нису оне измислиле пост да би се проузносиле и ...

О, Боже...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dusho, aj još jednom pogledaj šta sam ja tačno pisao. Ja nisam nigde ušao ni u kakvu diskusiju o tome da li trudnice treba ili ne treba da poste.

Poenta je što niko nije merilo, sem Hrista.

Poenta je što jedna strana tvrdi da mora da se posti, druga strana kaže ne mora (a pritom ne brani).

Pogledaj malo Novi Zavet i pogledaj što pomenuh - šta su učinili oni koji su insistirali na slepom držanju Zakona (i ne, nije mi mrsko da to iznova i iznova ponavljam).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја и даље не видим чему оволике дилеме око ствари које су саме по себи јасне...

Научно је доказана чињеница коју Свети Оци нису имали начина да знају да неправилна исхрана може угрозити здравље труднице и детета, и да тај ризик није занемарљив. То што постоје жене којима се није десило ништа лоше без обзира на то што су постиле током трудноће није аргумент - ни свим пушачима се не деси да оболе од рака плућа, па то опет не значи да такав ризик не постоји. А уколико реалан ризик постоји - свакако је боље не ризиковати, поготово када су у питању тако важне ствари као што је здравље детета и мајке...

Е сад - уколико и поред тога неко жели да пости током трудноће, ваљда је најлогичније да се пре него што се на тако нешто одлучи консултује са неким ко је стручан да процени да ли би таква одлука могла да буде опасна или не, а не да се изазива судбина по принципу ма ваљда неће ништа фалити. И ваљда је најлогичнија могућа ствар да се у вези са тим консултује неко ко је за то квалификован - гинеколог или нутрициониста. Не знам како ви, али када се мени поквари телевизор, ја га однесем у ТВ сервис, а не код сајџије...

Дакле - да не смарамо више: пост у трудноћи не мора да буде лоша ствар уколико му се приступи одговорно. Ипак, моје је мишљење да је боље не предузимати непотребне ризике када је здравље деце, трудница и дојиља у питању - никакву духовну штету неће претрпети ако током тог периода не буду постиле, а има толико начина да се пост надокнади, као што су молитва, доброчинства и сличне ствари...

Едит:

Још једна ствар којој нас је ова тема научила је то да нико није према женама суров као саме жене...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И понављам, "моја" страна уопште није правила никог будалом јер пости, већ зато што инсистирају на томе да морају сви да посте као они/оне.

Ајде, молим те, цитирај која је од њих инсистирала на томе.

а на шта ово личи?

@Mila

Акривија је норма и оно према чему смо позвани да се оријентишемо, а икономија се спроводи тек у односу на њу

Ovo sto si ovde rekla nema blage veze sa stvarnoscu... odatle dolazi sva ova suva i bezivotna prica i prepiranje sa Nishizawom...

???

Ниси разумео. На језику црквених правила строго придржавање слова закона илити норме зове се акривија. Ако то нема везе са стварношћу, ти ћеш нам боље објаснити шта је акривија.

Још једном, и надам се сад заиста последњи пут: тема овог треда је била како Црква учи о правилима поста за труднице. Изгледа да је већина овде под Црквом разумела своје сопствене замисли о Цркви, које се данас популарније зову здрав разум или ревновање по разуму, и да им је зато толико тешко да прате овај разговор. Ја сам само покушала, очито без нарочитог успеха, да покажем да није тачно да постоје правила која труднице разрешавају поста. Само то, и ништа више. Свако има права да се према томе односи како хоће. Нико никог не лупа по ушима да ради оно што није у стању да ради и разуме се да нико нормалан не би смео да има за циљ да исрцпи и себе, и нерођено дете фарисејски служећи мртвом слову закона. Али ако на православном форуму не смеш рећи да то што ми волимо да мислимо да је истина заправо није истина (односно да НИЈЕ ТАЧНО да правила, дела Св. Отаца итд. аутоматски разрешавају трудницу поста), очито да нама та истина и не треба и да нам је сасвим добро и без ње. Ако неке ствари треба објашњавати, онда их заиста не треба објашњавати.

и ово?

Zar podvig ne podrazumeva trpljenje, podnosenje muka-trpis anemiju, mucninu, povracanje, zatvor, ne smes da pijes, da pusis (nekome su i to muke)...e, setila sam se, imala sam malo gorusicu smej.gif

да не вадим матору тему од прошле године.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poenta je što jedna strana tvrdi da mora da se posti, druga strana kaže ne mora (a pritom ne brani).

Која је од њих написала да мора да се пости? Навеле су своја лична искуства и приметиле да им ништа није фалило. Притом, нигде нису написале да мора да се пости. Ако јесу, исправи ме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

не максе, него празноглави људи који имају тенденцију идолопоклоника својим гуруима и они који праве своју личност на основу нечије мантије.

артемити су ти очигледан пример неупотребе можданих вијуга и ослањања на необразованост, самовољу гуруа и апсолутно и слепо послушање без разлучивања.

ПОГОТОВО ревновање НЕ ПО РАЗУМУ, какво је овде испољено у фазону поста трудница преко и мимо свих правила поста и правила Цркве по тим питањима.

а то је исповедање смртног греха, са тенденцијом повлачења других око себе, као црна рупа.

дакле, не да је благо реко, него није могао блаже.  smej.gif

Бата Медо,не знам,да ли си пратио тему од почетка,али Мила ,Кириос и Буба,које су рекле да су постиле,

заиста не делују као неко без разума,још мање,да су идолопклоници,а о артемитима и да не говорим...

Иначе,све ме више убија у појам, овај правосласвни либерализам, где се пост,молитва ,подвиг, одрицање,готово стављају на стуб срама, као нешто што се чини без разума и мозга...

извини, нећемо тако да се играмо. не, не.

пратим све теме, већ скоро две године и није ми први пут да видим ову тему на овом форуму. и сад ћеш морати да пронађеш где сам ја то све труднице које посте прозвао да су идолопоклоници и слично а да се конкретно нисам ограничио на артемите или људе који инсистирају на противношћу очигледним правилима Цркве. дакле, није то моја измишљотина или тамо неких твојих надобудних идеја о некаквом нео либерализму да се постови крате или ускраћују, већ оно што јесте. то што сте ви погрешно научени а због тога што сте пристали да вам се прича и прогутали сте неке ствари здраво за готово, ја волим да се информишем баш из тог разлога што сам се опекао са таквим школама неразумног ''ревновања''. чисто да ти обратим пажњу да кад неког упозориш на пропуштена слова, да се подсетиш да ипак провериш јел те ум и око није издало.

прво, ствар поста труднице је ствар свештеника, труднице И МУЖА њеног јер је отац детета и глава куће, али ако неко намеће неком другоме то као правило мимо правила ем је крајње непримерено и ако је на нивоу инсистирања онда је то ревновање не по разуму и угрожава се живот једног или двоје људи. чак и оца детета. поготово што је једно нерођено.

с друге стране, ја сам већ ову полемику водио двапут уназад са некима и видим да се став после истих аргументација о одсуству поста за труднице није променио и немам намеру то да игноришем.

треће, не причамо о општем посту, већ о трудницама и ОДСУСТВУ поста за њих. и ту сам да се слуша доктор а не свештеник који се разуме у сасвим друге ствари. дакле, свако има свој домен интересовања и НИКАКО не сме бити ниједно у конфликту. а играти се са животом, јер није свака трудница способна да благодатно изнесе ни трудноћу а камоли порођај, па још да дође у ситуацију да клоне, пада у несвест, повраћа, анемише, повраћаш, имаш затвор, горушицу, да не цитирам даље - укратко будеш болестан и слаб за све време и мучиш и дете тиме јер не добија оно што иначе треба да добија и благодатно стање постане стање голготе онда је то већ озбиљан духовно-телесни проблем, да не кажем прелест.

четврто, онда се неке особе позивају на АКРИВИЈУ (читај епитимију) у случају праксе Цркве, практично скривена претња да нећеш моћи да се причешћујеш ако не постиш - е онда је то сасвим превише и неиздрживо за гледање и време је за најоштрије реаговање да се сасеку све ове надри-заблуде у корену.

пето, ја нисам намерно именовао да не бих подбадао људе и сваком понаособ објашњавао исту ствар по други или трећи пут, а то је очигледно схваћено као генерализација и ја ту могу само овако да искоментаришем.

шесто, оћеш подвиг?

па стави брате наковањ око врата и искуцај на њему икону, ал немој другима стављати оглав који нећеш и сам носити, пошто нема шансе да будеш трудница и приде ником ниси свештеник и духовник па да ти имаш право гласа ко ће како и по ком благослову да се бори сам са собом и својим демонима. једино ако те под старе дане не ударе неке вијуге и пресаде ти пола тела или се бациш у манастир, па ћеш онда имати право гласа, ал само својим телесним или духовним чедима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kazu da je trudnoca podvig, ja se bas nisam nesto osecala kao podviznica, ali uopste, jedino sto bih nazvala podvigom je porodjaj; sve ovo sto neko navede-mucnine, anemija,zatvori, ovo, ono.. ja ili nisam imala ili malo i kratko;

Па добро, ја ни моја два последња порођаја не бих баш назвала подвигом, мислим, лаганица.  smej.gif

А сад, је ли то мерило?

Теже сам поднела последњу трудноћу (године, ваљда  smej.gif), него сам порођај.

Тако да није све баш као што се чини.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

шесто, оћеш подвиг?

па стави брате наковањ око врата и искуцај на њему икону, ал немој другима стављати оглав који нећеш и сам носити, пошто нема шансе да будеш трудница и приде ником ниси свештеник и духовник па да ти имаш право гласа ко ће како и по ком благослову да се бори сам са собом и својим демонима. једино ако те под старе дане не ударе неке вијуге и пресаде ти пола тела или се бациш у манастир, па ћеш онда имати право гласа, ал само својим телесним или духовним чедима.

smej.gif smej.gif bleh

И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знања, и ако имам сву веру да и горе премештам, а љубави немам, ништа сам. IКор.13,2

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poenta je što jedna strana tvrdi da mora da se posti, druga strana kaže ne mora (a pritom ne brani).

Која је од њих написала да мора да се пости? Навеле су своја лична искуства и приметиле да им ништа није фалило. Притом, нигде нису написале да мора да се пости. Ако јесу, исправи ме.

Evo meda je lepo citirao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...