Jump to content

Grci i Makedonci u Češkoj Republici - muzika, folklor i istorija

Оцени ову тему


Zayron

Препоручена порука

Ovu temu sam otvorio o češkim Grcima i Makedoncima - jednoj od najvećih i najzanimljivijih istočnoevropskih enklava u cijeloj zapadnoj Evropi i EU. Sada vam na početak pokažem dva videa - jedan dokumentarni iz češke televizije i jedan sa folklornog festivala u Stražnicama, Poslije dodam nešto malo i istorijata kad stignem prevesti, ne bojte se, neće to biti romani, neču vas daviti time, biće dosta lijepe muzike i igara. Inače kad ovaj njihov folklorni sastav ide na gostovanje u Grčku, niko tamo ne može povjerovati da je to nekakav češki, svi misle da je original grčki. Nošnje si prave rako što uvijek kupe samo po jedan par - muški i ženski original grčki a potom iskopirahu sami do posljednjih detalja i naprave sve isto - neke materijale kupe u Grćkoj, neke koji nisu tako važni i svugdje su isti u Češkoj ali ukrase i dopunske detalje, zlatne vezene trake i sl. kupuju u Grčkoj, ti detalji moraju biti originalni. Makedonaca je tu dosta manje nego Grka, došli su zajedno sa njima i okupljaju se ali nisam primjetio da imaju ovako organizovani kulturni život kao Grci, nekakve folklorne ansamble i slično kao Grci. Oni si jednostavno donesu muziku iz Makedonije prije su to bile kasete, danas CD pa je puštaju na svojim zabavama i svadbama. Nema ih toliko kao Grka da bi to tako stigli sve organizovali kao oni. Tu su recimo sasvim normalna makedonska prezimena na ský - Kostovský i sl. ili neka grčka, Troianos, Melios itd. Oni su sada u vrlo zanimljivoj situaciji jer su osamdesetih godina masovno bježali iz komunizma u EU th. Grčku, potom to nastavilo poslije pada berlinskog zida 1989. tj. pada komunizma dakle početkom devedesetih je bio drugi talas vraćanja Grka u Grčku a sad se opet svi oni s početkom te duboke ekonomske krize vraćaju ponovo u Češku jer još imaju važeće češko državljanstvo a hoće dostojno proživjet starost jer su tamo ostali ponovo na nuli i bez ičega išta, bez penzija, ušteđevine i sredstava za život kao da cijeli život nisu ništa radili. 

 

Grci bježe pred tamnošnjom ekonomskom krizom u Češku

(ustvari - vraćaju se ovdje kući odakle su tamo sami otišli

mnogi od njih imaju tu svoje roditelje i rođake koji su ostali)

Řekové utíkají před tamní ekonomickou krizí do Čech

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/169361-rekove-utikaji-pred-tamni-ekonomickou-krizi-do-cech/

 

řecká taneční zabava - podzim 2006

Tak toto je tradiční Řecká zábava - a náš soubor Antigony s názvem

jsem ja nesouhlasil *3* a ja jsem ten co tančí první a to solo ju? ;-)

piše da je on taj prvi, glavni što pleše, na tom vudei, hahahaha

 

Stražnice 2009, Antigoni, Krnov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oni mnogo tih grčkih pjesama imaju prepjevane pa ih

pjevaju ustvari na češkom: Grčko sunce - Řecké slunce

Řecké Tance Martha a Tena Elefteriadu,

ovo je kratki klip za kurs grčkih plesova

 

 

 

Řecké slunce, ovdje je ta cijela pjesma, baš je lijepa,

zanimljiv spoj, grčka muzika na češkom, baš egzotika

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jednom sam sjedio s prijateljom u Brnu u pivnici a tamo se na nas nakačile odmah dvije češke Grkinje čim su nas viidjeli da izgledamo ko Balkanoidi oba, pa šta ste, pa odakle ste, a iz Jugoslavije, baš fino, pa s nama u priču. A pri tom smo ih morali stalno utišavat, one jedva dočekale da se iizblebetaju s nekim sa Balkana ko mi, te kakav je Havel, te da su slabi u krevetu nisu ko Balkanci, da nikakvi to muškarci nisu, samo Balkanci da su muškarci kako treba, mi smo se tamo previjali od smijeha šta one sve tamo napričaše a stalno smo ih morali utišavat, oni Česi se počeli okretat na nas kao šta to o njima pričamo. Inače ima ih Grka i u Brnu dosta, poslije Krnova ih je najviše u Brnu. Evo još jedan video. 

 

Martha a Tena Elefteriadu - Agapise me (1995)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Emisija češke televizije o grčkim vaskršnjim praznicima u običajima: 

Řecké Velikonoce, Cesty víry

Dokument se pokusí českému divákovi přiblížit pravoslavné církevní oslavy v průběhu „Velkého týdne" Řeckých Velikonoc a jejich odlišnost od velikonoc slavených v českých zemích. Řekové většinou oslavují Velikonoce v místě, kde se narodili. Omluvte zhoršenou kvalitu záznamu z důvodu kompatibility na dalších zařízení divx-bylo by to pro mne nerealně náročné a to hlavně časově, díky připojení internetu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hahahaha, imaju i ovu našu grčko-balkansku trlababalanku 

na češkom, na staroj ploči nekakvoj još iz 1973 godine:

Martha a Tena Elefteriadu - Dirlada (1973) Czech Music

 

 

 

 

Nτιρλαντα (αυθεντικό)-Dirlada (the original song)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače, u Ostravi je  nedavno bio (u prošlu subotu) 8-smi festival čeških Grka. Bio je i naš vladika Simeon,kao počasni gost. U okviru festivala je bila i izložba ikona,kao i izvođenje "Agni partene". Sve u svemu, fino iskustvo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače, u Ostravi je  nedavno bio (u prošlu subotu) 8-smi festival čeških Grka. Bio je i naš vladika Simeon,kao počasni gost. U okviru festivala je bila i izložba ikona,kao i izvođenje "Agni partene". Sve u svemu, fino iskustvo.

 

Daj molim te, raspitaj se šta bi s onim projektom grčke crkvice u Krnovu, odmah pored mene, preko puta biblioteke. Izgleda da su nešto zaváhali, predomislili se ill tako nešto. Ja mislim da ih je premalo za to da nešto naprave a mladi u crkvu ionako uopšte više ni ne hodaju. Nisu hodali ni stariji, sve su to bili komunisti grčki što su pobjegli i tada još nikakav odnos prema vjeri nisu imali pa potomke nisu u vjeri ni vaspitali. Zato mislim da su se predomislili kad su vidjeli da je nerealno, velika investicija i posla s tim preko glave a na kraju niko tamo ne bi hodao. Mene to sad mrsko raspitivat se, oni Grci što ih ja znam kad bi ih nešto tako pitao gledali bi me kao da bi ih pitao za japansku kaligrafiju ili kineske vaze. Napiši to tu kad saznaš i ako saznaš, baš me to zanima šta će bit s tim, hvala. Ja ionako selim ove godine odavde pa da barem znam hoće li se šta uopšte u Krnovu gradit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Daj molim te, raspitaj se šta bi s onim projektom grčke crkvice u Krnovu, odmah pored mene, preko puta biblioteke. Izgleda da su nešto zaváhali, predomislili se ill tako nešto. Ja mislim da ih je premalo za to da nešto naprave a mladi u crkvu ionako uopšte više ni ne hodaju. Nisu hodali ni stariji, sve su to bili komunisti grčki što su pobjegli i tada još nikakav odnos prema vjeri nisu imali pa potomke nisu u vjeri ni vaspitali. Zato mislim da su se predomislili kad su vidjeli da je nerealno, velika investicija i posla s tim preko glave a na kraju niko tamo ne bi hodao. Mene to sad mrsko raspitivat se, oni Grci što ih ja znam kad bi ih nešto tako pitao gledali bi me kao da bi ih pitao za japansku kaligrafiju ili kineske vaze. Napiši to tu kad saznaš i ako saznaš, baš me to zanima šta će bit s tim, hvala. Ja ionako selim ove godine odavde pa da barem znam hoće li se šta uopšte u Krnovu gradit.

OK. Znam da mala grčka zajednica (crkvena) postoji u Ostravi,a za Krnovo ću se raspitati...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

OK. Znam da mala grčka zajednica (crkvena) postoji u Ostravi,a za Krnovo ću se raspitati...

 

Šta se imaš raspitivat, Páne Bože, to je najveća zajednica Grka, grčka enklava što postoji u Češkoj:

Řecké dny Krnov 2014 - Grčki dani Krnov

https://www.facebook.com/pages/%C5%98eck%C3%A1-obec-Krnov-m%C4%9Bsto-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%9A%CF%81%CE%BD%CE%BF%CE%B2/526314324108542

 

A u vezi je to s tim postom oivdje, tamo pred vladikom olomouckim i brnjenskim +Simeonom Jakovljevićem

tada su plesali i igrali  folkloristi iz mog grada gdje ja živim i imam tu prijatelje, Grke, Makedonce i Bugare.

https://www.pouke.org/forum/topic/37460-није-сваки-србин-православац/?p=1225014

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дивна тема! Ја волим и Грке и Македонце, њихов фолклор, музику... Хвала ти пуно!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Veselé Velikonoce! Sretan Usksrs! Καλό Πάσχα!

CHORODIA AGIU GEORGIU

 

 

 

 

Řecká obec Krnov-město - oslava Velikonoc 2012

http://goo.gl/lv4Stv

 

 

 

20 4 2014 soubor Brno

 

 

 

 

MORAVA

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Řecko očima Marthy Elefteriadu,Jsme Češi i Řekové

After the Greek Civil War many communist Greeks and their families were forced to flee to neighboring Yugoslavia and the Soviet dominated states of Eastern Europe, especially the USSR and Czechoslovakia. Hungary even founded a whole new village, Beloiannisz for Greek refugees, while a large concentration of such Greeks were resettled in the former Sudeten German region of northern Czechoslovakia centred around Krnov (Jegendorff).

https://www.facebook.com/greekorthodox.diaspora/posts/1376058089292333

http://en.wikipedia.org/wiki/Greeks_in_the_Czech_Republic

https://www.facebook.com/pages/Řecká-obec-Krnov-město-Ελληνική-Κοινότητα-Πόλη-Κρνοβ/526314324108542

 

Gonia, Gonia - Folklorní festival Šumperk 2008 Poseidonas

 

 

 

 

Rožnovské slavnosti 2007 - Řekové

 

 

 

 

Poseidon Šumperk Μίκης Θεοδωράκης "Το ψωμί είναι στο τραπέζι"

 

 

 

 

Parga září 2011 - řecký večer, Grcka plesna zabava u Pragu, Grcki vecer

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...