Jump to content

Црквене финансије

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ne priziva svestenik na Krstenje nego sam Zivi Bog

 

Ajde? Sve će Bog.Čovek treba samo da sedi i da gledi.I da sveštenik treba da priziva na krštenje, svojim životom, odnosom prema ljudima, svojim služenjem parohiji.Između ostalog i to mu je posao.Najvažniji.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 114
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Ne !

 

Pa zašta si ih onda Hristu namenio?Da kupiš spasenje?

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Анастасија.

Као прво, ово је тема генерално о црквеним финансијама.  Тако да су твоји постови илустрација генералног стаља.

 

друго: ако желиш да причамо о том свештенику и тој деци, отвори тему па да конкретно причамо о томе. Па да видимо шта каже поп, шта кажу деца а шта родитељи а шта је ту твој утисак

 

треће: Погледај своје постове, БРУКА! СРАМОТА! Осуђујеш непрекидно и по другим темама где год се помене новац и црква, што је пракса медија и користиш и њихов речник. Не мораш читати новине, али дефинитивно си подложна јавном мнењу које је формирано на овај начин.

 

четврто: оно што ти нећеш да разумеш, да ли намерно или не је да ти ниси компетентна да јавно осућујеш црквене праксе јер ниси компетентна да то чиниш на основу једног или више случајева злоупотребе или привида злоупотребе од стране неког лица које је при цркви.

 

Пето: није све онако како нама на први поглед изгледа. Почела је пракса осуђивања свештенства што су живи, треба да једу, хране породице, возе кола, потпуно лудило.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajde? Sve će Bog.Čovek treba samo da sedi i da gledi.I da sveštenik treba da priziva na krštenje, svojim životom, odnosom prema ljudima, svojim služenjem parohiji.Između ostalog i to mu je posao.Najvažniji.

 

 

Да, то му је ПОСАО. Ко ће да му да плати? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Si nekad u Svetom Pismu procitala kako je Isus rekao svom apostolu da poda porez cesaru i u Njegovo ime?

 

Prvo, time Hristos hoće da kaže da čovek treba da ima svoje obaveze prema državi koje treba da redovno izmiruje ( i po tome će se znati da smo Njegovi)."Caru carevo,a Bogu Božije".A, Božije je naš život u Njemu u šta spadaju dela koja su učinjena za i radi čoveka i za čoveka iz ljubavi prema Bogu i čoveku.

 

A ti si bukvalno napisao da si novac preko sveštenika namenio Hristu.I da jesi namenio( a to uopšte ne razumem šta si hteo da kažeš) ćuti ( neka leva ruka ne vidi šta radi desna),a drugo Hristu tvoj novac ne treba,poenta je nešto sasvim drugo a to je tvoja namera kojom nekom nešto daješ i da li očekuješ korist ili ne.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Анастасија.

Као прво, ово је тема генерално о црквеним финансијама.  Тако да су твоји постови илустрација генералног стаља.

 

друго: ако желиш да причамо о том свештенику и тој деци, отвори тему па да конкретно причамо о томе. Па да видимо шта каже поп, шта кажу деца а шта родитељи а шта је ту твој утисак

 

треће: Погледај своје постове, БРУКА! СРАМОТА! Осуђујеш непрекидно и по другим темама где год се помене новац и црква, што је пракса медија и користиш и њихов речник. Не мораш читати новине, али дефинитивно си подложна јавном мнењу које је формирано на овај начин.

 

четврто: оно што ти нећеш да разумеш, да ли намерно или не је да ти ниси компетентна да јавно осућујеш црквене праксе јер ниси компетентна да то чиниш на основу једног или више случајева злоупотребе или привида злоупотребе од стране неког лица које је при цркви.

 

Пето: није све онако како нама на први поглед изгледа. Почела је пракса осуђивања свештенства што су живи, треба да једу, хране породице, возе кола, потпуно лудило.

 

A ko je KOMPENTENTAN da primeti i da ukaže?Psihijatri?Teolozi?Sveštenici?Lekari?

 

Kompententni su svi koji u crkvu dolaze da kažu svoje mišljenje, pa makar ono bilo i sto puta pogrešno.To se zove sloboda izražavanja svojih stavova i misli.

 

Osuđujem pojave u crkvi i neke prakse koje su se ustalile a nemaju mnogo dodira sa hrišćanstvom.

 

A neko ko stalno naglašava da je neko JEVREJIN i ko ima stav da mediji magijski utiču na razm ljudi ko obožava teorije zavere i u bajkama vidi zaveru takođe nije baš kompententan da ISKAŽE svoje mišljenje u mnogo čemu pa i u ovome.Mislim, ako hoćeš da se vređamo i omalovažavamo.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, то му је ПОСАО. Ко ће да му да плати? 

 

Za krštenje Bog.Za ostalo nek pravi cenovnik. 

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni (ovako sa strane a ko želi da veruje da sam zlonameran, nek veruje, boli me uvo) se čini da je problem u tome što postoje prilične nejednakosti među sveštenicima koje nisu opravdane... sasvim sam siguran i verujem Ivanu i drugim sveštenicima koji su pisali o tome da u mnogim parohijama sveštenici veoma teško žive... sa druge strane, u nekim parohijama sveštenici žive prilično luksuzno i uživaju standard koji daleko prevazilazi standard prosečnih građana i to ljudima "bode oči"... da li je to ok i da li pastva time ne bi ni trebalo da se bavi, ne mešam se, vaša stvar... ali ona se time bavi...

 

Jedan deo uzroka za navedenu situaciju je svakako to što su vernici u nekim parohijama bogatiji od drugih i spremni da daju više sveštenicima i Crkvi. Drugi deo je to što pretpostavljam da sam raspored sveštenika nije najracionalniji, tj. da ih u nekim parohijama ima više a u nekim manje u odnosu na broj vernika. Ako npr. na isti broj vernika u jednoj parohiji ima 4 sveštenika a u drugoj 8 sveštenika, naravno da će ovi prvi duplo bolje zarađivati (ukoliko su platežne sposobnosti iste). Za razliku od kompanija koje imaju jasan interes i motiv da broj zaposlenih u poslovnim jedinicam racionalizuju i otpuste višak, Crkva nema jasan motiv da smanji broj sveštenika u parohijama u kojima ih ima previše jer im ne plaća ništa. 

 

Sad, pitanje je da li to uopšte smatrate problemom i da li ga je potrebno rešavati... ako jeste, rešenje nije u državnim platama, jer (ako i zanemarimo sekularne primedbe) opet će ljudi davati to što sada daju dobrovoljno i neki sveštenici će živeti lošije (ne bi ta plata sigurno bila sjajna) a neki će živeti kao grofovi, i ovi drugi će sirotinji da "bodu oči"...

 

Moguća "rešenja" su zapravo levičarska, ali meni ne deluju loše, budući da Crkva i onako ne funkcioniše na tržišnim principima i da onaj bogatiji sveštenik nije bogatiji jer je sposobniji i vredniji, već samo zato što je raspoređen u bogatiju parohiju (osim ako nisam nešto pogrešno skontao, ispravite me slobodno):

- da sve ono od čega sveštenici sada žive ode u zajedničku kasu, pa da onda Crkva iz te kase isplati svima plate (uz eventualno uvećanje za mesta u kojima su troškovi života veći)... onda bi svi sveštenici imali isti standard... jedino ne znam da li bi uopšte bilo sprovodivo, tj. ne znam kako bi neko mogao da kontroliše ko je šta stavio u džep ili u zajedničku kasu...

- ili da se bar delimično uradi preraspodela bogatstva, slično onome što države rade putem poreza, tako što jedan mali deo uzmeš od onih koji imaju više i daš ga onima koji imaju manje...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Анастасија: Како хоћеш.

Што се мене тиче ја нећу да вичем брука и срамота хорски са Куриром на своју цркву нити да упирем прстом тражећи лоше у сваком покрету свештеника.

И то због чега? Новца? 

Радо ћу дати новац. Видим пуно обновљених храмова, видим свештенике који после службе трче на градилишта и раде, видим велико одрицање и труд и рад за оно што остаје свима нама и нашим потомцима. Ако могу са својом бедом да уградим макар пола цигле негде или допринесем икону, онда Богу ХВАЛА што ми је дозволио да будем учесник.

А паре...нека свештеник купи бурек, биће Христу угодно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako može burek koji je krcat holesterolom da bude Hristu ugodan aman

I can't go back to yesterday because I was a different person then.  Alice in Wonderland

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ПА ако купи нешто боље каменоваће га што троши паре...еј! ПАРЕ!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja da vidim samo loše u svojoj Crkvi, ne bih bila u njoj.A da vidim samo dobro bila bih nerealna i u zabludi.Crkvu činimo mi grešni,a samim tim i skloni promašajima i padovima.A , ti ako misliš da ti je prijatelj i da te voli onaj koji ti odobrava sve i tapše po ramenima ne ukazujući ti na greške taj ti nije prijatelj već neprijatelj.Prijatelj ti je onaj koji će ti ukazivati na propuste i greške koje praviš, ali će i dalje ostajati uz tebe bez obzira na sve tvoje mane.Tako i ja sa svojom crkvom.

 

Ko razume shvatiće.Ko ne razume o čemu zaista sve vreme govorim neće razumeti taman roman da napišem.

  • Волим 1
“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...