Jump to content

Црквене финансије

Оцени ову тему


Препоручена порука

Тема је попуно ОК. Јавност мора бити упозната где иде новац које црква добија од верника. Где иду велике суме новца од донација јавних предузећа, донације општина, имућних појединаца и компанија?

 

Иду мени у џеп.

 

Иду у Црквену касу где би ишло?

 

А где иду црквене паре које црква уплаћује разним хуманитарним организацијама, дечијем селу, болницама и сл. ?

Јавност мора да зна где иду те паре које верници дају цркви на поверење а које црква даје хуманитарним инситуцијама?

Да ли је то све транспарентно, зашто црква не проверава да ли су те паре заиста употребљене за помоћ потребитима ?

Шта ако неки директор или политичар трпа те паре себи у џеп?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 114
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Не могу сасвим сигурно да тврдим али знам да тек један део отприлике трећина онога што се убире на парохији иде за црквену општину од тога се деле плате службеницима, појцима, црквењацима, поповима, то где има услова за тако нешто , део од тога иде на одржавање храма и пропратне трошкове. Остале око 2/3 иду практично епархији, од којих епархија финансира своје потребе.

 

То ти је то. Све се заводи у црквеним књигама, попови добијају оспице због тих књижурина јер вазда нешто морају да пискарају и књиже, чак и кад нека бака да прилог од 20 динара и то се мора књижити име презиме адреса износ, све по реду.

Све те документе уредно прегледа архијерејски намесник, који код попова се још другачије зове и архијерејски напасник, јербо за најмању ситницу која је пропуштена да се прокњижи поп може да очекује епитимију( црквену казну) . Зато је у поповским душама  већи страх од архијерејских намесника него страх Божији.

Све ово можете лепо да сазнате од својих пароха ако их уљудно без злих намера питате. Ништа то није тајно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa dobro sad ispade da su finansije SPC jedan savrseno ozbalansiran siste gde se zna svaki dinar gde je kad i kako proknjizen..

Ali, one price nas ateista o automobilima od par desetina hiljada evra, nisu samo price... Ti automobili zaista postoje (e sad, dal u vlasnustvu konkretnih osoba ili crkve to vec nemam pojma)

A bio je skoro i onaj slucaj kradje ogromnog novca koji niko nije ni primetio...

Ako ne zamerate sto komentarisem vase unutrasnje stvari, jerbo sam autsajder za tu temu...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта ако неки директор или политичар трпа те паре себи у џеп?

vorstand_stadler.jpg

AUDI AG Board of Management Prof. Rupert Stadler

http://www.audi.com/com/brand/en/company/investor_relations/audi_at_a_glance/management_board/board_of_management/rupert_stadler.html

Иначе, постоји посебан круг пакла за људе који мешају "ЈЕР" и "ЈЕЛ'"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa dobro sad ispade da su finansije SPC jedan savrseno ozbalansiran siste gde se zna svaki dinar gde je kad i kako proknjizen..

Ali, one price nas ateista o automobilima od par desetina hiljada evra, nisu samo price... Ti automobili zaista postoje (e sad, dal u vlasnustvu konkretnih osoba ili crkve to vec nemam pojma)

A bio je skoro i onaj slucaj kradje ogromnog novca koji niko nije ni primetio...

Ako ne zamerate sto komentarisem vase unutrasnje stvari, jerbo sam autsajder za tu temu...

 

 

Не није проблем то што питаш. Него је почела прича од репа а не од главе.

Питање где попови а попови су они најнижи у хијерархији троше паре са парохије, ја сам одговорио.

Немам приступ финансијама Патријаршије па ти не бих могао сасвим поуздано одговорити на то питање које си поставио веруј ми да добар део тога и мене занима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Да добра фора. Што би рекао један римски папа у једном историјском свечаном тренутку( парафразирам) : Добро смо богатство намакли ми са том причом о Исусу Назарећанину, ем богатство ем власт.

 

Е сад ... шта да радим вама атеистима што ви немате никакву причу... ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма то би требало да се све објасни јавно, а не да се ми домунђавамо кришом ко на исповести.

 

Пре свега, пуно значи ово што је о. Иван објаснио - да се види да у ствари многи свештеници једва састављају крај с` крајем, а црнче ко Јапанци. Па да народ види одакле долазе приходи, како се распоређују итд. Што да не? Па свака државна фирма је дужна да то јавно објави у динар. Овде и не морају да се наводе суме, већ само оквирно.

 

И онда се раскринкају сви клеветници и отклоне све сумње.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Луксузни аутомобили...ето пароле

колико нас је видело својим очима свештенике у луксузним аутомобилима у сопственом власништву...ја видела југо, распале теренце, којештарије горе од оне што ја возим...кад смо ми то постали завидни...комунизам, да хајде да сви будемо сиромашни и бедни...упс откуд Титу јахта?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A pare koje idu na luksuzne automobile? Pa verovatno to ima veze sa politikom, nema druge. Politicka umesanost u ovo ili ono pitanje.

 

Немора да значи.

Мада је бивало свашта. Рецимо ево један случај. Дође код једног епископа један опасан ратни профитер и прек човек лак на пиштољ и друго оружје и каже му:" Владико ја ћу теби оставити милион евра."

А владика му вели: "Нека не треба то мени."

А овај навалио у фазону ја теби оставим паре и онда ћу се некако извући код Бога за своја злодела. Владика га провали шта хоће и каже му ти се сад лепо исповеди а даље је на Богу и да не грешиш више, а паре ми не требају, нећеш се извући ти код бога ако мени поклониш те паре.  И овај наваљивао узми ти паре ипак, узми а владика све једнако нека нећу, па нећу. И није их узео.

Мислим милион је то јеври сине, не знам колико бих се ја секунди двоумио.

У сваком случају каже овај ратни профитер владики ево ти моја визитка па ако кадгод буде шта требало ти зови.

И оде владика једаред у Београд својим неким голфом и кад је позавршавао своје владичанске послове изађе из патријаршије а голфа нема.

Он цимне оног опасног момка и каже - ово је твој терен нађи ми голф.

После три сата стиже голф пред патријаршију .

Ето то је случај који је мени познат око тијех кола.

Знам да је било неких поклоњених автомобила. Рецимо покојном Павлу патријарху су четници из дијаспоре купили блиндиран ауто затамњених стакала во времја оно у фазону да се не би нешто десило српском патријарху, али је Павле одбио у томе да се вози и радије је користио трамвај, што видим по неким фејсбук страницама појединих атеиста да им страшно боде очи Павле у трамвају.

 

С једне стране замерају владикама на аудију а с друге стране смета им и трамвај, знам, све знам, они би најрадије волели да виде попове покачене по бандерама , ал тај филм нећете више гледати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А тек чувени ценовник...50 евра крштење, еј крштење једном у животу а србин кука скупо му а после гура певаљки трипут толико у хармонику и не жали...

Колико крштења може имати свештеник у парохији од 300 кућа, ма да, има да се обогати...

Колико храмова је обновљено и откуд паре то се нико не пита...а да, Блиц се није сетио...

Нико бре не размишља и не зна да рачуна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недавно се код нас догодило да се кум на венчању бунио око цене обреда, баш је добро гунђао. Иначе је... привредник... рецимо. Углавном, гунђао и гунђао, а у кафани после дао 1000 евра на музику. Стицајем околности познајем и фотографа који је радио ту свадбу, каже да се разбио од пара. Слика 10 х 15 је ваљда 80 динара. А где сте ви видели албум са свадбе без бар 100 - 150 слика. Да не помињем DVD или VHS, зависи кад је била свадба. А музика? (Да оставимо директне трошкове: локал, храну и пиће по страни, јер то баш баш баш мора, без тога се не може)

 

И онда чему венчање у Цркви, ако ћеш да гунђаш? Је л' тако желиш срећу младенцима? Чему тај дан и тај обред треба да буду посвећени? Младенцима и молитвеном расположењу за њихову срећу, или истицању сопствених сујетица?

 

Е о томе се ради. Ко је верник тај зна и тај разуме, јер је у Цркви и види... А да је сјајно - уопште није. 

 

И да - за овог што помиње Audi... мој ауди се зове Nubira из 1999. године и захвалан сам Богу што имам нешто да ме превезе од тачке А до тачке В. 

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja SVE mogu da razumem i da se naplaćuje opelo i venčanje i vodica ali da se krštenje naplaćuje to NE RAZUMEM! Da ti naplaćuješ pristupanje Crkvi i to mi liči na direktno kršenje onog i da je Hristos baš na to mislio najviše "Badava ste dobili, badava dajte".

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Тема је попуно ОК. Јавност мора бити упозната где иде новац које црква добија од верника. Где иду велике суме новца од донација јавних предузећа, донације општина, имућних појединаца и компанија?

 

 

На сваком Сабору, када се Владике састају, говори се о свим финансијама. А и ово мора да се зна: Држава и Црква су одвојене по питању финасија.

 

 

Ја мислим да би било одлично да имамо плате, ја се слажем са тим. То би значило да ми свештеници имамо какву-такву сигурност. Овако све зависи од добре воље појединаца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...