Jump to content

Да ли неко од вас има ладанку, и да ли уопште знате шта је то? :)


Препоручена порука

Појавиле су се у већем броју у последње време у православним продавницама.

Има их из Русије углавном.

Раније није било тога, и тек скоро сам сазнао шта је то. На необичан начин сам дошао до веома битне ладанке, а тада сам и сазнао о њима. Сада их виђам свуда. 

 

 

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У литератури ладанка има веома битну улогу у Карамазовима. :)

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

па условно речено тако, али православна. Не нешто сад као неки мамбо-џамбо... 

 

Ова коју имам је одора светитеља која се при пресвлачењу цепа и ти делови старе одоре се ушивају и у њих ставља нешто од освештаних ствари... типа, ватица са уљем, типа неки тамјан... и све се то држи закачено зихенадлом за део одеће, или неко држи у новчанику... мада је мени то мало безвезе, као у фазону доћи ће ти паре... јес како да неће..

 

У Карамазовима Димитрије је ставио ладанку у новчаник и због тога... читајте Карамазове :)

 

Има и ладанки које су сачињене другачије, али јесте суштина да се ради о специфичној реликвији. 

 

 

 

%D0%9B%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сада сам укуцао на гуглу, има јако лепих:https://www.google.rs/search?q=%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Q8ugUfmmI4aL4ASF-4CACA&ved=0CDcQsAQ&biw=1920&bih=934

 

 

Ја немам ништа такво :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1369091.jpeg

 

Моја је оваква...само је друга боја одоре која је пресвучена са светитеља. 

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da su krst ili brojanica dovoljni ako vec neko oseca da treba da nosi nesto, ovo bi pre stavio kao neki ukras u kuci ili autu.

  • Волим 1

Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati. (Matej 7, 15)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени ово веома значи јер ме нон-стоп подсећа да је то носио неко од светих, и да не би требало да се брукам, ако је то већ и део моје одеће. 

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brojanica em sluzi za molitvu, em je podsetnik, ne vidim da je nesto svetija ladanka od brojanice niti da je nesto veci podsetnik.

Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati. (Matej 7, 15)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada sam prvi put čuo za ladanku :)

подсећа да је то носио неко од светих, и да не би требало да се брукам, ако је то већ и део моје одеће

Dobro ti je ovo tumačenje, ozbiljno!

Gde ima da se kupi ladanka kod nas i gde je najveći izbor?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada sam prvi put čuo za ladanku :)

Dobro ti je ovo tumačenje, ozbiljno!

Gde ima da se kupi ladanka kod nas i gde je najveći izbor?

 

Има у овим већим а и мањим продавницама црквеним. Чак и ако није на оку ваља питати продавца. Рецимо у "Ризници" у Земуну, видео сам да имају доста тих из Кијево-Печерске Лавре, колико сам успео да прочитам. 

 

И има при манастирима, само исто тако ваља питати. Можда није изложено у продавници. 

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени ово веома значи јер ме нон-стоп подсећа да је то носио неко од светих, и да не би требало да се брукам, ако је то већ и део моје одеће. 

Ako je pitanje podsecanja na svetost i opominjanja da mozes ti i bolje, mozes i ceduljicu u dzep da metes ili koncic u boji da prisijes ili hemijskom na dlanu da zvrcnes ili djninjuvicu u nozdrvu da ubodes ili dve razlicite carape da obujes, zasto je vazno da je bilo u necijem vlasnistvu ili da ima necije telesne izlucevine ili da postoji prica kako je nekad bilo u blizini nekoga?

Takodje, kako ti uspeva ovo non-stop? Ja, recimo, dobar deo dana nisam svestan svojih gaca koje nosim, kao da mi mozak automatski apstrahuje konstante nadrazaje slabog inteziteta (ispod praga bola). Dok sam nosio sat, pre nego sto sam nabavio mobilni telefon, o satu na ruci nisam ni pomisljao dok mi ne zatreba preciznija orijentacija u vremenu, to mu je i funkcija, da non-stop kuca stabilnim ritmom jer ja nisam u stanju to da radim po vas dan. Da li ladanka radi nesto (poput sata) sto stavka u podsetniku ne moze da uradi?

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li si nekad celivao mošti svetitelja?

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...