Jump to content

Pravoslavac u tudjoj zemlji

Оцени ову тему


Putnik Namernik

За наше у иностранству  

6 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли редовно идете у Цркву

    • Идем
      2
    • Не идем
      1
    • Одем по некада
      2
    • Не идем, зато што нема цркве у мом месту
      1


Препоручена порука

Ja sam, eto, druga generacija, gde da se vratim kad nemam nijedan kapital, nijednu svojinu u Srbiji? A još ni srpski jezik ne umem pravo, nego ovo što znam sam sebe sam naučio, no u poslovnom govoru totalno bih se izgubio, morao bih nazad negde u srednju školu.

Ni u jednom trenutku mi nije palo na pamet da imas problem sa srpskim, tako da - ili se foliras ili si preskroman :)

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nicph je jedan od primera "nacitanih" ljudi kojima je jako bitno da se koriste "pravilni izrazi" koji se uce u skoli, zanemarujuci ustvari srz i problem teme, i dajuci prednost "pravilnom izrazavanju" ispred onoga sto je dusekoristno. Mi bi konkretno sada trebali da nastavimo raspravu zasto sam rekao da je Srbija pravoslavna zemlja ili drzava, zasto nisam rekao drugacije, a u stvari svako je razumeo sta sam hteo reci ukljucujuci i samu nicph. 

To je takmicarski duh kojim se dokazuje da je suprotna osoba po necemu losija, a klasican primer jeste uzeti pa ispravljati pravopis ili pojedine reci, tj. dokazivanje zasto neko uopste treba da prica nesto veliko kada ne poznaje nesto osnovno.

Ova tema nije moje vlasnistvo, svako ima pravo da pise, ali bih zamolio sve koji ne zele da pisu o onome o cemu je tema da se ne ubacuju sa bilo cim, sve zarad preglednije teme i teme koja moze biti dusi na korist.

Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati. (Matej 7, 15)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nicph je jedan od primera "nacitanih" ljudi kojima je jako bitno da se koriste "pravilni izrazi" koji se uce u skoli, zanemarujuci ustvari srz i problem teme, i dajuci prednost "pravilnom izrazavanju" ispred onoga sto je dusekoristno. Mi bi konkretno sada trebali da nastavimo raspravu zasto sam rekao da je Srbija pravoslavna zemlja ili drzava, zasto nisam rekao drugacije, a u stvari svako je razumeo sta sam hteo reci ukljucujuci i samu nicph. 

To je takmicarski duh kojim se dokazuje da je suprotna osoba po necemu losija, a klasican primer jeste uzeti pa ispravljati pravopis ili pojedine reci, tj. dokazivanje zasto neko uopste treba da prica nesto veliko kada ne poznaje nesto osnovno.

Ova tema nije moje vlasnistvo, svako ima pravo da pise, ali bih zamolio sve koji ne zele da pisu o onome o cemu je tema da se ne ubacuju sa bilo cim, sve zarad preglednije teme i teme koja moze biti dusi na korist.

 

Уследила је гомила будалаштина без аргумената.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уколико већ причамо о великој љубави према Србији и српској историји мислим да би добро било потрудити се и имати мало љубави и према српском језику. Какви су све прегаоци чували наш језик и пренијели нам га тако лијепог. Зато је битно изражавати се правилно. Није "небих" већ "не бих", није "нај часнији" него "најчаснији", није "сумљиво" него "сумњиво".

 

Невјероватно је да неко мисли да човјек не може бити добар вјерник у страној држави!? Аман људи, Господња је земља. Није Господ створио Србију, Русију, Грчку и Бугарску, већ читав свијет. Људи из разних разлога иду у иностранство. Нпр. ја сам тренутно у Њемачкој због постдипломских студија. 

 

Ако је твоја вјера зависна од тога да ли си у "православној" земљи тешко теби. У сваком граду у западној Европи постоје православне заједнице у којима је могуће водити Литургијски живот. Можемо само узети за примјер какве је све плодове дала руска емиграција по читавој Западној Европи и Америци. Шмеман, Флоровски, Афанасјев, Мајендорф и остали су дали такве плодове Православљу, пази молим те, сједећи у безбожним "католичким" државама.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто кажем уског "погледа" и оно што следи је зато што се овде помиње православна држава:

 

Roditi se u pravoslavnoj zemlji i ziveti bi trebala biti jedna od najboljih stvari koja nam se desila, ali zasto je onda popularno toliko inostranstvo? Novac. To je jedino sto nedostaje ovoj pravoslavnoj drzvai, drugi razlog za odlazak ne vidim.

 

Обратите пажњу на мој први пост, постављач теме га је заобишао. Ја кажем да Србија нема законе усклађене према Божијем Закону. О каквој православној држави је реч? Много смо удаљени од тог појма. Неко мора то прво да објасни. Па ако се покаже да је Србија православна држава, чим то препознам, знаћу зашто православац у туђој земљи. Не могу ја овако разговарати . Јасно је да је да је православна држава чиста од секуларности. То ми овде  докажите да јесте, и настављамо разговор. Јасно?

Да. Зато кажем да се тема требала звати Србин у туђој земљи, вероисповест нема везе са државом и континентом и галаксијом... Ал опет истина је да у Србији већина омладине само гледа да "побегне" како се то каже код нас, траже се бољи услови за живот преко границе, а свакако би било боље кад би у својој змљи нешто покренули, неможемо ни сви отићи, то неваља.... Биће боље..... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima poslovica triput meri jednom seci. Na pocetku teme je odgovor na tvoje pitanje, prvi post.

 

 

 

Covek kojeg interesuje duhovna vrednost nebi trebao ni otici. Ako se neko vraca to je neko ko je rodjen u drugoj zemlji pa shvati duhovnu vrednost, zaradio je dovoljno para pa se vraca da se u miru i sa parama provede ili ne uspe da se tamo materijalno ostvari pa se vrati.

Има разних случајева брате, стварно није битно у којој се држави човек налази ако хоће да спасава своју душу, има православна црква свуда по свету. Што се тиче нас срба у отаџбини и ја мислим да треба да останемо ту где јесмо, али да се више посвети себи сваки појединац, а не да чекамо да нас нека странка спасе... Стварно је тешка ситуација у нашој земљи, ко планира породицу мора добро да размисли како ће да створи услове, загушили су нас са свих страна, ал валда ће бити боље, мора бити. Ко живи на селу може да почне нешто, чак и у башти, типа салата, ротквице и то... ladan 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да. Зато кажем да се тема требала звати Србин у туђој земљи, вероисповест нема везе са државом и континентом и галаксијом... Ал опет истина је да у Србији већина омладине само гледа да "побегне" како се то каже код нас, траже се бољи услови за живот преко границе, а свакако би било боље кад би у својој змљи нешто покренули, неможемо ни сви отићи, то неваља.... Биће боље..... :)

 

Taчно тако, зато сте добили лајк, зато оцењујем да теми више не требам придавати значај и да храним болест промашаја (наслова). Бежање је једноставно друга тема,  можда већ постоји на форуму, ако нема...отворите.

 

1303_womens лаку ноћ

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zaslepljenost nekim idealom je veoma opasna stvar.Primarno je pre svega stvari sagledavati onako kakve su zaista.

U Americi mislim 2008.godine 50 posto ljudi nije znalo ko im je predsednik.Ali zato lekar leci,pevac peva,politicar se bavi politikom.A kod nas? Svi se bave svacim. I sta smp dobili? Jednu stranu koja zivi u nekim proevropskim iluzijama i drugu stranu koja non stop prica o nekim srednjevekovnim idealima,Kosovu,knezu Lazaru itd...A zasto idu ljudi u Evropu? Pa zato sto se u Srbiji rinta za 20000 dinara,zato sto ne smes da odes na bolovanje,zato sto ne smes da zatrudnis,zato sto u njoj svi imaju veca prava od Srba,zato sto studiras 5 godina i zaposlis se kod kineza.

A ja nemam nista protiv da tamo njima placam poreze i slicno,ali bi bar mogao svojima da mesecno posaljem para kolko ovde ne bih mogao za pola godine i vise.Kad kuca gori,rece v

Vladika Nikolaj,vatra se gasi s polja.Stoga ljudi,budimo realni. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нпр. ја сам тренутно у Њемачкој због постдипломских студија.

Da, ovo potpuno opravdava celu stvar, jer ipak ti si u pitanju, normalno da tu nema nista lose niti postoji sansa da ima, ipak si ti trenutno.  victory78   

 

 

 

Можемо само узети за примјер какве је све плодове дала руска емиграција по читавој Западној Европи и Америци. Шмеман, Флоровски, Афанасјев, Мајендорф и остали су дали такве плодове Православљу, пази молим те, сједећи у безбожним "католичким" државама.  

Odlicno, hajde da prvo ovo razresimo. Број Срба у туђини (дијаспори) је непознат, али се претпоставља да их има негде између 2,5 и 4 милиона (preuzeto sa vikipedije). Hajde mi nabroj te cuvene plodove. Imamo Vladiku Nikolaja, dalje?

Hajde samo da razmislimo koliko miliona ima rusa u inostvanstvu sobzirom koliko su veci od nas, i hajde da onda nabrojim na prste te Florovske i Majedorfove.

Sta na kraju zakljucujemo: manje od 1% nacije je otislo voljom Bozijom i blagoslovom, po delima im se poznaje, a vise od 99% ljudi ocigledno nije otislo voljom Bozijom i blagoslovom, vec svojom voljom i tudjim blagoslovom. 

I sta cemo sad, kada pokledamo istini u oci?

Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati. (Matej 7, 15)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Idem gdje hocu, i ne postoji nikakva obaveza prema drzavi u kojoj sam rodjen. Nikoga Bog nigdje nije posadio i obavezao. Da jeste onda bi nasa subina bila predestinirana, a to je blisko origenizmu kao osudjenoj jeresi. Ako mi se ta drzava svidja, ako je osjecam vrijednom da u njoj valja ostati i boriti se za bolju budcnost, onda ostajem tu, ako je ta drzava mizerno mjesto onda me ne drzi nista u toj drzavi, vec idem tamo gdje je bolje drustvo i onda cu se boriti za njihovu i svoju bolju buducnost.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tebe nije. Mene jeste.

Jedino mogu da ti vjerujem da ti je stalo da Srbiji bude bolje. Dom god si u Austriji, kolike su ti namjere da se ukljucis, to ne znam. Vjeruj da je i meni stalo da i u BIH bude bolje. Medjutim BiH je i Bogu teska, i zato meni nije stalo da licno ucestvujem u izgradjivaju bolje buducnosti, kada je to nalik na zidanje Skadra.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedino mogu da ti vjerujem da ti je stalo da Srbiji bude bolje. Dom god si u Austriji, kolike su ti namjere da se ukljucis, to ne znam. Vjeruj da je i meni stalo da i u BIH bude bolje. Medjutim BiH je i Bogu teska, i zato meni nije stalo da licno ucestvujem u izgradjivaju bolje buducnosti, kada je to nalik na zidanje Skadra.

Не мешај Бога са твојим ставовима,јер немају баш никакве везе са  Његовим погледима...

Богу ништа није тешко, а да теби јесте ,то стоји,зато си и отишао да изградиш бољу будућност,себи и Бангладешу,наравно...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За хришћане је цео овај свет "туђа земља", како каже псалам "гост сам на Земљи". А где ко проводи привремени боравак на овом свету је ствар личног избора и околности, нема ту никаквог "греха".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...