Jump to content

Pravoslavac u tudjoj zemlji

Оцени ову тему


Putnik Namernik

За наше у иностранству  

6 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли редовно идете у Цркву

    • Идем
      2
    • Не идем
      1
    • Одем по некада
      2
    • Не идем, зато што нема цркве у мом месту
      1


Препоручена порука

Наши у иностранству, питања о вери

 

Помаже Бог свима!

 

Ово је прва тема коју отварам и уједно прва порука.  Најпре желим да се захвалим свима на дивним темама и порукама које налазим на овој страници и форуму.  Живим већ дуже времена у иностранству и нисам приметио да у парохијама имају запошљени вероучитељи.  Знам да је то у Србији и Републици Српској уведено у редовну школску наставу, али сигурно би се у иностранству у склопу "недељне школе" (веронауке са српским језиком) могло извести.  Што се тиче плате не би требало бити неки проблем бар када су у питању веће парохије, а код мањих вероучитељи би могли бити запослени у 2-3 оближње парохије у исто време...

 

Какво је ваше мишљење поводом запошљавања вероучитеља који би помагали свештеницима у нашим парохијама у иностранству?  Да ли је изводљиво и да ли постоји икаква назнака да се о томе размишља у СПЦ-у?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Добродошао на ЖРУ!

 

Тама је одлична, о њој треба озбиљно да се разговара.

 

ја сам чак радио са пријатељима нее пројекте за Веронаукуза наше људе у иностранству.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми смо имали свештеника на парохији који је после извесног времена отишао за Канаду. Верујем да је за такве трансфере потребан благослов епископа који шаље и епископа који прима свештеника. Што се тиче вероучитеља нисам сигуран како ствари стоје, али ако се појаве огласи за посао за веоручитеље у неким сређеним, економски просперитетним земљама, мислим да неће бити проблем изабрати одговарајућег :)

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог вам помогао оче Иване и брате Милане. 

 

Мишљења са да би долазак вероучитеља био пун погодак.  Лакше би било организовати веронауку као и часове српског језика за одрасле.  Имало би се више времена и могућности да се организују разне активности у циљу очувања Православне вере и српској језика...а да не говоримо о мисионарењу.  Колико сам упознат постоји неколико православних основних школа при (српским и грчким а вероватно и другим) православним храмовима које су акредитоване од државе у Америци и Канади.  Сигуран сам да би велики број наших вероучитеља желео да дође у иностранство било на кратко време ради искуства било да остану да живе тамо. Заиста сам изненађен да се о овоме није раније размишљало на највишем нивоу.  Ниво монгућности за рад је неограничен...Волео бих да чујем и мишљења других чланова форума поводом теме (да вероучитељи добију послове у православним парохијама у дијаспори)...интересује ме шта кажу остали на ову тему а између осталог и вероучитељи, да ли би били вољни на такав корак?

 

Дакле којe су позитивне а које негативне стране (препреке) за остваривање ове замисли?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Nov sam na forum, zeleo bih a ovom prilikom pozdravim sve forumase.

 

Ovo je veoma aktuelna tema, bila, sada je i bice. 

Pitanje za dalji nastavak razgovora jeste, da li mislite da treba otici iz Srbije u drugu zemlju ili ne? Sta za vas predstavlja odlazak, kako ga opravdavate?

 

Roditi se u pravoslavnoj zemlji i ziveti bi trebala biti jedna od najboljih stvari koja nam se desila, ali zasto je onda popularno toliko inostranstvo? Novac. To je jedino sto nedostaje ovoj pravoslavnoj drzvai, drugi razlog za odlazak ne vidim. Pre ovoga sto sam napisao i ovo sto cu napisati je moje misljenje. Otici iz pravoslavne zemlje u kojoj je jedina istinita religija u zemlju kojom vrvi jedna ili vise laznih religija radi luksuznijeg zivota ne mogu drugacije da dozivim nego kao greh. Greh prema Gospodom koji ti je dao tu srecu da bas ti budes 1 od mnogih koji ces ziveti u njegovoj zemlji, greh prema svim pravoslavnima koji su se borili za ocuvanje vere i drzave, greh prema svojoj dusi koji ce novac doneti, greh prema svojoj deci koja ce rasti u takvoj drzavi.

Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati. (Matej 7, 15)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa to o Pravoslavlju mislim da vise treba gledati na licnom planu,koliko je Srbija pravoslavna zemlja to je diskutabilno.Po cemu su ulice Beograda pravoslavnije od ulica Madrida,Berlina itd?!

Mi zivimo u sekularnoj drzavi,to sto se 90 posto naroda izjasnjava pravoslavno,ne znaci nista.I ja se izjasnjavam kao zvezdas pa ne znam 3 igraca zvezde niti me zanimaju. :)

Kad bih imao prilike da odem,otisao bih najvise zbog novca i to da bih mogao da pomognem dragim ljudima koji su ovde ostali.E sad,naravno da je ovde lepse,biti svoj medju svojima,a i Srbija je prelepa zemlja,sve zavisi od toga kako se organizuje zivot.

A ako cemo o veri i to,ponekad mislim da su nasi ljudi u dijaspori mozda i veci vernici,vise rade na ocuvanju tog nacionalnog identiteta,pogledaj samo oca Milosa Vesina i njegovu parohiju u Cikagu koliko su plodotvorni...Nista nije crno-belo :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja bih to prije posmatrao kao misiju i kao šansu da, preko nas grešnih, uputimo druge ljude u Istinu hrišćanstva! Naravno, gotovo u bilo kojoj zemlji ćeš naći i pravoslavne hrišćane.

 

PS U nominalno pravoslavnoj zemlji čovjek se lakše opusti i prepusti folkloru, te nekom osjećaju "izabranosti", te tako relativizuje stvari...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Po cemu su ulice Beograda pravoslavnije od ulica Madrida,Berlina itd?!

Samo po tome sto je na te ulice veru doneo sveti Sava (o kome nije potrebno puno govoriti), po tome sto su milioni tvojih predaka poginuli kako bi sacuvali zemlju i pravoslavlje (kosovski boj, 5 vekova stradanja pod turcima, ustanci, 2 svetska rata) da bo ti imao danas pravoslavnu zemlju (a tvojim odlaskom im svima govoris: sto ste toliko ginuli? Mogli ste kao ja da odete dok ste bili pod turcima, da se pripojite napadacima)

Dok recimo u drugom slucaju, katolicku veru nije nikako doneo neko ko je svet, katolicka vera nije branila svoje teritorije nego napadala i ubijala (normalno da je zbog toga i ima novca kada), odatle su krenula 2 najveca rata u istoriji i oni su ih vodili, podigli su najveceg zlocinca do sada hitlera, a danas su opet jedna od najvecih sila koja samo ceka sitnice kako bi krenula u ubijanje i pljackanje. I nije neka razlika izmedju ulica, zar ne?

Srbija se danas bori da udje u evropsku uniju, a glavni razlog zasto se toliko bori je Nemacka. Da ne govorimo o tome da li treba ili ne treba, kakva je to zemllja koja daje uslov za uniju da je odcepljenje jedne teritorije?

I sada neko kaze: Ja bih to prije posmatrao kao misiju. Kao misiju cega? Misiju idem da se obogatim u zemlju koja mojoj zemlji zeli zlo, samim tim da nju obogatim jos vise jer na 1moj zaradjen evro ona dobije 5, a ustvari cu da pricam da sam otisao u neku misionarsku misiju? Pa cekajte misionari, ako vam je to poziv mislim da ste pogresili podrucje, to treba u Srbiji da radite.

Vladika Nikolaj velimirovic, je 1 od milion srba koji je zaista otisao po dopustenju Bozijem, ali njegovi plodovi se poznaju, zivot kakvim je on ziveo i ostavstina kakvu je on ostavio jos ni 1 srbin posle njega nije. Nebih preporucio nikome da se poredi sa njim, koji je iz zemlje otisao zato sto je proteran, koji je misionario uz veliku blagodat Boziju i koji se vratio siromasniji (materijalno) nego sto je otisao.

Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati. (Matej 7, 15)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nov sam na forum, zeleo bih a ovom prilikom pozdravim sve forumase.

 

Ovo je veoma aktuelna tema, bila, sada je i bice. 

Pitanje za dalji nastavak razgovora jeste, da li mislite da treba otici iz Srbije u drugu zemlju ili ne? Sta za vas predstavlja odlazak, kako ga opravdavate?

 

Roditi se u pravoslavnoj zemlji i ziveti bi trebala biti jedna od najboljih stvari koja nam se desila, ali zasto je onda popularno toliko inostranstvo? Novac. To je jedino sto nedostaje ovoj pravoslavnoj drzvai, drugi razlog za odlazak ne vidim. Pre ovoga sto sam napisao i ovo sto cu napisati je moje misljenje. Otici iz pravoslavne zemlje u kojoj je jedina istinita religija u zemlju kojom vrvi jedna ili vise laznih religija radi luksuznijeg zivota ne mogu drugacije da dozivim nego kao greh. Greh prema Gospodom koji ti je dao tu srecu da bas ti budes 1 od mnogih koji ces ziveti u njegovoj zemlji, greh prema svim pravoslavnima koji su se borili za ocuvanje vere i drzave, greh prema svojoj dusi koji ce novac doneti, greh prema svojoj deci koja ce rasti u takvoj drzavi.

 

Али, Црква и држава подједнако не служе Господу и Србија нема законе усклађене према Божијем Закону, па тиме ни православну економију. А православна економија би морала да одбаци све идеологије (капитализам, социјализам, итд) , а да прихвати систем без новца.

 

.smesko. То значи... "Свуда где смрди на демагогију, нађи себе далеко од случаја." - Kontravoid.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne kapiram sta je ovde problem.

 

Svakako bih bio hriscanin, isao u pravoslavnu crkvu i pricescivao se gde god je to moguce u svetu,

 

naravno i imao kandilo i slavio slavu i u nekoj visespratnici Njujorka, Cikaga ili bilo gde.

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nov sam na forum, zeleo bih a ovom prilikom pozdravim sve forumase.

 

Ovo je veoma aktuelna tema, bila, sada je i bice. 

Pitanje za dalji nastavak razgovora jeste, da li mislite da treba otici iz Srbije u drugu zemlju ili ne? Sta za vas predstavlja odlazak, kako ga opravdavate?

 

Roditi se u pravoslavnoj zemlji i ziveti bi trebala biti jedna od najboljih stvari koja nam se desila, ali zasto je onda popularno toliko inostranstvo? Novac. To je jedino sto nedostaje ovoj pravoslavnoj drzvai, drugi razlog za odlazak ne vidim. Pre ovoga sto sam napisao i ovo sto cu napisati je moje misljenje. Otici iz pravoslavne zemlje u kojoj je jedina istinita religija u zemlju kojom vrvi jedna ili vise laznih religija radi luksuznijeg zivota ne mogu drugacije da dozivim nego kao greh. Greh prema Gospodom koji ti je dao tu srecu da bas ti budes 1 od mnogih koji ces ziveti u njegovoj zemlji, greh prema svim pravoslavnima koji su se borili za ocuvanje vere i drzave, greh prema svojoj dusi koji ce novac doneti, greh prema svojoj deci koja ce rasti u takvoj drzavi.

Далеко си ти од Православља. Или је једино истинско православље твоја вера, ако јесте, онда схватам твој став, у другачијем случају не видим трунку Православног у теби.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U prirodi postoje rekacije koje su povratne i bespovratne.

Ako količina nekog elementa u organizmu ,padne ispod odredjenog procenta,više se ne može povratiti i smrt jedinke je 100%

Srbi su kroz svoju istoriju padali u duhovnom i nacionalnom indetitetu sve više i više,tako da su kroz jugoslovnstvo i komunizam pali najniže u svojoj istoriji a sa miloševićem su produbili taj pad.

Do te mere su Srbi pali kao narod i Hrišćani da je rekacija postala bespovratna,propast Srpske države je neizbežan dogadjaj.

Za vreme prvog svetskog rata je poginulo sve što je vredelo u Srpskom narodu,"sve što je dike,otišlo je u vojnike,sve što je škarta ostalo je da se karta".

Škart je preživeo i razmnožio se,zato smo postali lopovski narod u toj meri.

Medjutim sve je to pozitivna stvar,jer bez smrti nema ni vaskrsenja.

Sve što je čestito,vredno i obrazovano u ovoj državi treba da napusti ovaj brod koji tone i da ode negde gde će moći da unovči svoje znanje i kvalitete i da ostavi kvalitetno potomstvo.

Vaskrsenje Srbije će doneti upravo srbi van srbije sa svojim finansijama ,kao što su to učinili i Jevreji sa Izraelom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Dok recimo u drugom slucaju, katolicku veru nije nikako doneo neko ko je svet, katolicka vera nije branila svoje teritorije nego napadala i ubijala (normalno da je zbog toga i ima novca kada), odatle su krenula 2 najveca rata u istoriji i oni su ih vodili, podigli su najveceg zlocinca do sada hitlera, a danas su opet jedna od najvecih sila koja samo ceka sitnice kako bi krenula u ubijanje i pljackanje. I nije neka razlika izmedju ulica, zar ne?

 

U stvari ti si izgleda pripadnik nekog navijačkog plemena :) Vidi se na kilometar - prvo, Ne mozes da govoris o svojoj CRKVI (ne veri) ako ne potkacis Katoličku Crkvu. Da nje nema, ne bi bilo ni tvoje vere, očigledno. Drugo, tvoje poznavanje svetske istorije, govori i o tvojoj mogučnosti percepcije složenih pitanja. Te stoga, samo ti boravi u Srbiji, jao pravoslavlju sa tobom i takvima.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...