Jump to content

Молитва?! Чему то служи?

Оцени ову тему


Препоручена порука

p.s. stvarno bi mogao na neki cas teologije imas problema sa sledecim konceptima: raj, pakao, greh. Ne posmatrash ih na isti nacin na koji ih posmatraju pravoslavci. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar cilj nije jedna promena lichnosti? Ja sam na to mislio kada sam rekao "molitva sluzi za uznapredovanje". 

 

 

Cilj je obozenje licnosti,Ohristovljenje...do poznanja Oca kroz licnost Sina silom Duha Svetoga.Za razliku od meditacije,joge  i ostalih praksi.... gde je cilj obezlicenje...unistenje licnosti....unistenje ja.....to ti je i budizmu, u hinduizmu. i ostalim istocnim religijskim praksama....

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cilj je obozenje licnosti,Ohristovljenje...do poznanja Oca kroz licnost Sina silom Duha Svetoga.Za razliku od meditacije,joge  i ostalih praksi.... gde je cilj obezlicenje...unistenje licnosti....unistenje ja.....to ti je i budizmu, u hinduizmu. i ostalim istocnim religijskim praksama....

 

 

 

Sta je obozenje lichnosti nego promena lichnosti iz greshne u bezgresnu? MIslim ponovio si sve sto sam reko.... samo drugim recima. (dodatak za slavena, prelazak iz greshne u bezgresnu ne znaci isto sto prelazak iz nemoralne u moralnu)

 

Ja da mislim da lichnost treba da bude unistena, ja bih bio budista, kao sto si mogao da vidis iz mog proslog posta, za mene je individualna lichnost jako bitna stavka. 

 

posebno iz ovog mog dela:

 

 

 

 

Ja to uglavnom radim za sebe, ne za druge iz vise razloga:

1. Za sebe sam najvise odgovoran.

2. Svako je odgovoran za sebe isto koliko i ja.

3. Nemam prava da menjam druge.

4. Nemam moc da menjam druge.

 

Dakle ne menjam sebe za covecanstvo ili zajednicu, vec za sebe samog, a samim tim to je dobro i za druge i za covecanstvo i za zajednicu. 

 

 

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvar je u tome da ti ne postojis bez drugoga....ti spoznajes sebe kroz drugoga....licnost je odnos...ne postojanje samo po sebi i za sebe....vec da je tvoj smisao u drugome..uzmi bilo koji primer licnosti i videces da je tako.....tvoje ostvarenje kao licnosti,istinske licnosti...je kroz odnos sa Bogom..i kroz odnosa sa bliznjima....zato Hristos i kaze da su to dve najvece zapovesti....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvar je u tome da ti ne postojis bez drugoga....ti spoznajes sebe kroz drugoga....licnost je odnos...ne postojanje samo po sebi i za sebe....vec da je tvoj smisao u drugome..uzmi bilo koji primer licnosti i videces da je tako.....tvoje ostvarenje kao licnosti,istinske licnosti...je kroz odnos sa Bogom..i kroz odnosa sa bliznjima....zato Hristos i kaze da su to dve najvece zapovesti....

 

Ne razumem, na sta se ovo odnosi? Na sta mi tacno odgovaras? Ja nemam nikakav problem sa ovim sto si izjavio niti vidim gde se to krsi sa necim sto sam ja rekao? 

 

Kada sam pricao o drugima, pricao sam na slavenovo "sira zajednica" i te fore. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Quote       Ja to uglavnom radim za sebe, ne za druge iz vise razloga: 1. Za sebe sam najvise odgovoran. 2. Svako je odgovoran za sebe isto koliko i ja. 3. Nemam prava da menjam druge. 4. Nemam moc da menjam druge.   Dakle ne menjam sebe za covecanstvo ili zajednicu, vec za sebe samog, a samim tim to je dobro i za druge i za covecanstvo i za zajednicu.       
 

 

Опрости на упаду у дијалог, ово подвучено и болдовано се супротставља ономе што Сенка Светлости говори о заједници. Иако си у праву што се тиче консеквенци (то заиста утиче на заједницу), овако изнет мотив није ради другог него ради себе (мада мислим да си се неспретно изразио у жару дискусије, тј ради жеље да те атеистички ум схвати и твоје мотиве прихвати. Но, суштински, није добар приступ православно гледано).

Свако добро од Бога.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se najvise plasim sopstvene licemernosti tik pred molitvom i svog takvog ucesca u jednoj svetoj zajednici koja ne bi trebala da bude nista drugo do samo Telo Hristovo. UH pa vi vidite kako je to tesko i cemu sluzi molitva.(meni)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опрости на упаду у дијалог, ово подвучено и болдовано се супротставља ономе што Сенка Светлости говори о заједници. Иако си у праву што се тиче консеквенци (то заиста утиче на заједницу), овако изнет мотив није ради другог него ради себе (мада мислим да си се неспретно изразио у жару дискусије, тј ради жеље да те атеистички ум схвати и твоје мотиве прихвати. Но, суштински, није добар приступ православно гледано).

Свако добро од Бога.

 

Ne da me prihvati vec da me razume. Ne pricam o "sebichnom" sebi vec o "samoodgovornom" sebi. Drugim recima nisi tu da sluzish zajednici vec je zajednica tu da sluzi svojim clanovima, i svaki cnal zajednice je odgovoran za zajednicu tako sto je odgovoran za sebe.Krajnja poenta je da ne menjamo jedni za druge, jedni druge, vec da se menjamo jedni kroz druge.  Ali to je treca tema. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ок, ја сам те разумео, само понекад дефинишеш тако да те некад атеисти а некад верујући погрешно разумеју (јер разумеш менталитет атеисте, само што често ходаш по ивици дефиниција).

Нпр, овде износиш потпуну повезаност индивидуе и заједнице, али некоме ће да личи на себичност, јер суштински ми (јединке) служимо Христу (=Цркви, заједници), али Он је први који је целим Собом служио другима (свима нама), тако да је то нераскидива обосмерна узрочно-последична веза.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ок, ја сам те разумео, само понекад дефинишеш тако да те некад атеисти а некад верујући погрешно разумеју (јер разумеш менталитет атеисте, само што често ходаш по ивици дефиниција).

Нпр, овде износиш потпуну повезаност индивидуе и заједнице, али некоме ће да личи на себичност, јер суштински ми (јединке) служимо Христу (=Цркви, заједници), али Он је први који је целим Собом служио другима (свима нама), тако да је то нераскидива обосмерна узрочно-последична веза.

 

 

Kada ja nekom kazem NE zbog necega on moze sebi u glavi da stvori niz neuroticharski emocija sa opisnim bogastvom "sta meni fali" i zasto sam ja rekao NE nekom njegovom zahtevu.Moze to da tumaci da sam rekao zato sto ga mrzim, zato sto sam drzak, zato sto mislim da je bolji od mene pa mu teram inat, zato sto njegov prozivod ne valja, zato sto sam skrt i necu da mu dam pare, zato sto sam glup pa ne shvatam zasto je to dobro za mene itd... milion malih tumacenja. 

Isto tako neko moju zelju za individualnost moze da tumaci kao "sebichnost".

 

A nema vece individualnosti nego kada si SVOJEVOLJNO deo necega, svestan si toga, slobodno si prihvatio, i znash cega si teo, ti si odredjena idividua u jednom sistemu, kojoj sistem ne namece odluke vec tvoje odluke postaju deo sistema.

stoa je u sustini Crkva... kada se sve sabere i oduzme, ne racunajuci deo "Drustvene organizacije" koji pati od nesavrsenosti.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажем да те разумем, зато ти и говорим о дефиницијама које понекад непрецизно користиш.

У теологији је веома велика разлика између личности и индивидуе, као и између заједнице и колектива (који природно извиру из ова два појма са свим разликама). Тако је Црква заједница личности где ми слободно учествујемо и тиме неминовно дајемо идентитет једни другима, а фабрика је колектив који намеће правила и норме индивидуама  чији је лични аспект небитан ако не угрожава систем.

Зато се трудимо да дајемо православне дефиниције по светим оцима Цркве да би и друге навикавали на исте, али и да бисмо им их разјаснили и приближили...
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажем да те разумем, зато ти и говорим о дефиницијама које понекад непрецизно користиш.

У теологији је веома велика разлика између личности и индивидуе, као и између заједнице и колектива (који природно извиру из ова два појма са свим разликама). Тако је Црква заједница личности где ми слободно учествујемо и тиме неминовно дајемо идентитет једни другима, а фабрика је колектив који намеће правила и норме индивидуама  чији је лични аспект небитан ако не угрожава систем.
Зато се трудимо да дајемо православне дефиниције по светим оцима Цркве да би и друге навикавали на исте, али и да бисмо им их разјаснили и приближили...

 

 

 

Ja to, brate moj, ne umem. Ali fala bogu, imam tebe. (:  <3

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 8 years later...
WWW.RTS.RS

Гост Храма је проф. др Растко Јовић, Православни богословски факултет Универзитета у Београду

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...