Jump to content

Како се поју подобни гласови- примери (аудио)


Препоручена порука

  • Гости

Важно је знати да у нашем појању 4 гласа имају подобне "варијанте": 2, 4, 6 и 8. глас. Остали гласови и када пише да је подобен у Минеју (и другим богослужбеним књигама), поју се на тропарску мелодију.

 

Овде смо вам припремили неке примере појања подобних гласова:

 

 

 

 

 

 

 примери подобног 2. гл., поје ипођакон Никола (саборна црква у Крушевцу)

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 years later...
  • 2 months later...
On 20.7.2017. at 23:46, ГрешниСлуга рече

Да ли неко зна називе од шестог и осмог гласа ? Други је Егда от древа, а четврти Јако добља. А остали ? 

Сваки глас, у суштини, има свој "подобен" али не знам да ли ико зна те мелодије.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 11 months later...
  • 4 years later...

Налетео на ову тему, а видим и неке нетачне информације па да исправим.

 

1. Подобни, када су наведени, се не певају уместо тропарског гласа, већ уместо самогласног.

2. Постоје, то јест данас сумсачувани, подобни 2. 4. 5. и 6. гласа

3. Што се мелодија у прилогу тиче, четврти и шести глас су подобне варијанте. Други глас је стиховска мелодија, а осми глас, који и нема (сачувану) подобну варијанту је такође осми стиховски. Оно што је речено за подобне ма почетку, да се певају уместо тропарске мелодије важи за стиховску, гласови који имају стиховску користе ту мелодију, например на стихире стиховње из октојиха, а који не пева се тропар (примера ради исте стихире се певају на самогласан ако су из минеја). 

Више о томе говори Патријарх Павле  https://svetosavlje.org/da-nam-budu-jasnija-neka-pitanja-nase-vere-knjiga-i/28/

 

Напомињем да можда и ја нисм све рекао тачно, па молим неког ко зна више да мњ исправи :)

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, још једна ствар, на коју сам заборавио. Подобни гласови се НИКАД не узимају на Славу и Ниње. Види се да је у 4. гласу појац узео Слава и Ниње подобен, што кжје физички свакако изводљиво, али ови гласови се не певају том приликом. Не пева се господи возвах на тај глас, не пева се свја које диханије на подобен већ на самогласно па се прелазе стихови у подобен ако је наведен, а такође се завршава са слава и ниње самогласно 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...