Jump to content

Predrasude


Препоручена порука

Предрасуде су врста ставова који се не заснивају на валидном искуству нити на рационалним аргументима. Предрасуде су тенденциозне генерализације, афективно оптерећене и веома отпорне на промену. У социјалној психологији се нарочито проучавају расне и етничке предрасуде. Ове предрасуде не укључују само неутемељено негативно мишљење о другим социјалним групама и некритичко позитивно о својој, него и мржњу, као и спремност на прогон, сегрегацију и уништавање припадника друге расе или нације.

Из Википедије, слободне енциклопедије

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Predrasude nas sprecavaju da vidimo stvari i ljude onakve kakve jesu, zamagljuju istinu...To je zato sto smo skloni da gledamo kroz sebe ...

Treba se osloboditi toga, izaci iz sebe, svojih predodzba, iskustva i etiketa...

Niko nije imun na neku vrstu predrasuda zbog iskustva koje ima, vaspitanja itd...

Bitno je biti svetan toga i raditi na tome, biti otvorenog uma za nove stvari, nove ljude...

U nasem drustvu preovladavaju nacionalne i religiozne predrasude...  a zatim i sve druge...

Predrasude pocivaju na NEZNANJU...

ili iskustvu...

Predrasude prema ljudima naravno postoje jer ljude vidimo onakvima kakvi smo mi..

Kao sto predrasude proizilaze iz neznanja, tako iz predrasuda prizilazi mrznja.

" Neke ljude mrzimo zato sto ih ne poznajemo, a ne zelimo da ih upoznamo zato sto ih mrzimo."

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

o Ivan pomenu u jednoj od poslednjih tema predrasude pa se setih da iskopam još jednu temu koja nije samo vezana za psihologiju već je izuzetno bitna i za celo Hrišćanstvo....jer šta bi bilo da je Hristos imao bilo kakvih predrasuda ...

Koliko smo skloni da predrasude utiću na nas, naše  ponašanje, stavove, etc...

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни у хипотезама се не може говорити о могућности да Христос има предрасуде. Да је Христос имао предрасуде не би било Христа - то је немогуће. Бог не може да има прерасуде, исто тако ни (оваплоћени Бог) Богочовјек.

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svakako da ne može 0409_feel

Čak ni u hipotezi..

Ali čovek može....i ima ih...a da li se trudi da ih nema...posebno ako je hrišćanin i ako teži ka približavanju Hristu

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lazarice vjeruj mi da ono moje razmisljanje sa one druge teme nije nikakva predrasuda,a ako ipak mislis da jeste,onda mi barem vjeruj da nemam nikakve lose namjere...stekla sam utisak da se insistira na ucestalom pricescivanju,a objasnila sam vec da ne shvatam zasto,kad se mi svakako duhovno pricescujemo po mjeri nase ljubavi i vjere...i nemam, predrasude ni prema medi ni mocartu,samo sam htjela da ukazem na to da se eto,obrati paznja malo...jer vjeruj mi,ima ljudi u mojoj okolini koji se tako cesto pricescuju,a i dalje prave neke strasne greske,opet ne osudjujem,vec samo hocu da kazem da su za obozenje potrebni i neki drugi 'uslovi'...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lazarice vjeruj mi da ono moje razmisljanje sa one druge teme nije nikakva predrasuda,a ako ipak mislis da jeste,onda mi barem vjeruj da nemam nikakve lose namjere...stekla sam utisak da se insistira na ucestalom pricescivanju,a objasnila sam vec da ne shvatam zasto,kad se mi svakako duhovno pricescujemo po mjeri nase ljubavi i vjere...i nemam, predrasude ni prema medi ni mocartu,samo sam htjela da ukazem na to da se eto,obrati paznja malo...jer vjeruj mi,ima ljudi u mojoj okolini koji se tako cesto pricescuju,a i dalje prave neke strasne greske,opet ne osudjujem,vec samo hocu da kazem da su za obozenje potrebni i neki drugi 'uslovi'...

Да ово је тачно , треба водити рачуна да се често причешћивање не претвори у механичко причешћивање .

Такође и ја познајем људе који су тврдоврати а редовно се причешћују и шта ?

Ништа и даље су тврдоврати, једноставно они су сами себи препрека за дејство благодати.

Али такође познајем и људе који нису тврдоврати и који се редовно причешћују и морам признати да је њих напредак веома приметан.Поготово у односу на оне који се уопште готово и не причешћују, него само статирају у Цркви.

Дакле тачно је да причешће неће никога обожити по неком аутоматизму јер тада би то била просто магија а не лична  и саборна вера , али је тачно и да треба приступати причешћу редовно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни у хипотезама се не може говорити о могућности да Христос има предрасуде. Да је Христос имао предрасуде не би било Христа - то је немогуће. Бог не може да има прерасуде, исто тако ни (оваплоћени Бог) Богочовјек.

А кад је рекао жени сирофеничанки да се не баца хлеб псима, да ли је то била нека општа Јудејска предрасуда о овоме народу коју је на неки начин и Христос манифестовао( можда да не би оспоравао јудејски национализам) или је баш буквално мислио да су сирофеничани пси ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Нема више Јудејца ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више мушког ни женског, јер сте ви сви један (човјек) у Христу Исусу." (Gal 3,28)

Није први пут да је Христос "мудровао", дагле доводио поједине драме до врхунца. Овдје, сматрам, износи јеврјску слуку, предрасуду, искориштава је, као и жену, да би извршио оно за шта је доша, а што Павле изражава ријечим горе.

Није Христос никад "на прву" реаговао, вазда усмјерава догађај ка својој мисији, да покаже, поучи људе оному што има да изврши.

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lazarice vjeruj mi da ono moje razmisljanje sa one druge teme nije nikakva predrasuda,a ako ipak mislis da jeste,onda mi barem vjeruj da nemam nikakve lose namjere...stekla sam utisak da se insistira na ucestalom pricescivanju,a objasnila sam vec da ne shvatam zasto,kad se mi svakako duhovno pricescujemo po mjeri nase ljubavi i vjere...i nemam, predrasude ni prema medi ni mocartu,samo sam htjela da ukazem na to da se eto,obrati paznja malo...jer vjeruj mi,ima ljudi u mojoj okolini koji se tako cesto pricescuju,a i dalje prave neke strasne greske,opet ne osudjujem,vec samo hocu da kazem da su za obozenje potrebni i neki drugi 'uslovi'...

Tavita iskreno mi je žao ako si pomislila da sam ja pomislila da imaš predrasude.

na onom jednom postu je došlo do zabune jer su nikovi isti samo pisani različitim pismom, izvinula sam se

samo sam kopala po starim temama a za mene ovo jeste dobra teme, što ne znači da je i za ostale, o Ivan me je samo podsetio na to 0304_smile4

U svom životu srela sam se sa mnogim predrasudama, neke sam uspela da iskorenim ili ublažim neke nisam

Lično zaista nisam sklona nikakvim predrasudama, volim da  poslušam , saslušam ali volim i da sama donosim sud o nečemu, pa makar bio i pogrešan, mogu ga promeniti, ali to je moj sud o nečemu

Činjenica je da se jako teško ljudi nose sa predrasudama, kao i s astrahovima

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Нема више Јудејца ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више мушког ни женског, јер сте ви сви један (човјек) у Христу Исусу." (Gal 3,28)

Није први пут да је Христос "мудровао", дагле доводио поједине драме до врхунца. Овдје, сматрам, износи јеврјску слуку, предрасуду, искориштава је, као и жену, да би извршио оно за шта је доша, а што Павле изражава ријечим горе.

Није Христос никад "на прву" реаговао, вазда усмјерава догађај ка својој мисији, да покаже, поучи људе оному што има да изврши.

0304_smile4

morala sam da boldujem

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lazarice vjeruj mi da ono moje razmisljanje sa one druge teme nije nikakva predrasuda,a ako ipak mislis da jeste,onda mi barem vjeruj da nemam nikakve lose namjere...stekla sam utisak da se insistira na ucestalom pricescivanju,a objasnila sam vec da ne shvatam zasto,kad se mi svakako duhovno pricescujemo po mjeri nase ljubavi i vjere...i nemam, predrasude ni prema medi ni mocartu,samo sam htjela da ukazem na to da se eto,obrati paznja malo...jer vjeruj mi,ima ljudi u mojoj okolini koji se tako cesto pricescuju,a i dalje prave neke strasne greske,opet ne osudjujem,vec samo hocu da kazem da su za obozenje potrebni i neki drugi 'uslovi'...

Tavita iskreno mi je žao ako si pomislila da sam ja pomislila da imaš predrasude.

na onom jednom postu je došlo do zabune jer su nikovi isti samo pisani različitim pismom, izvinula sam se

samo sam kopala po starim temama a za mene ovo jeste dobra teme, što ne znači da je i za ostale, o Ivan me je samo podsetio na to prstgore

U svom životu srela sam se sa mnogim predrasudama, neke sam uspela da iskorenim ili ublažim neke nisam

Lično zaista nisam sklona nikakvim predrasudama, volim da  poslušam , saslušam ali volim i da sama donosim sud o nečemu, pa makar bio i pogrešan, mogu ga promeniti, ali to je moj sud o nečemu

Činjenica je da se jako teško ljudi nose sa predrasudama, kao i s astrahovima

...a,bas sam shvatila da si pocela temu jer je o. ivan pominjao predrasude na onoj,i to na moj racun,a koliko mi se cini da si tim rijecima i pocela temu,pa sam se zato ukljucila,inace o.k.....

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Нема више Јудејца ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више мушког ни женског, јер сте ви сви један (човјек) у Христу Исусу." (Gal 3,28)

И ове Светопавлове ријечи могу постати предрасуда, сентименталистичка, идеализујуће, или како хоћеш, ако се превиди оно "у Христу Исусу"...ту је кључ Павлових ријечи...но Христа мало ко воли, Он није дошао "да донесе мир него мач".

Дакле предрасуда има разних, сматрам да су оне позитивно конотиране исто толико опасне као и оне друге.

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...