Jump to content

Socijalno - tržišna privreda

Оцени ову тему


Marjanovic

Препоручена порука

Тачно, то је причао Ротбард, само изгледа да ти и он то другачије схватате...

 

Па ако је тачно, зашто тврдити да (целом) љуском роду треба лесефер економија и да је у супротном све комунизам и колективизам?

 

 Зависи, ако упоредиш с оним што либертаријанци желе да виде - нема. Међутим, ако упоредиш Запад са Русијом, Кином, Северном Корејом...

 

У социјално - тржшној економији каква постоји на Западу и о којој је овде реч економски успешно је направљена равнотежа између слободе и солидарности. Крајности нису у виду лесефера или комунизма нису добре. Као и све крајности, уосталом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 101
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Па ако је тачно, зашто тврдити да (целом) љуском роду треба лесефер економија и да је у супротном све комунизам и колективизам?

Зато што он пружа слободу људима, а Ротбард је говорио о покушајима наметања западних колективистичких система у државама које нису западне, па то испадне још горе него што је на западу...

 

У социјално - тржшној економији каква постоји на Западу и о којој је овде реч економски успешно је направљена равнотежа између слободе и солидарности. Крајности нису у виду лесефера или комунизма нису добре. Као и све крајности, уосталом.

Па оно што ти зовеш крајност, ја зовем слободом. Ваљда имам право да тргујем, а да ме најгори од најгорих у људском друштву (=политичари) не пљачкају...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато што он пружа слободу људима, 

 

Слобода се различито схвата у различитим друштвима и традицијама. Различито се схвата и кад су политичке идеологије у питању. Либерали имају једно виђење слободе, социјалисти друго, конзервативци треће, анархисти четврто...итд.

 

Па оно што ти зовеш крајност, ја зовем слободом.

 

Слобода без одговорности није слобода већ злоупотреба слободе.

 

 Ваљда имам право да тргујем, а да ме најгори од најгорих у људском друштву (=политичари) не пљачкају...

Наравно да имаш. А пљачка је управо могућа тамо где нема реда и закона.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слобода без одговорности није слобода већ злоупотреба слободе.

Јесте, тако је, те се либертаријанци и залажу за драконске казне и ефикасно судство...

Наравно да имаш. А пљачка је управо могућа тамо где нема реда и закона.

Па имаш и пљачку под изговором реда и закона, нпр. царина = друмско разбојништво, порез = рекет итд.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па имаш и пљачку под изговором реда и закона, нпр. царина = друмско разбојништво, порез = рекет итд.

Јесте, тако је, те се либертаријанци и залажу за драконске казне и ефикасно судство...

Ефикасно судство и драконске казне за које се либертеријанци залажу не би биле могуће без како кажеш "царине = друмског разбојништва, пореза = рекета". Тако да није у реду критиковати нешто  што  и сам либертеријанизам подразумева, само можда у другачијој форми.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Наравно да није јасно, кад такве екстремне концепције нико овде ни не заговара."

Kakav ekstremni koncept Marjanovicu?

"Слобода се различито схвата у различитим друштвима и традицијама. Различито се схвата и кад су политичке идеологије у питању. Либерали имају једно виђење слободе, социјалисти друго, конзервативци треће, анархисти четврто...итд."
Kakva izopacena gomila gluposti. Sloboda je podjednako za sve odsustvo inicijacije sile, nasilja, te privatno vlasnistvo koje proistice iz toga (tj. zajednicke cinjenice da ja posjedujem svoje tijelo).

Veliki broj libertarijanaca, vecina austrijske ekonomske skole koja je sa istim vezana je za voluntaristicko, slobodno drustvo kao logicki zakljucak, moralni i ekonomski, tako da dobar dio libertarijanaca zapravo ne zeli poreze i ostalo nasilje. Ako te zanima pretrazi mises.org, citaj Rothbard-a, ili jednostavno guglaj...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakav ekstremni koncept Marjanovicu?

 

Како сад који? Па зар ниси сам навео да ћеш да одеш у крајност: "Ja kao anarho-kapitalista, voluntarista cu sada malo da odem u krajnost i postavim pitanje"

 

Kakva izopacena gomila gluposti. Sloboda je podjednako za sve odsustvo inicijacije sile, nasilja, te privatno vlasnistvo koje proistice iz toga (tj. zajednicke cinjenice da ja posjedujem svoje tijelo).

А што изопачена гомила глупости? Како подједнако  за све? Зар не постоје различити погледи на слободу? Зар нпр. комунисти нису говорили "смрт фашизму  - слобода народу"? А баш не можемо рећи да су слободу доживљавали тако као што наводиш. Са друге стране  имали смо и четнике који су имали гесло "Са вером у Бога  - Слобода или смрт". Што је за једне било слобода за друге није. Ево само на основу овог једног малог примера из наше историје можемо видети да постоје различита схватања слободе. А да не улазимо у детаље о томе какве погледе на слободу имају многобројне идеологије и политичке филозофије.

 

 

Veliki broj libertarijanaca, vecina austrijske ekonomske skole koja je sa istim vezana je za voluntaristicko, slobodno drustvo kao logicki zakljucak, moralni i ekonomski, tako da dobar dio libertarijanaca zapravo ne zeli poreze i ostalo nasilje. Ako te zanima pretrazi mises.org, citaj Rothbard-a, ili jednostavno guglaj...

 

Једно су жеље друго су реалне могућности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Marjanoviću, imam jedno pitanje. Ukoliko znaš, značilo bi mi da mi odgovoriš. Naime, koliko koncepcija koju izlažeš ima sličnosti sa komunitarizmom, a utiska sam da se u mnogome preklapaju? Koliko mi je poznato ni o komunitarizmu nije mnogo pisano tj nije prevođeno na srpski. Hvala!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Marjanoviću, imam jedno pitanje. Ukoliko znaš, značilo bi mi da mi odgovoriš. Naime, koliko koncepcija koju izlažeš ima sličnosti sa komunitarizmom, a utiska sam da se u mnogome preklapaju? Koliko mi je poznato ni o komunitarizmu nije mnogo pisano tj nije prevođeno na srpski. Hvala!

Има везе, с обзиром да се ова идеја вреднује код хришћанских демократа. Социјално тржишна привреда као што је познато концепт који су развили хришћански демократи у Немачкој.  

Ево  нпр. извода из Доктринарног документа Хришћанско - демократске партије из Уругваја који се тиче комунитарности:

Комунтарно друштво:

За разлику од теорије уговора, хришћански демократи желе нешто више: то је стварање заједнице, где се појединац и породице везују интегралније и партиципативније, тако да се ојачавају природне везе солидарности које су красиле многе људске културе током историје

Код оваквих категоризација хришћански демократи стављају акценат на квалитет веза: није битно створити односе заједнице, већ оне које карктеришу братски односи, лојална сарадња и потрага за заједничким добром. То се неће десити збок пуке жеље. Мора се створити полазећи од ситуације у којој се налазимо, у ситуацији где постоје заједнице, али у њима доминирају односи “ дам да би ми дали”, где има борбе и сукоба, а треба се ставити у функцију других и успоставити примат сардње у односу на конкуренцију.

http://www.chasque.net/pdc/Cencadec/doctrina.htm

О комунитаризму су писали и многи персоналистички мислиоци попут Жака Маритена, Емануела Мунијеа који су у великој мери утицали на развој хришћанске демократије. Има мислим и код Берђајева пар речи о томе (чини ми се да је писао о односу саборности и комунитарности).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како сад који? Па зар ниси сам навео да ћеш да одеш у крајност: "Ja kao anarho-kapitalista, voluntarista cu sada malo da odem u krajnost i postavim pitanje"

 

А што изопачена гомила глупости? Како подједнако  за све? Зар не постоје различити погледи на слободу? Зар нпр. комунисти нису говорили "смрт фашизму  - слобода народу"? А баш не можемо рећи да су слободу доживљавали тако као што наводиш. Са друге стране  имали смо и четнике који су имали гесло "Са вером у Бога  - Слобода или смрт". Што је за једне било слобода за друге није. Ево само на основу овог једног малог примера из наше историје можемо видети да постоје различита схватања слободе. А да не улазимо у детаље о томе какве погледе на слободу имају многобројне идеологије и политичке филозофије.

 

 

 

Једно су жеље друго су реалне могућности.

Da, da, nebi mi jasno jer si rekao "Наравно да није јасно, кад такве екстремне концепције нико овде ни не заговара.", pa se pitah sta je sada ekstremno voluntarizam ili onaj drugi dio mog komentara "kako je uperanje puscanih cijevi u glavu miroljubivih, nenasilnih gradjana hriscanska vrijednost!? Nije mi jasno."

 

Sloboda - sta je necije subjektivno misljenje je od manjeg znacaja. Kao da si rekao partizani vole crveno, cetnici crno (zlatno.. sta god); ok, fino, no to nas vjerujem preterano ne zanima, ono sto se vjerujem podrazumjeva pod slobodom kako libertarijanci govore bi bilo kako ranije rekoh odsustvo inicijacije sile. To bi bilo nesto objektivno i univerzalno...  dakle radi se o definiciji ili upotrebi rijeci. 

"темељну поставку да свако дејство међу људима мора бити добровољно и усаглашено. Они тврде да је потезање за силом против друге особе или њене имовине, при чему се под „силом“ подразумева употреба физичке силе, претња таквом силом, или чињење или налагање преваре против некога ко није потегао за физичком силом, претњом силом или преваром, повреда тог начела" - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC

 

Ovo, "Једно су жеље друго су реалне могућности." ne bih znao sta znaci, pa ako te ne mrzi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар нпр. комунисти нису говорили "смрт фашизму  - слобода народу"? А баш не можемо рећи да су слободу доживљавали тако као што наводиш. Са друге стране  имали смо и четнике који су имали гесло "Са вером у Бога  - Слобода или смрт". Што је за једне било слобода за друге није. Ево само на основу овог једног малог примера из наше историје можемо видети да постоје различита схватања слободе. А да не улазимо у детаље о томе какве погледе на слободу имају многобројне идеологије и политичке филозофије.

Једно је појам који има одређено значење а друго су тачне или нетачне интерпретације тог појма. Зна се шта значи "слобода". Она заиста јесте одсуство насиља (примене силе), јер уз насиље нема слободе. Она је између осталог и могућност да се каже "не". Ако те неко пушком присиљава да учиниш нешто онда нема говора о слободи. Либерално схватање слободе је заправо једино доследно оригиналном значењу тог појма. Постоји једна мала ситница која то схватање разликује од свих осталих варијанти: слобода код либерала подразумева ограничење. Звучи контрадикторно, али се заправо једино подудара са хришћанским схватањем слободе ("слободе од греха"). 

 

Шта је у питању? То што би потпуна слобода обухватала и могућност чињења зла (=насиља). Човек је слободан да чини и зло, а не само добро. Међутим када крене да чини зло, да врши насиље, он неминовно крши слободу неког другог човека. То је место на ком либерали и хришћани постављају једино "ограничење" слободе: слободан си да чиниш све докле год не нарушаваш слободу другог човека. Будући да је и тај други човек такође ограничен овим истим принципом имамо предиспозицију за хармонично друштво: у одсуству зла једино што преостаје је добро. Зар није есхатолошко виђење Царства заправо идентично томе? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питам се колико заговорника разних облика социјализма би било спремно да учини ово...

 

 

Zasto ovo?

 

Bolje resenje je da nas 7-8 radi po sat manje tako da i deveti prima platu i hrani porodicu.  To je socijalna solidarnost.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...