Jump to content

"Мир који надилази сваки ум"


Препоручена порука

o veri imam mozda dva istomishljenika u celom svetu i sasvim mi je dovoljno za razmenu.

Ovo "razmena" je jako bitno, retko ko ulazi u razgovor danas radi razmene.... dijaloga gde zelish da proverish svoje misljenje o necemu, chujesh tudji stav, korigujesh se ili pomognesh da se drugi koriguje , sve uz puno postovanje, ljubav i dobronamernost.

 

Posto danas ljudi zloupotrebljavaju drugog coveka i kroz razgovor za egoisticne ciljeve (slusha sam sebe ili ubedjuje i sebe i tebe u samo svoje gledishte ili trabunja cisto da se uveri da je zhiv:))) imamo slobodu da takve razgovore skratimo na obostrano zadovoljstvo, osim ako je sagovornik agresivan.

 

Dakle level o vremenu, kishi, artrozi, level o poslovnim zajednickim interesima, level o porodicnim razgovorima sve do levela kad imash istinski razgovor koji ispunjava oba sagovornika , posle koga se osecash lepo ili se osecash duznim da nesto promenish kod sebe na bolje kao posledica pozitivne kritike i slicno;

 

Nismo duzni sa svakim da o svemu razgovaramo, niti da dozvolimo zloupotrebu. Za to imamo shachisu pravih prijatelja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja jesam za otvorenost i prilazim svakom sa najvecim osmehom ali moram brzo procenjivati gde ce to da odvede, najvaznije mi je da sachuvam mir, imam ljubav prema ljudima ali imam i sopstvenu ranjivost. Lakshe mi je da se izgovorim bilo cime ako vidim da ce nekakvo ulazenje u "razgovor" da povredi ili uznemiri ili mene ili sagovornika.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како живети у данашњем свету и у оваквој напаћеној Србији и сачувати оно мало мира који је неопходан сваком живом бићу?

 

Каква су ваша искуства (искушења)? Борите ли се за свој мир? Како тече ова борба? Да ли вам се дешава да мрзите некога?

 

Jako teško, iskušenja su svakodnevna,borba je neprestana.Mrziti nekoga jako jako loše utiče na našu dušu i toga se treba odmah oslobađati...poslije sve ide lakše :)

"Samo nas ljubav može spasiti!"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

демонски род се изгони постом и молитвом, како каже Христос Апостолима, а редовним причешћивањем се човек уподобљава Богу тако да га искушења не мимоилазе, али их не осећа као тешкоћу :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имате ли мир када се припремате за причешће?

Дешава ми се да лоше спавам пре причешћа, увек осећам неко узбуђење, могло би се рећи и трему. Да ли постоји оправдана доза треме и како препознати када она пређе у нешто негативно?

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni da mi nije mene, ja bih bio savršeni hrišćanin.... ako ne i svetitelj!

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имате ли мир када се припремате за причешће?

Дешава ми се да лоше спавам пре причешћа, увек осећам неко узбуђење, могло би се рећи и трему. Да ли постоји оправдана доза треме и како препознати када она пређе у нешто негативно?

 

то ти је од немира, вероватно и мало искушења пред примање светиње.

имаћеш мир кад умреш, а до тад чини оно што је до тебе и Бог ће ти остало додати :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ponorna je dubina dogmata. Um bezmolvnika se ne moze bez opasnosti spustati u taj ponor. Nije bezbedno plivati u odelu, kao sto nije bezopasno ni da se onaj koji je jos obuzet strastima prihvata teologije. Sv.Jovan Lestvicnik

 

Ум дејствује по природи када су му страсти покорене, када сагледава смисао бића и када пребива у Богу.Свети Максим Исповедник

 

Уколико хоћеш да си праведан, сваком делу у себи, тј. души и телу, дај оно што му приличи. Словесном делу душе пружи читање, духовно сагледавање и молитву, раздражајном делу - духовну љубав, која се супротставља мржњи, а желатељном делу - целомудреност и уздржање. Телу, пак, дај храну и одело, тј. само оно што је неопходно (1 Тим.6,8).Свети Максим Исповедник

 

Чувај ум, јер помисли, маштања и повођење срца за уобразиљом представљају греховно ђубре које демони убацују у душу. Свети Григорије Богослов
 

Горди човече! Ти машташ тако много и високо о твом уму, а он је потпуно и нераскидиво зависан од желуца. Закон поста, који је наизглед закон за црева, у ствари је закон за ум.
Свети Игњатије Брјанчанинов

 

Корење помисли су јавна зла која чинимо рукама, ногама и устима.Није могуће да неко у свом разуму разговара са неком страшћу, а да не воли њене узроке.Свети Марко Подвижник
 

Pocetak bezgnevlja je cutanje usta kad je srce uzbudjeno.Sredina je,cutanje misli pri tananim uznemirenju duse ,a vrhunac je nepokolebljivi mir i pored toga sto duvaju necisti vetrovi. (Sv.Jovan Lestvicnik)
 

Не откривај своје мисли свакоме, да не саблазниш ближњега. Не исповедај свима помисли своје, но само онима који могу излечити душу твоју. - Свети Антоније Велики
 

Не сањај непостојеће ствари, него добро устрој постојеће на општу корист.(Св. Василије Велики)

 

Све моје невоље збивају се у мојој невидљивој мисли и у невидљивом срцу моме. Стога је мени неопходан и невидљиви Спаситељ, Зналац срдаца наших. О, крепости моја, Исусе, Сине Божији! О, светлости ума мога, мире, радости и ширино срца мога - слава ти! Слава ти, Избавитељу од невидљивих непријатеља мојих, који ратују на ум и срце моје и који ме убијају у самом извору мога живота, у најосетљивијем месту моме.Св.Јован Кронштатски


Сатана је ушао у Јуду и научио га да изда Господа. Он се сагласио и издао га (Лк.22,3-4). Сатана је ушао због тога што су му била отворена врата. Иначе, наша унутрашњост је увек закључана. И сам Господ стоји изван и куца да му се отвори. А чиме му се отвара ? Саосећањем, наклоношћу, сагласношћу. Сатана, међутим, улази код онога код кога све то нагиње на његову страну. Господ, опет, улази код онога који Њему нагиње. За улазак сатане, а не Господа, крив је сам човек. Не попуштај мислима које су угодне сатани, не саосећај се њима, не управљај се по њиховим саветима, и не саглашавај се са њима. Тада ће сатана обилазити около, и најзад - отићи, будући да му није дата власт ни над ким. Онај над ким он влада, сам му се даје у ропство. Почетак читавом том злу јесу мисли. Не дозвољавај да тобом овладају рђаве мисли, и увек ће за сатану твоја врата бити закључана. У вези са наилажењем рђавих мисли, не може се ништа учинити. Без њих није нико на свету. Ту нема никаквог греха. Прогони их и - свему је крај. Кад поново дођу, опет их прогони - и тако читав живот. Уколико, пак, примиш помисли и почнеш да се занимаш њима, неће бити чудно ако се јави и саосећање према њима. Тада ће оне постати још наметљивије. После саосећања доћи ће и рђаве намере и подстицај на рђава дела. Неодређене и неоформљене намере усмериће се, затим, ка појединачним стварима или лицима. Започеће избор, који прати саглашавање и ревност - и ето већ греха у унутрашњости !
Ту су врата срца отворена широм. Чим се само образује сагласност такве врсте, сатана ускаче унутра и почиње са тиранисањем. Тада бедна душа, као сужањ и као теглећа животиња, бива гоњена и исцрпљивана у врешењу неприличних дела. Да она, међутим, није примила рђаве мисли, не би било ни несреће.+++ Свети ТЕОФАН Затворник

 

Umni napor ne obremenjuje toliko glavu koliko briga pritiska i mori srce, a iz srca patnja prelazi na glavu. Moj drugi recept i usmeren je na to, konkretno: nemojte srce opterecivati teskobom i brigom, nego sve tuge i brige prebacite u ruke Bozije, tako da Vam srce ostane potpuno slobodno. Tada ce glava, ma koliko se udubljivala u problem , sve uspeti da podnese i da ne iznemogne. Da bi se uspostavilo ovakvo nastrojenje, potrebno je ulagati naravstveni napor, sa razmisljanjem, koji bi ozivljavalo uzdanje u Gospoda.

(SV.Teofan Zatvornik)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ваља се веома чувати од телесне и душевне ревности, која се по спољашњости приказује као благочастива, а у бити је непромишљења и душегубна. Световни људи и многи монахујући, по незнању своме, веома хвале такву ревност, не схватајући да су њена изворишта самомњење (преузношење) и гордост. Ту ревност они величају као ревновање за веру, за благочашће, за цркву, за Бога. Она се састоји у више или мање суровом осуђивању и изобличавању ближњих због њихових наравствених погрешака. Обманути лажном представом о ревности, неблагоразумни ревнитељи мисле да, одајући се њој, подражавају Свете Оце и Мученике, заборавивши за себе да они сами, ти ревнитељи, дакле, нису свеци него грешници. Ако су Свети обличавали грешне и бешчасне, то су чинили по заповести Божијој, по надахнућу Духа Светога, а не под утицајем својих страсти и демона. Ко се пак реши да по својој вољи разобличи брата или га прекори, тај јасно пројављује и доказује

да себе држи за благоразумнијег и врлином испуњенијег од онога кога обличује, да делује под притиском страсти и под утицајем прелашћености помислима демонским. Ваља се опомињати заповести Спаситељеве: "Зашто видиш трун у оку брата својега, а брвна у оку своме не осјећаш? Или, како ћеш рећи брату својему: стани да ти извадим трун из ока твојега; а ето брвно у оку твоме? Лицемјере, извади најприје брвно из ока својега, па ћеш онда видјети извадити трун из ока брата својега" (Мт. 7, 3-5). Шта је брвно? То је телесно мудровање, гломазно попут брвна, које одузима читаву способност и исправност сили видовној, што ју је Саздатељ подарио уму и срцу. Човек који је вођен телесним мудровањем никако није кадар исправно судити ни о своме унутарњем стању, нити о стању ближњих својих. Он о себи и о другима суди на начин на који он сам себе замишља, и на који друге замишља по спољашњости, по телесном своме мудровању, погрешно: и зато га је Реч Божија веома тачно назвала лицемером. Хришћанин, по исцељењу своме Речју Божијом и Духом Божијим, задобија исправно гледање на своје душевно устројење и на душевно устројење ближњих. Телесно мудровање, које брвном удара ближњег склоног сагрешењима, увек га смућује, неретко и упропашћује, никада не доноси нити може донети користи, и ниуколико не делује на грех. Насупрот томе, духовно мудровање делује искључиво на душевну слабост ближњег, милујући га, исцељујући и спасавајући. Ваља приметити да, пошто се стекне разум духовни, недостаци и грешке ближњега почињу се чинити потпуно неважни, као искупљени Спаситељем и лако излечиви покајањем - и то исте оне грешке и недостаци који су телесном разуму изгледали немерљиво велики и важни. Очито је да им је телесно мудровање, будући попут брвна, придавало тако огроман значај. Телесно мудровање види у ближњем и онакве грехе каквих у њему уопште нема: из тога разлога они који су се заносили неразумном ревношћу често су падали у клеветање ближњег и постајали оруђе и играчка палих духова.

 

 (О прелeсти- Св.Игњатије Брјанчанинов)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми, људи мирјански, тешко стижемо до смирења из неколико врло простих разлога: већина нас је још увек прилично млада, а уз то иде и брзоплетост, нестрпљење, жестина (каква је већ ватра коме дата) и сви би ми да будемо старци и духовници другима у двадесетим или тридесетим, у нашим годинама ретко ко мисли да је баш он тај који греши а заиста, већ од првог дана свога живота ми имамо разлога за кајање али и скромност.

Стрпљење је оно што сам открио да је од највеће драгоцености за верујућег јер оно потпомаже да не поклекнеш пред помислима и осудиш ближњег и изговориш нешто за шта ћеш се кајати, стрпен-спасен, заиста тако мислим.

Не журећи у мислима ти и нећеш опсовати неког у превозу, не хитајући да даш суд према наркоману или пијанцу, просјаку ти можда и помислиш "ко зна каква је његова мука", само не журећи, не хитајући да све знаш одједном, да једним замахом прекинеш све гордијеве чворове света.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како неко рече из пријашњих постова, ћутање је спас.

Кад успијем да прећутим на неку провокацију, помолим се Богу, мир ме обузме.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Иво Андрић.

Што више самујеш и ћутиш о себи, све ти је плићи и луђи разговор твог сусједа.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми, људи мирјански, тешко стижемо до смирења из неколико врло простих разлога: већина нас је још увек прилично млада, а уз то иде и брзоплетост, нестрпљење, жестина (каква је већ ватра коме дата) и сви би ми да будемо старци и духовници другима у двадесетим или тридесетим, у нашим годинама ретко ко мисли да је баш он тај који греши

 

Е мој брате Гавросаурусе, има и нас маторих, па мислимо да се у нас слила сва мудрост, знање и искуство ( а није да није 0202_238),  што даје за последицу увређеност и самосажаљење када нас ви млади не слушате.

Стрпљење је оно што сам открио да је од највеће драгоцености за верујућег јер оно потпомаже да не поклекнеш пред помислима и осудиш ближњег и изговориш нешто за шта ћеш се кајати, стрпен-спасен, заиста тако мислим.

Е, ово ти је пун погодак. ekstra

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...