Jump to content

Десанка Максимовић

Оцени ову тему


Vizantiona

Препоручена порука

On 31.5.2018. at 17:33, obi-wan рече

Десанка Максимовић - “Опомена”

za mene, pesma broj 1....obožavam je...:dobro:

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4.6.2018. at 20:35, Плаво Небо рече

Никад нисам волео ову реченицу, ту њену песму:)

Zasto...? :scratch_head:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

                                                              desanka-maksimovic.jpg

 

kako je ovde bila lepa....:)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Celoga je dana sneg polako pado
kao s voćki cvet.
O, kako večeras, o, kako bih rado
odletela nekud daleko u svet,
nekuda daleko kroz cvetove snežne
kao leptir lak,
i nekome htela reći reči nežne,
tople, lepe, nove, kakve ne zna svak.

I sutona celog sneg je tiho pado
umoran i gust.
Večeras bih nekog ugledala rado;
ali njega nema. Put je davno pust.
Samo s bledog neba beloj zemlji sleće
snežni pram po pram.
O, kako je bolno pred noć kada cveće
pahuljica veje, a ti sediš sam.

 

 

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, JESSY рече

za mene, pesma broj 1....obožavam je...:dobro:

Ima ih nekoliko koje su meni vec u potkoznom tkivu... a osim nje, i ova sto sam danas postavio "Nasa tajna"... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

ma ih nekoliko koje su meni vec u potkoznom tkivu... a osim nje, i ova sto sam danas postavio "Nasa tajna"... :)

:aplauz:

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, JESSY рече

Zasto...? :scratch_head:

Зато што ме та песма подсећа на сво моје негативно искуство са ''љубављу''. Зато што ту не постоји пуноћа љубави већ је иста испуњена страхом, стрепњом од нечега што се зове брак.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Плаво Небо рече

Зато што ме та песма подсећа на сво моје негативно искуство са ''љубављу''

ok then...:stadaradim:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@JESSY 

Ja sam dosta njenih pesama kopirao u jedan tekstualni dokument, i citam povremeno. I prosto vidis da nema neke opste ljudske teme, narocito ako je vezana za ljubav, da u njenoj nekoj pesmi nemas bar poneki stih koji direktno vazi za to sto mislis ili se pitas. Izuzetna dubina, izuzetna dusa, prorocka pesnikinja. Mislim da nimalo ne preterujem ako kazem da je ona velicina reda vl. Nikolaja ili o. Justina, samo u pesnickim vodama.

Evo, gledaj ovo, malocas sam trazio koji bi stih mogao da posaljem uz rodjendansku cestitku osobi koja se vaga na pragu vere, a potistena je gubitkom i samocom.

I vidi - prosto kao nacrtano, kao da je Desanka bas za ovu priliku i samo za ovu osobu pisala ovu pesmu. Neverovatno, toliko je univerzalna i nevidljivo bliska svakom od nas...

...

Ко хоће да доживи чуда

мора веровати да она постоје

у свету свуда,

да покрај звезда што их видимо

и невидљиве звезде се роје.

Мора веровати међ’ гласовима

који допиру до нашег уха

у тихо вече

да их још исто толико има,

да и песма за коју немамо слуха

сваки час украј нас протече.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

"Sve na svetu biva najpre klica, pa stabiljka, pa pupoljak, cvet, i najzad plod. I pesmama o ljubavi suđeno je da potamne, da pređu iz soprana u alt, da iz začaranosti, začuđenosti, strepnje i čežnje, pređu u sumnju, u prekor, u tugu."

Desanka Maksimović

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Ко хоће да доживи чудо
не сме згазити на стази мрава,
не сме каменом птице да туче,
јер од двораца где чудо спава
та нежна бића чувају кључе.

(!)

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Када је Десанка Максимовић ишла у посету Канади, рекли су јој: "Идеш у земљу где твоје знање руског, бугарског, шпанског и слабог немачког ништа не вреди, јер не знаш енглески језик!"
Десанка им је одговорила: "Знам да кажем "I LOVE YOU" и то је доста!"


 

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...
RS.SPUTNIKNEWS.COM

Удружење књижевника Србије објавило је саопштење у ком критикује наводе писца Светислава Басаре о песникињи Десанки Максимовић у његовом роману „Контраендорфин“...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Božena рече
RS.SPUTNIKNEWS.COM

Удружење књижевника Србије објавило је саопштење у ком критикује наводе писца Светислава Басаре о песникињи Десанки Максимовић у његовом роману „Контраендорфин“...

 

 

Basara staro seljacko krme klozetske metafore...

 

 

U romanu "Kontraendorfin", koji je upravo ovenčan "Ninovom" nagradom, Basara je prevazišao sam sebe, prostački se okomivši na - Desanku Maksimović.

Evo šta čitamo u ovoj knjizi...

 

"Maksimović, dakle, Desanka koju je naš pokojni drug, Kangrga, poetički besprekorno nazvao Megaplačipi..a, a koju je u njenoj osamdeset šestoj zarez nešto godini na njeno pravo mesto u pravoj (zasada nenapisanoj) Istoriji srpske književnosti i srpskog slikarstva XIX, XX i XXI veka - mom životnom spisu koji ću napisati posle smrti, s one strane groba, u pravo vreme i na pravom mestu - postavio, kao pesnik osrednji, ali otrovno duhoviti, Nenadić, javno je upitavši pred masom okupljenom oko stolova sa pečenjem na nekom književnom festivalu, je li, baba, je l' bi se ti j...la u d..e? Maksimovićka je Nenadiću - svedoče očevici - vidno polaskana, sve se zagonetno i dvosmisleno osmehujući, kao iz puške odgovorila, citiram - ju, ju, Milane zaboga ne - i time stekla privilegiju da joj u Valjevu za života, pod njenim pokroviteljstvom bude podignut spomenik u prirodnoj veličini, rad N. N. kamenoresca, ali Popoviću (Ljubomiru, r. 1934. +2017) sve da sto put zaredom umre, sve da Peta republika Popoviću podigne spomenik na vrhu Trijumfalne kapije - Valjevo nikada neće podići spomenik - i to na Popovićevu sreću - jer u Srbiji, a naročito u Valjevu, spomenik možeš dobiti samo ako te javno obese (Stevan Filipović) ili ako izjaviš - a da te niko ne proveri na detektoru laži, a trebalo bi - da se ne j...š u d..e (Desanka Maksimović)."

 

WWW.NOVOSTI.RS

GODINAMA, sada već pod izanđalim izgovorom demontiranja srpskih mitova i detronizacije nacionalnih veličina, Svetislav Basara, pisac bez sumnje retkog dara, bez zazora i mere se obrušava na...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...