Jump to content

Чедност, част, смрт и самоубиство


Препоручена порука

Један паметни теолог је једном овде на форуму написао да су јуродиви несвесно еклисиологије.

Мислим да се исто може речи и за овај случај о коме расправљате: ради се о маргини историје хришћанског живота, а са маргинама је најнепоузданије радити. Несвесно је неухвативо и немисливо. Тешко је ту било шта коментарисати.

 

С једне стране, канонско право Цркве је на страни господина Богдановића:

самоубиство сваке врсте је тежак грех.

 

С друге стране, икономија Цркве (да ли и самог Бога? мислим да да!) показује човекољубље и гледа на дубоке намере срца:

ради се о нетипичном примеру праксе хришћанског живота, али ипак прихватљивог.

 

Све што се овде истински може казати, а да се не погреши је: (само) Бог зна.

... пустиња је тамо где боли ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad si vec otiso u trivijalnost, jer sakacenje udova sa ovim nema bas nikakvog dodira.

Pricamo o zivom zivotu, a ti izbegavas da o tome pricas nego se non-stop hvatas za kanone kao za neki drzavni zakon...

Па причамо о животу, у наставку моје реченице ти је писало да оци за самоубице, не за самосакетеће, него баш мислим на праве самоубице сматрају да мрзе Бога!

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С друге стране, икономија Цркве (да ли и самог Бога? мислим да да!) показује човекољубље и гледа на дубоке намере срца:

ради се о нетипичном примеру праксе хришћанског живота, али ипак прихватљивог.

Није прихватљиво зато што има несагледиве импликације! Зато толико и инсистирам на овоме.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne rece mi nista za ovo...

 

Из дубоке вере само настаје сједињење са Богом и љубав која подразумева ту заједницу, није ми јасно како може чедни и целомудрени стид да настане из дубоке вере. Ваљда дубока вера то побеђује.

 

Oces da kazes da cednost i stid ne idu uz sjedinjenje sa Bogom, ili te nisam dobro razumeo?

Razdvajas vrlinu od zajednice sa Bogom, ili sta tacno kazes?

 

Zar nije cednost/celomudrenost upravo rec koja najkrace opisuje stanje coveka koji zajednicari sa Bogom?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није прихватљиво зато што има несагледиве импликације! Зато толико и инсистирам на овоме.

 

Dobro je samo sto Bog ne slusa tebe kad sudi o ovakvim stvarima...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није прихватљиво зато што има несагледиве импликације!

 

Могуће је, наравно, ја нисам баш паметан.

Неопрезно сам написао, требало је да додам: "остали тако сматрају", тј. учесници на теми који се не држе строго канонског предања и мисле да је Предање флексибилније.

 

Ја лично то никада не бих прогласио за "норму".

Али, настројење ми не да да одем даље од онога што сам већ написао: Бог зна.

... пустиња је тамо где боли ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobro je samo sto Bog ne slusa tebe kad sudi o ovakvim stvarima...

Сматраш ли да су Бог и Васељенски Сабори у складу или не?

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne rece mi nista za ovo...

 

 

Oces da kazes da cednost i stid ne idu uz sjedinjenje sa Bogom, ili te nisam dobro razumeo?

Razdvajas vrlinu od zajednice sa Bogom, ili sta tacno kazes?

 

Zar nije cednost/celomudrenost upravo rec koja najkrace opisuje stanje coveka koji zajednicari sa Bogom?

Извини, на сто страна сам у кући па нешто и прескочим. Јесте, али то по мени није изговор за дозвољавање самоубиства, ти имаш те врлине при сједињењем са Богом, али не може некоме то да нестане само због тога што је мимо његове воље неко урадио то што је урадио, а таман посла да би после тога Бог изгубио ту везу са нама и тиме прекинуо љубав, ако је вера јака као што рекох ништа је не може уздрмати.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сматраш ли да су Бог и Васељенски Сабори у складу или не?

 

Izvini, ali glupo a i lukavo pitanje...

 

Evo ti jedno kontra: sta mislis, da li je Bog nekad "prekrsio" kanone?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Извини, на сто страна сам у кући па нешто и прескочим. Јесте, али то по мени није изговор за дозвољавање самоубиства, ти имаш те врлине при сједињењем са Богом, али не може некоме то да нестане само због тога што је мимо његове воље неко урадио то што је урадио, а таман посла да би после тога Бог изгубио ту везу са нама и тиме прекинуо љубав, ако је вера јака као што рекох ништа је не може уздрмати.

 

Da mi ne zameris, ali ovo zvuci kao da si govorio o nekom uredjaju ili napravi, a ne o ljudima.

 

Nego, da te pitam: sta bi ti uradio kad bi tebe neki gej uzeo da siluje, a da je zestoko naoruzan?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da mi ne zameris, ali ovo zvuci kao da si govorio o nekom uredjaju ili napravi, a ne o ljudima.

 

Nego, da te pitam: sta bi ti uradio kad bi tebe neki gej uzeo da siluje, a da je zestoko naoruzan?

Па само би му се препустио пошто сам и ја геј, значи за мене би то било блаженство, а још ако је сладак.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па само би му се препустио пошто сам и ја геј, значи за мене би то било блаженство, а још ако је сладак.

 

 Neumesna je ovakva sprnja sa zrtvama uzasnih zlocina silovanja, svih vrsta.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шалу на страну, ми се изгледа не разумемо. Сложили смо се да је неумесно причати за конкретан случај пошто не знамо околности, зато ја мислим да причамо уопштено. Могу ја да будем најхрабрији, али само на речима, да кажем једини прави начин смрти је мученички, а у датој ситуацији да се усерем. Друга ствар, мене је овај дијалог занимао кроз виђење теологије, а не конкретно шта би било кад би било, пошто нигде до сада нисам наишао да се прича о овој проблематици, па ми је стога занимљиво да се продискутује са теолошке стране, да видимо до којих закључака људи долазе.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Neumesna je ovakva sprnja sa zrtvama uzasnih zlocina silovanja, svih vrsta.

Свако види оно што жели да види.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

мене је овај дијалог занимао кроз виђење теологије, а не конкретно шта би било кад би било

 

Prava teologija je uvek vezana za sam zivot, tj. za to sta-bi-bilo-kad-bi-bilo.

Teologija razdvojena od zivota prosto ne postoji...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...