Jump to content

Чедност, част, смрт и самоубиство


Препоручена порука

Да цитирам

 

И да додам , ко ти даје право да судиш о некоме ко је читав живот посветио Христу а ниси био ни у приближно тешкој ситуацији. 

Па свети оци су били упознати са проблематиком и пресудили су како су пресудили. Није то нека нова проблематика за петнаести век, о томе је било одлучено миленијум раније.

Ne, nego upravo suprotno - iz svega toga u Starom zavetu Crkva je izdvojila i prepoznala kao svoje odredjene stvari, pa i ovo sto sam rekao...
Хм, видиш чудо једно како ти то знаш, а свети оци који су учествовали на Васељенским Саборима нису!

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Из дубоке вере само настаје сједињење са Богом и љубав која подразумева ту заједницу, није ми јасно како може чедни и целомудрени стид да настане из дубоке вере. Ваљда дубока вера то побеђује.

 

Oces da kazes da cednost i stid ne idu uz sjedinjenje sa Bogom, ili te nisam dobro razumeo?

Razdvajas vrlinu od zajednice sa Bogom, ili sta tacno kazes?

 

Zar nije cednost/celomudrenost upravo rec koja najkrace opisuje stanje coveka koji zajednicari sa Bogom?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, рекао сам да добровољан одлазак на мучеништво није самоубиство, али је свеједно забрањен.

 

Dobro, ideš ulicom s Evanđeljem u ruci a takvi ti ga žele iščupat iz ruke jer ga žele oskvrnut. a šta sad ti radiš, znaš  odlično da ako im ga predaš 100% ti niko ništa ne uradi, oni ti samo otmu i spale to Evanđelje. A ako se s njima budeš natezao, pružao im otpor i tukao zastrijele te. Tako i te monahinje, i one su imale isti takav osjećaj kao da im neko hoće nešto isčupat iz ruke, iz srca, iz duše, iz života, svejedno čega već, nešto isto tako vrijedno i dragocjeno kao to Evanđelje što su htjeli iščupat iz ruke tebi pa posvrnut a to je bio njihov slobodni izbor i pravo na taj izbor i takav taj njihov aktivni otpor tome što ih je snašlo. Ili bi im možda čak i rekao: Ih, imam ja tih knjiga koliko hoćete kod kuće, samo ga uzmite i spalite, cijepajte, gazite, radite šta hoćete, nema to veze, ja si uzmem drugu? To onda svakako ne bi bilo samoubistvom, jasna stvar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хм, видиш чудо једно како ти то знаш, а свети оци који су учествовали на Васељенским Саборима нису!

 

Sta nisu? Ta zena je u kalendaru Crkve, ne znam o cemu pricas uopste...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jel? A ko ga je to tacno zabranio?
Свети Петар Александријски у својим канонима, чије је каноне Петошести Васељенски Сабор прогласио општеважећим за целу Цркву (иако је следбеник Петров, Свети Григорије Богослов још доста пре тог (Трулског Петошестог Сабора), следећи свога учитеља, изразио правило и меру мучеништва: „не треба га тражити, ни сам се пријављивати, али кад дође, и ухвате те, онда издржи храбро до краја страдање за Христа!”).

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta nisu? Ta zena je u kalendaru Crkve, ne znam o cemu pricas uopste...
О канонима који говоре о самоубиству, као и онима који говоре о силовању монахиња. Ниједан канон не каже да се самоубиство опрашта монахињи која је на тај начин избегла силовање, док сви канони који говоре о самоубиству најоштрије га осуђују...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети Петар Александријски у својим канонима, чије је каноне Петошести Васељенски Сабор прогласио општеважећим за целу Цркву, иако је следбеник Петров, Свети Григорије Богослов још доста пре тог (Трулског Петошестог Сабора), следећи свога учитеља, изразио правило и меру мучеништва: „не треба га тражити, ни сам се пријављивати, али кад дође, и ухвате те, онда издржи храбро до краја страдање за Христа!”

 

Sto znaci da nikad i niko ni u jednoj situaciji ne moze da odstupi od ovoga?

Nece biti da je tako, kanoni su zivo terapeutsko sredstvo, a ne mrtva knjiga pravila...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zvonko je dobro primetio da su ovo o cemu pricamo retki slucajevi, a ne pravilo, ali da ih svakako ima...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sto znaci da nikad i niko ni u jednoj situaciji ne moze da odstupi od ovoga?

Nece biti da je tako, kanoni su zivo terapeutsko sredstvo, a ne mrtva knjiga pravila...

Канони најоштрије осуђују и самосакаћење (нпр. одсецање себи делова тела, као што се дешавало са некима који су себи одсецали пенисе) и такве људе називају самоубицама и непријатељима Творевине, а за оне који себи потпуно одузму живот се рачунало да мрзе Бога па ти види колико је то недопустиво...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О канонима који говоре о самоубиству, као и онима који говоре о силовању монахиња. Ниједан канон не каже да се самоубиство опрашта монахињи која је на тај начин избегла силовање, док сви канони који говоре о самоубиству најоштрије га осуђују...

 

 

Јел тако ,значи кажу канони и готово , нема им спаса. Рекох ја, "тешко вама књижевници"... 

Срећа само да Христос неће судити по канонима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Канони најоштрије осуђују и самосакаћење (нпр. одсецање себи делова тела, као што се дешавало са некима који су себи одсецали пенисе) и такве људе називају самоубицама и непријатељима Творевине, а за оне који себи потпуно одузму живот се рачунало да мрзе Бога па ти види колико је то недопустиво...

 

Sad si vec otiso u trivijalnost, jer sakacenje udova sa ovim nema bas nikakvog dodira.

Pricamo o zivom zivotu, a ti izbegavas da o tome pricas nego se non-stop hvatas za kanone kao za neki drzavni zakon...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел тако ,значи кажу канони и готово , нема им спаса. Рекох ја, "тешко вама књижевници"... 

 

Bas to...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да заокружим моје виђење да. Мени је неоправдано самоубиство, оне су га извршиле, шта да су по Божијем промислу биле пуштене, или мучене па настрадале. Шта ови ушли, видели монахиње и рекли сада ћемо да вас силујемо и оне због тога скочиле или су виделе да су друге силовали па ајде да скочимо. Било је много избора шта ће им се десити, а оне су мислиле само да ће бити силоване и одлучиле се на то, значи помисао их је натерала на тај чин. Ни један од нас не зна околности, али добро причамо уопштено.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не идемо у Стари завет, Бог није неко који нас кажњава, канони исто забрањују мирисе, па се данас многи миришу.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да заокружим моје виђење да. Мени је неоправдано самоубиство, оне су га извршиле, шта да су по Божијем промислу биле пуштене, или мучене па настрадале. Шта ови ушли, видели монахиње и рекли сада ћемо да вас силујемо и оне због тога скочиле или су виделе да су друге силовали па ајде да скочимо. Било је много избора шта ће им се десити, а оне су мислиле само да ће бити силоване и одлучиле се на то, значи помисао их је натерала на тај чин. Ни један од нас не зна околности, али добро причамо уопштено.

 

Pa kad ne znamo okolnosti, onda je neumesno da tvrdimo sve to tako olako i decidirano...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...