Jump to content

Чедност, част, смрт и самоубиство


Препоручена порука

А опет бивши развратник и оргијаш Аврелије

 

Jes tako, BIVSI... ali opet postavljas nesto sto nema nikakve veze sa temom...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шалу на страну, ми се изгледа не разумемо. Сложили смо се да је неумесно причати за конкретан случај пошто не знамо околности, зато ја мислим да причамо уопштено. Могу ја да будем најхрабрији, али само на речима, да кажем једини прави начин смрти је мученички, а у датој ситуацији да се усерем. Друга ствар, мене је овај дијалог занимао кроз виђење теологије, а не конкретно шта би било кад би било, пошто нигде до сада нисам наишао да се прича о овој проблематици, па ми је стога занимљиво да се продискутује са теолошке стране, да видимо до којих закључака људи долазе.

 

     Бирај мало како се изражаваш, имаш доста места на нету где можеш да се препушташ гејевима и  да  се ''усереш'', само те цитирам пре него обришем овакве постове.Ово је православни форум.

     Имаш право да узражаваш своје мишљење  пристојним изражавањем, док не пошчнеш да саблажњаваш .

 

    Дакле, ''будимо људи''.

    Поздрав.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Razumemo se. 

Silovanje kao i drugi oblici mucenistva nisu povod za samoubistvo.

Ipak, Crkva se ne ogradjuje i ne stavlja na istu ravan sve jer nisu motivi kod svih isti.

Ono sto bih ja naglasio je da nam licnosti nisu svima iste i da zbog te labilnosti Bog snishodi takvima.

Uostalom, kada je vladika Porfirije na BF postavio pitanje o samoubistvu jednom studentu pre mnogo godina, student je bio kategorican da je ovaj pocinio zlo protiv Tvorca i da mu nema spasenja, na sta je Porfirije odgovorio smireno, a kako mozete zasigurno znati da ga Bog nece docekati sa osmehom u Carstvu.

Па није „фора” да ми преузмемо улогу Судије и пресуђујемо оно што нико не зна све до Страшног Суда (можда ћемо срести цара Нерона у рају!), већ у томе да се јасно зна шта је исправно, а шта не. А ја мислим да ако можда по многим питањима није, оно да је бар по овом став Цркве јасан.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@мирођија

За прво се слажем, а за друго једино да сам рекао обавим велику нужду, али мислим да то није ништа за саблажњавање пошто је у нашем жаргону.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па није „фора” да ми преузмемо улогу Судије и пресуђујемо оно што нико не зна све до Страшног Суда (можда ћемо срести цара Нерона у рају!), већ у томе да се јасно зна шта је исправно, а шта не. А ја мислим да ако можда по многим питањима није, оно да је бар по овом став Цркве јасан.

Nije akcenat na preuzimanju uloge nego na razlicitosti tipologija i talenata, kao i motiva.

To je spektar po kojem ni Bog ni Crkva ne mogu imati jednostran i jednosmeran kriterijum.

Tvoje insistiranje vodi ka tome da fiksiras slobodu coveciju u ime stavova ali u tome i jeste problem jer zbog izobilja personalne razlicitosti Crkva i ne moze da ima jedan univerzalan stav.

 

ps. Neron... jos uvek razmisljam o spaljivanu hriscana koje je koristio kao rasvetu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По мени можемо да причамо о људским слабостима и да оне доведу до самоубиства, али да неко због чедности себи одузме живот да не би тиме прекинуо однос са Богом е то не могу да прихватим. Наравно свако има право на своје мишљење.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@мирођија

За прво се слажем, а за друго једино да сам рекао обавим велику нужду, али мислим да то није ништа за саблажњавање пошто је у нашем жаргону.

 

    Слажем се и ја да тако можеш у свом жаргону ,  приватно, али  овде није баш у нашем жаргону.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije akcenat na preuzimanju uloge nego na razlicitosti tipologija i talenata, kao i motiva.

To je spektar po kojem ni Bog ni Crkva ne mogu imati jednostran i jednosmeran kriterijum.

Tvoje insistiranje vodi ka tome da fiksiras slobodu coveciju u ime stavova ali u tome i jeste problem jer zbog izobilja personalne razlicitosti Crkva i ne moze da ima jedan univerzalan stav.

Често сам и ја тако мислио, да нису можда оци пренаглили и пребрзо сазвали Васељенске Саборе, осудивши јеретике пре него што су ови (јеретици) и имали шансе да буду убеђени у Истину (поготово пошто је су неке јереси настајале пуко из језичких разлога при нпр. буквалном преводу с кинија на латински (уместо превода смисла), или с арамејског на кини). Међутим тако је како је, имамо то што имамо, и без тог компаса ставова и чврстог придржавања њима ризикујемо да релативизујемо све и да се претворимо у понор, празан амбис...

 

ps. Neron... jos uvek razmisljam o spaljivanu hriscana koje je koristio kao rasvetu...
Да...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Често сам и ја тако мислио, да нису можда оци пренаглили и пребрзо сазвали Васељенске Саборе, осудивши јеретике пре него што су ови (јеретици) и имали шансе да буду убеђени у Истину (поготово пошто је су неке јереси настајале пуко из језичких разлога при нпр. буквалном преводу с кинија на латински (уместо превода смисла), или с арамејског на кини). Међутим тако је како је, имамо то што имамо, и без тог компаса ставова и чврстог придржавања њима ризикујемо да релативизујемо све и да се претворимо у понор, празан амбис...

 Да...

Ok.

Mada nigde nisam decidirano rekao sta je sta.

I ne bih nuzno svaki nedostatak konkretnog odgovora doveo pred rub relativizacije.

Ipak, postoje znanja koje nam nekad izmicu i koje ne mozemo zaokruziti u sistem.

Zato je paradoxalnost slobode mislim najveci izazov i Samom Bogu.

I veoma je tesko podvuci granice izmedju "izvole se Duhu i nama" i "izvole se samo nama".

A ne treba zaboraviti da ako je neko bio jeretik da je nuzno otpisan iz soteriologije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По мени можемо да причамо о људским слабостима и да оне доведу до самоубиства, али да неко због чедности себи одузме живот да не би тиме прекинуо однос са Богом е то не могу да прихватим. Наравно свако има право на своје мишљење.

 

   Не можеш  да имаш ''однос са Богом'', већ  однос  према  Богу, свој лични, ако  не поседујеш веру.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

   Не можеш  да имаш ''однос са Богом'', већ  однос  према  Богу, свој лични, ако  не поседујеш веру.

Нисам баш најбоље разумео твој одговор на моју реченицу.

Али се у потпуности слажем са твојом реченицом.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам баш најбоље разумео твој одговор на моју реченицу.

Али се у потпуности слажем са твојом реченицом.

 

  Можда грешим, и зато се извињавам унапред,  али ми твој  пост личи на објашњење неког  телесног односа са Богом.

  Па зато  кажем  да,  ако неко  нема вере  у Бога,  може  да  има  свој  однос  према  Богу, значи неко своје лично мишљење.

  Ваљда  се  некако  изразих  да  се  разумемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Можда грешим, и зато се извињавам унапред,  али ми твој  пост личи на објашњење неког  телесног односа са Богом.

  Па зато  кажем  да,  ако неко  нема вере  у Бога,  може  да  има  свој  однос  према  Богу, значи неко своје лично мишљење.

  Ваљда  се  некако  изразих  да  се  разумемо.

Разумем ја шта си ти рекла, али нисам разумео твој пост у односу на мој, пошто има други смисао. А где се баш ухвати за телесни однос, ја сам овде описивао верника, а не неверујућег, ваљда човек (верујући) има неки однос са Богом. а да није телесни.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумем ја шта си ти рекла, али нисам разумео твој пост у односу на мој, пошто има други смисао. А где се баш ухвати за телесни однос, ја сам овде описивао верника, а не неверујућег, ваљда човек (верујући) има неки однос са Богом. а да није телесни.

 

Разумем ја шта си ти рекла, али нисам разумео твој пост у односу на мој, пошто има други смисао. А где се баш ухвати за телесни однос, ја сам овде описивао верника, а не неверујућег, ваљда човек (верујући) има неки однос са Богом. а да није телесни.

     Да не спамујем тему.

     Разумела сам и ја шта си ти хтео да кажеш, али  не волим да се изражавам лукаво. Мада умем и могу.

     Нема наравно потребе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

     Да не спамујем тему.

     Разумела сам и ја шта си ти хтео да кажеш, али  не волим да се изражавам лукаво. Мада умем и могу.

     Нема наравно потребе.

Е за ово те стварно ништа не разумем. Хоћеш да кажеш да сам писао лукаво?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...