Jump to content

Чедност, част, смрт и самоубиство


Препоручена порука

Za takve zene i devojke (= koje su bile silovane) uvek se govorilo da su obescascene...
Обешчашћене су оне што врше разврат по сплавовима, а не чедна девојка која је силована; у супротном то би било извртање израза, а чему израз ако значи супротно од онога што његова етимологија казује?

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Обешчашћене су оне што врше разврат по сплавовима, а не чедна девојка која је силована; у супротном то би било извртање израза, а чему израз ако значи супротно од онога што његова етимологија казује?

 

Vidi pitanje iznad, da ne ulazimo sad u sitna crevca...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle, da malo skratimo (imam obaveze, pa da ne rastezem pricu do ponoci), drugim recima receno - vas dvojica hocete da kazete nesto ovako:

 

"Znas kako devojko/zeno/monahinjo, to sto ti izgaras od sramote ako si silovana nista ti ne vredi, jer si prekrsila kanone, tako da dzabe ti je sve tvoje trepetno stajanje pred Bogom, bolje ti je da budes silovana, nego da izgubis glavu braneci svoju cestitos..."

 

Jesam nesot pogresio?

Па управо је та узалудна срамота знак гордости (=узалудности)!

Не треба да је буде срамота за нешто што није њена кривица.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ti neko kaže ovako, imaš četri mogućnosti: 

 

1. Odreci se Hrista momentalno, budeš pošteđena

i ništa ti se ne desi, ni vlas s glave ti ne bude falit

2. Odreci se Hrista sutra, dobiješ 24 sata na razmišljanje, ne budeš ubijena već ozbičevana

pa puštena na slobodu ili obešćašćena pa puštena na slobodu, a ta kazna je zbog čekanja

3. Ne odreci se - budeš mučena, obešćašćena pa potom svejedno opet ubijena

4. Ili se ubij sama pa ne budeš ni mučena a ni silovana, a niti se odrekneš Hrista.

Šta biste izbrali vi od tih 4 mogućnosti? Nadam se da je sad jasnije

da to samoubistvo ustvari nikakvim samoubistvom nije u takvoj situaciji.

To je sprečavanje goreg zlo a najgore što se može desiti monahinji,

zavjetovanoj djevici je oskvrnavljivanje, obešćašćivanje je nešto drugo,

ovo je teže i gore. iako s vana to možda izgleda isto, monahinja ili djevojka. 

 

To je sprečavanje goreg zla a najgore što se može desiti monahinji,

zavjetovanoj djevici je oskvrnavljivanje. Obešćašćivanje je nešto drugo, 

ovo je mnogo teže i gore od obeščašćivanja jer atakuje na samog Hrista

i na njihov zavjet kome su one dale i zavjetovale se braniti dok su žive..

Obešćašćivanje je dehonestacija a ovo bi bio sakrilegij, svetokradež. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро питање, мада је мало незахвално расправљати о овако осетљивим темама...

 

У сваком случају поштујем одлуку тих мученика и мислим да је Црква правилно прихватила такав поступак као мучеништво. Са друге стране мислим да то не треба претерано величати, посебно не као "правило". То је нешто као "јуродивост" - само за посебне и одабране.

 

Силовање је грех силоватеља и он је једини који је ту "упрљао част".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ti neko kaže ovako, imaš četri mogućnosti: 

 

1. Odreci se Hrista momentalno, budeš pošteđena

i ništa ti se ne desi, ni vlas s glave ti ne bude falit

2. Odreci se Hrista sutra, dobiješ 24 sata na razmišljanje, ne budeš ubijena već ozbičevana

pa puštena na slobodu ili obešćašćena pa puštena na slobodu, a ta kazna je zbog čekanja

3. Ne odreci se - budeš mučena, obešćašćena pa potom svejedno opet ubijena

4. Ili se ubij sama pa ne budeš ni mučena a ni silovana, a niti se odrekneš Hrista.

Šta biste izbrali vi od tih 4 mogućnosti? Nadam se da je sad jasnije

da to samoubistvo ustvari nikakvim samoubistvom nije u takvoj situaciji.

To je sprečavanje goreg zlo a najgore što se može desiti monahinji,

zavjetovanoj djevici je oskvrnavljivanje, obešćašćivanje je nešto drugo, ovo je teže i gore. 

 

To je sprečavanje goreg zlo a najgore što se može desiti monahinji,

zavjetovanoj djevici je oskvrnavljivanje, obešćašćivanje je nešto drugo, 

ovo je mnogo teže i gore od obeščašćivanja jer atakuje na samog Hrista

i na njihov zavjet kome su one dale i zavjetovale se braniti dok su žive..

Obešćašćivanje je dehonestacija a ovo bi bio sakrilegij, svetokradež. 

Под 3) је једино хришћански, све остало је препуштање својим слабостима...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро питање, мада је мало незахвално расправљати о овако осетљивим темама...

 

У сваком случају поштујем одлуку тих мученика и мислим да је Црква правилно прихватила такав поступак као мучеништво. Са друге стране мислим да то не треба претерано величати, посебно не као "правило". То је нешто као "јуродивост" - само за посебне и одабране.

 

Силовање је грех силоватеља и он је једини који је ту "упрљао част".

Па Црква никако НИЈЕ то прихватила као мучеништво. Ту се неки залетели oној теми о Суљи да хвале тај поступак и проглашавају га за мучеништво, па сам ја рекао с'танте успорите, погледајте да свети оци, да Предање и канони тврде супротно!

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није? Зар нема неких светих мученица које су страдале на тај начин?

 

Мрзи ме да тражим сада, али прилично сам сигуран да сам видео пар примера...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није? Зар нема неких светих мученица које су страдале на тај начин?

 

Мрзи ме да тражим сада, али прилично сам сигуран да сам видео пар примера...

Није, то би носило врло опасне импликације!

Можда има неких житија, има свакаквих житија, али ја говорим о Васељенсим Саборима и њиховим одлукама (а међу тим одлукама је и анатема онима који прихватају житија која су супротна Предању).

 

 

Jeretik je onaj koji kvari dogmatiku Crkve, a ovde ne pricamo nista o tome...

Па причамо, зато што ово има догматске импликације...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Под 3) је једино хришћански, све остало је препуштање својим слабостима...

 

Problem je u tome što u njihovom slučaju se obešćašćivanje ili bolje reći oskvrnljivanje u slučaju kad su to monahinje, kojem nisu zabranile može smatrat apostazijom.Zato što su one dužne branit taj svoj zavjet i pred sobom samima a i pred drugima, kako god mogu, prestupak zavjeta kojem nisu zabranile je za njih već bio činom jasne i velike, otvorene apostazije - odricanja se od Hrista i zavjeta koji su mu dale.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Problem je u tome što u njihovom slučaju se obešćašćivanje ili bolje reći oskvrnljivanje u slučaju kad su to monahinje, kojem nisu zabranile može smatrat apostazijom. Problem je u tome što su one dužne branit taj svoj zavjet i od samih sebe a i od drugih, kako god mogu, prestupak zavjeta kojem nisu zabranile je za njih već bio činom jasne i velike, otvorene apostazije - odricanja se od Hrista i zavjeta koji su mu dale.

To можда код вас, код нас канони тврде да силована монахиња не подлеже било каквој санкцији. Као што већ рекох монахиња подлеже епитимији за прељубу ако добровољно учини грех разврата, али ако је њен живот био беспрекоран, па је неко силује, онда не подлеже апсолутно никаквим санкцијама...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To можда код вас, код нас канони тврде да силована монахиња не подлеже било каквој санкцији.

 

Naravno da je bilo slučajeva silovanih monahinja koje nisu čak imale nikakvu šansu rješit tu situaciju takvim samoubistvom kao te u Hagia Sofiji, takve se potim nisu imale pravo poslije toga više ubit jer ono veće zlo koje bi one tim činom otklonile ili spriječile i koje bi ih u tom slučaju opravdavalo se već desilo. U tom duhu se onda naravno i govori o toj poštedi od sankcija. Tada bi se ubile samo zbog svoje dehonestacije, zbog svog normalnog ljudskog osjećaja gubitka časti a ne zbog skvrnavljenja zaručničke veze sa Hristom i to ih onda u tom slučaju dalje ne bi opravdavalo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da je bilo slučajeva silovanih monahinja koje nius čak imale nikakvu šansu rješit tu situaciju takvim samoubistvom, takve se potim nisu imale pravo više ubit jer ono veće zlo koje bi one tim činom otklonile ili spriječile i koje bi ih u tom slučaju opravdavalo se već desilo. U tom duhu se onda naravno i govori o toj poštedi od sankcija.

Не! Погрешно си схватио, код нас подлежу санкцијама ако изврше такво самоубиство (самоубице не добијају опело и молитве Цркве), али не ако су силоване, зато што се код нас самоубиство никада не посматра као излаз (као што рекох, свети оци су забранили чак и добровољни одлазак на мучеништво - што није самоубиство, и увек саветовали бежање, кажу бежи, али ако те ухвате немој се одрећи Христа ни по коју цену). Зато сам и питао Кенобија зашто га не забрињава што му је резон попут твог, супротан Православном Предању и етосу...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle, da malo skratimo (imam obaveze, pa da ne rastezem pricu do ponoci), drugim recima receno - vas dvojica hocete da kazete nesto ovako:

 

"Znas kako devojko/zeno/monahinjo, to sto ti izgaras od sramote ako si silovana nista ti ne vredi, jer si prekrsila kanone, tako da dzabe ti je sve tvoje trepetno stajanje pred Bogom, bolje ti je da budes silovana, nego da izgubis glavu braneci svoju cestitos..."

 

Jesam nesot pogresio?

Значи да је срамота већа од вере?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...