Jump to content

Чедност, част, смрт и самоубиство


Препоручена порука

Због чега је чедност тако узвишена да се не сматра самоубиством ако неко због ње себи одузме живот?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Bolje ti je izgubiti glavu, nego svoju ogresiti dusu" - taj etos je nekad bio apsolutno imperativ za svakog hriscanina, doslovce i bez ostatka. Njime su pravi hriscani ziveli non-stop...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Због чега је чедност тако узвишена да се не сматра самоубиством ако неко због ње себи одузме живот?

Ко каже да се не сматра? Нисам приметио да је на оној теми расправа разрешена?

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Bolje ti je izgubiti glavu, nego svoju ogresiti dusu" - taj etos je nekad bio apsolutno imperativ za svakog hriscanina, doslovce i bez ostatka...

Силовање није грех силоване девојке/жене већ силоватеља, то свети оци врло недвосмислено тврде...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко каже да се не сматра? Нисам приметио да је на оној теми расправа разрешена?

Овде сам ставио да се настави са оне теме да ону не би гушили.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Bolje ti je izgubiti glavu, nego svoju ogresiti dusu" - taj etos je nekad bio apsolutno imperativ za svakog hriscanina, doslovce i bez ostatka...

А како ће неко огрешити своју душу ако је обешчашћен?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da usmerimo pricu - odavde smo krenuli sa razgovorom.

Prepoznacete koja je cija poruka, na drugoj temi su sacuvane u originalu...

 

https://www.pouke.org/forum/topic/23251-%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B8-%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%98%D1%83-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D1%83-%D1%81/page-5

 

 

Хммм... Ово ми никада није било јасно, како су смеле монахиње да се убију? Убиле су се да не би биле силоване. Јел то значи да је боље убити се него доживети силовање? Јел то значи да је у одређеном случају самоубиство оправдано?

 

Знам да није ово тема ни близу, али волела бих да ме неко упути на неки текст који то објашњава, ако постоји.

Хвала. 

 

Ima primera u istoriji Crkve, gde su izuzetno cedne i cestite zene ovako sacuvale svoju cednost, i nisu ni najmanje pogresile.

Recimo, majka svetih Makaveja je sama usla u oganj, posle svojih sinova, da ne bi kome od mucitelja pala u ruke i bila obescascena.

 

I kod nas je skorije bio onaj slucaj u Beogradu, kad je cestita i cedna devojka skocila sa terase svog stana, nakon sto su joj dvojica bilmeza upali u stan i hteli da je siluju. Bio je ovaj slucaj i u novinama.

 

Dakle, nikad nemoj da zaboravis da Bog gleda coveka pravo u srce.

 

Naravno, samoubistvo je sasvim pogresno samo po sebi, ali ovo o cemu pricamo nije samoubistvo, vec stradanje na pravdi Boga.

Drugim recima, da turski manijaci nisu upali nikom od tih monahinja ne bi ni palo na um nista slicno samoubistvu, nego bi zivele normalno kao i do tad...

 

...................

 

Ima primera u istoriji Crkve, gde su izuzetno cedne i cestite zene ovako sacuvale svoju cednost, i nisu ni najmanje pogresile.

Recimo, majka svetih Makaveja je sama usla u oganj, posle svojih sinova, da ne bi kome od mucitelja pala u ruke i bila obescascena.

 

I kod nas je skorije bio onaj slucaj u Beogradu, kad je cestita i cedna devojka skocila sa terase svog stana, nakon sto su joj dvojica bilmeza upali u stan i hteli da je siluju. Bio je ovaj slucaj i u novinama.

 

Dakle, nikad nemoj da zaboravis da Bog gleda coveka pravo u srce.

 

Naravno, samoubistvo je sasvim pogresno samo po sebi, ali ovo o cemu pricamo nije samoubistvo, vec stradanje na pravdi Boga.

Drugim recima, da turski manijaci nisu upali nikom od tih monahinja ne bi ni palo na um nista slicno samoubistvu, nego bi zivele normalno kao i do tad...

И владика Давид је говорио о проблему самоубиства, на оним клиповима што је о. Иван постављао. Вреди погледати заиста.

 

..............................

 

А шта ћемо онда са мученицима, зар није било лакше да се убију него да трпе муке. Јер обешчашћење неке жене теже од мучења који су преживљавали неки Христа ради? Јесте срам јачи од смрти (мислим на ову нажу физичку), али не знам колико је то прихватљиво да неко изврши самоубиство да не би био обешчашћен. Ипада да је чедност нешто нај нај нај узвишеније.

 

..............................

 

Колико сам упућен у Предање мислим да се свети оци не би сложили с њиховом одлуком на самоубиство...

 

..............................

 

Мени моја маленкост говори, да су монахиње сигурно правилно поступиле када су скочила са галерија да се убију радије него да буду обешчаћене, јер оне су се заветовале Богу ,и сигурно тај и такав Бог неће дозволити да њихове душе никада не виде нашег Створитеља зато што нису дозволиле да буду живе,   а  осрамоћене,  обешчашћене,  оскрнављене  као  сасуд Бога  живога.

 

   А  и  можда  је  то  данас  јако  чудно  и  смешно,  јер  мозак  данашњег  погубљеног  човека  не  може  да  прихвати  да су  постојала

времена  када  је  телесна  чистота  била  основ  живота   и  душе.

 

...............................

 

Не бих се сложио. Прочитао сам велику већину канона икада састављених и нигде не пише да се дозвољава самоубиство под било којим околностима (али се умоболном снисходи и држи опело јер није знао шта чини). С дргуге стране пише да се силована монахиња не рачуна као обешчашћена (нити „обична” жена, али то наглашавам зато што се грех разврата за монахиње рачуна као прељуба, док је за мирјанке то „само” разврат, осим ако није удата, онда је то наравно по дефиницији прељуба), зато што јој је то учињено против њене воље. Мени лично се чини да би свети оци ово третирали као гордост...

 

................................

 

I ne samo zbog toga, to sad ne moram ni da pišem jer je Mirođija to lijepo objasnila. One su Hristove zaručnice, s Hristom su one jedno. Njihova tijela više ne pripadaju nikome osm Hristu. Pa si sami dalje izvucite ostale zaključke sami. Nije potrebno to dalje ni razvodit, kad se reklo da su s Hristom jedno.Osim toga njima je bilo sasvim jasno da bi poslije silovanja odmah bile svejedno pobijene, onda bolje ovako, u smrt bez silovanja nego s njim pa opet na kraju svejedno ubijene. A i kakav bi im život bio da su takve silovane još ostale i na životu, šta bi si o sebi mislile? ne radi se ti u nikakvoj časti ili ne-časti, o tom što mi laici smatramo "obešćašćivanjem". U njihovom slučaju je to teško oskvrnivljanje nečeg vrlo svetog, njihove posvećujuće veze sa Hristom što su dužne spriječiti i zabraniti bilo kako to mogu, bilo kakvim sredstvima, osim ubistvom druge osobe, naravno.

 

..................................

 

Pa rekoh da to nije samoubistvo.

 

Kad je covek priteran od nekog na nesto sramno i necasno pa na to ne pristaje ni po cenu zivota je jedno, a nesto sasvim deseto je kad covek razmislja o samoubistvu bez takvog pocvoda.

 

Dakle, ove monahinje nisu samoubice, nego isto tako mucenici, iako postradali na drukciji nacin.

 

Osim toga, ne znam ni za jedan primer da su neki mucenici najpre bili silovani pa umoreni.

Jedno je kad se radi o samoj glavi, a drugo kad se radi o cednosti i casti.

 

I prosto moramo da se naviknemo da ne mozemo mi sve nasim ogranicenim umom da izmerimo, i da ima mnogo stvari koje su samo i iskljucivo Bogu jasne i vidljive...

 

..............................

 

Дај брате Кеноби као да се силовање монахиња није дешавало много пута у току варварских упада у Римско царство, па ипак свети оци када су састављали каноне никада нису резоновали на тај начин на који ти тренутно резонујеш (зар те нимало не забрињава што се тај резон поклапа са резоном Јосипа Бибића?).

 

..............................

 

Ne rezonujem ja, nego Crkva u datim i odredjenim slucajevima.

Majka svetih Makaveja, npr., je takodje sveta, i zajedno sa njima u kalendaru svetih...

 

..............................

 

То је скроз друго, она је била под Мојсијевим Законом, под Старим Заветом. За хришћане је то врло опасан резон ако сагледамо импликације...

 

..............................

 

Sta to govoris? Ona je u hriscanskom kalendaru praznika, kao i svi starozavetni sveti, koji su "svim bicem bili hriscani pre hriscanstva"...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта? И Мојсије је у хришћанском календару па то не значи да треба да се обрезујемо, држимо суботу и каменујемо прељубнице... У реду, надаље пишем тамо.
Ово прељубнице сам поменуо у вези са Старим Заветом, не мислим да има везе са темом, јер силоване жене нису ни прељубнице, ни развратнице, нити обешчашћене...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Силовање није грех силоване девојке/жене већ силоватеља, то свети оци врло недвосмислено тврде...

 

Naravno da nije njen greh, ali ne mozete tako kockasto da posmatrate zivot.

 

Zar je moguce da u vasem poimanju Crkve nema mesta za ljude koji ne mogu da zamisle da ni militrenutak ni jednom cesticom bica pripadaju necemu ili nekome necednom?

 

Pomenuo sam primer ove devojke iz Beograda - izuzetno je o njoj tada probesedio neko iz Crkve bas, ne secam se ko tacno, ali je bas lepo objasnio da je njen postupak apsolutno postupak mucenika koji sav tezi cednsoti i cistoti bica...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово прељубнице сам поменуо у вези са Старим Заветом, не мислим да има везе са темом, јер силоване жене нису ни прељубнице, ни развратнице, нити обешчашћене...

 

Jesu obescascene, a ovo drugo nisu, naravno...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan

 

Kad je covek priteran od nekog na nesto sramno i necasno pa na to ne pristaje ni po cenu zivota je jedno, a nesto sasvim deseto je kad covek razmislja o samoubistvu bez takvog pocvoda.

 

Dakle, ove monahinje nisu samoubice, nego isto tako mucenici, iako postradali na drukciji nacin.

 

Osim toga, ne znam ni za jedan primer da su neki mucenici najpre bili silovani pa umoreni.

Jedno je kad se radi o samoj glavi, a drugo kad se radi o cednosti i casti.

 

 

Па и мученицима је било срамно и нечасно да се одрекну Христа, па се нису убили већ били мученички убијени.

И зашто је силовање толико страшније?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan

 

 

 

Па и мученицима је било срамно и нечасно да се одрекну Христа, па се нису убили већ били мученички убијени.

И зашто је силовање толико страшније?

 

Ne poredis uopste iste stvari.

 

Kad te neko tera da se odreknes Hrista, ti jednostavno ne pristajes.

 

Ali ovim cestitim zenama je pretilo ne prosto da budu primorane da se odreknu - to bi (verovatno) doslo kasnije - nego da najpre budu besomucno silovane od citave mase manijakalnih ratnika. Za njih bi to svakako bilo de facto i na delu odricanje od Hrista precistoga i najcednijega, pa su u skladu sa tim i postupile.

 

Ako su Mu one vec prinele cvet svoga bica, zasto bi sad dozvolile da se taj cvet unisti? Njihova ljubav prema Bogu je sigurno bila vatrena i silovita, a njihova misao o cednosti bica neprikosnovena...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da nije njen greh, ali ne mozete tako kockasto da posmatrate zivot.

 

Zar je moguce da u vasem poimanju Crkve nema mesta za ljude koji ne mogu da zamisle da ni militrenutak ni jednom cesticom bica pripadaju necemu ili nekome necednom?

 

Pomenuo sam primer ove devojke iz Beograda - izuzetno je o njoj tada probesedio neko iz Crkve bas, ne secam se ko tacno, ali je bas lepo objasnio da je njen postupak apsolutno postupak mucenika koji sav tezi cednsoti i cistoti bica...

Па не припадају, зато сам и рекао раније да је то у ствари гордост, јер не можеш да припадаш некоме ако је против твоје воље. Зато се то и зове (на)силовање...

Смело бих иначе изјавио да је тај који је тако пробеседио јеретик, али нећу, зато што тренутно расправљамо о томе, па би било безвезе, јер није фора да сад да бацам оптужбе на неистомишљенике, већ на теми и расправљамо о томе да би се разрешило.

 

 

 

Jesu obescascene, a ovo drugo nisu, naravno...

 

Нису, зато што не може нико да ти узме част, можеш једино сам да је изгубиш...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@A. Bogdanovic

 

Нису, зато што не може нико да ти узме част, можеш једино сам да је изгубиш...

 

Za takve zene i devojke (= koje su bile silovane) uvek se govorilo da su obescascene...

 

 

Смело бих иначе изјавио да је тај који је тако пробеседио јеретик

 

Jeretik je onaj koji kvari dogmatiku Crkve, a ovde ne pricamo nista o tome...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle, da malo skratimo (imam obaveze, pa da ne rastezem pricu do ponoci), drugim recima receno - vas dvojica hocete da kazete nesto ovako:

 

"Znas kako devojko/zeno/monahinjo, to sto ti izgaras od sramote ako si silovana nista ti ne vredi, jer si prekrsila kanone, tako da dzabe ti je sve tvoje trepetno stajanje pred Bogom, bolje ti je da budes silovana, nego da izgubis glavu braneci svoju cestitost..."

 

Jesam nesto pogresio?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...