Jump to content

Неколико чињеница за све који гледају серију "Сулејман Величанствени"

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Гости

Са фејсбук профила о. Љубе Костића

 

 

iiMdnQ8Hrc1a3.png

 

 

Неколико чињеница за све који гледају серију "Сулејман Величанствени" -
Једна од највећих туристичких знаменитости Истанбула јесте џамија-музеј Света Софија, главна џамија из времена турских султана, Сулејмана, његових претходника и наследника. Па добро је да запамтимо неколико чињеница:


1) Света Софија је изграђена у 6. веку као хршћанска црква, од стране цара св. Јустинијана.


2) Хиљаду година, све до градње св. Петра у Риму, није било веће цркве од ње.


3) Била је посвећена Христу, као Мудрости Божјој, св. Мудрости (грч. Хагиа Софиа) 


4) Архитектонски облик ове цркве јесте основа хришћанске архитектуре уопште, као и исламских џамија, које су покупиле њен облик.


5) За ову цркву је био написан и посебан обред-византијски. Како се данас служи у православним црквама, некад се служило у овој цркви.


6) Хиљаду година ово је била црква крунисања римских царева - владара тадашњег света.


7) Била је то саборна црква константинопољских (изворни назив Истанбула) патријараха.


8) У њој је одржано неколико значајних црквених сабора.


9) На њеном главном олтару десио се и 1054. формални раскол између римокатолика и православних.


10) Као црква је функционисала све до 1453, до турског освајања града.


11) Уочи самог освајања одржано је задње хришћанско богослужење у њој. На њему се причестио последњи пут и последњи римски цар, Константин XIII Палеолог.


12) У њу су се склонили многобројни цивили пред Tурцима.


13) Пре турског упада, мистериозна светлост напустила је цркву.


14) Турци су упали у њу, извршивши невиђени масакр незаштићених људи на светом месту.


15) Многобројне монахиње бациле су се са галерија, да би избегле силовање турских војника.


16) У цркву након тога улази султан Мехмед освајач, на коњу.


17) Након тога Tурци је празне од свега хришћанског инвентара, уништивши притом и 15-метарску сребрну олтарну преграду - иконостас.


18) Фреске и мозаици, ремек-дела хришћанске уметности, који су прекривали читаву цркву, премазани су фарбом, и пресликани цитатима Курана и исламском орнаментиком.


19) Споља су дозидана садашња 4 минарета, а крст на врху је замењен полумесецом.


20) Остало је само име, у турској варијанти - Ајасофија. 


21) Поред цркве је и гроб св. цара Константина Великог.


22) На галерији цркве је и гроб венецијанског кнеза Енрика Дандола, који је одговоран за пљачку и уништавање Константинопоља.


23) У крстионици цркве начињен је маузолеј турских султана. 


24) Једино хришћанско богослужење извршено је потајно 1919, од стране грчког војног капелана.


25) Јер је све до 1935. служила као џамија. 


26) Те године је турска влада, по наредби утемељивача модерне турске републике, и њеног првог предсједника, Мустафе Кемала Ататурка, секуларизирала Аја Софију, претворивши је у музеј. 

Црква, дакле, није враћена хришћанима, након силних покоља и оскрнављења у њој. Можда и боље. Да буде трајни подсетник хришћанима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 99
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Пратим од почетка. Глумци одлични. Пратим јер ме занима како Турци себе виде у Историји.

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пратим од почетка. Глумци одлични. Пратим јер ме занима како Турци себе виде у Историји.

 

Turci besni zbog serije "Sulejman Veličanstveni": Kao da je ceo život proveo u spavaćoj sobi
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се глуме и сценарија тиче, одушевљен сам. Глумци глуме готово савршено. Ако се сетимо неких наших

серија, хрватских или ове црногорске која се управо приказује можемо да закључимо да је далеко испред истих.

А веродостојност серије је друга прича. 

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово горе нису разлози због чега не би требало гледати серију. Ја сам се баш начудио да сам код о.Љубе пронашао ово на профилу.

Серија је лоша сапуница, са просјечним сценаријом, и као што се види из незадовољства у Турској, фалична и са аспекта историје. Ово су разлози због којих је не би гледао, ко воли нек изволи, а не због наведених разлога горе.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Пајко,

Па сумњам да ћеш из те серије ишта сазнати у вези Турака и њиховог виђења тадашњег Османлијског царства...и они сами негодују против те серије!Требао би знати да је то вјероватно комерцијална серија,па према томе вјероватно не држи до истине и одређених чињеница,него само да буде што занимљивија,како би се прогурала даље у свијету,а посебно на Балкану.Кажем вјероватно пошто је нисам гледао и немам жељу да је гледам!

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово горе нису разлози због чега не би требало гледати серију.
 

Па и ниси, то су чињенице за све оне који гледају.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имао сам прилике да погледам једну епизоду, током које се сестра својски трудила да ми објасни ко је ко  и ко шта коме мисли (узалуд вам труд свирачи...), и оно што сам ја скапирао је да осим што су сви ови неки бегови, паше, зумбули и остале нинџе а не Љовисна, Касандра и Игњацио (Ignjacio is not dead) других разлика нема у односу на латино серије...  А да и овде не могу да оценим какве су им женске јер све имају неке дуге хаљине... Страшно.. ;)

 

 

 

ЕДИТ:

 

Ако ништа друго:

 

784 Корисник (а) чита ову тему

16 чланова, 762 посетилаца, 3 скривених корисника

.

..

...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да овој серији дајемо певише замаха.

Не верујем да у Турској има серија о Карађорђу.

И даље не схватам како је овакав успех доживљава серија о народу који је нашом крвљу натапао наше тло 500 година.

Не разумем...

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

За мање од сат времена:

 

почето од Иван Цветковић, пре 51 минута

 

 

:D

 

Ма ко хоће да гледа нека гледа...

 

Ја само чекам када ће да репризирају Вука Караџића...  Обожавао сам ту серију...

.

..

...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Па и ниси, то су чињенице за све оне који гледају.

Због чега су те чињенице битне? Ако нису битне, због чега их треба наводити у овом контексту?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да овој серији дајемо певише замаха.

Не верујем да у Турској има серија о Карађорђу.

И даље не схватам како је овакав успех доживљава серија о народу који је нашом крвљу натапао наше тло 500 година.

Не разумем...

 

Ни ја брате не разумијем. Катастрофа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Турска је са овим серијама направила огроман посао, привукла је пажњу на себе. 

 

Зашто ми не бисмо направили серију о нашим Немањићима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...