Jump to content

Имају ли животиње душу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Pre svega, dobro nam dosla na forum... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako pod dušom mislite na samosvest, tj. ono što ljudi često poistovećuju sa dušom, onda nemaju, samosvest ili svest je svojstvena samo ljudima.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nije sasvim isto, naša samosvest je na veoma visokom nivou, npr. mi jedini od primata imamo razvijene neke delove mozga gde se sintetišu više govorne (takođe i misaone) funkcije, kao npr. mogućnost stvaranja metafora, što jezik diže na jedan viši nivo.

Moglo bi se reći da je prepoznavanje sebe u ogledalu možda početak nekakve rudimentarne samosvesti kod životinja.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Reče mi jedan bogoslov da životinje nemaju dušu, nakon što sam se požalila da smo slučajno autom pregazili mačku... da li imaju dušu?

Животиње имају душу , али немају Боголикост.

И ту је једина разлика, јербо неки научници тврде да неке врсте животиња имају већу интелигенцију од људи , рецимо делфини...

Ал кад мој кер Милован не би имао душу ја бих се стварно забринуо за њега ...

photo2059.jpg

И паметан је приде све тај разме ко велики ( а неће никад бити велики така раса) . Ма ко неки чоек . И јогунаст је ко неки чоек.

Е једино нике вајде од њега немам , ништа не привређује а вазда је гладан.

Старци кажу да та душа коју имају животињке по њиховој смрти пропане начисто као нека енергија , просто се распрши. Овде неки верују да се то дешава и са човеком . Но ја не мислим тако.

Ја мислим да као што је вјечнаја памјат нама људима у Божијем сећању тако је вјечнаја памјат и животињама које су у нашем сећању а који смо у Божијем сећању. Тако ми животиње спасавамо љубављу.

Поп Иван се с овим не би сложио и он вероватно мисли да ће његов мачак да се роди поново рецимо као ко неки нови његов мачак.

Хихихихихихи...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...