Jump to content

Где је сада Христос, Пресвета Богородица, Илија, Енох?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Где год да су, желим и ја са ближњима тамо heaven harp

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 37
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

  • Гости

@, Мислим да нема много недоумица да под небесима управо поимамо Царство небеско, есхатон...

Али ноге ствари нису некако до краја сведене, тј. остављају простор за свакаква наклапања... не кажем да и сада што ми причамо нису наклапања, али волео бих да ми неко, цитирајући свете оце, јасно покаже ово...

Верујем да ћемо веома брзо добити одговоре од Аце и Лазара на ЖРУ ДИВАНУ где може ова питања још продубљивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@, Мислим да нема много недоумица да под небесима управо поимамо Царство небеско, есхатон...

Али ноге ствари нису некако до краја сведене, тј. остављају простор за свакаква наклапања... не кажем да и сада што ми причамо нису наклапања, али волео бих да ми неко, цитирајући свете оце, јасно покаже ово...

Верујем да ћемо веома брзо добити одговоре од Аце и Лазара на ЖРУ ДИВАНУ где може ова питања још продубљивати.

Да то и ја кажем , небеса су Царство Божије или есхатон. Међутим кад питамо "гдје" ту онда теологија не може ништа рећи. Задатк теологије не да квалитативно дефинише Есхатон. Из Писма је јасно да су древни Јевреји, а потом и рани хришћани Небесима осим квалитативно, давали и просторни значај, сматрајући да је просторџ дје обитавају свети са Богом, физички изнад граница свода који се помиње у Постању. Данас знамо да таквог свода нема, па према томе физичка одредница небеса нема никаквог смисла. Евентуално можемо говорити о небесима у контексту неког мјеста као паралелни универзум или паралени свијет који нема никакве физичке интеракције са овим.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aко време на Бога не утиче, онда Бог у исто време разговара са Аврамом, слуша наше молитве и молитве будућих генерација. Исто тако , пред Бога ће у истом трену стати и душе оних који су умрли пре хиљаду година и они који ће умрети за хиљаду година. Ако за Бога постоји само сада онда је Есхатон већ сада. Ако је тако онда је и Богородица у нетрулежном телу. А ако Енох и Илија треба да поново дођу, онда они нису на небесима већ обитавају у нашој будућности. Тј. ако сам ја све добро схватио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

tesko da se o ovako direktno postavljenom pitanju moze bilo sta reci. razlog je jednostavan cak i najveci teolozi hriscanske misli nisu imali iskustvo o kojem mi sad govorimo, (osim konkretnih aktera Bogorodica Enoh Ilija i naravno sam Histos) te je veliko pitanje sta se o ovome moze reci, ...ako ista.

medjutim iako ne poznajemo potpunu istinu o ovom pitanju, ipak imamo projave ove istine u (tako da kazem) nama upodobljenim nivoima vere. dakle ako nemamo potpunu i komopletnu istinu o svemu tome kao deo naseg sopstvenog iskustva (opita), ono ipak imamo naznake svega toga koje ta Istina projavljuje i otkriva (sebe) u opitu hriscanskog iskustva. iz ovoga je svakako najbitnije shvatiti da ukoliko nesto nije deo naseg iskustva, ili je deo ali samo u nekakvim senkama, to onda ne znaci da ta Istina ne postoji ili da postoji samo u onom obliku kojim smo je mi spoznali. inace duboko veujem da je to generalna osobina Istine (Ikone), na ime bez obzira na punocu otkrivenja, jedna Istina se uvek i na svakom nivou (hristopodobnog zivota i vere) uvek projavljuje kao sustinski ista a da se samo prema meri "rasta visine Hristove" otkriva svakoj Licnosti u ovom ili onom, vecem ili manjem, kokretnom ili simvolickom....pojavnom obliku. u ovom svetlu vidim i dobro poznatu definiciju Carstva Nebeskog kao "vec javljeno i prisutno ali jos ne sasvim". dakle jedna Istina je uvek i na svakom nivou ista samo sto zavisno od vere koju covek ima poznanje te istine moze biti u lepezi od "simvolicne pouke" pa do konkretnog i jasnog vidjenja.

u skladu sa tim, mislim da ono sto mozemo reci o uznosenju tela na nebo je svakako nas svakodnevni zivot u Crkvi, zivot u Hristu. ukoliko to nije uznosenje "tela" onda neznam sta je. samim tim i pitanje gde je sada telom Hristos, prema nivou vere koji imamo za sada, svakako je tu, medju nama samima. jer to i jeste neka definicija tela Hristovog, mi smo to telo Hristovo. to telo Hristovo "silazi" sa "neba" (sto je svakako referenca na eshatolosku stvarnost koja se po predanju otkriva u Licnosti, a ne neka geografska odrednica) bas onako kako je i opisano u Jevnjdjelju. na ime kako je i receno (a kako se to u pricescu na Liturgiji i odigrava) Hristos dolazi upravo sa tog "neba" (eshatoloske stvarnosti Licnosti) na koje je i popeo nasu prirodu odnosno telo: "Овај Исус који се од вас вазнесе на небо, тако ће исто доћи као што га видјесте да одлази на небо". zar ovo jasno ne ukazuje na pricesce telom Hristovim? zar onda ovo ne moze da odgovori na pitanje gde je On "telom" sada?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Nebeskom Jerusilamu. To je onaj grad Iz Otkrovenja sto ce se spustiti na Zemlju. Valjda je tako :)

Спуштање је радња која се повинује гравитацији. Тако да нема ништа од стварног спуштања неког града на земљу...то су све алегоријски изрази, а што је људима у он вријеме морало бити некако предочено макар у сликама. Кад буде крај историје, тад је и крај свим законима физике :).

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Justinijan

Спуштање је радња која се повинује гравитацији.

A uzdizanje je radnja koja prkosi gravitaciji ? Daj Justi sta si se uhvatio za te prirodne zakone kao da ih nije Bog stvorio :)

Кад буде крај историје, тад је и крај свим законима физике

Ne bih se bas slozio sa ovim. Pre ce biti promena zakona u besmrtnost i ne raspadljivost. Inace, verujem da je i prvobitni Raj bio na Zemlji, kao i da ce buduce Carstvo Nebesko biti takodje na ovoj nasoj planeti kada se ispune reci iz molitve Oce Nas i volja Oca bude na Zemlji kao i na Nebu. Desice se samo promena celokupne tvari u nesto besmrtno i vecno. Ne mislim da cemo lebdeti i tako to zbog nepostojanja zakona gravitacije....

то су све алегоријски изрази, а што је људима у он вријеме морало бити некако предочено макар у сликама.

Ne poricem to, mada lepo zvuci i bukvalno :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I meni je ovo kamen spoticanja. Ali citajuci knjige naletim na podatak da je Carstvo ustvari Carstvo dusa .Verovatno da duse imaju neki oblik. To je nedokucivo za mene .mislise.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I meni je ovo kamen spoticanja. Ali citajuci knjige naletim na podatak da je Carstvo ustvari Carstvo dusa .Verovatno da duse imaju neki oblik. To je nedokucivo za mene .mislise.

Још је боља она - царство божије је ни тамо ни вамо, већ је у вама.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Justinijan

A uzdizanje je radnja koja prkosi gravitaciji ? Daj Justi sta si se uhvatio za te prirodne zakone kao da ih nije Bog stvorio :)

Ne bih se bas slozio sa ovim. Pre ce biti promena zakona u besmrtnost i ne raspadljivost. Inace, verujem da je i prvobitni Raj bio na Zemlji, kao i da ce buduce Carstvo Nebesko biti takodje na ovoj nasoj planeti kada se ispune reci iz molitve Oce Nas i volja Oca bude na Zemlji kao i na Nebu. Desice se samo promena celokupne tvari u nesto besmrtno i vecno. Ne mislim da cemo lebdeti i tako to zbog nepostojanja zakona gravitacije....

Ne poricem to, mada lepo zvuci i bukvalno :)

Христос је кршио одређене законе како би проказао да је он истовремном и Бог, истовремено понашао се као остали људи и био подложан законима природе.

Кад говоримо о новом небу и новој земљи, тад нема више говора о законима физике, јер они бивају замјењени самим божанским утицајем. У откровењу имаш оно да праведнике више неће обасјавати сунце, већ сам Господ Бог. Дакле нема више сунца, оно се укида. Па апостол Павле кад каже да ће Вог укинути и стомак, дакле неће се јести у есхатону земаљски хљеб већ хљеб насушни - знамо шта је то, еквивалент му је у светом причешћу. Исто је и са остатком творевине, изузев наших тијела која представљају и нас као формиране личности. Дакле човјек је крањи продукт читаве историје, и као плод што се бере са дрвета кад му је род и ставља у спремнике, тако ће Бог да обере оне људе који су дали плода и да их стави у неки спремник којег зовемо царство небеско или есхатон.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar Gospod nije usao telom kroz vrata? Pa logicno bi bilo da i mi po vaskrsenju imamo takva tela.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

мене опет интересује ако је Христос био првина у свему, и до Његовог васкрсења сви су боравили у паклу,чија је врата он развалио. Где су за то време били Илија и Енох?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...