Jump to content

ЖРУ Анкета: Да ли је ово време погодно за мисију Цркве?


Guest - . . .-

  

55 члановâ је гласало

  1. 1. ЖРУ Анкета: Да ли је ово време погодно за мисију Цркве?

    • Јесте, никада боље време није било за црквену мисију
    • Ми живимо у времену велике глади и жеђи за Богом те је зато ово повољно време
    • Црква нема шта ново да понуди друштву, њено је време прошло
    • Ово је најтеже време за мисију Цркве, убеђен сам у то
    • Жетве је много а посленика мало! Имамо веома мало искрених сведока Цркве
    • Било је и бољих времена која су прохујала за нама
      0
    • Велико је разочарење, не верујем да ће се ишта добро десити
      0
    • ЖРУ је показатељ добре црквене мисије
    • Свештенство је успавано, треба их добро продрмати и пробудити јер је ово прави тренутак
    • Немам став
      0


Препоручена порука

  • Гости

Верујем да ће вам бити занимљива анкета, али бих волео (као и за неке прошле анкете) да дате свој допринос у одговору и појашњењу зашто сте изабрали одређени одговор и да ли имате да још нешто додате.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ја сам гласао за другу опцију, да је много оних који су гладни и жедни Бога и да је ово добро време за црквену мисију и за нашу делатност. Наравно, могао сам да гласам и за неке друге опције, на пример да је мало искрених мисионара из којекаквих разлога (можда би било добро да и о томе разговарамо).

Веома је битно да објасним да када кажем мисионар мислим и на свештенике и лаике, тј. на њихово сведочење вере, на манифестацију онога што Црква јесте- Литургија.

Није циљ да ми људе доведемо у Литургију где ће је они схватити као магију (зар то и не раде разни расколници, квазизилоти, па врачаре које користе Цркву у своје маркетиншке сврхе...), већ да се он сам промени и буде на правом месту бољи човек. Али да би неко био бољи човек он то жели да види и у нама који смо у Цркву боље људе.

Имао бих још доста да говорим, али бих волео да чујем и вас...

Изволите.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте, никада боље време није било за црквену мисију

Ово би мало променио у свако време је погодно..

Уствари, размишљам о томе да се око човека који живи Христом, тј. проповеда својим делима а не речима, сјати велики број људи као некад око Христа... јер их привлачи харизма тј. осећају Дух. Од те проповеди нема боље а у том смислу време не игра никакву улогу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свако време је погодно, али никада није било овако лако успоставити комуникацију са људима.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uvek je dobro vreme...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

Isto sam glasala kao i Vi. LJudi su gladni i zedni zivoga Boga a da toga nisu ni svesni. Treba ih usmeriti, ako je potrebno poceti od lake duhovne hrane , pocnimo, Sto jasnije i pristupacnije

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештенство је успавано, треба их добро продрмати и пробудити јер је ово прави тренутак

Glasao sam za ovu opciju, mada su i opcije 1,2,5 i 6 dobre.

Smatram da bi svestenici trebalo da vise vremena provode sa narodom i da im na jedan ne nametljiv i pristupacan nacin priblize veru i objasne osnovne stvari. Takodje, svestenici ( ne mislim na sve naravno ) bi trebalo da malo vise povedu racuna o svom ponasanju jer ljudi najcesce preko njih i kroz njih gledaju Crkvu i veru.

Fale nam propovedi i priblizavanje vere ljudima na jedan moderan i zanimljiv nacin. Ko od naroda razume Liturgiju i njenu simboliku ? Cak i pojedini vernici koji prisustvuju Liturgiji gotovo nista ne shvataju sta se desava. Treba ljudima pribliziti osnovne stvari nase vere i zaiteresovati ih da sami pitaju za nesto vise.

Neka se nedeljom, praznikom ili nekim drugim danom organizuju skupovi i druzenja vernika i svih zainteresovanih, na kojima bi svestenik drzao predavanje i objasnjavao osnovne stvari o nastanku nase vere, Crkve, postu, molitvi, vrlinama, borbi sa raznim iskusenjima... znacenju crkvenih predmeta i radnji za vreme Liturgije..... i tome slicno. ( uz kaficu naravno :) )

Najteze je napraviti prvi korak i privuci ljude da prvi put dodju na takvo jedno druzenje. U pocetku bi bilo malo ljudi, oni koji i dolaze na Liturgiju, ali vremenom bi sigurno bilo vise ukoliko bi teme i razgovori bili zanimljivi i privlacni.

Lepo ovo zvuci i znam da je tesko primeniti to u praksi....... ali samo na taj nacin mozemo duhovno obnoviti i preporoditi ovaj nas narod.

Naravno, nisu samo svestenici tu problem i resenje problema. Ima jos mnogo drugih stvari i problema.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2. одозго и 2. одоздо.

само бих додао да треба употребити неко образовано свештенство, а не неуке и тврде.

и то пре свега, на телевизији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гласао сам за 1. и 2, а слажем се и са Обијем. Свако време је одлично, јер људи увек жуде за Христом.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

za 2 sam glasao jer u danasnje vreme ima dosta omladine na pogresnom putu, sistem vrednosti sa zapada je uzeo maha.Mnogo sta sto je pogresno se smatra vrednim i modernim, mnogim nametnutim gresima se hranimo umesto Bogom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Сачекаћу још гласова, па ћу се придружити са коментарима овој теми.

Видим да нико није гласао на пример за седму опцију, а често чујем и видим да су људи разочарани и да мисле да се неће ништа добро десити по Цркву (не рачунајући наравно оно да ће БОг своју Цркву одржати до последњег дана, па макар било сасвим мало стадо).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ви говорите о свештенству у мисији наше Свете Цркве, а ја сам помислила на бројност мирске војске.

Али ту је увјек присутна протурјечност, из простог разлога, кад неки будиста почне причати о вјери, протестант или католик,

дакле било ко, бит ће пажљиво саслушан, чак ће њихово свједочење вјере сматрати, "ин" а ако неки православац, почне,

он је аутоматски проглашен Кучук алијом?

у чему је проблем?

ево ископирана и поука старца Пајсија, на једној страни нас позивате, на мисију, дакле све одреда,

а на другој страни, "никога не увјеравај"

Док сам била млађа, мислила сам дословно, да се са мојом вјером може гора премакнути, јер вјерујем у непролазног

и вјечног Христа кроз Православну вјеру. А онда ми је Бог, показао, да то није тако, да ја са мојом вјером могу само домаћу Цркву зидати,

и чувати, и ништа више.

ево, мисли старца Пајсија са ових страница.

Када говорите са другима, немојте да вршите на њих притисак.

То је духовно племство.

Поштујте другог и немојте да му се намећете (тј. да га присиљавате).

Ако би хтео Бог, могао би учинити у једном трену да се цео свет покаје(измени), само би окренуо дугме на седам степени рихтера и створио потрес.

Видели би како се онда сви крсте обема рукама.

Међутим, то није искрено покајање.

То је присилно покајање и оно нема вредности код Бога.

Зато немојте да присиљавате (исправљате) друге ...

Старац Пајсије Светогорац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гласао сам за опцију 5 (Жетве је много а посленика мало!).

Не бих се сложио са другим делом ове опције (Имамо веома мало искрених сведока Цркве.),

јер не мислим да је поента у искрености 'сведока Цркве', већ у нечем другом.

Мало је оних који су спремни да уз категорију 'ово волим да радим и у томе уживам,

и категорију 'ово морам да радим из различитих разлога' придодају и категорију -

'службе и помагања ближњима' (без обзира на личну сатисфакцију и емоције).

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Јесте, никада боље време није било за црквену мисију

2. Ми живимо у времену велике глади и жеђи за Богом те је зато ово повољно време

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...