Jump to content

ЖРУ Анкета: Како доживљавате атеисте?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

ЖРУ АНКЕТА: Како доживљавате атеисте?  

224 члановâ је гласало

  1. 1. ЖРУ АНКЕТА: Како доживљавате атеисте?

    • Као сасвим нормалне људе који мисле својом главом
    • Несрећне и неостварене људе, жалим их
    • Одличне саговорнике на разне богословске теме
    • Људе који не знају шта хоће у животу
    • Немам никакав став према атеистима
    • Атеисти не постоје
    • Има их разних, углавном су нормални људи
    • Као непријатеље Цркве, богомрзитеље и црквомрзитеље
    • Поштујем њихов став иако се не слажем
    • Ја сам атеиста


Препоручена порука

Možda sam preterao tražeći argument, ali pretpostavljam da biste umeli da na neki (relativno) prost način objasnite zašto treba prihvatiti baš vašu veru, a ne neku drugu.

 

У ствари, пример најбоље говори, види какви су људи били светитељи, какви су само то људи, да их човечанство памти и да им се молитвено обраћа вековима, што су заслужили не влашћу нити силом, већ добротом - светошћу.

 

Узми баш прочитај о неком светитељу. О Серафиму Саровском, нпр., или о Светом Николи, или

https://www.pouke.org/forum/topic/10311-%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3-%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%83-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3-%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%BD/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije stvar u tome, nego je pitanje: zašto bismo poverovali u tvrdnje ljudi o nečemu što se navodono desilo pre dve hiljade godina, a ne bismo poverovali u tvrdnje nekog šarlatana?

 

дешава се и данас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije stvar u tome, nego je pitanje: zašto bismo poverovali u tvrdnje ljudi o nečemu što se navodono desilo pre dve hiljade godina, a ne bismo poverovali u tvrdnje nekog šarlatana?

 

Па шарлатан лупа глупости, себичњаковић који себи подиже рејтинг, у жељи да зацели осећај инфериорности. 

 

А пре две хиљаде година Христос пројављује несебичност, љубав и васкрсење, поништава смрт. Христос васкрсава мртве.

Када је апостол Тома рекао да не верује док не види и не опипа ране васкрслог Христа, Христос му је управо то и дозволио да уради. Према томе ја само могу да ти поновим речи из Јеванђеља: Дођи и види (https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=sinod&book=43&chap=1&v=46#46).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ћемо са ултра православним "ревнитељима" - зилотима разних струја и фракција, артемијевцима, који својим расколништвом, анатемисањем свих и свакога у суштини обесмишљавају Цркву, веру, догмате, све чега се дотакну. Они су по мени већи атеисти, иако декларативно верују у Бога, па чак и ревнују, него неки атеиста.

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ћемо са ултра православним "ревнитељима" - зилотима разних струја и фракција, артемијевцима, који својим расколништвом, анатемисањем свих и свакога у суштини обесмишљавају Цркву, веру, догмате, све чега се дотакну. Они су по мени већи атеисти, иако декларативно верују у Бога, па чак и ревнују, него неки атеиста.

 

па по теби ... чак ни Црква још није ни посегла да неком мери веру, има ли је и колика је, него означи неког делом или удаљеним од Ње, самим тим и Бога.

а ђаво верује и не слуша - али дрхти ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ћемо са ултра православним "ревнитељима" - зилотима разних струја и фракција, артемијевцима, који својим расколништвом, анатемисањем свих и свакога у суштини обесмишљавају Цркву, веру, догмате, све чега се дотакну. Они су по мени већи атеисти, иако декларативно верују у Бога, па чак и ревнују, него неки атеиста.

 

Христос је један, зато је и Црква једна. Какви су мотиви тих људи које помињеш не знам. Оно што знам јесте да кад би се људи одрекли егоизма никаквих проблема не би било, а то је управо једна од ствари којима нас учи Христос, својим примером.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zašto praviti vrlinu od slepe vere?

 

Da li je blago onima koji su poverovali u gluposti koje je tokom devedesetih servirala vidovita Zorka i koji su te gluposti svojim novcem plaćali?

 

 

Hriscanstvo je slepa vera, isto koliko je tvoja vera da te tvoja majka voli slepa. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој одговор на анкету.

 

У петак је један мој јако добар пријатељ, који је атеиста, донирао одређену суму новца за заједницу "Земља живих".

Ја му никада нисам наметао моје мишљење и веру, нити је он мени његово и атеизам. Најнормалније разговарамо о свему.

Добар је човек, добар пријатељ и ја само по томе гледам људе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije stvar u tome, nego je pitanje: zašto bismo poverovali u tvrdnje ljudi o nečemu što se navodono desilo pre dve hiljade godina, a ne bismo poverovali u tvrdnje nekog šarlatana?

 

Pa evo receno ti je, Hrist je nesebichno stradao, njen motiv je bio novac.

Hrist je mogao tako da strada u dva sluchaja, ili je lud ili je Bog.

 

Sa druge strane, VZ je uzimala novac i imala je interes u tome da joj ljudi veruju.

A oni koji joj veruju, veruju joj jer su joj dali novac.

Jel znash kada ljudima daju jeftino vino a slazu ih da je skupo, da ljudi reaguju kao da piju najskuplje vino i hvale njegov ukus?

Iz istog razloga veruju astroloziam i vidovitim Zorkama. Vecina njih plati to dobro i misli da to vredi, pre samog tumacenja ima predrasudu da je to nesto vredno i tako ga dozivi.

 

Sa druge strane, Hrist te nista ne kosta, njegova zrtva i vaskrsnuce bila je bez da trazi ista od nas vec za nas.

I generalno Crkva ne trazi nista od nas a pruza nam mnogo toga.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој одговор на анкету.

 

У петак је један мој јако добар пријатељ, који је атеиста, донирао одређену суму новца за заједницу "Земља живих".

Ја му никада нисам наметао моје мишљење и веру, нити је он мени његово и атеизам. Најнормалније разговарамо о свему.

Добар је човек, добар пријатељ и ја само по томе гледам људе.

 

Svaka cast. Hvala Bogu pa ima dosta takvih normalnih ateista.

 

Ali za one udruzene ateiste to je jeres i predstvlja izdaju zdravog razuma i nazadovanje u borbi za intelektualno napredno drustvo. Takav ne moze biti prihvacen kod njih, koji su, opet hvala Bogu, minorna manjina te ateisticke minorne manjine.

 

To je dokaz da dobrih ljudi ima svuda, kao i losih. To ne zavisi od verskog/neverskog opredeljenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije bila poenta u ceni, nego zašto bih poverovao jednom čoveku, a ne drugom iako ni jedan ni drugi ne nude nikakve opipljive dokaze.

A zbog ceka u svarnom zivotu poverujes nekom a nekom ne? Zbog kredibiliteta. Kako odredjujes kredibilnost svedoka? Procenom lichnosti.

 

Ja ti kazem vidoe sam Milisava juce u kafe golfu. A Pera ti kaze, Video sam Milisava u narodnom pozoristu u isto to vreme. 

 

Kome ces da poverujes? Onom za kog odlucis da iam veci kredibilitet. Ko nema motiv da te slaze itd. Ni ja ni pera ne mozemo da ti pruzimo dokaze o tome da smo stvarno videli milisava. Ali mozda sam ja generalno veci lazov od pere, i imam interes da zastitim milisava da nije bio u pozoristu.

 

 

Sto me uopste pitas ta pitanja kada i sam znash odgovor na njih. 

 

 

 

 

 Zašto bih ja poverovao u Hrišćanstvo, a ne u (npr) na staroslovenski ili starogermanski paganizam?

 

 

To je stvar tvog izbora. Ja sam moj izbor doneo iz nekih razloga koje sam ti naveo pre.

1. Za Hriscanstvo imamo nekoliko svedoka, koji su dobro dokumentovani.

2. Na osnovu podataka koje imam o delanju tih koji svedoce o Hristosu - vidim nesebichne motive.

3. Nesebichni motivi ne mogu da stoje iza sebichnih razloga.

 

Zakljucka su dva moguca, ili su ti svedoci toliko ludi da prodaju sve i stavljaju svoje zivote na kocku da bi sirili Hristovo ucenje ili pak govore istinu. 

 

Ne daje konkluzivni dokaz ali daje jednu sasvim ok mogucnost.

 

I na kraju, ako aj vidim da to ucenje na mene ima efekta - zasto da mu se ne prepustim?

 

Isto kao sto ti verujes u nindza kodekse. Jel ti kodeksi istiniti ili nisu? Jel smisleni ili nisu? Imaju efekta na tebe, samim tim su ti istiniti. 

 

Hriscanstvo ti je slichno tome, Hriscanstvo ti je kodeks koji tezi ontoloskoj i psiholoskoj promeni lichnosti kao i Bushido.

 

Samo sto samuraj zivi za smrt i borbu, Hriscanin zivi za zivot i dobrocinjenje. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je dokaz da dobrih ljudi ima svuda, kao i losih. To ne zavisi od verskog/neverskog opredeljenja.

 

Слажем се у потпуности!

 

Човек је или добар или лош и као такав, он тражи себи сличне, без обзира да ли постоје различита мишљења о одређеним темама. :smile:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој глас је био за:

Атеисти не постоје

И у складу са тим се и понашам, дакле све моје пријатеље који су атеисти третирам као незнавене теисте .

Овај став ми помаже да атеисте не доживљавам као другу расу, нацију, веру, ванземаљце или комунисте.

Мада с обзиром да су често склони критици на рачун вере и цркве волим да их жацкам да су комунисти, чак и кад ови с комунизмом везе немају сем што им је неки предак био из 6. личке гараве познати споменичар...

Углавном људи атеисти и уједно Срби које познајем су добро воспитани људи, хришћанским начела , воспитани у светосавском духу човекољубља чојства и јунаштва и најчешће им замерам једино то што су недовољно национално освешћени , мада не и они који су били на ратишту.

На жалост још нисам успео да упознам атеисте у другим нацијама ( дакле познајем искључиво Србе атеисте) , иако живим у мултикулти и мултиконфесионалном друштву.

...мултиконцесионалном...

 

 Офтопик...:-)

 Oвом приликом бих похвалио твоја писанија. Много смешно пишеш овим, "архаичним" језиком. Увек ме насмеју постови. Садржај, онако није ни он лош.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa, taj ateizam ima uzrok, ili u vaspitanju, dopustenoj mentalnoj manipulaciji od strane npr.medija i ko zna sve koga,nesusretanju hristolikih licnosti, ili neprihvatanju istih i sl, tako da je na to opredeljenje uticalo vise faktora; ali, pored toga ima dobrog postupanja i medju njima, a nekad susrecemo lose kod verujucih (sto naravno ne znaci da ono ima veze sa verom, bolje receno, suprotno); ali nista lepse od svetog coveka, kome je Hristos sve, kao ap.Pavle-ne zivi vise on, nego Hristos u njemu, e, to je cilj i ateista, samo oni toga jos nisu svesni :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...