Jump to content

СТАРАЦ ЈУСТИН


Препоручена порука

Његов горостасни изглед пленио је погледе сваког посетиоца манастира Хиландара. Маркантан, увек насмејан, са аристократским манирима, омиљен како међу братијом тако и међу свим гостима који су имали тај благослов да га сретну. Од милоште сви зу га звали Јуца.

Родом са Чубуре, предратни боксер. После рата као емигрант одлази у далеку Америку, одакле долази у Хиландар да посвети свој живот Богу. Упокојио се 1997.године.

Толико је био омиљен међу свом својом братијом, да су двојица хиландарских монаха написали песме о њему.

iTpK0su7hwaZ3.jpg

фото Драган С. Танасијевић

ibsEmz6jBTcrnX.JPG

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хиландарско гробље, слева на десно Павле Грк, Прокопије Грк, Јустин, Павле и Митрофан Срби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Бог да га усели у Рајско насеље..., био ми предиван декица,

имао сам прилике ('96.г. ) , да са њим проведем једно цело после подне на тараси (мада има пуно тараса и не знам која је тачно хехехе...) и толико је био ведрог духа да немам речи и верујем да је био међу омиљеним старцима и монасима, а ето и нас - мирјани то могу да посведоче.

Терао ме да пробам манастирску ракију и гледано да сам тада био клинац то ми била прва ракица :)

Оче,

ови гробови Павла и Прокопиа Грка,

јел су то монаси или...?

Питам чисто због тога јер није ми познато да је било грка монаха задњих двадесетак година.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, то су монаси, али келиоти. Хиландарски келиоти. Свака келија на Светој Гори припада неком од 20 манастира, тако и келије ове двојице монаха припадају Хиландару, па се они формално воде као братија Хиландара. Отац Павле је под старе дане постао непокретан и није имао ко да га гледа, обзиром да је живео сам у келији. Манастир је преузео старање о њему.

Отац Прокопије, такође хиландарски келиота, упокојио се у болници у Солуну, такође је живео сам у келији. Отуда није имао ко д ага преузме из болнице и достојно сахрани, па је то наравно учинио његов матични манастир Хиландар.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Хвала оче!

Да сад се сетих за келиоте, да су Грци у питању. Па да и матични манастир се сахрањује.

Био сам у Хиландарску келију Буразери и у још једну не могу се сетити како се беше зове у Кареји се налази ако се неварам, чиними се да је посвећена Преображењу али знам да у њему Грци живе.

Сад ми је све јасно :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Кареји Хиландар има десетак својих келија, у некима живе Грци а неку су празне. Обично се монах келиота сахрањује у својој келији (келије имају такође своја гробља, као и манастири) али, у овом случају ови старци нису имали никога па их је манастир сахранио на свом гробљу, како би имао ко и да даје парастосе и да одржава гробове.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Значи направили нову цркву, свака част- прелепа је!

Те године када сам био било их је преко 20 сада не знам колико их има али знам да их има доста!

Оче, јел можете негде да убациш ову фотографију са аватара да се лепше види?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 years later...

О. Онфурије, да ли је то старац Јустин, који се упокојио у мају, о којем сте скоро написали дивну причу? Да ли је ово његова фотографија? https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Монах_хиландарски_Јустин.jpg

Ако имаш, ти дај.

Ако немаш, ти не отимај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...