Jump to content

Zar Bog nije mogao blaze da kazni gresnike (problem vecne kazne)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Н И Н Е рече

Кад сам давно читајући СЗ схватио да Бог чини по својој вољи и да никоме не полаже рачуне уплашио сам се али веровао сам да ће то што одлучи бити праведно. Пре неки дан сам размишљао: шта ако помилује све, да ли би сви ушли у рај или би неки одбили из принципа зато што мисле да није праведно. То сам повезао са тумачењем да ће Божија љубав бити мучење за оне у паклу ( ако сам добро запамтио ). Извини ако се то коси са твојим доживљајем вере.

Ja mislim da je tu mozda vise u pitanju Boziji promisao, kao i da Bozija ljubav ne moze biti uzrok mucenja u paklu jer Bog nije prisutan u paklu putem ljubavi ili blagodati i slicno (imali smo tu temu negde na forumu).

Isto mislim da to nije sad neki moj dozivljaj vere, nego se trudim da izgradim stavove na tumacenjima svetitelja, na primer :

„Јер ако некада буде крај мучењу“ – пише св. Василије Велики – „онда и вечни живот, без сумње, мора имати краја. А ако то не смемо мислити о животу, онда каква је основа да се поставља крај вечном мучењу?“; „Као што су кажњавања вечна, тако и вечан живот не може да има касније никаквог краја“ (бл. Иероним Стридонский. 4 книги толкований на Евангелие от Матфея. – М., б.г. – стр.236.)

Vrlo logicno objasnjenje i argument. :laie_14:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 9 часа, Bokisd рече

Ja mislim da je tu mozda vise u pitanju Boziji promisao, kao i da Bozija ljubav ne moze biti uzrok mucenja u paklu jer Bog nije prisutan u paklu putem ljubavi ili blagodati i slicno (imali smo tu temu negde na forumu).

Isto mislim da to nije sad neki moj dozivljaj vere, nego se trudim da izgradim stavove na tumacenjima svetitelja, na primer :

„Јер ако некада буде крај мучењу“ – пише св. Василије Велики – „онда и вечни живот, без сумње, мора имати краја. А ако то не смемо мислити о животу, онда каква је основа да се поставља крај вечном мучењу?“; „Као што су кажњавања вечна, тако и вечан живот не може да има касније никаквог краја“ (бл. Иероним Стридонский. 4 книги толкований на Евангелие от Матфея. – М., б.г. – стр.236.)

Vrlo logicno objasnjenje i argument. :laie_14:

Зар заиста мислиш да Бог који је дозволио да му Римљани пљују у лице, шибају га, разапну га и пробију га копљем, је кадар да вечно мучи људе које је створио ако се они покају у било ком тренутку?

Додатак: 

Ако јесте, помени(те) брата Николу јер идем и пакао са њима. :w9k3k6:

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.2.2022. at 1:16, Н И Н Е рече

Зар заиста мислиш да Бог који је дозволио да му Римљани пљују у лице, шибају га, разапну га и пробију га копљем, је кадар да вечно мучи људе које је створио ако се они покају у било ком тренутку?

Додатак: 

Ако јесте, помени(те) брата Николу јер идем и пакао са њима. :w9k3k6:

Pa ne muci Bog, kao sto je ovde sam covek kriv na sudu ako mu se dokaze da je cinio zlocin i pravedno je osudjen na kaznu i zatvor, tako slicno i na onom poslednjem sudu, opet isto covek sam sebi kroji sudbinu.

Sto se tice pokajanja u buducem zivotu, to je toliko problematicna stvar, prvo svetitelji jasno i nedvosmisleno pisu da posle smrti nema mogucnosti coveku za pokajanje, vreme za pokajanje nam je dato samo u ovom zivotu, i to je meni licno dovoljno da tako verujem sudu i tumacenju svetitelja o stvarima buduceg zivota.

I to je sasvim pravedna i logicna i ocekivana stvar da nema pokajanja u buducem zivotu, jer ako je zaista tako, onda uvodimo indiferentnost i ravnodusnost za duhovnu borbu i za spasenje duse u ovaj nas zivot, zasto bi se neko ovde trudio na polju duhovne borbe i spasenja duse ako moze tamo posle jednim pokretom duse da se kaje za predjasnji zivot i da zadobije izgubljeno spasenje u ovom zivotu i cak i da nasledi Raj i cak mozda i da bude u zajednici sa svetiteljima, cak mozda i da bude tamo gde su najveci svetitelji u Raju,  pa to kontekstualno znaci da recimo jedan Hitler svojim pokajanjem moze da bude u Raju, znaci da jedan Pavelic moze da bude u Raju i blagodati zajedno sa svojim zrtvama.

I to je ipak toliko nepravedno i toliko nezasluzeno prema svetima i vernima koji su svojim velikim podvizima u ovom zivotu zadobili spasenje duse i blagovanje u Raju, koju eto to blagovanje zadobija neko ko je u ovom zivotu uzivao u telesnim zadovoljstvima ili cak i u grehu i zlocinu jer eto ima mogucnost pokajanja i tamo. Na taj nacin da je crkva propovedala tu stvar pokajanja i apokastaze onda bi ovaj svet i covek i covecanstvo bili gori nego sto su bili, to je toliko jasno jer se adekvatno ne kaznjava greh i zlocini u buducem zivotu.

I trece, koliko sam ja licno cito (mozda i gresim), ali stari zagovornici apokastaze nisu pisali da je pokajanje jedan od uslova apokastaze, to je cini mi se izum nekih novih vernika apokastaze.

I nema potrebe za sarkazam :0201wink: jer sami sebi bre krojimo da li cemo biti u milosti Bozijoj ili cemo da se zatvorimo za milost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Niko od nas, pa ni najveći svetitelj, nije zaslužan za svoje spasenje. Sve što mi činimo je ništavno. Spasenje dolazi od Hristove žrtve.

Hristos nikome ne daje malo Carstva ili malo spasenja. Daje samo punoću. I veliki svetitelj i pokajani grešnik imaju isto usmerenje ka spasenju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Violetta Valery рече

Niko od nas, pa ni najveći svetitelj, nije zaslužan za svoje spasenje. Sve što mi činimo je ništavno. Spasenje dolazi od Hristove žrtve.

Hristos nikome ne daje malo Carstva ili malo spasenja. Daje samo punoću. I veliki svetitelj i pokajani grešnik imaju isto usmerenje ka spasenju.

Pa, spasenje je naravno 'spasenje', ....ili imamo spasenje ili nemamo,....nema neka sredina,.... i tom smislu blago onome ko je zadobio spasenje,... ali ipak imamo i ono.... U kući Oca mojega mnogi su stanovi.....

https://sites.google.com/site/aquinasstudybible/home/gospel-of-john-commentary/st-augustine-on-john/augustine-on-john-14

2. But why have we this that follows, In my Father's house are many mansions, but that they were also in fear about themselves? And therein they might have heard the words, Let not your heart be troubled. For, was there any of them that could be free from fear, when Peter, the most confident and forward of them all, was told, The cock shall not crow till you have denied me thrice? Considering themselves, therefore, beginning with Peter, as destined to perish, they had cause to be troubled: but when they now hear, In my Father's house are many mansions: if it were not so, I would have told you; for I go to prepare a place for you, they are revived from their trouble, made certain and confident that after all the perils of temptations they shall dwell with Christ in the presence of God. For, albeit one is stronger than another, one wiser than another, one more righteous than another, in the Father's house there are many mansions; none of them shall remain outside that house, where every one, according to his deserts, is to receive a mansion. All alike have that penny, which the householder orders to be given to all that have wrought in the vineyard, making no distinction therein between those who have labored less and those who have labored more: Matthew 20:9 by which penny, of course, is signified eternal life, whereto no one any longer lives to a different length than others, since in eternity life has no diversity in its measure. But the many mansions point to the different grades of merit in that one eternal life. For there is one glory of the sun, another glory of the moon, and another glory of the stars: for one star differs from another star in glory; and so also the resurrection of the dead. The saints, like the stars in the sky, obtain in the kingdom different mansions of diverse degrees of brightness; but on account of that one penny no one is cut off from the kingdom; and God will be all in all in such a way, that, as God is love, 1 John 4:8 love will bring it about that what is possessed by each will be common to all. For in this way every one really possesses it, when he loves to see in another what he has not himself. There will not, therefore, be any envying amid this diversity of brightness, since in all of them will be reigning the unity of love.

 

Vrlo je jasno iz svetootackog ucenja da spasenje itekako zavisi i od nas, naravno da je prvo apsolutno neophodna Bozija milost, ali da ne bi milost ostala nedelotvorna i kao da je uzalud data' treba i nas trud kako bi se zadobilo spasenje. A kako drugacije ? ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, mirko1929 рече

Ако сте мислили да је хришћански пакао лош чекајте тек да видите будистички.

Pa, da li je kazna na zatvor ili teska telesna kazna ili teska smrtna kazna losa i stravicna stvar, .... i sta onda,.... sto je katastrofalno da ih onda ukidamo....i da ukidamo onda sledstveno i sud i sudjenje i presudu,....tako analogno i za pakao.... :laie_14:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ima veze sa temom, ..... naravno a kako drugacije nego po .... kontekstu.... :D

WWW.FACEBOOK.COM

Ovde je bratko Pavlovic dostigo kulminaciju svoje rokenrol theology 0512_music, kaze bratko da Isus poziva gresnike i da za spasenje nije potrebno pokajanje spasenih.

A to sto sam Isus i njegovo Jevandjelje i propoved pocinje ovako..... Отада поче Исус учити и говорити: Покајте се, јер се приближи царство небеско..... to za Pavlovicevo fejsabuka pisanije nista ne znaci ma nije potrebno pokajanje i ide tacka,.... to ko kad bi neko reko zidaru da ne koristi libelu ili vaser vagu kada zida zidove za kucu,.... nema veze moze od oka.... :smeh1:

I onda se ljuti :1314_womens: kada mu neko kaze cekaj bre nije to bas tako kako zamisljas da je pravoslavlje i crkva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...