Jump to content

Zar Bog nije mogao blaze da kazni gresnike (problem vecne kazne)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ajd jos malo o tome kako Pavlovic zamislja da svetitelji veruju u apokastazu, na primer sv.Jovan Kronstantski :

СВЕТИ ЈОВАН КРОНШТАТСКИ
ТВОЈЕ ЈЕСТЕ ДА МИЛУЈЕШ И СПАСАВАШ ОНЕ КОЈИ ТО ХОЋЕ, А ЧАК И ОНЕ КОЈИ НЕЋЕ ДА СЕ СПАСУ. ХТЕО ЈА ИЛИ НЕ, РЕЧЕНО ЈЕ, СПАСИ МЕ [молитва вечерња, св. Јован Дамаскин]!
1044. Господе! благодарим Теби од свег срца, јер си ме безброј пута спасао од нечашћа, насиља, жестине страсти и угасио раздраженост у мени од стрела лукавога и миром оградио моју душу и росом благодати Тоје охладио је. Салава Теби Многомилостиви и Свесилни, јер до сада по благодати Твојој остао сам цео и неповређен, упркос небројеним обманама нада мном невидљивих и свезлобних непријатеља који су тражили да ме прождеру. Онда Господе и од свих сплетки и клевета њихових избави ме и спаси ме, одмеривши судбину, за Царство Своје Небеско, и не само мене, већ и све оне који благочестиво живе и оклеветани су од духова злобе: Твоје јесте да милујеш и спасаваш оне који то хоће, а чак и оне који неће да се спасу. Хтео ја или не, речено је, спаси ме [молитва вечерња, св. Јован Дамаскин]!
праведный Иоанн Кронштадтский
МОЯ ЖИЗНЬ ВО ХРИСТЕ
или минуты духовного трезвения и созерцания, благоговейного чувства, душевного исправления и покоя в Боге
Том 2

https://www.facebook.com/profile.php?id=100014723475780

I samo pet minuta i google :google: i moze da se nadje odmah :

https://azbyka.ru/otechnik/Ioann_Kronshtadtskij/katehizicheskie-besedy/2_3

"Братия! вечное спасение вожделенно и бесценно; а вечная погибель – страшна. Но спастись нельзя, не вооружаясь против плотских похотей, будучи христианами по имени только, а не по делам."

https://azbyka.ru/otechnik/Ioann_Kronshtadtskij/novye-groznye-slova-o-strashnom-poistine-sude-bozhiem-grjadushem-i-priblizhayushemsja/#0_10

"Знайте – громогласно повторяю вам – скоро паки приидет Господь Иисус Христос судити живым и мертвым: приидет предать пьяниц и всех нераскаянных грешников муке вечной, огню неугасаемому, а постников и воздержников и всех распявших плоть свою со страстями и похотями, ради Его пробудивших суровую жизнь в земле, всех живущих по заповедям Его, – взять в царство небесное."

https://azbyka.ru/otechnik/Ioann_Kronshtadtskij/novye-groznye-slova-o-strashnom-poistine-sude-bozhiem-grjadushem-i-priblizhayushemsja/#0_22

"Господь усиливает речь свою и говорит, что нет никакой пользы для человека даже в обладании целым миром, если он погубит душу свою: благами всего мира он не выкупит своей души от вечной гибели. Какая была слава у Александра Македонскаго, у Наполеона и др., и все исчезло, как дым, все прошло, как сон, потому что душа их погибла у одного в пьянстве, у другого – из-за ослепленной гордости, в отверженви Бога."

Pa u Moj zivot u Hristu Tom 1, sv.Jovan Kronstanstki na primer pise :

"89. Страшная истина. Нераскаянные грешники после смерти теряют всякую возможность измениться к лучшему и, значит, неизменно остаются преданными вечным мучениям (грех не может не мучить). Чем доказать это? Это с очевидностью доказывается настоящим состоянием некоторых грешников и свойством самого греха - держать человека в плену своем и заграждать ему все исходы. Кто не знает, как трудно без особенной благодати Божией обратиться грешнику с любимого им пути греха на путь добродетели! Как глубоко грех пускает в сердце грешника и во всем существе его корни свои, как он дает грешнику свое зрение, которое видит вещи совсем иначе, чем как они есть в существе своем, представляясь ему в каком-то обаятельном виде. Потому мы видим, что грешники весьма часто и не думают о своем обращении и не считают себя великими грешниками, потому что самолюбие и гордость ослепляют им глаза; если же почитают себя грешниками, то предаются адскому отчаянию, которое разливает глубокий мрак в их уме и сильно ожесточает их сердце. Если бы не благодать Божия, кто бы из грешников обратился к Богу, так как свойство греха - омрачать нас, связывать нас по рукам и по ногам. Но время и место для действия благодати - только здесь: после смерти - только молитвы Церкви и то на раскаянных грешников могут действовать, на тех, у которых есть приемлемость в душах, свет добрых дел, унесенный ими из этой жизни, к которому может привиться благодать Божия или благодатные молитвы Церкви. Нераскаянные грешники - несомненные сыны погибели. Что говорит мне опыт, когда я бываю в плену греха? Я целый день иногда только мучаюсь и не могу обратиться всем сердцем, потому что грех ожесточает меня, делая для меня недоступным Божие помилование: я горю в огне и добровольно остаюсь в нем, потому что грех связал мне силы и я - как закованный в цепи внутренно - не могу обратиться к Богу, пока Бог, видя мое бессилие и мое смирение, и мои слезы, не умилосердится надо мною и не пошлет мне благодать Свою! Недаром человек, преданный грехам, называется связанным пленицами грехопадений. [ср. 2 Пет. 2, 4]"

Znaci za Kronstantskog kada prica o ovome to je ....Strasna istina.... pa i jeste jer pricamo o vecnoj sudbini nase duse i tu nema neke igrarije i mastanja o tome da ce svi biti automatski ili bilo kako drugo spaseni i cak i da budu naslednici carstva blagodati i srece,..... i to mastanje Pavlovica o tome da neka vecina svetitelja veruje u apokastazis .... i jeste jednostavno mastanje :pcelica:..... moz da se ljuti Pavlovic kolko oce....:stadaradim:..... jer ovo sto je napisao Pavlovic ako nije mastanje onda ja ne znam sta je drugo.... ne_shvata

,,Покајање, мољења, Исусова молитва и исповест.'' Од овога ама баш ништа не спасава, по речима св. Атанасија Великог.

Mislim stvarno, ovde ga bas pretera bratko Pavlovic, to sigurno nije napisao sv.Atanasije Veliki, ako to Pavlovic negde pronadje i pravilno kontekstualizuje :idea: ..... ja cu da pojedem sve ove moje crkvene knjige koje imam kuci 0512_music.... i pride necu vise da pisem na forum.... :D

http://www.protiv-eresi.ru/2013/08/04.html

А вот, что св. Афанасий пишет о том есть ли выбор у грешных после смерти:
«2) При таком уповании и таком убеждении святые усугубляют сию истинную жизнь; ибо, во всяком случае, получат они и небесную радость, о каковой небрегут нечестивые, неизбежно лишая себя исходящего из нее блаженства; ибо отвержен будет нечестивый, дабы не видеть ему славы Господа. И хотя бы они услышали ко всем обращенный глас обетования: востани спяй, и воскресни от мертвых (Еф. 5, 14)! Хотя бы они воскресли и даже достигли небес, могли бы постучать и сказать: отверзи нам! все же, тем не менее, Господь укорил бы их, как таковых, которые далеки были от познания Его, говоря: не вем вас (Лк. 13, 25. 27). А св. Дух громко восклицает против них: да возвратятся грешницы во ад, еси языцы забывающии Бога (Пс. 9, 18).»[18]
Св. Афанасий пишет, что если бы грешники попросили Бога пустить их в Царство Небесное то Бог бы им отказал!

 

Eto, nazalost ipak po sv.Atanasiju Velikom,.....cak i ako bi postojala mogucnost da bi gresnici posle osude zeleli da budu u raju, nazalost ne bi mogli biti prepoznati kao dostojni sudeonici carstva Bozijeg,..... i to je ono da zrtve i zlocinci ne mogu da budu zajedno,..... i to je ono da Hitler i Staljin ne mogu da budu sa svojim zrtvama, .... i to je ono da ustase ne mogu da budu sa jasenovackim novomucenicima..... nazalost tako je.... 

I zato mislim da je bolje za Pavlovica da se okane svetitelja i apokastaze..... tu leba nece da se najede :)))..... eto ima te neke razne teologe i profesore raznih veroispovesti i neka tamo trazi apokastazu koju ne moze naci u crkvi i kod svetitelja,..... ali ipak se nasa vera definise i kao svetootacka i svetopredanjska..... i zato cu ja licno i personalno :buba: vise da verujem onako kako su svetitelji verovali nego nekim raznim drugima koji misle da mogu da imaju bolje uvide u veru i Pismo nego nasi svetitelji..... tako stoje stvari....:laie_14:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Верујем да је Бог Љубав. 

Шта ако одлучи да помилује и зликовце? Да ли бисмо сви могли да пристанемо да делимо Рај са њима? Можда је то количина љубави коју неки не би могли да поднесу и која би представљала мучење за неке "праведнике".

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve što treba znati o ovoj temi je "što oko ne vide, i uho ne ču, i u srce čovečje ne uđe, to pripravi Bog onima koji ga ljube"

Sve ostalo je guranje nosa gde mu nije mesto. 

 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Н И Н Е рече

Верујем да је Бог Љубав. 

Шта ако одлучи да помилује и зликовце? Да ли бисмо сви могли да пристанемо да делимо Рај са њима? Можда је то количина љубави коју неки не би могли да поднесу и која би представљала мучење за неке "праведнике".

Sve je tako, osim onoga što nije tako (isključna rečenica :D ), a to je što oni ne žele da se kaju i neće da vole, a sloboda neće biti ukinuta,            NJIKAGDAAA !!!  :dedica:

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Н И Н Е рече

Шта ако одлучи да помилује и зликовце? Да ли бисмо сви могли да пристанемо да делимо Рај са њима? Можда је то количина љубави коју неки не би могли да поднесу и која би представљала мучење за неке "праведнике".

Da, jer samim tim što su spaseni, oni su postali slični Hristu.

Zašto da ne obitavam sa nekim ko je sličan Hristu?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 14.2.2022. at 14:18, Н И Н Е рече

Верујем да је Бог Љубав. 

Шта ако одлучи да помилује и зликовце? Да ли бисмо сви могли да пристанемо да делимо Рај са њима? Можда је то количина љубави коју неки не би могли да поднесу и која би представљала мучење за неке "праведнике".

Pa, jeste Ljubav ali je takodje i Pravedan i Istinit i takodje je i Sudija, i pravo pitanje jeste da li neki zlikovac moze da deli Raj sa onima nad kojima je cinio zlocine, pitanje je i da li neko moze da zaradi Raj a da se uopste i nije trudio da bude u tom Raju, prakticno se za djabe takvome daje Raj i da ne pricamo da je cak i po svojoj volji i delima antipod Raju, potpuna suprotnost Raju, pitanje je onda da bi na taj nacin zlo i zlocin i zlocinci ne bi bili kaznjeni za zlo, to bi bilo slicno tome da ovde u ovom zivotu neko za svoj zlocin zasluzuje po zakonu dozivotnu ili smrtnu kaznu i onda ga neko osudi na 20 godina zatvora i to onda nije pravedno jer zlo i zlocin nisu kaznjeni, ostaju nekaznjeni.

Da ne pricamo da se time prakticno dozvoljava bilo kome da nekaznjeno cini zlo, i to najvece moguce zlocine, time se otvaraju vrata za nove Hitlere, nove Pavelice, nove ubice, silovatelje, mrzitelje ljudi i covecanstva. 

Cak im se nudi i Raj i zajednica sa svetima, :blush:..... uffff, paradoks nad paradoksima.... :stidljiv:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Милошшш рече

Sve je tako, osim onoga što nije tako (isključna rečenica :D ), a to je što oni ne žele da se kaju i neće da vole, a sloboda neće biti ukinuta,            NJIKAGDAAA !!!  :dedica:

Е, у Рају је ионако већ тесно. Знамо да је свети Кирил Александријски мрзео светог Јована Златоустог, а свети Теодорет Кирски је на вест о смрти светог Кирила Александријског прокоментарисао: Најзад, ево најзад, умро је тај зли човек! Његов oдлазак ће обрадовати живе, а огорчити мртве. Треба се плашити да нам га они, имајући муке с њим, не врате назад. Можда је потребно да његов гроб притиснемо што тежим каменом, како га поново не бисмо видели.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bokisd рече

Pa, jeste Ljubav ali je takodje i Pravedan i Istinit i takodje je i Sudija, i pravo pitanje jeste da li neki zlikovac moze da deli Raj sa onima nad kojima je cinio zlocine, pitanje je i da li neko moze da zaradi Raj a da se uopste i nije trudio da bude u tom Raju, prakticno se za djabe takvome daje Raj i da ne pricamo da je cak i po svojoj volji i delima antipod Raju, potpuna suprotnost Raju, pitanje je onda da bi na taj nacin zlo i zlocin i zlocinci ne bi bili kaznjeni za zlo, to bi bilo slicno tome da ovde u ovom zivotu neko za svoj zlocin zasluzuje po zakonu dozivotnu ili smrtnu kaznu i onda ga neko osudi na 20 godina zatvora i to onda nije pravedno jer zlo i zlocin nisu kaznjeni, ostaju nekaznjeni.

Судија најбоље зна шта је праведно.

пре 3 часа, Bokisd рече

Da ne pricamo da se time prakticno dozvoljava bilo kome da nekaznjeno cini zlo, i to najvece moguce zlocine, time se otvaraju vrata za nove Hitlere, nove Pavelice, nove ubice, silovatelje, mrzitelje ljudi i covecanstva. 

Cak im se nudi i Raj i zajednica sa svetima, :blush:..... uffff, paradoks nad paradoksima.... :stidljiv:

То је смак света. Нема више прилике да неко буде злочинац.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Н И Н Е рече

Судија најбоље зна шта је праведно.

То је смак света. Нема више прилике да неко буде злочинац.

Pa onda je objasnjeno u Pismu koji je to sud i Sudija i kakav je to sud i koje su nagrade i kazne.

I, onda, zasto ne bi mi mogli da izvodimo razne filozofske i logicke i razne druge implikacije o tom sudu i sta moze da bude pravedno, pa mi smo po slici i podobiju Bozijem i imamo razum od Boga kako bi razmisljali i donosili zakljucke i sudove, pa tako i u vezi toga sta moze da bude pravedno i smisaono na tom sudu.

Uostalom, svetitelji najbolje znaju i poznaju ko je tacno Sudija i Njegovu pravdu, i bukvalno skoro svi svetitelji pisu i veruju u vecnost kazni i muka. Ako neko misli da bolje od njih poznaje ko je Sudija, okej, ja bih vise verovao percepciji svetitelja o Sudu i Sudiji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Bokisd рече

Pa onda je objasnjeno u Pismu koji je to sud i Sudija i kakav je to sud i koje su nagrade i kazne.

I, onda, zasto ne bi mi mogli da izvodimo razne filozofske i logicke i razne druge implikacije o tom sudu i sta moze da bude pravedno, pa mi smo po slici i podobiju Bozijem i imamo razum od Boga kako bi razmisljali i donosili zakljucke i sudove, pa tako i u vezi toga sta moze da bude pravedno i smisaono na tom sudu.

Uostalom, svetitelji najbolje znaju i poznaju ko je tacno Sudija i Njegovu pravdu, i bukvalno skoro svi svetitelji pisu i veruju u vecnost kazni i muka. Ako neko misli da bolje od njih poznaje ko je Sudija, okej, ja bih vise verovao percepciji svetitelja o Sudu i Sudiji.

Можемо ми да мислимо шта хоћемо и изводимо закључке какве хоћемо али биће како Он одлучи, овако или онако.

Лично, не бих се усудио да процењујем шта би било праведно а шта не.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Н И Н Е рече
пре 30 минута, Bokisd рече

Pa onda je objasnjeno u Pismu koji je to sud i Sudija i kakav je to sud i koje su nagrade i kazne.

I, onda, zasto ne bi mi mogli da izvodimo razne filozofske i logicke i razne druge implikacije o tom sudu i sta moze da bude pravedno, pa mi smo po slici i podobiju Bozijem i imamo razum od Boga kako bi razmisljali i donosili zakljucke i sudove, pa tako i u vezi toga sta moze da bude pravedno i smisaono na tom sudu.

Uostalom, svetitelji najbolje znaju i poznaju ko je tacno Sudija i Njegovu pravdu, i bukvalno skoro svi svetitelji pisu i veruju u vecnost kazni i muka. Ako neko misli da bolje od njih poznaje ko je Sudija, okej, ja bih vise verovao percepciji svetitelja o Sudu i Sudiji.

Можемо ми да мислимо шта хоћемо и изводимо закључке какве хоћемо али биће како Он одлучи, овако или онако.

Лично, не бих се усудио да процењујем шта би било праведно а шта не.

Joj, nisam do kraja zavrsio poruku, ne znam kako je editovana, verovatno sam slucajno pritisnuo enter.

Cela poruka :

"Pa onda je objasnjeno u Pismu koji je to sud i Sudija i kakav je to sud i koje su nagrade i kazne.

I, onda, zasto ne bi mi mogli da izvodimo razne filozofske i logicke i razne druge implikacije o tom sudu i sta moze da bude pravedno, pa mi smo po slici i podobiju Bozijem i imamo razum od Boga kako bi razmisljali i donosili zakljucke i sudove, pa tako i u vezi toga sta moze da bude pravedno i smisaono na tom sudu.

Uostalom, svetitelji najbolje znaju i poznaju ko je tacno Sudija i Njegovu pravdu, i bukvalno skoro svi svetitelji pisu i veruju u vecnost kazni i muka. Ako neko misli da bolje od njih poznaje ko je Sudija, okej, ja bih vise verovao percepciji svetitelja o Sudu i Sudiji.

Nije prica o tome da ne moze vise, nego da li moze neko da se pokaje slobodnom voljom posle smaka sveta i suda, i da li ce mu to onda biti priznato i prihvaceno. Po svemu recenom, tesko da ce biti mogucnosti, uostalom svetitelji pisu da posle suda vise nema mogucnosti pokajanja, to imamo samo u ovom zivotu.

Ostaje onda samo neka nada u apokastazis, ali kako se kaze, nada moze da bude varljiva, a sta ako se ne ispuni (definicija / Nada je osjećaj očekivanja pozitivnog ishoda neke situacije. Situacija obično može biti vezana za događaje u sadašnjosti, ali više budućnosti.....Nada može biti iskrena, ali i lažna. Mnoga očekivanja koja su nerealna nazivamo lažnim nadama. Nada je dakle subjektivni osećaj čiji ishod može biti pozitivan ili negativan...)..... da li je onda nerealna ili realna ova nada u apokastazis,.... pa realnost moze biti da je Bog ljubav i da ce na kraju krajeva pomilovati na neki nacin sve,..... ali realnost moze biti i da je Bog i Sudija i sudi po pravdi i da pravednost treba pravo da nagradi dobre i dobro i pravo da kazni zlocince i zlo..... i sta je onda ovde nerealno a sta realno ocekivati i nadati se.... mnogo pitanja i dilema.... confused1

I onda je mnogo bolje verovati u fullu, bez nade u apokastazu jer je spasonosnije za sve.

I to recimo da zlocinci mogu da budu zajedno sa svetima u Raju i blagodati, ako postoji nada u apokastazu, ne znam kako mogu zlocincima da se oprosti na taj nacin da budu u Raju i da blaguju, po meni to mozda moze da bude nada na neko pomilovanje kao (neko) samo Bogu poznato duhovno stanje, mozda nema srece i blagovanja, mozda nema ni muka i uzdaha, kao neko medjustanje, ali opet nema zajednice sa Bogom, i opet kako pisu svetitelji, nemanje zajednice sa Bogom i uskracivanje zadovoljstva i srece i jeste odredjena i mozda najveca kazna i patnja, tako da pitanje je ako i bude neko pomilovanje kakvo ce ono tacno biti.

Znaci u svakom slucaju je bolje verovati u fullu i bolje je kako se kaze ne iskusavati Boga i preterano se nadati u Njegovu milost."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

Joj, nisam do kraja zavrsio poruku, ne znam kako je editovana, verovatno sam slucajno pritisnuo enter.

Cela poruka :

 

Ок. Немам ништа да додам.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, mirko1929 рече

Е, у Рају је ионако већ тесно. Знамо да је свети Кирил Александријски мрзео светог Јована Златоустог, а свети Теодорет Кирски је на вест о смрти светог Кирила Александријског прокоментарисао: Најзад, ево најзад, умро је тај зли човек! Његов oдлазак ће обрадовати живе, а огорчити мртве. Треба се плашити да нам га они, имајући муке с њим, не врате назад. Можда је потребно да његов гроб притиснемо што тежим каменом, како га поново не бисмо видели.

Nije onako kako naivno mislimo, ali nešto jeste. Čehov je rekao: "Ja ne znam da li postoji život posle smrti; ali mislim da postoji i da će sve biti drugačije."   :pivo:

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Н И Н Е рече

Можемо ми да мислимо шта хоћемо и изводимо закључке какве хоћемо али биће како Он одлучи, овако или онако.

Лично, не бих се усудио да процењујем шта би било праведно а шта не.

Pa ako cemo po veri i Pismu onda je jasno kakav je Sud i Sudija, i jasno je kakvo je tumacenje svetitelja o tom Sudu i Sudiji, takva je vera u vaskrsenje mrtvih i zivot buduceg veka. I po meni vrlo je sklizak teren za drugo tumacenje, vrlo je opasan teren za neke licne teologumene i stavove, Origen nije izbego osudu crkve i sabora i svetitelja, sv.Grigorije Niski nije bio osudjen za njegovu apokastazu, nije ni razmatrana, ali nikada nije bila prihvacena u crkvi i smatrano je da je to njegovo privatno misljenje i teologumen.

Ti ne moras da procenjujes, ali pravda i pravedno je procenjivati sta je u ovoj prici pravda i pravedno, i da li jedan Hitler kroz apokastazu moze da bude naslednik Raja i blagodati i blagovanja i srece.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

Pa ako cemo po veri i Pismu onda je jasno kakav je Sud i Sudija, i jasno je kakvo je tumacenje svetitelja o tom Sudu i Sudiji, takva je vera u vaskrsenje mrtvih i zivot buduceg veka. I po meni vrlo je sklizak teren za drugo tumacenje, vrlo je opasan teren za neke licne teologumene i stavove, Origen nije izbego osudu crkve i sabora i svetitelja, sv.Grigorije Niski nije bio osudjen za njegovu apokastazu, nije ni razmatrana, ali nikada nije bila prihvacena u crkvi i smatrano je da je to njegovo privatno misljenje i teologumen.

Ti ne moras da procenjujes, ali pravda i pravedno je procenjivati sta je u ovoj prici pravda i pravedno, i da li jedan Hitler kroz apokastazu moze da bude naslednik Raja i blagodati i blagovanja i srece.

Кад сам давно читајући СЗ схватио да Бог чини по својој вољи и да никоме не полаже рачуне уплашио сам се али веровао сам да ће то што одлучи бити праведно. Пре неки дан сам размишљао: шта ако помилује све, да ли би сви ушли у рај или би неки одбили из принципа зато што мисле да није праведно. То сам повезао са тумачењем да ће Божија љубав бити мучење за оне у паклу ( ако сам добро запамтио ). Извини ако се то коси са твојим доживљајем вере.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...