Jump to content

Zar Bog nije mogao blaze da kazni gresnike (problem vecne kazne)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

On 11.1.2022. at 13:28, Volim_Sina_Bozjeg рече

Djavdjav ne može da se zadrži u Hristovom Telu i Krvi.

А шта се десило код Јуде?

Чиме се он причестио?

П.С. Сад видим да и други већ питају исто.. 🙃

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mirko1929 рече

У књизи о Јову се договарају како заједно Јову да загорчају живот.

Шта хоћеш да кажеш, да су Бог и сатана ортаци који се договарају како да загорчају живот Јову?

Који је смисао тога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mirko1929 рече

У књизи о Јову се договарају како заједно Јову да загорчају живот.

Јесу ли и теби тако загорчали живот? И нико те ту ни за шта није питао, те тај двојац није ни заслужио ништа друго већ да му судиш? И Богу, и Сатани, зато што су ти тако загорчали живот, тај исти у којем се ипак питаш за нешто и ту неприкосновено одговараш.

Не знам, само, кога видиш као већег непријатеља, у том твом савршеном човјештву? Бога или Сатану? И коме ту за шта судиш, да би сам био једини праведан?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Натан рече

Шта хоћеш да кажеш, да су Бог и сатана ортаци који се договарају како да загорчају живот Јову?

Који је смисао тога?

Чудни су путеви Господњи.

 

  

пре 7 часа, slovoA рече

Јесу ли и теби тако загорчали живот? И нико те ту ни за шта није питао, те тај двојац није ни заслужио ништа друго већ да му судиш? И Богу, и Сатани, зато што су ти тако загорчали живот, тај исти у којем се ипак питаш за нешто и ту неприкосновено одговараш.

Не знам, само, кога видиш као већег непријатеља, у том твом савршеном човјештву? Бога или Сатану? И коме ту за шта судиш, да би сам био једини праведан?

Да би познали од истока сунчаног и од запада да нема другог осим Mене; ја сам Господ и нема другог, који правим светлост и стварам мрак, градим мир и стварам зло; ја Господ чиним све то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Натан рече

А шта се десило код Јуде?

Чиме се он причестио?

П.С. Сад видим да и други већ питају исто.. 🙃

Pričestio se Krvlju i Telom.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Violetta Valery рече

Ušao je u Judu odmah po pričešću.

Jeste i odveo ga sa sobom.

Zlo ne može opstati u Krvi i Telu.

Prosto iscuri kao voda koja ima pad, Bog nikog silom ne zadržava u sebi.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Jeste i odveo ga sa sobom.

Zlo ne može opstati u Krvi i Telu.

Prosto iscuri kao voda koja ima pad, Bog nikog silom ne zadržava u sebi.

Ovo sasvim jednostavno, mislim, ono, Pricesce je Svetinja nad svetinjama, samo Telo i Krv Boga, i u Pricescu ne moze da postoji nista nesveto ni 0%, i Juda kada se pricestio i usled njegove velike nedostojnosti odmah posle njegovog pricesca usao je djavlo u njega.

Evo sta pise sv.Kiril Aleksandrijski :

https://sites.google.com/site/aquinasstudybible/home/gospel-of-john-commentary/cyril-on-john-13/cyril-on-john-13

And let no one suppose on the contrary that the sop was to the traitor the cause of his being possessed by Satan. For we shall not have so nearly reached the verge of madness, nor shall we even prove ourselves so bereft of proper intelligence, as to suppose that such a gift could have afforded the evil |199 one any pretext for an entrance; but we will rather say this, keeping our statement about the traitor well within the limits of the truth:----Seeing that, although perfect love had been shown towards him, and nothing was in any way lacking of the things that are generally reckoned to imply a disposition to confer honour, he still clung fast to the same evil endeavours, never correcting by repentance his wicked thoughts, never turning his heart away from its ungodly designs, never weeping in bitter sorrow for the wickedness he had so much as dared to conceive; but still thirsting more and more to accomplish to the full his impious purpose, and so to be finally ruined by his own evil recklessness: Satan consequently entered into him, finding his heart ready and open like a gate to receive him, unprotected by sobriety; and seeing that his mind was not locked against him, but rather already inflamed with a willingness to do whatsoever he might wish and suggest.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vidim Pavlovic na svom fejsabuku zavrsava neki tkz. Bozicni serial o apokastazi i najavljuje sledeci Vaskrsnji,..... a ja tek ovde poceo....:smeh1:

Jos malo sv.Jefrem Sirin, samo da se izdvoji neko vreme i malo :google: i moz da se nadje mnogo toga, na primer :

https://svetosavlje.org/dobrotoljublje-tom-ii/28/

"... 2. Подвизавајте се у овај једанаести час. Журите да не бисте остали иза затворених врата. Вече је близу и Наградодавац иде са великом славом да свакоме да по делима његовим. Покајмо се, братијо, док још има времена....

...4. Заплачимо мало овде да не бисмо плакали тамо, у вечним мукама. Други Христов долазак биће изненадан, као страшна муња. У онај час свако ће примити по својим делима: свако ће пожњети оно што је посејао. Сви ћемо откривени предстати Суду Христовом, и свако ће Судији дати одговор за самога себе. У тај час нико неће моћи да помогне. Свако ће са страхом и трепетом стајати у очекивању да чује Божију пресуду....

....7. Покај се, грешниче, са смелошћу гледајући на безгранично човекољубље Христа који је рекао: Нисам дошао да зовем праведнике но грешнике на покајање (Мт.9,13). Покај се, док још има времена да не би био постиђен на Страшном суду, где ће са страхом стајати хиљаде хиљада анђела и светих, где ће се отворити књиге дела, и где ће тајно постати јавно. Судија је силан и суд неумољив, а дела и огњена река су пред очима. Размисли о свему томе и похитај да се спасеш....

....14. И поћи ћеш, али нећеш наћи где да га купиш. Јер, време животне трговине је већ завршено. Тада ћеш са великом смућеношћу, плачући и тугујући, рећи себи: „Поћи ћу, покуцаћу на врата милосрђа Христовог. Можда ће ми их милосрдни Господ и отворити“. Поћи ћеш и куцаћеш. Међутим, Женик ће ти изнутра одговорити: Заиста ти кажем, не познајем те (Мт.25,12). Идите од мене сви који чините безакоње. Ти ниси био милостив, и због тога нећеш бити помилован. Ти си хранио своје тело и своју одећу упрљао нечистотама. Како онда хоћеш да уђеш и да оскрнавиш моје Царство? Ти си испуњавао вољу ђавола, а моју одбацио. Нема теби удела са мном. Иди од мене… у огањ вечни (Мт.25,41)....

....15. Слушајући ово, стајаћеш постиђен. У исто време до твојих ушију ће доћи глас радости и весеља. Препознаћеш глас твојих пријатеља, и горко ћеш уздахнути, говорећи: „Тешко мени, несрећноме! Какве славе сам се лишио, и од какве заједнице сам одлучен због злих и непристојних дела својих! Али, заиста је праведан Суд Божији, заиста праведно трпим такво лишавање. Они су живели у уздржању, а ја сам трчао за сваковрсним задовољствима; они су певали Псалме, а ја сам певао срамне песме; они су се молили, а ја сам безбрижно лежао, или шетао; они су плакали, а ја сам се смејао. Стога се они сада радују, а ја тугујем; они се веселе, а ја плачем; они ће царовати са Христом у векове векова, а ја ћу са антихристом бити бачен у огањ вечни. Тешко мени, несрећноме“...

....19. .... Ако се и спотакнемо и сагрешимо, лечимо се сузама, док је још време покајања. Време покајања је кратко, а Царство небеско нема краја....

....25. Ко хоће да се спасе нека ревнује за спасење, и ко жели да уђе у Царство нека не буде лењ. Ко хоће да се избави од огња геенског нека се законито подвизава, и ко не жели да га баце неуспављивом црву нека буде бодар.....

....29. Ми смо, такође, добро семе које је посејао Саздатељ неба и земље, Владика Христос. Ето, већ је дошло време жетве, и српови су у рукама оних који жању. Они само чекају знак Владике. Пазите, да се и ми не покажемо плева и да не будемо свезани у снопове и бачени у огањ вечни (Мт.13,30)...

.... 35. Теби је дато време за покајање, а ти не бринеш о покајању. Зар ћеш смрти рећи: „Сачекај! Дај ми времена да се пока-јем“. Отрезни се, вољени, отрезни се. Последњи час ће као замка наићи на тебе. Тада ћеш у ужасу почети да вапијеш: „Авај! У расејаности су протекли дани моји. У неумесним помислима сам проживео своје време“. Међутим, каква ће ти бити корист да тако помишљаш у часу смрти с обзиром да ти се више не дозвољава да останеш у овом веку?...

.... 37.   ....Ово небо и силе небеске ће се покренути (Мт.24,29) и сва земља ће се, као вода у мору, усталасати од славе Његове. Јер, страшан огањ ће ићи пред лицем Његовим, чистећи земљу од безакоња која су је оскрнавила. Ад ће отворити своја вечна врата, смрт ће се укинути, а иструлели прах људске природе ће оживети чувши трубни глас.....

....39. Молим вашу једномисленост, љубљена братијо моја, постарајте се да угодите Богу док има времена. Плачите пред Њим дан и ноћ у вашим молитвама и псалмопојању како би вас избавио од онога бесконачног плача, и од шкргута зуба, и од огња геенског, и од црва неуспављивог, и како би нас испунио радошћу у Царству своме, у животу вечном, одакле нестаде [свака] туга, бол и уздисање, где је увек радост, и весеље, и усхићење, и трпеза која је испуњена духовном храном коју је Бог уготовио онима који га љубе. Блажен је онај ко се ње удостоји и бедан је онај ко се ње лиши....

..... 42. Бој се Господа свом снагом својом, и немој бити саучесник дела нечастивих. Јер, огањ њихов се неће угасити, и црв њихов неће умрети (Мк.9,44).....

....47. Врата покајања су отворена. Постарај се, грешниче, да уђеш на њих док се не затворе. Она те неће чекати уколико те час њиховог затварања затекне да пребиваш у нераду. Зашто си омрзао живот свој, несрећниче. Шта је вредније од твоје душе, човече? Ти си је, пак, грешниче, занемарио. Љубљени, ми не знамо у који час ће небески Лекар затворити врата свога лечења....

....49. Приђимо и молимо се док још имамо времена. Док смо у овом животу ми можемо да умилостивимо Бога. Није тешко да стекнемо опроштај све док имамо времена да ударамо на врата Његовог милосрђа. Пролијмо сузе док још [траје] рок за њихово примање како не бисмо, отишавши у тамошњи век, бескорисно плакали. Јер, тамо нема никакве користи од суза....

.... 50. Зашто смо немарни за спасење? Зашто не желимо да се исцелимо док још има времена? Због нешто мало суза проливених у ово време и ради покајања Бог опрашта све грехопаде. Плачимо нешто мало овде, да не бисмо плакали тамо у векове векова у тами најкрајњој. Покај се овде да тамо не би био бачен у неугасиви огањ....

.... 59. Донесимо плод који је благоугодан Богу пре него дође страшна заповест да се наша душа узме из тела. Тешко тада ономе ко је ожалостио Господа Бога нашега и ко се није покајао! Он ће почети да тражи време које је изгубио у нераду, и неће га наћи....

....60. Наши дани пролазе и крај се приближава. Заплачимо пред Господом Богом нашим док нас још нису затворили у таму најкрајњу. Уколико их проведемо у нераду и уколико их ни мало не искористимо за спасење, ни многим сузама нећемо моћи да их повратимо....

....76.   .... Тако ће и у онај Страшан дан сва људска тела изнети из своје унутрашњости све што је учињено – било добро, било зло. Свако ће пред престо страшног Судије донети дела – као добар и пријатан плод, и речи – као лишће. Свети ће тада принети прекрасан и драгоцен плод добрих дела; мученици ће донети преславно трпљење мучења и злопаћења; подвижници ће донети трудове уздржања, бдења и молитава. Грешни, пак, нечастиви и оскрнављени људи ће са стидом, плачем и тугом донети плод скверни и неправде, тј. храну за неуспављивог црва и неугасиви огањ....

....77. Због чега смо немарни? Или, зар не знамо шта нас чека? Знајући пак, зашто не плачемо дан и ноћ, умољавајући Бога да нам да покајање да бисмо се избавили од онога стида и вечне таме? Тамо ће се затворити наша грешна уста, тамо ће задрхтати сва твар, задрхтаће и сами чинови светих анђела од славе и страхоте доласка Господњег. А шта ћемо му ми рећи у тај Дан уколико у нераду проведемо све наше време? Овде је Он дуготрпељив и све привлачи и милостиво прима у своје Царство. Тамо ће, пак, захтевати објашњење. Суд без милости ће бити изречен онима који нису хтели да следе за Њим и који су били немарни...

....78.  .... Према томе, уколико будеш немаран, не желећи да се спасеш, уколико не будеш ишао правим путевима Божијим и не испуњаваш заповести Његове, сам себе ћеш погубити и сам себе ћеш избацити из небеског дворца. Свети Бог због тебе није поштедео Јединородног Сина свога, а ти, несрећниче, не волиш самога себе. Отрезни се напокон и пробуди из свога греховног сна!...

.... 82. Чешће се присећајмо мука које очекују грешнике како бисмо се побудили на покајање и на прекидање грешног живота. Шта је мање од комарца? Међутим, ми ни његов ујед не можемо да поднесемо. Шта ће, пак, бити тамо од отровног неуспављивог црва? При наступању вечери говоре: „Упали светиљку. Мрак је“. И светилник прогони таму. А шта ћемо тамо радити са непрозирном тамом која нема краја? Овде онај кога опаљују сунчани зраци бежи у хладовину. Шта ћемо, пак, учинити са неугасивом огњеном гееном?

83. Дођи себи и не пренебрегавај пламен који се никада не гаси. Ако га, пак, пренебрегаваш још овде испитај себе да ли си у стању да поднесеш суровост мучног огња. Упали светиљку и приближи крај прста. Ако си у стању да поднесеш тај бол може бити да ћеш и тамо моћи себи да помогнеш. Ако, пак, ниси у стању да поднесеш болове једног малог уда (при чему ти цело тело остаје ван огња), шта ћеш радити када ти цело тело, заједно са душом, буде бачено у геену огњену?...

....88.   ... Тако расуђујући сваки дан, ја сам рђаво проживео свој живот. Мене су учили, а ја нисам пазио; мене су поучавали, а ја сам се смејао; слушао сам Свето Писмо, а завршавам живот као они који нису ништа чули; слушао сам о Суду, и подсмехивао се; слушао сам о смрти и живео као да никада нећу умрети. И ето, сада ме узимају сасвим неспремног, и немам помоћника; затечен сам без покајања, и нема ко да ме избави; подвргавам се осуди и нема ко да ме спасе....

....90. Ето, скончао је. Нестао је. Проживео је свој век и лежи непокретан, без даха и нем. Шта је човек? Снено виђење и сенка. Анђели прихватачи узлазе са душом по ваздуху где се налазе поглаварства и власти, и господари противних сила. Ти наши зли тужитељи су овде саблазнитељи и записивачи наших злих дела, а тамо – испитивачи. Они душу која се подиже сусрећу на путу, проматрају и набрајају њене грехове по својим записима: грехове младости и старости, вољне и невољне, учињене делом, речју и помишљу. О, какав је тамо страх, какав трепет бедне душе! Неописива је невоља коју тада трпи душа од неизбројивог мноштва ђавола који је окружују и клевећу како би је спречили да узиђе на небо, да ступи у блажени живот и да се насели у земљи живих....

....92. ....Немојте се више обмањивати. Напротив, од нас који смо вас предухитрили и који смо сада у гробу научите да постоји Суд, бесконачно мучење, непрозирна тама и страшна геена, неуспављиви црв, непрекидни плач, непрестани шкргут и неисцелива туга...

....94. Каквом страху и каквој невољи ћемо се ми подврћи у часу изласка из овога живота и при разлучењу душе од тела! Тада ће се извршити велика и страшна тајна! Души прилазе добри анђели и мноштво небеске војске, а такође и све противне силе и кнез таме. И једни и други желе да душу уведу у место у коме и сами живе. Ако је душа овде стекла добре особине, водила честит и врлински живот, у дан изласка врлине које је овде стекла постају добри анђели који је окружују и не допуштају никаквој противничкој сили да јој приђе. Напротив, оне је са светим анђелима у радости и весељу узимају и односе Христу, Владици и Цару Славе, и поклањају му се заједно са свим небеским силама. И најзад се душа одводи у место упокојења, у неизрециву радост, у вечну светлост, где нема ни жалости, ни уздисања, ни суза, ни бриге, где је бесмртни живот и вечна радост у Царству небеском са свима осталима који су угодили Богу. Ако је, пак, душа живела срамно у овоме свету, предајући се нечасним страстима и заносећи се плотским задовољствима и сујетом овога света, у дан изласка из овога живота ће пристрашћа и уживања, која је стекла у овоме животу, постати лукави демони који ће је окружити, не дозвољавајући анђелима Божијима да јој се приближе. Она ће је, заједно са противничким силама и кнезовима таме, узети беспомоћну, уплакану, потиштену и сетну и одвести у тамна, мрачна и тужна места где се држе сви грешници за Дан суда и вечног мучења, и где је бачен ђаво са својим анђелима...."

https://svetosavlje.org/dobrotoljublje-tom-ii/29/

"....9. Да ли знате да код људи постоје три различите врсте суза? Постоје сузе због видљивих ствари, које су веома горке и сујетне. Постоје сузе покајања, када душа жели вечна блага: оне су веома слатке и корисне. И постоје сузе раскајања тамо где је плач и шкргут зуба (Мт.8,12): оне су горке и бескорисне, будући да су у потпуности неуспешне, с обзиром да је прошло време за покајање....

 

Eto stvarno da ponovim da ne razumem kako moze da se tvrdi da je sv.Jefrem Sirin verovao u apokastazu ako pogledam celokupno njegovo delo i pisanje. Ima jedan spisak od Pavlovica koji je uzeo od negde :

Оци и учитељи Цркве који су, на овај или онај начин, учили о апокатастази као коначном циљу Божијег домостроја (наравно, нису наведени сви, већ само они најважнији):
Св. Игњатије Богоносац
Св. Теофил Антиохијски
Св. Климент Александријски
Св. Иринеј Лионски
Св. Методије Олимпијски
Св. Григорије Неокесаријски Чудотворац
Св. Григорије Ниски
Св. Григорије Богослов
Св. Василије Велики
Св. Атанасије Велики
Св. Јероним Стридонски
Св. Амвросије (Амброзије) Милански
Св. Андреј Кесаријски
Св. Исидор Пелусиот
Св. Исак Сирин
Св. Генадије I Цариградски
Св. Јефрем Сирин
Св. Кирил Александријски
Св. мученик Памфил Кесаријски
Св. Кирил Јерусалимски
Св. Теодорит Кирски
Св. новомученик Анатолиј Жураковски
Св. Иларион Тројицки
Св. Инокентије Херсонски
Св. Теофилакт Охридски
Св. Максим Исповедник
Св. Јован Касијан Римљанин
Св. Хроматије Аквилејски
Св. Амфилохије Иконијски
Св. Јован Лествичник
Св. Епифаније Кипарски
Св. Симеон Солунски
Св. Фотије Константинопољски
Св. Макрина млађа (сестра св. Василија Великог и св. Григорија Ниског)
Св. Макрина старија (баба св. Василија Великог, св. Григорија Ниског, св. Макрине)
Св. Мелитон Сардски
Св. Августин (у млађој фази)
Св. Марија Скобцова
Св. Петар Хрисолог
Св. Јован Златоусти

I znaci evo odma moze da se izbace sa ovaj spisak i Jovan Zlatoust i Vasilije Veliki i Jefrem Sirin i Atanasije Veliki i Amfilohije Ikonijski i Ilarije Piktavijski i naravno bogosluzbeni i moliveni tekstovi, i to sve gore smo sve vec prosli u predhodnim porukama.

Na prvu loptu moze odma i Avgustin da se izbaci sa spiska jer u starijoj fazi nije verovao u apokastazis (skoro sam 100% siguran da nije ni u mladjoj fazi), pa onda odma i Metodije Olimpijski jer je on direct pisao protiv Origena i njegovih ucenja o predpostojanju dusa i apokastazi i slicno (prosto je neverovatno da je Metodije na spisku), pa onda odma i Epifanije Kiparski koji je u svojim delima o jeresima takodje naveo i Origena i origenizam kao jeres i stvarno je neverovatno da je i on na spisku.

I za mnoge svetitelje sa spiska sam vec citao kako pisu o vecnosti kazna i muka i pakla.

itd....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E saaaaadddd ... :D... jedan bas prost primer kako Pavlovic i ta neka ekipa raznih svetskih teologa i profesora raznih jezika i veroispovedanja uzimaju neke odredjene stihove iz bogosluzbenih i molitvenih tekstova i u njima vide cak i veru u apokastazu,..... znaci neki tekstovi i stihovi molitava u kojima se na posredan, a ne na neposredan i direct nacin i izrazavanje, kao opisuje i ispoveda vera u 100% apokastazu,....i kako u stvari to nema 100% uopste nikakve veze sa apokastazom nego tu imamo neki drugi odredjeni smisao i kontekst tih reci i recenica u stihovima koje se navode,....

PROST PRIMER :

 

СЛАВА ТЕБИ, ЈЕР СИ ДОШАО ДА СВЕ СПАСЕШ!
Акатист Рождеству ХРИСТОВОМ

Ovde mister Pavlovic na svom fejsabuku VELIKIM slovima je podebljao kako bi kao naglasio da je Hristos dosao da sve spase i valjda onda iz toga sledi i da su svi automatski i spaseni i da imamo apokastazu.To je ovde :

https://www.molitvenik.in.rs/akatisti/akatisti_Gospodu/akatist_Rodjenju_Hrsitovom.html

Икос 7.

Слава Теби, јер си дошао да све спасеш!

E, sad, ako gledamo iz ove Pavloviceve perspektive :coolio:  onda mozemo u istom Akatistu naci jos neke stihove i reci koje kao mozda ukazuju na apokastazu, recimo :

Слава Теби, Спаситељу пропалих!

Слава Теби, који си нас Собом спасао!

Слава Теби, Јагње Божије, Спасе света!

Слава Теби, јер си власт ђавола до краја збацио!

Слава Теби, који си нас од његовог мучења избавио!

 

Narocito ova poslednja dva stiha, vlast djavla je zbacena i izbavljeni smo od njegovog mucenja, ne znam kako je to Pavlovic prevideo pa to valjda upucuje na apokastazu....da je video verujem da bi skako od srece.... :)))

I, onda, sta, da li stvarno imamo apokastazu, pa, problem za apokastazu jeste sto na kraju Akatista u Kondaku 13, imamo ove stihove :

Кондак 13.

О, Преслатки и Премилостиви Исусе, Спаситељу наш, Творче и Владико! Прими сада ово малу благодарну молитву и слављење наше, као што си од мудраца примио поклоњење и дарове и сачувај нас, слуге Своје, од сваке невоље и даруј нам опроштај грехова и избави вечних мука оне који верно славе Твоје Рођење од Чисте Дјеве и кличу Ти: Алилуја!

https://svetosavlje.org/bogosluzbeni/akatisti-na-crkvenoslovenskom/83/

K.thumb.png.c72731909f88735bec7c7ed50bed916b.png

https://akafistnik.ru/god/akafist-rozhdestvu-khristovu/

Конда́к 13.

 Пресла́дкий и Всеще́дрый Иису́се, Спаси́телю на́ш,Тво́рче и Влады́ко! Приими́ ны́не ма́лое сие́ моле́бное благодаре́ние и славосло́вие на́ше, я́коже прия́л еси́ от волхво́в поклоне́ние и да́ры; и сохрани́ на́с, Твои́х рабо́в, от вся́кия напа́сти: и грехо́в проще́ние да́руй; и ве́чныя му́ки изба́ви ве́рно сла́вящих Твое́, от чи́стыя Де́вы, Рождество́ и вопию́щих Ти́: Аллилу́иа.

I, ipak na kraju Akatista sam akatist i njegov stih opovrgavaju da u njemu samom kao postoje neki stihovi u kojima imamo veru u apokastazu, jednostavno ako u samom Akatistu pise da se molimo Isusu Spasitelju i Tvorcu i Vladici da nam daruje oprostaj grehova i da onima koji veruju u Njegovo Rodjenje od Bogorodice daruje izbavljenje od vecnih muka, sto znaci da bez vere u Isusa Hrista i bez pokajanja i oprastaja grehova mi necemo moci da se izbavimo od vecnih muka.

Tako da ipak nije bas sve to tako jednostavno kako misli bratko Pavlovic, procitas nesto kako kao bukvalno i literalno pise i to je to', nego osim literalnog citanja treba da se vodi racuna i tome sta stoji iza te bukve' i tih reci, koji je moguci smisao i kontekst i tako dalje,...

itd....

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, mirko1929 рече

Да би познали од истока сунчаног и од запада да нема другог осим Mене; ја сам Господ и нема другог, који правим светлост и стварам мрак, градим мир и стварам зло; ја Господ чиним све то.

Шта мислиш да постижеш тим цитатима? Не, да постигнеш, него да већ постижеш?! И тим цитатима и одговорима типа, "чудни су путеви Господњи"? Чудни јесу, али који су то путеви? И какви, кад Му у тим твојим тумачењима већ јасно судиш? А приде још судиш и Сатани?!!!

На чему засниваш то твоје савршено човјештво? Ако си већ јавно исповједио да су ти разни зилоти "спржили мозак", а то су твоје ријечи, шта си тиме исповједио? Шта можеш да заснујеш на том и таквом спрженом мозгу? Какво познање? Ту исту перцепцију Бога, која те је већ озбиљно коштала?

Једини одговор на сва твоја питања, питања до којих ћеш тек морати да дођеш, јесте савршени Бог и савршени човјек! Исти онај Христос којег су ти ти несретни зилоти заклонили, промовишући себе и своју истину савршеног (праведног) човјека, што и сам сада радиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„Сине Марко, мој очињи виде, боље ти је изгубити главу, него своју огрешити душу”.

Дух нашег времена донео је много опасних ствари које су, мислим, катастрофалне за све нас. У информативном буму одједном смо сви постали свезналице, лако се у'ватимо тастатуре, прогугламо и - ето га! Око једног се можемо сложити - грешан човек, сви ми,  све тумачи и све резонује, хтео не хтео, да би оправдао себе, своју грешност. На крају, ма колико био духовно узрастао, сама наша природа је болесна, тако да никад не можемо узрасти толико а да та наша грешност неће тражити оправдање  "јер не знам шта чиним, јер не чиним оно шта хоћу, него на што мрзим оно чиним" (Рим 7, 15).

Што год човек више зна, ако се не држи аксиома да "што више зна, зна даниша не зна" јер је Истина апсолутна она је Бог (Ја сам Пут, Истина и Живот  (Јн 14,6)) мора да омане, да оде на странпутицу. Тежња ка апсолутној истини, тражење Истине апсолутне, немогућа је за човека без погрешака - релативизације Истине. Е, баш то - релативизација свега и свачега, никада није била својственија човеку него данас, јер никада човеку није било доступно толико информација.

Оно што је посебно опасно за данашње вернике је релативизација подвига! Хришћански подвиг није само окретање брјанице, једење бајате проје, нити је смирење малоглаголање. Хришћански подвиг је увек био, и данас је "(а) добро чинити да нам не досади, јер ћемо у своје вријеме пожњети ако не малакшемо" (Гал. 6,9).

Много знамо а мало деламо! Цео Стари завет прожет је законима, препорукама, како треба а како не треба. Целокупна српска традиција, књижевност, народне песме, васпитање генерација било је мајкојевросимовско! Поставља се питање: па, где су онда дорба дела? Сви су устали на све, нико са никим не може. 5 теолога, 6 мишљења; 2 Србина, 3 партије! Зашто је тако? Зато што је чињење добра релативизовано. Зато што постајемо индивидуалсити, не индивидуалци, него индивидуалисти (по неписаној егоистичној идеологији индивидуализма који хара).

Тако и теолошке расправе, и теологија виша - стављена је у страну и хришћанска етика, и хришћански морал, и чињење добра. Ми смо се задовољли са тим да што мање зла чинимо, да би себе "опрали", претресамо по небесима ово и оно, а добро никако да учинимо. Прескочили смо азбуку а глумимо Достојевског, па неписмени претендујемо да пишемо романе.

Апокастаза и(ли) вечне муке(?). Ако ће се сви спасити - шта је онда смисао свега? Чему онда све животне драме? Домаћин је позвао на ЊИВУ једне у први, друге у 12 час...али они су сви, ипак, били тежаци, дошли су и нешто радили! Јасно се говори о Њиви и о тежацима...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, slovoA рече

Шта мислиш да постижеш тим цитатима? Не, да постигнеш, него да већ постижеш?! И тим цитатима и одговорима типа, "чудни су путеви Господњи"? Чудни јесу, али који су то путеви? И какви, кад Му у тим твојим тумачењима већ јасно судиш? А приде још судиш и Сатани?!!!

На чему засниваш то твоје савршено човјештво? Ако си већ јавно исповједио да су ти разни зилоти "спржили мозак", а то су твоје ријечи, шта си тиме исповједио? Шта можеш да заснујеш на том и таквом спрженом мозгу? Какво познање? Ту исту перцепцију Бога, која те је већ озбиљно коштала?

Једини одговор на сва твоја питања, питања до којих ћеш тек морати да дођеш, јесте савршени Бог и савршени човјек! Исти онај Христос којег су ти ти несретни зилоти заклонили, промовишући себе и своју истину савршеног (праведног) човјека, што и сам сада радиш.

Бог обмањује људе, и води их у стрампутицу, ако је веровати Писму. Зашто, у коју сврху, то већ не знам. Уосталом, сам Христос се отресао на смокву зато што није родила, иако је било немогуће да роди, пошто је било ван сезоне рађања.

Зато сада ето, Господ је метнуо лажљив дух у уста свим твојим пророцима, и Господ је изрекао зло по тебе (Прва о царевима 22:23)

И рекох: ах Господе, Господе баш си страшно преварио овај народ (Јеремија 4:10)

О Господе, обмануо си ме и бих обманут (Јеремија 20:7)

И ако би се пророк преварио, те рекао што, ја Господ преварих тога пророка (Језекиљ 14:9)

И зато ће их Бог обманути, да верују лажи (Друга Солуњанима 2:11)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...