Jump to content

Саблазни и лоши примери који терају од цркве?... Разочарани свештеници, теолози, народ - КАКО ПОМОЋИ?


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Одговори 342
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

дај објасни ово......

 

кад је човек свестан да је роб смрти, греха, страсти, слабости, како ти драго исту ствар назвати, а не тугује што није слободан и још ни не ради на томе да се ослободи, сем тога што ни другима не допушта да помогну.

врста самоубице, мртвац који себе закопава живог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Љубав и разборитост. Без тога идемо у крајности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

и тако даље у том смислу; мало си претјерао, млади брате. Можда се то може приписати младалачком жару и ревности :), али првенствено смо позвани да исправљамо себе, мање друге, а још мање да се бавимо крупним питањима, јер то обично буде из гордости и упрља нам душу. 

Разочарана сам како мало ова тема привлачи пажњу; али њен смисао и циљ сигурно није био да се само критикује црква (јер на крају крајева сви смо ми, и ти и ја, и он и она, црква, па тиме нисмо ни без одговорности ако нешто видимо као лоше); смисао је био да освијестимо неки проблем и да видимо шта конструктивно може да се уради да буде боље. Ја сам приказивала све могуће позитивне примјере до којих сам дошла, у жељи да их буде још. Вјероватно се за многе позитивне примјере и не зна. Истина, требало би много штошта направити организовано и одозго, али док то не буде, а морамо вјеровати, па и молити се, и трудити се, да буде - дотле да дјелујемо ми, лаос, одоздо... грасроотс модерним ријечником... Ето двоје нек се удружи у једној цркви, и Господ је трећи, и што год учине за неког невољника, као да су Њему учинили... И то је социјална мисија цркве, не само оно што чини клир и висока црквена хијерархија... Или ако треба и појединац сам, али опет боље је и ефектније и хришћанскије да буде заједница...

Ako smo crkva mi, onda je kritika upućena svima nama redom, a crkva je samo vrh ledenog brega. Nisam bacao kamen ni na koga, mislim na sve nas, pocinjem uvek od sebe. A ako kritike ne stoje , onda je pitanje zašto imamo toliko problema....odakle onda ti problemi, ko je odgovoran i ko nam podmeće noge..da li je to neko sa strane, vanzemaljci :)

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Reči oko zaustavljanja gradnje crkava nisu moje, to sam čuo od vladike Grigorija, ja sam samo podržao takav stav. On je izneo stav da ne treba gradili toliko crkava, dok se ne napune ljudima i ove postojeće, koje su poluprazne. Za mene je to poziv da mislimo više o pravoj crkvi, onoj koja nije sa ovoga sveta, a o toj suštini najmanje se razmišlja.

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa to i nema veze sa našom duhovnošću, tu i jeste problem. Ako smo mi hram Božiji onda je to i prostor koji je on sagradio za nas, a to je sve što nas okružuje. To treba da nam je dovoljno, uz ono što smo i sami sagradili do danas.

По тој логици не треба ни да живиш у кући, шта ће ти кућа кад је Бог саградио овај природни простор за нас? Храмова има превише за наше потребе и ваља их напунити наравно, ту нема спора. Ти причаш као да је црква неки капиталиста који не зна шта ће са парама, у Херцеговини је тренутно тај случај да су људи издашни и дају цркви новац, па је владика апеловао да се граде друге друштвено корисне институције, али то је јединствен пример и не може се применити на целу СПЦ. Црква је у време византијског царства примила доста прерогатива царства, па тим путем и украсила сам спољашњи облик богослужења одеждама и сасудима па одаје утисак раскоши и богатства, али има много мање финансијских средстава него што се чини на први поглед. Тренутно имамо у Цркви много већих проблема које треба решити и која су много важнија, него који Владика има какав аутомобил или нешто друго.... Правом вернику то не смета он у Цркву иде Богу да се моли а не да гледа ко има колико богатства. Не можеш да тражиш од Цркве оно што би требала да ти да држава.

А тај народ би требао више да иде у цркву, код нас нема ни један проценат верног народа који редовно посећује богослужења па тиме немају ни право гласа када су црквене ствари у питању, сви знају шта су њихова права а нико не зна шта су његове дужности које мора испуњавати да би могао да тражи своја права. Некада је народ учествовао у одлукама сабора тако што је прихватао или одбијао његове одлуке. Данас се народ искључио из црквеног живота а хоће да заузима критичке ставове, то тако не може.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По тој логици не треба ни да живиш у кући, шта ће ти кућа кад је Бог саградио овај природни простор за нас? Храмова има превише за наше потребе и ваља их напунити наравно, ту нема спора. Ти причаш као да је црква неки капиталиста који не зна шта ће са парама, у Херцеговини је тренутно тај случај да су људи издашни и дају цркви новац, па је владика апеловао да се граде друге друштвено корисне институције, али то је јединствен пример и не може се применити на целу СПЦ. Црква је у време византијског царства примила доста прерогатива царства, па тим путем и украсила сам спољашњи облик богослужења одеждама и сасудима па одаје утисак раскоши и богатства, али има много мање финансијских средстава него што се чини на први поглед. Тренутно имамо у Цркви много већих проблема које треба решити и која су много важнија, него који Владика има какав аутомобил или нешто друго.... Правом вернику то не смета он у Цркву иде Богу да се моли а не да гледа ко има колико богатства. Не можеш да тражиш од Цркве оно што би требала да ти да држава.

А тај народ би требао више да иде у цркву, код нас нема ни један проценат верног народа који редовно посећује богослужења па тиме немају ни право гласа када су црквене ствари у питању, сви знају шта су њихова права а нико не зна шта су његове дужности које мора испуњавати да би могао да тражи своја права. Некада је народ учествовао у одлукама сабора тако што је прихватао или одбијао његове одлуке. Данас се народ искључио из црквеног живота а хоће да заузима критичке ставове, то тако не може.

Narod je ostao veran crkvi ali crkva nije ostala verna svom narodu. Da znam kako je u Hercegovini i po Bosni, bukvalno pozlaćeni zidovi, čak se vidim i vladika koji je zamenio onog nekrsta Kačavendu, začudio kad je video gde je došao i o kakvom se raskošu radi, taj novi vladika je istinski čovek vere za razliku od bludnog sina od ranije. Narod ne ide u crkvu jer ne može jadan više da gleda silne limuzine oko crkve, i ja narod razumem, najlakše je okriviti narod.

 

Ne bih više o ovome naša kolegica sa foruma otvorila je jednu veoma lepu temu i ostanimo na temi koja se tiče socijalne uloge crkve. Iako svakako stoji, ono o čemu smo do malo pre diskutovali, jeste priča o socijalnoj ulozi crkve i njenom uticaju na narod.

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Narod ne ide u crkvu jer ne može jadan više da gleda silne limuzine oko crkve, i ja narod razumem, najlakše je okriviti narod.

Какав је то верник који напусти Христа зато што неко има скуп ауто. Таквог је вера јефтина кад се загледао у владикин ауто, а срцу жели исти такав или још бољи па му зато пада за око.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Какав је то верник који напусти Христа зато што неко има скуп ауто. Таквог је вера јефтина кад се загледао у владикин ауто, а срцу жели исти такав или још бољи па му зато пада за око.

A kakav je to vernik koji kupuje u ovom siromaštvu takve aute ?

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imućan.

Onda ćemo stvoriti siromašnu crkvu. Izvešćemo je u parkove i na ulice, neka se reči iz Biblije čuju na sve strane,  a aute  prodati i novac dati potrebitima.

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onda ćemo stvoriti siromašnu crkvu. Izvešćemo je u parkove i na ulice, neka se reči iz Biblije čuju na sve strane,  a aute  prodati i novac dati potrebitima.

Da li možda hoćeš da kažeš da se ti što imaju skupa kola neće spasiti? Ili da ne daju svoj novac ako nekom treba? Valjda nije loše biti bogat, dok te bogatstvo ne preokupira :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A kakav je to vernik koji kupuje u ovom siromaštvu takve aute ?

То је верник који се заветовао на сиромаштво. Али, знаш, то није његов аутомобил него је власништво цркве, па ако си у цркви онда је и твој. Њему тешко пада што мора да се вози у таквом луксузу , али шта ће, мора се жртвовати за нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

свакако, апсолутно се слажем, мислим да је довољно мало погледати око себе и видети да нисмо црквен народ. само сам хтео да кажем да клир треба да даје све од себе макар од свега само један једини човек пришао Цркви... (што ме подсети на једну мени много лепу беседу владике Андреја Рамезијанског, кад је баш оптимистично рекао, парафразирам, није наш народ баш црквен, али је побожан, добро је и то , хвала Богу :) )

Слажем се!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је верник који се заветовао на сиромаштво. Али, знаш, то није његов аутомобил него је власништво цркве, па ако си у цркви онда је и твој. Њему тешко пада што мора да се вози у таквом луксузу , али шта ће, мора се жртвовати за нас.

 

хахах легендо :D 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...