Jump to content

Da li je sex između supruznika uzvišen čin, ili je to nešto sto činimo zbog slabosti, i ne treba mu pridavati značaja?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

Наравно,мисли се на супружнике!

Доста често имамо прилику да чујемо да су Хришћани првог века имали односе само кад су хтели децу!

Као да су им ти који то говоре држали свећу.

Секс је прљав и грешан и тако то...

Али зашто је сексуални нагон један од најјачих нагона?

Зашто је Бог нама дао нешто што је толико лепо ,опуштајуће ако треба да га користимо само ако хоћемо децу?

Можда зато неки имају 20-оро деце  isus-sinai

Многи духовници тако размишљају а моје је питање да ли је тај став Православан ,или Црква ипак другачије гледа на овај проблем?

         Ne zabranjijte se jedam drugom nego s vremena na vreme kada se predajete postu i molitvi pa da se opet sastanete da vas satana ne iskuša vašim neuzdržanjem.

        Čovek je gospodar ženinog tela a žena čovekov.To je stvar izmedju tebe i tvoje venčane žene a ne nekog kaludjer koji kada se pomene greh odmah pomisli na sex.Postoji priča jednog mudraca koji govori da kada mu dodje neki kaludjera on prepoznaje opsednutost sexsom ali kada mu dodje prostitutka ona ima težnju da priča o Bogu.Šta kome nedostaje o tome se i zanima.Kaludjerski upliv u život crkve rezultirao je šizofrenijom koja vekovima razdire crkvu iznutra.Šta ima kaludjer po tom pitanju da murduje i navija za svoju stranku.Sasvim je normalno da dvoje mladih u braku imaju odnose.Kaludjeri su noćna mora po tom pitanju i u mnogo čemu sunametnuli takvu tegobu na ljude koji ih slušaju da se to pretvorilo u svojevrsno duhovno ropstvo,posebno od 6 veka kada su kaludjeri zaposeli episkopske katedre. Uzrok šizofrenije u crkvi treba tražiti u nametljivosti episkopa da svoju monašku praksu uvale umesto zravog jevandjelja za vernike koji žive u svetu.

Како тумачиш Павлове речи "осим када се предајете посту и молитви"?

Да ли је калуђерски уздржавати се за време постова дословно, док трају посни дани, или је то само понеки посни дан?

    Ma koje taj pa makar i bio vladika i kaludjer da mi kaže kada ću da budem sa svojim ženom.Pa to je bezobrazluk i prostakluk kaludjerski.Da neću možda da pitam i dalaj lamu kada ću da spavam sa ženom.To je izmedju mene i žene koji verujemo u Boga šta imaju tu kaludjeri  da guraju nos.Došlo meni došlo ženi ,lepo meni lepo ženi a ti kaludjeru gledaj svoja posla ako nemožeš da se uzdržavaš ženi se jer bolje ti je nego da se upaljuješ.Pravi kaludjeri se ne mešaju u nečiju Bogom danu privatnost jer mogu dobiti po nosu.
slava3
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Браћо & сестре,

Повезивати брачне односе са било каквим грехом је веома опасно. Брак је у Цркви Света Тајна, а Црква не би благосиљала нешто што је "грешно" на било који начин. Управо неиспуњавање "брачних дужности" је грех. Дакле, нема ту ништа "нечисто" нити треба филозофирати о брачном животу Адама и Еве. Владика Данило је био супер човек и духовник, али чисто сумњам да је зачет пољупцем. Монаси су то, они су се одрекли света па мало претерају по некад...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Kod nas čovjkek kada ima odnos  sa svojm suprugom on čini a i ona dobro djelo.
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Kod nas čovjkek kada ima odnos  sa svojm suprugom on čini a i ona dobro djelo.
Ma i kod nas , nego su neki zastranili  ,umisljajuci da je sve sto je tjelesno automatski odmah i zlo.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

   Ko kaže da sex nije blagodatan.Blagodat prožima sve i oblagodaćuje svaku aktivnst pa i sex koji je Bogom blagosloven. Bog podržava sex,On ga je stvorio kao blagoslov.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

   Ko kaže da sex nije blagodatan.Blagodat prožima sve i oblagodaćuje svaku aktivnst pa i sex koji je Bogom blagosloven. Bog podržava sex,On ga je stvorio kao blagoslov.

Онда треба да докажеш на који начин је спавање благодатно, и или како је узимање хране благодатно. Пази шта говорим. Спавање и храна су потебни организму из физиолошких потреба, али какве везе има храна и секс, са храњењем духа?

Одговори исус и рече јој: Сваки који пије од ове воде опет ће ожеднети;

А који пије од воде коју ћу му ја дати неће ожеднети довека; него вода што ћу му ја дати биће у њему извор воде која тече у живот вечни.

Ето испада да се може и од бунарске воде остати утажен до века....

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Kod nas čovjkek kada ima odnos  sa svojm suprugom on čini a i ona dobro djelo.
Ma i kod nas , nego su neki zastranili  ,umisljajuci da je sve sto je tjelesno automatski odmah i zlo.

Напротив, колико је мени познато овде нико није рекао да је секс зло, то се измишља и увек се у потенцира калуђерска прича да се скрене са теме....за разлику од њих који су рекли да је секс уживање.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Браћо & сестре,

Повезивати брачне односе са било каквим грехом је веома опасно. Брак је у Цркви Света Тајна, а Црква не би благосиљала нешто што је "грешно" на било који начин. Управо неиспуњавање "брачних дужности" је грех. Дакле, нема ту ништа "нечисто" нити треба филозофирати о брачном животу Адама и Еве. Владика Данило је био супер човек и духовник, али чисто сумњам да је зачет пољупцем. Монаси су то, они су се одрекли света па мало претерају по некад...

Ко је повезао са грехом? Можеш ли да упреш на нечији пост, ја не могу да пронађем.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

   Ko kaže da sex nije blagodatan.Blagodat prožima sve i oblagodaćuje svaku aktivnst pa i sex koji je Bogom blagosloven. Bog podržava sex,On ga je stvorio kao blagoslov.
Ja samo kazem da mi gospodin Justinijan optuzuje za rijeci koje nisam napisao. A sve sto je Bogom dano je ujedno i blagodatno, ako je dobijena blagodat za brak ,onda je dobijena blagotat i za taj dio braka. Moglo bi se raspravljati i dokazivati da je i uzimanje hrane vrsta zajednice sa Tvorcem, ali me mrzi da odvlacim temu na tu stranu.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Kod nas čovjkek kada ima odnos  sa svojm suprugom on čini a i ona dobro djelo.
Ma i kod nas , nego su neki zastranili  ,umisljajuci da je sve sto je tjelesno automatski odmah i zlo.

Напротив, колико је мени познато овде нико није рекао да је секс зло, то се измишља и увек се у потенцира калуђерска прича да се скрене са теме....за разлику од њих који су рекли да је секс уживање.

Seks jeste uzivanje i treba da bude, mislim da bi bio grijeh i nasilje da ga neko upraznjava na silu bez uzivanja.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко је повезао са грехом? Можеш ли да упреш на нечији пост, ја не могу да пронађем.

Ма ја то само превентивно, да нас неко не схвати погрешно. :drugarstvo:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Kod nas čovjkek kada ima odnos  sa svojm suprugom on čini a i ona dobro djelo.
Ma i kod nas , nego su neki zastranili  ,umisljajuci da je sve sto je tjelesno automatski odmah i zlo.

Напротив, колико је мени познато овде нико није рекао да је секс зло, то се измишља и увек се у потенцира калуђерска прича да се скрене са теме....за разлику од њих који су рекли да је секс уживање.

Seks jeste uzivanje i treba da bude, mislim da bi bio grijeh i nasilje da ga neko upraznjava na silu bez uzivanja.

Па не мора се нешто што се не упражњава са уживањем, аутоматски приписати да је на силу учињено. Опет се враћам на храну, која је за ову тему врло добра аналогија. Храну можемо конзумирати и уживати. Конзумирамо је када осећамо глад, глад је последица неких физичко-хемијских процеса који индицирају да је организму потребно нешто...уживање у храни је нешто сасвим друго, оно може бити и некотролисано, себично, и из ситог стомака. Секс може бити кад осећамо слабост у организму, и тада опет због неких физичко-хемијских процеса, наш мозак индицира да је потребно утажити ту енергију, а секс може бити и чиста егзибицја, гимнастика на коју навикнемо тело, па неможемо ни дана издржати без њега....

У суштини, не морам више ништа на ову дискусију рећи, јер оно око чега се ми трвимо уствари не спада у домен објективно сагледавања, него је везано за сваку особу индивидуално.. и његове моћи..

Питам само неке има ли проблема ако неко хоће да се уздржава од сексуалних односа по договору, за време постова. Јел то зло, или "наопака калуђерска доктрина"??

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Nigdje nisam napisao da je seks blagodatan  ,niti da nas on sam po sebi vodi Bogu. Stvarno imas problem da procitavsi tudji tekst shvatis ga na svoj nacin i onda tvrdis da neko ima neki stav i da je neko nesto rekao.

Kod nas čovjkek kada ima odnos  sa svojm suprugom on čini a i ona dobro djelo.
Ma i kod nas , nego su neki zastranili  ,umisljajuci da je sve sto je tjelesno automatski odmah i zlo.

Напротив, колико је мени познато овде нико није рекао да је секс зло, то се измишља и увек се у потенцира калуђерска прича да се скрене са теме....за разлику од њих који су рекли да је секс уживање.

Seks jeste uzivanje i treba da bude, mislim da bi bio grijeh i nasilje da ga neko upraznjava na silu bez uzivanja.

Па не мора се нешто што се не упражњава са уживањем, аутоматски приписати да је на силу учињено. Опет се враћам на храну, која је за ову тему врло добра аналогија. Храну можемо конзумирати и уживати. Конзумирамо је када осећамо глад, глад је последица неких физичко-хемијских процеса који индицирају да је организму потребно нешто...уживање у храни је нешто сасвим друго, оно може бити и некотролисано, себично, и из ситог стомака. Секс може бити кад осећамо слабост у организму, и тада опет због неких физичко-хемијских процеса, наш мозак индицира да је потребно утажити ту енергију, а секс може бити и чиста егзибицја, гимнастика на коју навикнемо тело, па неможемо ни дана издржати без њега....

У суштини, не морам више ништа на ову дискусију рећи, јер оно око чега се ми трвимо уствари не спада у домен објективно сагледавања, него је везано за сваку особу индивидуално.. и његове моћи..

Питам само неке има ли проблема ако неко хоће да се уздржава од сексуалних односа по договору, за време постова. Јел то зло, или "наопака калуђерска доктрина"??

Imas li ti pojma sta je seks?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ću citirati dvije divne izreke naših svetih otaca,kada se govori o braku :

"Brak je ustanovljen da bi nas učinio čednim  i da bi nas učinio roditeljima,od ovo dvoje,čednost ima prednost" - Sv.Jovan Zlatousti (IV/V vijek)

"Brak je ključ koji otvara vrata za otkrivanje čednosti i savršene ljubavi." - Sv.Grigorije Nizijanski (IV vijek)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...