Jump to content

Da li je sex između supruznika uzvišen čin, ili je to nešto sto činimo zbog slabosti, i ne treba mu pridavati značaja?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

Нису више двоје него ЈЕДНО ТЕЛО. Дакле, по узајамном договору. И по савести. Например, Велики Петак, пред Литургију, итд.

Али кажем, што би се ја мешао ко колико спава са сопственом женом и кад.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да не заборавим секс у браку није само због деце. Него је секс секс а деца испадају као нус продукт.

Уосталом, тајна Брака је управо због секса, али сада у Цркви благословеног законског.Тако да имамо законски секс.

Када неко , а тога је пуно, има секс без браа, он се одриче деце које могу на тај начин да изиђу у свет. Тога, како знате има пуно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно,мисли се на супружнике!

Доста често имамо прилику да чујемо да су Хришћани првог века имали односе само кад су хтели децу!

Као да су им ти који то говоре држали свећу.

Секс је прљав и грешан и тако то...

Али зашто је сексуални нагон један од најјачих нагона?

Зашто је Бог нама дао нешто што је толико лепо ,опуштајуће ако треба да га користимо само ако хоћемо децу?

Можда зато неки имају 20-оро деце  isus-sinai

Многи духовници тако размишљају а моје је питање да ли је тај став Православан ,или Црква ипак другачије гледа на овај проблем?

        Ne zabranjijte se jedam drugom nego s vremena na vreme kada se predajete postu i molitvi pa da se opet sastanete da vas satana ne iskuša vašim neuzdržanjem.

        Čovek je gospodar ženinog tela a žena čovekov.To je stvar izmedju tebe i tvoje venčane žene a ne nekog kaludjer koji kada se pomene greh odmah pomisli na sex.Postoji priča jednog mudraca koji govori da kada mu dodje neki kaludjera on prepoznaje opsednutost sexsom ali kada mu dodje prostitutka ona ima težnju da priča o Bogu.Šta kome nedostaje o tome se i zanima.Kaludjerski upliv u život crkve rezultirao je šizofrenijom koja vekovima razdire crkvu iznutra.Šta ima kaludjer po tom pitanju da murduje i navija za svoju stranku.Sasvim je normalno da dvoje mladih u braku imaju odnose.Kaludjeri su noćna mora po tom pitanju i u mnogo čemu sunametnuli takvu tegobu na ljude koji ih slušaju da se to pretvorilo u svojevrsno duhovno ropstvo,posebno od 6 veka kada su kaludjeri zaposeli episkopske katedre. Uzrok šizofrenije u crkvi treba tražiti u nametljivosti episkopa da svoju monašku praksu uvale umesto zravog jevandjelja za vernike koji žive u svetu.

Како тумачиш Павлове речи "осим када се предајете посту и молитви"?

Да ли је калуђерски уздржавати се за време постова дословно, док трају посни дани, или је то само понеки посни дан?

    Ma koje taj pa makar i bio vladika i kaludjer da mi kaže kada ću da budem sa svojim ženom.Pa to je bezobrazluk i prostakluk kaludjerski.Da neću možda da pitam i dalaj lamu kada ću da spavam sa ženom.To je izmedju mene i žene koji verujemo u Boga šta imaju tu kaludjeri  da guraju nos.Došlo meni došlo ženi ,lepo meni lepo ženi a ti kaludjeru gledaj svoja posla ako nemožeš da se uzdržavaš ženi se jer bolje ti je nego da se upaljuješ.Pravi kaludjeri se ne mešaju u nečiju Bogom danu privatnost jer mogu dobiti po nosu.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно,мисли се на супружнике!

Доста често имамо прилику да чујемо да су Хришћани првог века имали односе само кад су хтели децу!

Као да су им ти који то говоре држали свећу.

Секс је прљав и грешан и тако то...

Али зашто је сексуални нагон један од најјачих нагона?

Зашто је Бог нама дао нешто што је толико лепо ,опуштајуће ако треба да га користимо само ако хоћемо децу?

Можда зато неки имају 20-оро деце  0102_laugh

Многи духовници тако размишљају а моје је питање да ли је тај став Православан ,или Црква ипак другачије гледа на овај проблем?

        Ne zabranjijte se jedam drugom nego s vremena na vreme kada se predajete postu i molitvi pa da se opet sastanete da vas satana ne iskuša vašim neuzdržanjem.

       Čovek je gospodar ženinog tela a žena čovekov.To je stvar izmedju tebe i tvoje venčane žene a ne nekog kaludjer koji kada se pomene greh odmah pomisli na sex.Postoji priča jednog mudraca koji govori da kada mu dodje neki kaludjera on prepoznaje opsednutost sexsom ali kada mu dodje prostitutka ona ima težnju da priča o Bogu.Šta kome nedostaje o tome se i zanima.Kaludjerski upliv u život crkve rezultirao je šizofrenijom koja vekovima razdire crkvu iznutra.Šta ima kaludjer po tom pitanju da murduje i navija za svoju stranku.Sasvim je normalno da dvoje mladih u braku imaju odnose.Kaludjeri su noćna mora po tom pitanju i u mnogo čemu sunametnuli takvu tegobu na ljude koji ih slušaju da se to pretvorilo u svojevrsno duhovno ropstvo,posebno od 6 veka kada su kaludjeri zaposeli episkopske katedre. Uzrok šizofrenije u crkvi treba tražiti u nametljivosti episkopa da svoju monašku praksu uvale umesto zravog jevandjelja za vernike koji žive u svetu.

Како тумачиш Павлове речи "осим када се предајете посту и молитви"?

Да ли је калуђерски уздржавати се за време постова дословно, док трају посни дани, или је то само понеки посни дан?

   Ma koje taj pa makar i bio vladika i kaludjer da mi kaže kada ću da budem sa svojim ženom.Pa to je bezobrazluk i prostakluk kaludjerski.Da neću možda da pitam i dalaj lamu kada ću da spavam sa ženom.To je izmedju mene i žene koji verujeno u Boga šta imaju tu kaludjeri  da guraju nos.Došlo meni došlo ženi ,lepo meni lepo ženi a ti kaludjeru gledaj svoja posla ako nemožeš da se uzdržavaš ženi se jer bolje ti je nego da se upaljuješ.Pravi kaludjeri se ne mešaju u nečiju Bogom danu privatnost jer mogu dobiti po nosu.

Питао сам да даш тумачење речи апостола Павла. Он није био калуђер, али није се женио. јер мислиш да је блесав што се усудио да даје савете по питању брака?

Разумем када је неко киван на неке калуђерске манире које су више манихејске природе, али по теби ми се чини да је било какво уздржавање у браку апсурд, јел?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно,мисли се на супружнике!

Доста често имамо прилику да чујемо да су Хришћани првог века имали односе само кад су хтели децу!

Као да су им ти који то говоре држали свећу.

Секс је прљав и грешан и тако то...

Али зашто је сексуални нагон један од најјачих нагона?

Зашто је Бог нама дао нешто што је толико лепо ,опуштајуће ако треба да га користимо само ако хоћемо децу?

Можда зато неки имају 20-оро деце  0102_laugh

Многи духовници тако размишљају а моје је питање да ли је тај став Православан ,или Црква ипак другачије гледа на овај проблем?

        Ne zabranjijte se jedam drugom nego s vremena na vreme kada se predajete postu i molitvi pa da se opet sastanete da vas satana ne iskuša vašim neuzdržanjem.

        Čovek je gospodar ženinog tela a žena čovekov.To je stvar izmedju tebe i tvoje venčane žene a ne nekog kaludjer koji kada se pomene greh odmah pomisli na sex.Postoji priča jednog mudraca koji govori da kada mu dodje neki kaludjera on prepoznaje opsednutost sexsom ali kada mu dodje prostitutka ona ima težnju da priča o Bogu.Šta kome nedostaje o tome se i zanima.Kaludjerski upliv u život crkve rezultirao je šizofrenijom koja vekovima razdire crkvu iznutra.Šta ima kaludjer po tom pitanju da murduje i navija za svoju stranku.Sasvim je normalno da dvoje mladih u braku imaju odnose.Kaludjeri su noćna mora po tom pitanju i u mnogo čemu sunametnuli takvu tegobu na ljude koji ih slušaju da se to pretvorilo u svojevrsno duhovno ropstvo,posebno od 6 veka kada su kaludjeri zaposeli episkopske katedre. Uzrok šizofrenije u crkvi treba tražiti u nametljivosti episkopa da svoju monašku praksu uvale umesto zravog jevandjelja za vernike koji žive u svetu.

Како тумачиш Павлове речи "осим када се предајете посту и молитви"?

Да ли је калуђерски уздржавати се за време постова дословно, док трају посни дани, или је то само понеки посни дан?

    Ma koje taj pa makar i bio vladika i kaludjer da mi kaže kada ću da budem sa svojim ženom.Pa to je bezobrazluk i prostakluk kaludjerski.Da neću možda da pitam i dalaj lamu kada ću da spavam sa ženom.To je izmedju mene i žene koji verujeno u Boga šta imaju tu kaludjeri  da guraju nos.Došlo meni došlo ženi ,lepo meni lepo ženi a ti kaludjeru gledaj svoja posla ako nemožeš da se uzdržavaš ženi se jer bolje ti je nego da se upaljuješ.Pravi kaludjeri se ne mešaju u nečiju Bogom danu privatnost jer mogu dobiti po nosu.

Питао сам да даш тумачење речи апостола Павла. Он није био калуђер, али није се женио. јер мислиш да је блесав што се усудио да даје савете по питању брака?

Разумем када је неко киван на неке калуђерске манире које су више манихејске природе, али по теби ми се чини да је било какво уздржавање у браку апсурд, јел?

    Ako čitaš ap Pavla šta on kaže;Bolje je ženiti se nego li se upalčjivati.Po prirodi sex je za radjanje dece,ali čovek nadilazi prirodu uzrdžanjem kao time što je gospodar i od prirode.Dakle nije uslovljen prirodom već njen gospodar.I gospodarsvoje žene.Dobro je neženiti se ali svako ima dar od Boga.Radi usavršavanja u vrlini ali ne zbog gnušanja od sexsa.Danas sveštenik retko daje blagoslov kaludjeru valjda što nije jeromonah i ima povremeno sex.Kaludjeri polako gube svoju ulogu u crkvi sve više postaju kuga i noćna mora za bezazlene.

    Sex je za radjanje dece ali i način da se ugasi raspaljivanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јустинијане,

Не ради се о томе да бих да Црква благослови или не благослови секс за време поста. Него о следећем. Апостол каже: „не забрањујте се једно другом, осим по договору, на време, ради упражњавања поста и молитве, а потом опет будите заједно, да вас сатана не би искушао вашим неуздржањем“ (1Кор 7;5).

Шта има да се муж и жена договарају или не договарају ако време поста ''аутоматски'' искључује полно спајање. Где је онда место договору. Онда нема договора него кажемо: спавамо само ван поста јер тако Црква прописује и ми се тога држимо, нема места слободном договору.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јустинијане,

Не ради се о томе да бих да Црква благослови или не благослови секс за време поста. Него о следећем. Апостол каже: „не забрањујте се једно другом, осим по договору, на време, ради упражњавања поста и молитве, а потом опет будите заједно, да вас сатана не би искушао вашим неуздржањем“ (1Кор 7;5).

Шта има да се муж и жена договарају или не договарају ако време поста ''аутоматски'' искључује полно спајање. Где је онда место договору. Онда нема договора него кажемо: спавамо само ван поста јер тако Црква прописује и ми се тога држимо, нема места слободном договору.

Ти ми дакле сугеришеш да не постоји иједан други разлог да се муж и жена судрже од секса осим њиховог договора?

Прихватио бих ово објашњење, али само када би апостолске речи биле овакве:

„не забрањујте се једно другом, осим по договору, а потом опет будите заједно, да вас сатана не би искушао вашим неуздржањем“.

Међутим апостол убацује између разлог због чега се треба договорити, а то је управо пост и молитва:

„не забрањујте се једно другом, осим по договору, на време, ради упражњавања поста и молитве, а потом опет будите заједно, да вас сатана не би искушао вашим неуздржањем“.

Према томе разумем апостолске речи тако да није договор узрок неуздржања, него пост и молитва, а договор је услов. Друга је ствар сад колико време поста и молитве се подразумева, то је и нама непознато које време је имао у виду ап.Павле, јер после тога су се установили различити постови. Дакле разумем у коначности речи апостола Павла, да се муж и жена требају договорити да се удаље ради поста или молитве, а кад то време прође да се опет састану. С обзиром на искуство Цркве, разумем да то време треба да буде време предвиђених постова, када се посвећујемо и појачаној молитви. Дакле није само пост и молитва, или само договор, него и једно и друго. Договор ради поста и молитве.

Овде је сад питање колико ко може да издржи, и јел ико покушава да се уздржи од односа у време поста, или одмах своју слабост проглашава Богом даном жељом, па практички за њега и не постоји никакво уздржавање у време поста, па макар и један једини дан, него иде све стихијски и холивудски, и сексуалан однос се уздиже на пиједестал радњи које нас сједињују са Христом и уливају у нас благодат Светога Духа. 0102_laugh

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

    Ako čitaš ap Pavla šta on kaže;Bolje je ženiti se nego li se upalčjivati.Po prirodi sex je za radjanje dece,ali čovek nadilazi prirodu uzrdžanjem kao time što je gospodar i od prirode.Dakle nije uslovljen prirodom već njen gospodar.I gospodarsvoje žene.Dobro je neženiti se ali svako ima dar od Boga.Radi usavršavanja u vrlini ali ne zbog gnušanja od sexsa.Danas sveštenik retko daje blagoslov kaludjeru valjda što nije jeromonah i ima povremeno sex.Kaludjeri polako gube svoju ulogu u crkvi sve više postaju kuga i noćna mora za bezazlene.

     Sex je za radjanje dece ali i način da se ugasi raspaljivanje.

Одлично си ово написао. Но не мислим да треба овде расправљати о тоталном уздржању, јер и није тема о тоталном уздржању већ о сексуалним односима у браку и кад није циљ зачеће деце. Проширили смо постовима мало оно што је значајније, а то је колико и да ли се треба уопште уздржавати од сексуалних односа на неко време ради поста или молитве. Дакле опет понављам не калуђуерско уздржавање не невреме, него на време, ради поста и молитве.

Трудио сам се такођер у пар ових постова да нагласим да када су у питању сексуални односи, и ту треба да човек буде господар своје природе, а не обрнуто. Чини мисе да има њих који мисле да не треба уопште да човек и жена у браку уздржавају односа ради разлога које је навео ап.Павле, поста и моливе. Зато ми се чини да наза њих не важи то што говориш., да човек треба бити господар своје природе, него обратно природа је господар њих, јер тврде да има је или уздржавање уопште не могуће, или на неко време.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

      С обзиром да су сексуални односи само дезерт у целокупном брачном животу, а  не главна „храна“ на којој брачници заснивају свој љубавни однос, иако се и у сексуалним односима пројављује супружничко сажимање и обострана љубав, по мени је сасвим у реду суздржавати се током поста. Ако ни због чега другог, а оно да би њих двоје, који свој идентитет црпе из сфера које превазилазе секс, показали да нису „зависни“ од секса, тј. да му нису подређени, да није овладао њима (дезерт не сме постати главна храна па ни под убеђењем да је израз обилне љубави ка супружнику) и како би уздржање принели Богу као што сваки подвиг приносимо Богу - зауздавањем себе, надилазећи сопствене жеље и хтења у пројави љубави и стремљењу ка Савршеном. И тада такав подвиг бива право искуство заједнице, а не само психолошко или моралистичко искуство једног човека. При том, жена се не може уздржавати од мужа без његове воље и обрнуто, и ту је смисао договора. Не може се једно уздржавати без сагласности другога. У супротном браколомства и прељубе су у многим случајевима неминовне. Због тога апостол Павле говори о дужној љубави као о обавези.

    И у браку, када се двоје састају, нормално се може молити, брачна постеља је чиста, али као што при уздржању од хране ми бивамо вичнији и орнији за молитву, тако и у међусобном супружничком уздржању молитва може бити појачана.

    Што се тиче деце, мислим као и већина отприлике... циљ брака нису деца, па ни циљ секса, таква врста односа у браку је уствари легализована како се не би одавали блуди. Ап.Павле каже како је девственост боља, али ничим не присиљава на то, прибојавајући се поражавајућег исхода, с обзиром да нисмо сви створени са истим даровима. Самим тим контрацепција у браку је по мени допустива... (наравно не пилуле за дан после и сл.... чији је ефекат раван абортусу...)

0102_laugh

posaljisvojuporuku.png

"Ако је бол све што видиш, можда тада губиш из вида Мене?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Секс је нешто природно, али секс је пре свега ту да се размножавамо. Мислим да није циљ у сексу да се само задовољимо, већ да ову планету украсимо малом дечицом. Већина данашњих бракова не поштује савете Цркве, пре свега мислим када се користе презервативи, пилуле и остале ствари. То сигурно није у духу хришћанства.

По мени требамо да следимо Шиптарски принцип размножавања 0501_music

Да имамо стално секс али без презерватива, пилула и тих антихришћанских ствари, тако да би имали по 10 деце 0102_laugh

Ово ме нема шта друго се додати управо је то то и апсолутно се слажем овим што је изнео Semberac !

ПРВА КЊИГА МОЈСИЈЕВ, глава 1.

27  И створи Бог човека по обличју свом, по обличју Божјем створи га; мушко и женско створи их.

Мат. 19, 4.

28  И благослови их Бог, и рече им Бог: Рађајте се и множите се, и напуните земљу, и владајте њом, и будите господари од риба морских и од птица небеских и од свих звери што се миче по земљи.

------------------------------------------

7 Рађајте се дакле и множите се ;народите се веома на земљи и намножите се на њој.

8 И рече Бог Ноју и синовима његовим с њим , говорећи:

9 А ја ево постављам завет свој с вама и с вашим семеном након вас

--------------------------------------------

Ово је мени скроз сулудо !

Као прво,та заповест о размножавању је упућена Адаму и Еви,мисим кад су били сами на свету...

Сдруге стране,нисмо бре ми кунићи да се штанцујемо ко на траци...

И као трреће,све ове наше националне шатро православне групације,потенцирају то бесомучно размножавање,само из разлога да Срба буде више,не би ли тако били бројчано јачи,могли ући у ратове и пунити српска гробља... страшно... 0503_music-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0503_music' />

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

      С обзиром да су сексуални односи само дезерт у целокупном брачном животу, а  не главна „храна“ на којој брачници заснивају свој љубавни однос, иако се и у сексуалним односима пројављује супружничко сажимање и обострана љубав, по мени је сасвим у реду суздржавати се током поста. Ако ни због чега другог, а оно да би њих двоје, који свој идентитет црпе из сфера које превазилазе секс, показали да нису „зависни“ од секса, тј. да му нису подређени, да није овладао њима (дезерт не сме постати главна храна па ни под убеђењем да је израз обилне љубави ка супружнику) и како би уздржање принели Богу као што сваки подвиг приносимо Богу - зауздавањем себе, надилазећи сопствене жеље и хтења у пројави љубави и стремљењу ка Савршеном. И тада такав подвиг бива право искуство заједнице, а не само психолошко или моралистичко искуство једног човека. При том, жена се не може уздржавати од мужа без његове воље и обрнуто, и ту је смисао договора. Не може се једно уздржавати без сагласности другога. У супротном браколомства и прељубе су у многим случајевима неминовне. Због тога апостол Павле говори о дужној љубави као о обавези.

     И у браку, када се двоје састају, нормално се може молити, брачна постеља је чиста, али као што при уздржању од хране ми бивамо вичнији и орнији за молитву, тако и у међусобном супружничком уздржању молитва може бити појачана.

    Што се тиче деце, мислим као и већина отприлике... циљ брака нису деца, па ни циљ секса, таква врста односа у браку је уствари легализована како се не би одавали блуди. Ап.Павле каже како је девственост боља, али ничим не присиљава на то, прибојавајући се поражавајућег исхода, с обзиром да нисмо сви створени са истим даровима. Самим тим контрацепција у браку је по мени допустива... (наравно не пилуле за дан после и сл.... чији је ефекат раван абортусу...)

0102_laugh

Благо мужу који те буде имао за жену.  0503_music

Браво за читав пост. Прелепо написано. mense0198626478946378946

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Секс је нешто природно, али секс је пре свега ту да се размножавамо. Мислим да није циљ у сексу да се само задовољимо, већ да ову планету украсимо малом дечицом. Већина данашњих бракова не поштује савете Цркве, пре свега мислим када се користе презервативи, пилуле и остале ствари. То сигурно није у духу хришћанства.

По мени требамо да следимо Шиптарски принцип размножавања 0501_music

Да имамо стално секс али без презерватива, пилула и тих антихришћанских ствари, тако да би имали по 10 деце 0102_laugh

Ово ме нема шта друго се додати управо је то то и апсолутно се слажем овим што је изнео Semberac !

ПРВА КЊИГА МОЈСИЈЕВ, глава 1.

27  И створи Бог човека по обличју свом, по обличју Божјем створи га; мушко и женско створи их.

Мат. 19, 4.

28  И благослови их Бог, и рече им Бог: Рађајте се и множите се, и напуните земљу, и владајте њом, и будите господари од риба морских и од птица небеских и од свих звери што се миче по земљи.

------------------------------------------

7 Рађајте се дакле и множите се ;народите се веома на земљи и намножите се на њој.

8 И рече Бог Ноју и синовима његовим с њим , говорећи:

9 А ја ево постављам завет свој с вама и с вашим семеном након вас

--------------------------------------------

Ово је мени скроз сулудо !

Као прво,та заповест о размножавању је упућена Адаму и Еви,мисим кад су били сами на свету...

Сдруге стране,нисмо бре ми кунићи да се штанцујемо ко на траци...

И као трреће,све ове наше националне шатро православне групације,потенцирају то бесомучно размножавање,само из разлога да Срба буде више,не би ли тако били бројчано јачи,могли ући у ратове и пунити српска гробља... страшно... 0503_music-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0503_music' />

  To su kaludjerske fore.Znam nekoliko bračnih parova kojima su duhovnici savetovali da štancuju decu do besvesti i sada sa 7 ili 8 dece vataju se za glavu neznaju kako da ih prehrane.Dobro je imati toliko dece ali ti isti kludjeri koji znaju da savetuju kada im se požale da nemaju da ih izdržavaju kaludjeri dupe u kraj.Ti kaludjeri manipulišu ljudima, zloupotrebljavaju status duhovništva pa i u manastiru pod plkaštom poslušanja izrabljuju stare monahe i monahinje kao i iskušenice da im spremaju peru ,njive rade a jeromonasi mladi da se šiljokurane i lanzaju po grčkoj ,rusiji ili ko zna gde umesto da su umrli svetu žive kao guruji gosteći sebe na grbači prostih monaha.Tako rade i sa vernicima uče ih da prave decu ako znaju da savetuju neka ponesu teret odgovornosti.

  Kaludjer kada se pomene greh odmah asocira na sex,Otuda toliko sexsualnih manijaka po manastirima.Svaka čast izuzecima kojih je dasnas sve manje.Kaludjer se ne meša u poslove sveta.Ti koji se mešaju su kaludjeri prostugani.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Dali je seks nagon pale prirode , ili je Bog rekao ljudima prije nego sto su i pali "radjajte se i mnozite se"? Od koga je dat nagon i uzivanje u seksu od Boga ili od djavola? Uzivamo i u hrani , i pecemo kolace i kuvamo sto ukusnije , pa cak i ako se ne prejedamo. Prica o ne uzivanju vazi za monahe koji su izabrali angelski put, ali mirjani zive normalno i uzivaju normalno, samo paze da ne predju granice normalnog.

А теби је познато на који начин су се пре пада могли размножавати људи? Рецимо парафразирам блаженопочившег владику Данила Крстића, који је једном говорећи на ту тему говорио: "Да људи нису згрешили жена би могла зачети и са једним пољупцем...". Ето то је само могућност, дакле не може се уопште доводити у везу начин размножавања пре пада и после пада, када је нама потпуно непознато понашање људске природе у рају, и њена својства, која су тад бар то знамо била ослобођена било какве условљености.

Не говорим у контексту да се треба уздржавати од секса уопште, то је монашки циљ, говорим о уздржавању на неко време, а то време подразуемва по договору, време поста или молитве. Уздржавање је и постављено зато да би смо научили да имамо контролу над нашим палим нагонима, а не да нагони имају над нама контролу. Колико сад видим има заговорника који уопште не желе никакво уздржавање, правдајући се разним разлозима, између осталог и тиме што кажеш, да је сексуални нагон Бог створио на добробит и усавршавање...Али то просто није тачано, јер ни са храном се духовно не уздижемо, иако је узимамо и ради потебе и ради уживања, па не уздижемо се духовно ни од секса, иако га радимо и из потребе и уживања. Зато се питам само која је граница узивања,а да останемо у оквирима новозаветног предања где по саветима апостола Павла, та граница постоји, уздражавање због поста и молитве. Питање је само колико је дугачака?  

Наводим примере полинежанских и афричких култура, које управо сведоче против тврдње да је Богом дан порив да човек не може да уздржава своја осећања.

Uopste ne govorim da se covjek ne treba nikada ,ni nikako uzdrzavati od seksa. Treba se uzdrzavati, ali i to uzdrzanje u braku mora imati mjere i granice  radi samog opstanka braka. U seksu treba uzivati, ali taj seks mora biti vise plod ljubavi ,nego puste strasti. Abgdje pise da je seks sa zenom u Bogom blagoslovenoj zajednici pali nagon? Nije to pali nagon, niti nikakvo zlo. Samo trebamo imati mjere, i u odredjeno vrijeme napraviti pauzu radi podviga , ali ne predugo, nego svaki par po svojoj moci i vjeri , bas kao i post (koji nije za svakoga isti , nego po vjeri i moci)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Pusti ti valdiku i pricu o zacecu jednim poljupcem. Iako ne volim da generalizujem ovdje je ipak u pitanju nasilje monaskog shvatanja nad nemonasima. Da li je mozda neko pametniji od Tvorca koji nam je savrseno stvorio cijelo tijelo, a tu spadaju i genitalije? Bog nam dao reproduktivni sistem , a odjednom neko prica o zacecu poljupcem. Tvrdite da nagon za seksom i za hranom nije od Boga i da je gresan. Vi ste u jeresi ,jer Onaj koji nam je stvorio tijelo stvorio je i tjelesne nagone, pa prema tome oni nisu sami po sebi gresni, nego dobri, sve do momenta dok ne zagospodare nad nama. Kazes da ima nekih koji misle da se ne treba nikako uzdrzavati, ne slazem se sa time ,procitao sam sve postove i niko to nije napisao ,ako jeste uputi me gdje, a ako nije pazljivo citaj sta se pise. pretezniji je duh od tijela ,ali sam duh nije kompletan covjek, vec su i dusa i tijelo ljudsko bice cijelo, i treba paziti i zadovoljiti i jedno i drugo. A onaj ko zeli biti "u tijelu angel"= monah ,e samo on ima pravo da daje preveliku prednost dusi nad tijelom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pusti ti valdiku i pricu o zacecu jednim poljupcem. Iako ne volim da generalizujem ovdje je ipak u pitanju nasilje monaskog shvatanja nad nemonasima. Da li je mozda neko pametniji od Tvorca koji nam je savrseno stvorio cijelo tijelo, a tu spadaju i genitalije? Bog nam dao reproduktivni sistem , a odjednom neko prica o zacecu poljupcem. Tvrdite da nagon za seksom i za hranom nije od Boga i da je gresan. Vi ste u jeresi ,jer Onaj koji nam je stvorio tijelo stvorio je i tjelesne nagone, pa prema tome oni nisu sami po sebi gresni, nego dobri, sve do momenta dok ne zagospodare nad nama. Kazes da ima nekih koji misle da se ne treba nikako uzdrzavati, ne slazem se sa time ,procitao sam sve postove i niko to nije napisao ,ako jeste uputi me gdje, a ako nije pazljivo citaj sta se pise. pretezniji je duh od tijela ,ali sam duh nije kompletan covjek, vec su i dusa i tijelo ljudsko bice cijelo, i treba paziti i zadovoljiti i jedno i drugo. A onaj ko zeli biti "u tijelu angel"= monah ,e samo on ima pravo da daje preveliku prednost dusi nad tijelom.

Брале мој не постоје нагони за сексом, нити нагони за храном. Постоји нагон за животом, а то укључује одржавање телесне енергије и градивног састава тела, као и рађање тј продужење врсте. Секс није нагон, него радња, узимање хране није нагон, него радња. Нисам тврдио да је секс грешан, али не тврдим нити да је благодатан. Не можеш ми тврдити да је једење и пијење благодатно, оно што нас приближива Богу. Па није тако ни сексање благодатно и оно што нас приближива Богу. Ово су тантричке идеје, идеје које пропагира кама сутра, изволи па читај тамо, лепо стоји да је сједињење мушкарца и жене у сексуалном чину узбуркава космичке енергије, и уједињује човека и жену приближавајући нествореној космичкој енергији која прожима сав космос....Ти сад генерализујеш. Наше тело није савршено. Оно је функционално, али ће бити савршено тек по васкрсењу. Зато што није савршено, подложно је палој природи, која је пала ради почињеног греха, јер се и твар покорила трулежности. Болести, нужда, бол, страст, то не могу бити особине савршеног, него рањеног тела. Наш задатак били мирјани, или монаси, да благодатним живљењем које у Христу, својом вољом уз божију помоћ се уздигнемо изнад ових закона који владају палом природом, и мирјани ту у мањој мери и чине, монаси одлаже до краја, они се готово приближују бестрашћу. Треба господарити над својим жељама, а не да наше жеље госпдоаре нама, зато ми је контрадикторно тврдити како се може уживати у сексу, и истовремено се уздражвати.

Тачно је да је тело исто претежно, не само дух. Зато узимамо храну, али зато и постимо. Узимањем хране ми телу чинимо конкретну ствар, доносимо му енергију и градивне твари, а шта је конкретан продукт секса осим кад није у питању зачеће, кад већ 2знаш" да је секс дат ради уживања? По тој логици се може уживати и на друге начине, орално, анално....мислим шта рећи.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...