Jump to content

Da li je sex između supruznika uzvišen čin, ili je to nešto sto činimo zbog slabosti, i ne treba mu pridavati značaja?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

On 31.1.2020. at 19:29, Плаво Небо рече

А контрацепција није сигурно благословена од стране Цркве

Ја сам ти овде пре 4 стране (линк) тражио да ми даш цитат за такве тврдње из брачног права СПЦ па си ме игнорисао. Сада опет понављаш то исто и то тврдиш са 100% сигурности, што ја себи рецимо не дозвољавам.

Колико ја знам контрацепција је дозвољена ако је ризик за здравље жене или будућег детета велики ако се деси још нека трудноћа. Дозвољен је чак и абортус ако постоји ризик за живот труднице, поготово ако већ има деце. Контрацепција је дозвољена и ако жена живи у дисфункционалној породици и не жели са партнером да има (више) деце. Има још ситуација да не набрајам.

 

On 31.1.2020. at 19:29, Плаво Небо рече

средњу медицинску школу, жена је у току једног месеца само 4 или 5 дана у стању када може њена јајна ћелија да се оплоди

Слаба вајда од тога код жена са неправилним или неродовним циклусом. Поготово код малолетничких веза и бракова (скоро је ђак првог разреда једне средње школе прешао на ванредно школовање јер му је девојка вршњакиња затруднела...).

Осим тога темпирање односа у нај-неплодније дане је такође спречавање зачећа само је разлика у томе што се не користе механичка и биохемијска средства него савремена медицинска знања о хормонским циклусима и везаним варијацијама у телесној температури. Намера и принцип је исти само се начин разликује.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Ја сам ти овде пре 4 стране (линк) тражио да ми даш цитат за такве тврдње из брачног права СПЦ па си ме игнорисао. Сада опет понављаш то исто и то тврдиш са 100% сигурности, што ја себи рецимо не дозвољавам.

Колико ја знам контрацепција је дозвољена ако је ризик за здравље жене или будућег детета велики ако се деси још нека трудноћа. Дозвољен је и абортус ако посоји ризик за живот труднице, поготово ако већ има деце. Контрацепција је дозвољена и ако жена живи у дисфункциналној породици и не жели са партнерм да има (више) деце. Има још ситуација да не набрајам.

 

Слаба вајда од тога код жена са неправилним или неродовним циклусом. Поготово код малолетничких веза и бракова (скоро је ђак првог разреда једне средње школе прешао на ванредно школовање јер му је девојка вршњакиња затруднела...).

Осим тога темпирање односа у нај-неплодније дане је такође спречавање зачећа само је разлика у томе што се не користе механичка и биохемијска средства него савремена медицинска знања о хормонским циклусима и везаним варијацијама у телесној температури.

 

Исто што ти тврдиш да знаш, а не износиш цитате, него кажеш ''Колико ја знам'', тако исто ни ја нећу да износим цитате него ћу само навести Црквено брачно право, Требник, Православни подсетник за исповест, Васељенски сабори, Књига постања итд итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Плаво Небо рече

Исто што ти тврдиш да знаш, а не износиш цитате, него кажеш ''Колико ја знам'', тако исто ни ја нећу да износим цитате него ћу само навести Црквено брачно право, Требник, Православни подсетник за исповест, Васељенски сабори, Књига постања итд итд.

Не можеш да се позиваш на све наведено без да наведеш где то пише. Ако говориш у своје име, као ја, онда не мораш ништа да наведеш али ако говориш у име Цркве, као 100% сигуран, онда мораш да наведеш где је то Црква рекла.

А шта би са одговором на друга два дела моје поруке? О контрацепцији у ризични ситуацијама и о неплодним данима?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Vladan :::. рече

и не жели са партнером да има (више) деце.

Ово што ти оправдаваш је по Црквеним Канонима и Црквеном брачном праву разлог за Црквени развод брака, на пример.

 

пре 28 минута, Vladan :::. рече

А шта би са одговором на друга два дела моје поруке? О контрацепцији у ризични ситуацијама и о неплодним данима?

О контрацепцији сам све рекао шта сам имао да кажем. А што се тиче неплодних дана позивам се на Посланицу Светог Апостола Павла и сматрам да је у њој све речено, у смислу, да се ''не бране једно другом'', тј Бог је дао такву природну могућност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Плаво Небо рече

Ово што ти оправдаваш је по Црквеним Канонима и Црквеном брачном праву разлог за Црквени развод брака, на пример.

Јел? А ако је муж насилник, наркоман, коцкар, силоватељ или криминалац она мора да му рађа децу свеједно, ништа се не пита?
 

пре 3 минута, Плаво Небо рече

рекао шта сам имао да кажем

И ниси одговорио ни на шта од онога што сам ти написао.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Момци, ја сам вечерас грлио три жене укупно (а и оне мене :D )... Много добар осећај, еј, мајке ми... :D

Каже, неки мудар човек је реко да је Бог благословио човека онда кад му је дао жену...истина је то. Јесте да нас некад нервирају, да не раде све што би ми хтели, али жене су благослов Божји за нас људе.... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Vladan :::. рече

Врло чудан збркан одговор... У сваком случају не може се абортивним звати средство коме то није намена и које такав ефекат може да има услед неправилног деловања и незнања жене.

Дакле, ако пилуле за контрацепцију (или спирала) из било ког разлога (без знања тј. одлуке жее) закажу, деси се трудноћа, а онда њихово деловање доведе до неуспеха те трудноће то онда није абортус него побачај. И абортус и побачај су прекиди трудноће али абортусом називамо случај када се прекид обавља намерно и свесно а побачајем када се то деси ван воље или свести жене.

Чак и ако лекар каже жени да ако пилуле не спрече трудноћу могу да онемогуће њен даљи развој жена не може да буде одоворна ако се то деси јер то није ни њена намера нити она некако може да утиче да се то деси или не деси.

Да је тако како ти кажеш онда би трудница била крива за абортус ако попије рецимо пар гутљаја вина и деси се спонтани а она је рецимо знала да алкохол (у већим количинама) може да доведе до тога.

 

Ако дође до трудноће током примене спирале или пилула, онда не долази до побачаја, већ се иде на абортус. Побачај је сасвим друга ствар, независно од пилула и спирале.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.2.2020. at 1:00, Иванушка87 рече

Моја покојна баба је родила њих осморо, тачније деветоро, двоје умрло. Како каже- било доста њива, требало је то обрађивати. У то време су били срећни ако дете оде у ман или се уда што пре- мање гладних уста, о факултету није било ни помена, јер није било ни пара. И данас је тако, ако се нема довољно средстава, заиста је мало чудно рађати децу и викати ,,помоћи ће Бог", а после роптати јер се нема за најосновније, зато што је живот јако скуп. Раније није било толико понуде и потражње на тржишту, толико доступних информација ,,гладних очију"... Данас се једва двоје деце може пристојно одгајати (не говорим о луксузу) већ најосновније. Тешко је, претешко данас, теже него пре, јер ове генерације деце нису оне које су расле на вршкој чуки без тв-а и крпиле патике, мењале књиге. Сада се само уџбеници мењају на годишњем нивоу. О Дионисије из Липовца и његива сестра која је ту Игуманија, отишли су у ман јако млади и са благословом родитеља- једна уста мање за храњење плус да служе Богу. И раније је било присутан абортус- пиле су траве, па насилно рађале у 4-5 месецу, закопавале децу иза куће, неке и умирале на таквом порођају. Наивно је говорити да је то нека претерана љубав према деци била. Шта је моја баба знала у 14 година сем да држи мотику, рађала јер није имала избора, а требала и деца за рад... Мени је троје/четворо деце сасвим ок, иако тешко за одшколовати у земљи Србији, али је ипак лепо- могу да се играју жмурке. ?

Treba to prehranit to troje cetvoro. ?

I to moze da planira neko ko ima manje od 25 - 6 godina. Ljudi sa preko 30 tesko da mogu da doguraju do 4-5 dece. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Православни Србин рече

Момци, ја сам вечерас грлио три жене укупно (а и оне мене :D )... Много добар осећај, еј, мајке ми... :D

Каже, неки мудар човек је реко да је Бог благословио човека онда кад му је дао жену...истина је то. Јесте да нас некад нервирају, да не раде све што би ми хтели, али жене су благослов Божји за нас људе.... 

Bravo. Mogu to biti majka, sestra, baka.

Jel tako, vazan je taj duhovni osecaj.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 29.1.2020. at 12:47, Иванушка87 рече

Па, то је идеално када влада договор. Међутим, знам и брак где се жена удала за човека који је постао.. Хм.. Дакле, има могућност развода, али ту су деца... итд.. И онда је она схватила да је то ,,послушање" и Бога ради трпи ствари које реално не би ниједна трпела, са надом на спасење... За опорштење грехова... Мужа каже уради ово, уради оно (лош му карактер) она ћутке слуша, а образована је, каже- сама сам г бирала, нећу сада деци оца да узимам... Велика жена, великааа.... Због њене жртве Господ је послао велико благослов на њену кућу и децу... Супруг је полако почео да се мења, али то су биле годдинннее трпљења... Она то не види као жртву,,да се рсзумемо,већ гледа на то да је сама све заслужила... Како она каже са смирењем- Бог ми је њега дао зарад мојих грехова. Ја не знам да ли бих тако могла, али њу када видим, схватам да сам нула од Хришћанке. А, то Хришћанство на делу,а не ова наклапања данашњице. Идеално је када постоји договор, знам и такве случајеве, али изгледа сваком по карактеру. Битно је само терпеније Бога ради, ако смо Хришћани...

Ne razumem ja ovo. Bog ti da zivot i tolike darove, da se razvijas i budes na korist sebi i svojoj zajednici. I ti svu tu energiju i kreativnost “ugusis” ili “potrosis”  dovijajuci se kako da izbegnes bes ili koji vec psihicki/karakterni problem ima supruznik. I to je kao poslusanje, trpljenje “Boga radi”? 

I deca su kao super. A kakav primer ti takvim zivotom dajes toj deci? Da sutra nadju iste takve “Hm” karaktere ili i sami usvoje ocev model ponasanja. Da godinama ne reaguju na nepravde ni u kuci ni na poslu ni na ulici vec da cutke saginju glavu. Da “trpe Boga radi” stvari koje bi mogli normalno i civilizovano promeniti da budu zdravije i bolje.

I sta je uopste garant da se ovaj covek ne bi mozda ranije promenio da se ranije reagovalo na neki nacin? I sta je uopste garant da ce se neko uopste promeniti trpljenjem okoline ili naprotiv to trpljenje razumeti kao potvrdu ispravnosti svojih postupaka i ponasanja. I gde je zivot te zene? Kakav ce ona odgovor dati za greh koji je nacinila prema sebi?

Cisto razmisljam... Treba biti jako pazljiv sa dizanjem zrtve na pijadestal. U crkvi sam upoznala razlicitih “Hm” ljudi, nasilnih, porocnih itd. koji godinama maltretiraju porodicu a ovi ih sve nesto “Boga radi trpe”... I toliko vremena, energije i zivota pocepano zbog necije nezdravine ili hira... Opet kazem, ne razumem ja to zaista i ne mogu nikako da se slozim da bi to trebao biti neki svetli primer koji nam valja slediti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иванушка87 рече

Ако дође до трудноће током примене спирале или пилула, онда не долази до побачаја, већ се иде на абортус. Побачај је сасвим друга ствар, независно од пилула и спирале.

Малтене потпуно неразумевање онога што сам написао... Ја нисам ни говорио о ситуацији да трудноћа (услед заказивања спирале или пилула) одмакне (мада сумњам да се свака таква трудноћа аутоматски абортира). Говорио сам о случају да оплођена јајна ћелија услед деловања спирале или пилула уопште не успе да се веже за зид и да се настави нормална трудноћа и оплођена јајна ћелија пропадне? Како се то зове? Абортус или побачај?

Осим тога чак и када би говорили о ономе о чему ти говориш (одмаклој трудноћи услед заказивања спирале или пилула) то још мање значи да су спирала и пилула абортивна средства него су, у зависности од особе, мање или више (не)поуздана контрацептивна средства која у неким случајевима могу да доведу до неизбежног абортуса. Али исто то важи и за многа понашања, лекове па чак и храну у нормалним трудноћама па нико та понашања, лекове или храну не назива абортивним.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, florenntina рече

Ne razumem ja ovo. Bog ti da zivot i tolike darove, da se razvijas i budes na korist sebi i svojoj zajednici. I ti svu tu energiju i kreativnost “ugusis” ili “potrosis”  dovijajuci se kako da izbegnes bes ili koji vec psihicki/karakterni problem ima supruznik. I to je kao poslusanje, trpljenje “Boga radi”? 

I deca su kao super. A kakav primer ti takvim zivotom dajes toj deci? Da sutra nadju iste takve “Hm” karaktere ili i sami usvoje ocev model ponasanja. Da godinama ne reaguju na nepravde ni u kuci ni na poslu ni na ulici vec da cutke saginju glavu. Da “trpe Boga radi” stvari koje bi mogli normalno i civilizovano promeniti da budu zdravije i bolje.

I sta je uopste garant da se ovaj covek ne bi mozda ranije promenio da se ranije reagovalo na neki nacin? I sta je uopste garant da ce se neko uopste promeniti trpljenjem okoline ili naprotiv to trpljenje razumeti kao potvrdu ispravnosti svojih postupaka i ponasanja. I gde je zivot te zene? Kakav ce ona odgovor dati za greh koji je nacinila prema sebi?

Cisto razmisljam... Treba biti jako pazljiv sa dizanjem zrtve na pijadestal. U crkvi sam upoznala razlicitih “Hm” ljudi, nasilnih, porocnih itd. koji godinama maltretiraju porodicu a ovi ih sve nesto “Boga radi trpe”... I toliko vremena, energije i zivota pocepano zbog necije nezdravine ili hira... Opet kazem, ne razumem ja to zaista i ne mogu nikako da se slozim da bi to trebao biti neki svetli primer koji nam valja slediti.

Opisala si dobar - većinski deo Srbije. Taj mentalitet je postao naša kultura. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Православни Србин рече

али жене су благослов Божји за нас људе.... 

Pošto žene nisu ljudi, mi smo tu da služimo ljudima.

Joj jbt posle zašto Kana stagnira...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Сања Т. рече

Opisala si dobar - većinski deo Srbije. Taj mentalitet je postao naša kultura. 

Je l si ti videla-mi žene smo blagoslov dat ljudima...pa mi i nismo ljudska bića...treba da trpimo Boga radi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...