Jump to content

Da li je sex između supruznika uzvišen čin, ili je to nešto sto činimo zbog slabosti, i ne treba mu pridavati značaja?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

Društvo istine, rimokatolička crkvena grupa iz Londona, izdala je Molitvenik za supružnike na 64 stranice u kojem ih se ohrabruje na molitvu prije seksa. 'Molitva prije vođenja ljubavi' trebala bi pročistiti namjere supružnika kako sam čin ne bi bio sebičan i hedonistički. Molitvom se traži od Boga da 'među nas smjesti ljubav koja daje, nježnost koja uistinu ujedinjuje, suđenje sebe koje je istinito i ne zavarava, oprost koji prima i fizičko jedinstvo ljubavi'.

- Otvori naša srca sebi, jedno prema drugome i dpbroti tvoje volje. Naše siromaštvo zamijeni bogatstvom svoje milosti i oproštenja. Odjeni nas dostojanstvom i odagnaj naše sramotne želje, u tvoju slavu u vijeke vjekova. Paul Hendricks, pomoćni biskup Southwarka, kaže da je pisanje molitve hrabro i dobro.

- Možda je malo idealistično, no Molitvenik je priznanje da je Bog srce braka i veze muža i žene - kaže velečasni. Molitvenik sadrži molitve za stadije braka i obiteljskog života, uključujući zaruke, trudnoću te brigu za djecu i roditelje. Promiče poruku da je varanje zabranjeno, da je brak obveza za cijeli život te osuđuje pobačaj. Kritizira one 'koji smatraju da je preteško ili nemoguće vezati se za jednu osobu za cijeli život, i one koji su zapeli u kulturi koja odbija trajnost braka i otvoreno se ruga bračnoj odanosti'.  - Fundamentalna je dužnost Crkve da snažno opet utvrdi doktrinu trajnosti braka - stoji u Molitveniku.Katoličko Društvo istine izdalo je Molitvenik na 64 stranice za bračni i obiteljski život. Osuđuje pobačaj i nevjeru te se zalaže za trajnost braka

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Tema o poluciji me je navela na razmišljanje o intimnim odnosima u starosti.

Ovo je prilično veliki tabu, čak mi se čini veći nego kada se radi o nekim nastranostima. Čudno s obzirom da se radi o prirodnom odnosu.

Pitanja koja se javljaju i na koja zbog svoje mladosti nemam odgovor...

- Koliko je umesno (pravoslavno gledajući) da osobe kada postanu neplodne i bolešljive imaju intimne odnose?

- Da li je odgovor na ovo Starozavetna priča o Avramu i Sari, koji su i u starosti dobili sina?

- Zašto je ovo tabu tema?

I naravno sva ostala pitanja koja mogu poisteći iz ovoga.

Oprostite braćo i sestre ako se neko sablaznio. Najponiznije molim za oproštaj, samo mislim da bi valjalo reći neku, i da ne postoje tabu teme kada se radi o ljudskim odnosima.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Страсти помало почињу да напуштају човека после четрдесете године.

У Светоме Писму имамо примере старијих родитеља који су се састајали али искључиво као благослов Божији и послушање према Богу јер су се рађали велики људи.

Мислим да истински хришћани немају ту врсту искушења у старости већ су окренути више једни другима као пријатељи,брат и сестра,помажући се и бринући једни о другима.

Свакако,имамо доста примера људи који нису Хришћани и како се понашају.

Лично,мени је то потпуно трагично и јадно.Старост је исто лепа на свој начин и треба је живети достојанствено.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Страсти помало почињу да напуштају човека после четрдесете године.

У Светоме Писму имамо примере старијих родитеља који су се састајали али искључиво као благослов Божији и послушање према Богу јер су се рађали велики људи.

Мислим да истински хришћани немају ту врсту искушења у старости већ су окренути више једни другима као пријатељи,брат и сестра,помажући се и бринући једни о другима.

Свакако,имамо доста примера људи који нису Хришћани и како се понашају.

Лично,мени је то потпуно трагично и јадно.Старост је исто лепа на свој начин и треба је живети достојанствено.

Заиста се слажем с тобом

"И кад стојите на молитви, праштајте ако шта имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрешења ваша. Ако ли пак ви не опраштате, ни Отац ваш који је на небесима неће опростити вама сагрешења ваша." (Марко 11, 25-26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ček da dođete u 40- te bliss jeeee

sve stoji sem godina, tu se ne slažem nikako, tema je starost i intima a četrdesotogodišnjaci nisu stari ljudi

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па није сестра Валентина ни рекла да су у 40 стари људи већ да тада помало напуштају страсти....

"И кад стојите на молитви, праштајте ако шта имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрешења ваша. Ако ли пак ви не опраштате, ни Отац ваш који је на небесима неће опростити вама сагрешења ваша." (Марко 11, 25-26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лако је осуђивати оне у чијој кожи још нисмо били.

Ne verujem da osudjuju vec kod nekih postoji bojazan sta ce biti kada mladost i lepota prodju. 319.gif

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Страсти помало почињу да напуштају човека после четрдесете године.

Ko ti je to reka, zivota ti.

У Светоме Писму имамо примере старијих родитеља који су се састајали али искључиво као благослов Божији и послушање према Богу јер су се рађали велики људи..

Cojek moze i pod "stare" dane da radi sramotno, ne samo radi djece, nego i iz meraka.

Dje to pise, da ozbiljan covjek ne moze da vri one sramotne radnje.

Лично,мени је то потпуно трагично и јадно.Старост је исто лепа на свој начин и треба је живети достојанствено.

Ja i moja baba smo vrlo aktivni u svakom pogledu i sta ti hoces, da nas proglasis perverznjakovicima, je li.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

inače intima, polnost i seksualnost uopšte nisu tabu teme, već smo o tome toliko puta "razglabal", u braku, van braka, pre braka posle braka, e sad i u starosti :smiley:

neko  je star sa 20 neko nije ni sa 50

gde je duh umrtvljen onda je i telo mrtvo

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,715.0.html

samo da ne krenemo ponovo sa  pričom da se muž i žena i u braku  mogu intimno  "sastajati" isključivo radi potomstva

  • Свиђа ми се 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Наравно,мисли се на супружнике!

Доста често имамо прилику да чујемо да су Хришћани првог века имали односе само кад су хтели децу!

Као да су им ти који то говоре држали свећу.

Секс је прљав и грешан и тако то...

Али зашто је сексуални нагон један од најјачих нагона?

Зашто је Бог нама дао нешто што је толико лепо ,опуштајуће ако треба да га користимо само ако хоћемо децу?

Можда зато неки имају 20-оро деце  blessyou

Многи духовници тако размишљају а моје је питање да ли је тај став Православан ,или Црква ипак другачије гледа на овај проблем?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Св.Јован Златоусти је бар по мени разбио сву предрасуду да у браку не сме да се има односа осим ако није због деце. Дакле кога интересује нека прочита, врло је добра беседа, по обичају како је Св.Јован умео да изрекне:

http://pravoslavni-odgovor.com/Svet_oko_nas/o_braku_i_porodici_Zlatousti/sadrzaj.htm

Иначе и апостол Павле говори пре тога, а на њега се и у својој беседи Златоусти позива у потпунисти, саветује супружницима да се по договру удаље од односа, и да се кад прође време молитве или чега већ другога због чега су се договорили, поново саставе како их сатана не би кушао њиховом слабошћу неуздржања.

Дакле сасвим је нормално да се има однос и кад није циљ зачеће.

Ја се лично противи тантричким идејама које се уносе у православље, да сексуални однос представља некакво јединство у Христу, и да сексуални односи помажу човеку да буде духовно бољи.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је неко сексуално изфрустриран онда духовно назадује,тако да се вероватно у том смислу мисли на духовно напредовање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...