Jump to content

Које су ми протестантске заједнице симпа и зашто?

Оцени ову тему


Препоручена порука

cccccccccc...ti znaš da su oni upropastili nečije duše? Ti si verovatno neki Božiji prorok koji ima otkrivenu istinu šta se dešava kod prestola Božijeg? Ili znaš možda tajnu grmljavine sedam otkrovenjskih gromova? Koliko li si samo ti u zabljudi..a da nemaš ni malo svesti o tome...

ја познајем наше несретне Србаље, који су почели тако, са симпатијама, за секте.

као што рекосте "симпа" на новосрпском.

Касније би се дружили са њима одлазили на предавања и завршили у раљама хијене.

Сећам се некад давно, можда пре 30-так година, била сам веома млада, на једном месту, сам прочитала

коментар нашег Патријарха Павла, да су то хијене у јагњећој кожи јер кидишу на оно најсветије у човјеку,

на његову душу.

а да мало загребете по површини, и сами би дошли до тога, да прости перл бак, и све остале, које

су писале на ту тему.

Мени ниједан њихов стил није симпатичан, ниједан гест, не мрзим их, али оно што они представљају, и што

пропагирају под кринком, љубави и милосрђа, је пакао.

запита ли се ико, колико су душа такви погубили?

Колико омладине је завршило у њиховим, налакираним канджама?

- Далеко им лепа кућа!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I meni su simpatični ovi sa zmijama, ali sigurno neću nikada na njihovu službu..sve same zmije....

Ја волим оне са змијама. Симпатични сду ми, мада не бих ишао на њихову службу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Где нађосте Бени Хина оче? То је циркус на квадрат :) Ко је у НС од следеће среде па надаље може да погледа како изгледа класично протестантско традиционално богослужење на српском језику у једној од највећих и најлепших протестанских цркава неоготичког стила. 

http://www.ptf.edu.rs/vesti-i-obavestenja/svecano-bogosluzenje-na-srpskom-jeziku-u-reformatskoj-crkvi-pap-pavla-5-u-novom-sadu

 

 

Центар за истраживање религије, политике и друштва

http://www.cirelstud.org

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mени се ниједна протестантска деноминација не допада. Искључивши сад саме људе, којих засигурно има пријатних у свим, сама религиозност, исповједање вјере, богослужење и све остало не допада ми се ни код једне протестантске деноминације.

Симпатије изван православља, а тиче се хришћанских деноминација поклањам само дохалкидонцима.

 

 

 

Pa njih zaista to nije uopste briga. Ti ne umes da kazes zasto ti se ne dopadaju, a opet ne iskljucujes mogucnosda i medju njima ima " prijatnih" ljudi.

 

Ja ih licno obozavam jer su mi taman po meri, meni ,kao zeni..

Znaci da bih i ja da sam kojim slucajem pripadnik niihove vere mogla da budem i vladika, ali eventualno i svestenik.

Svaka religija kja zene iskljucuje iz crkve za mene ja nazadna, zato protestante smatram jako naprednom crkvom.

 

Liturgija je kod njih jednostavna ,nema tu 7x u dva sata oblacenja i presvalacenja u srebro i zlato, nego se

ljudi drze Svete Knjige a to je za mene i sustina hriscanstva.

 

Mi ne poznajemo protestante, zato ih smatramo nekim izrodima, ali nhisu oni jedini koji su za nas neki "otpad", "trash".

Nego rekoh vec, oni i ne znaju da mi tako o njima mislimo, a i svejedno im je.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 years later...

Ja sam pisala rad o nazarenima, ili Hrisćanskoj nazarenskoj zajednici. Nažalost u to doba nisam bila na ovom sajtu, pravila sam i anketu koliko su ljudi na ovim prostorima upoznati sa istorijatom i verskim pravilima nazarenske zajednice. Rezultati su bili u duhu da mlađa generacija nista ne zna o njima niti ih ista interesuje, a malo stariji i oni koji imaju komšije ili rođake nazarene - donekle su upoznati sa njihovim osobinama, ali samo spoljasnjim (nošenje marama, dugih sukanja, odela bez kravata), dok je svest o njihovoj skromnosti, radinosti i postenju polako izbledela, kao i zatvorske kazne zbog nesluzenja vojske (prigovor savesti).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ariadna рече

Ja sam pisala rad o nazarenima, ili Hrisćanskoj nazarenskoj zajednici. Nažalost u to doba nisam bila na ovom sajtu, pravila sam i anketu koliko su ljudi na ovim prostorima upoznati sa istorijatom i verskim pravilima nazarenske zajednice. Rezultati su bili u duhu da mlađa generacija nista ne zna o njima niti ih ista interesuje, a malo stariji i oni koji imaju komšije ili rođake nazarene - donekle su upoznati sa njihovim osobinama, ali samo spoljasnjim (nošenje marama, dugih sukanja, odela bez kravata), dok je svest o njihovoj skromnosti, radinosti i postenju polako izbledela, kao i zatvorske kazne zbog nesluzenja vojske (prigovor savesti).

To su neki posebni kao Amiši...dali spadaju u kršćane tj. ima ju li temeljne istine u koje vjeruju svi kršćani ili su sljedba kao Jehovini svjedoci koji negiraju Božanstvo Isusu itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

odgovor za Kopitara. Bas si interesantno pomenuo Amise, u anketi su nekoliko ljudi pomenuli da ih podsećaju na Amise. Interesantno mi je bilo to kako na Amise kad Amisi uopšte nisu prisutni na ovim prostorima. A sto se tice Jehovinih svedoka (iako nisam upućena u njihovu istoriju) iz istraživanja sam saznala da su nazareni prva protestantska zajednica na ovim prostorima, a sve druge su nastale ilu se proširile kasnije oduzimajući deo vernika ali ne dozivljavajući sva stradanja koja su prezivljavali nazareni. Ostali protestanti su, izgleda, bili "pragmaticniji". Izucavajući nazarene i poznajući mnoge, mogu reći da su nazareni pravi hrišćani, snažne vere u Boga, mnogo pomazu članovima zajednice ali i drugima u nuzdi, smireni su, skromni, izuzetno vredni i radni i pošteni. Što se tice religioznog dogmata, veruju u iste hrišćanski vrline, čitaju i tumace Bibliju, pevaju pesme iz zbirke Harfa Siona. Pristup veri, služba, ustrojstvo funkcionisanja je drugačije od pravoslavnog. Hoću reći može se od njih mnogo naučiti a neke stvari iz njihove prakse možemo obnoviti i mi pravoslavni.

Измењено од Ariadna
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ariadna рече

odgovor za Kopitara. Bas si interesantno pomenuo Amise, u anketi su nekoliko ljudi pomenuli da ih podsećaju na Amise. Interesantno mi je bilo to kako na Amise kad Amisi uopšte nisu prisutni na ovim prostorima. A sto se tice Jehovinih svedoka (iako nisam upućena u njihovu istoriju) iz istraživanja sam saznala da su nazareni prva protestantska zajednica na ovim prostorima, a sve druge su nastale ilu se proširile kasnije oduzimajući deo vernika ali ne dozivljavajući sva stradanja koja su prezivljavali nazareni. Ostali protestanti su, izgleda, bili "pragmaticniji". Izucavajući nazarene i poznajući mnoge, mogu reći da su nazareni pravi hrišćani, snažne vere u Boga, mnogo pomazu članovima zajednice ali i drugima u nuzdi, smireni su, skromni, izuzetno vredni i radni i pošteni. Što se tice religioznog dogmata, veruju u iste hrišćanski vrline, čitaju i tumace Bibliju, pevaju pesme iz zbirke Harfa Siona. Pristup veri, služba, ustrojstvo funkcionisanja je drugačije od pravoslavnog. Hoću reći može se od njih mnogo naučiti a neke stvari iz njihove prakse možemo obnoviti i mi pravoslavni.

Dali su oni sljedba ili priznata protestantska zajednica ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@kopitar ne razumem pitanje. Hrišćanski nazarenska zajednica je registrovana zajednica, počela je da se siri u Južnoj Ugarskoj (Vojvodini) oko 1860. a nastala je tridesetak godina ranije u Švajcarskoj. No, sta je kod njih veoma zanimljivo, iz mog aspekta je da je brak velika svetinja, supruznici se poštuju, vole, imaju mnogo dece, a upoznaju se na okupljanjima i službama, posetama. Ja nisam udata npr. i uopšte ne znam gde da upoznam nekog pristojnog coveka, nikog nije briga za moj problem (mislim u kontekstu sire zajednice) a kod nazarena to bi bio "problem" zajednice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ariadna рече

No, sta je kod njih veoma zanimljivo, iz mog aspekta je da je brak velika svetinja, supruznici se poštuju, vole, imaju mnogo dece, a upoznaju se na okupljanjima i službama, posetama. Ja nisam udata npr. i uopšte ne znam gde da upoznam nekog pristojnog coveka, nikog nije briga za moj problem (mislim u kontekstu sire zajednice) a kod nazarena to bi bio "problem" zajednice.

Ти мислиш да је у реду да то буде проблем заједнице? Заједница треба да се бави таквим питањима (брак -да или не, с ким, деца - да или не, колико деце) својих чланова?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аријадна, размислите да се учланите у Кану Галилејску? Додуше ни ја не волим то преко интернета али постоје људи који су већ засновали породице преко тога. Не верујем да постоји мањак пристојних, православних мушкараца, шта више, има их доста. :D

Мени су сви протестанти симпатични. Немају Свето Предање али труде се ваљда у ономе што имају, па оно, шта је ту је. Једино ми се не свиђа оно падање у несвест.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@srema Hvala na lepim recima i saosećanju! Da, uclanila sam se jer sam procitala u Politici, nisam znala da tako nesto postoji i mislim da je odlicna ideja, zao mi je sto nisam ranije saznala za ovaj sajt a i, inace, volim crkvene i religiozne teme pa svasta nađoh na ovom sajtu :). Valjda se nisu bas svi iselili iz drzave...

Sto se tice nazarena - meni smeta kod njih odsustvo predanja, propoved o svakodnevnim situacijama, i strasno zahtevan kodeks koji jeste hrisćanski ali je prestrog, skoro bih rekla neizvodljivo tezak.

Ali, eto, ima se od njih sta i nauciti: pomaganje, ne biti ljubomoran i zeleti drugom zla, neuspeha, ne naslađivati se tuđim neuspehom i sl...

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мормони, због вишеженства. :D

Шалим се, наравно. У суштини, има различитзих протестантских деноминација, ок су ми сви они који нису тоталитарни и не уништавају животе својих чланова (као, рецџимо, ЈС и сличне тоталитарне протестантске секте). Остали су ок. 

Сигурно је да међу протестантима, у свим заједницама њиховим, има добрих људи, искрених верника који пристојно и морално живе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...